Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Prvi akvarijum od 20L za totalnog laika Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
bojssa




Registrovan: 13 Maj 2014
Poruke: 1
Lokacija: Bgd/Borča

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 12:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo još jednom!
Sin je dobio juče ribice na poklon, bio je presrećan pa sam danas uspeo da nabavim iakvarijum od 20L, pumpicu za vodu Atman F101, šljunak i hranu. Sve oprao, otkuvao kamenje, oprao pumpu i akvarijum. Pumpu sam koliko vidim dobio bez one T račvice da bih nakačio crevce za ubacivanje svežeg vazduha mada sam je potopljenu približio vrhu vode pa se nadam da če dobijati i malo kiseonika. Šta mi savetujete, da li da tražim tu račvicu za vazhuh i cevo ili je dovoljno samo komešanje površine vode?
Što se tiče ribica, nemam pojma tačno koje su vrste ali gledajući po netu predpostavljam da su Gupike, ima ih 5 komada i tri crne ribice za koje mislim da su Moli. Vodu sam sinoć sipao da ispari hlor pa je danas provukao kroz aktivni ugalj da uklonim teške metale i tvrdoću. Sipao sam oko 12L te vode i oko 5L vode Vrnjci pošto nisam imao dovoljno česmovače. Hrana koju sam dobio u pet šopu je neki Super Mix made in zoo Barbus Pančevo.
Probaću da iščitam sve što me bude zanimalo, a ako neko dokon ima preporuke kako da unapredim ovaj poduhvat neka mi slobodno piše!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 12:45 am Snimi Poruku Nazad na vrh

bojssa




Registrovan: 13 Maj 2014
Poruke: 1
Lokacija: Bgd/Borča

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 12:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Djopa
Akvarista



Registrovan: 26 Dec 2013
Poruke: 113
Lokacija: Vracar, Beograd

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 1:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobrodosao u hobi!
Nacina za unapredjenje ima mali milion. Cini mi se da zelis da poduhvat bude jednostavan pa cu za pocetak takve savete i davati. Vremenom ako ti krene verovatno ces bataliti taj i preci na neki ,,ozbiljniji" akvarijum. Ne znam koliko si upucen, ali taj akvarijum je tezi za odrzavanje nego akvarijum od 200l. Bioloski je nestabilniji, svaka mala promena je velika. To u prevodu znaci da ako ti ugine jedna riba iz bilo kog razloga, a s obzirom da je dosla iz radnje razloga ima mnogo, u roku od dva sata ce uginuti i ostale. Necu da te plasim, ali pomora ce verovatno biti s obzirom da je necikliran akvarijum. Talasanje vode ce biti dovoljno za pocetak ali preporucujem da kupis vazdusnu pumpu. To je jedna od stvari koju ima svaki akvarijum.
Procitaj dobro forum i narocito delove vezane za cikliranje i start akvarijuma.
Sto se estetike tice, ima svasta da se menja. Prvo, ako zelis da akvarijum lici na prirodu, ta zelena podloga treba da leti napolje odmah. Ima po radnjama da se nadje lepa natur podloga, nece te puno kostati posto ti ne treba mnogo. U krajnjem slucaju i dunavski pesak je bolji od vestacki obojenih kamencica.
Imas li kakvu rasvetu za taj akvarijum?
Poster u pozadini bih ti takodje preporucio da skines i da zalepis jednobojni crni ili plavi tapet.
Eto toliko za pocetak.
Srecno!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvijo
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2012
Poruke: 338
Lokacija: Skopje

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 2:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1.zasto aq. nisi napunio do vrha
2.ova potapajuca filter pumpa moze da odradi dobru filtraciju do nekih 40-50 l
3. u kompletu treba da ima i drugi dodatak i crevo
4.rasprskivac ne ide u kombinaciji i nije potreban.
5.stvar ukusa ali i ja nisam za vakve pozadine.
6.pored ovih ubaci i neke ribe dna (cistace) i nemoj preterivati sa brojem
...
srecno !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bojssa




Registrovan: 13 Maj 2014
Poruke: 1
Lokacija: Bgd/Borča

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 10:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala za prave predloge. Kao što rekoh nikada nisam imao akvarijum niti imam bližih prijatelja da bih se raspitao. SVe ovo je odrađeno na brzaka i ndadam se daljoj razradnji Smile Akvarijum nisam napunio do vrha jer nemam pojma da i treba biti napunjen skroz do vrha ali i to će biti učinjeno. Akv je od 20L i kažu da je ova pumpa dovoljna, zanimalo me je za ovu koliinu vode da li da ubacim to crevce sa svežim vazduhom ili će sama rotacija vode biti dovoljna. Ipak ću otići danas do radnje da im tražim taj deo pa ću ga namontirati. Poster ću skinuti a i promeniti šljunak naravno u narednom periodu, nadam se već idućenedelje. Hvala za preporuke, to me je zanimalo oko ribica, s obzirom na zapreminu mislio sam još nekog čistača, eventualno neku svetliju žućkastu Gupiku itd. Ako imate predlog pišite. zop
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
moma95
Akvarista



Registrovan: 15 Apr 2012
Poruke: 124
Lokacija: novi sad

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 12:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ako budes menjao podlogu ,a kasnije zeleo da ubicas neku biljku dobro bi bilo da ubacis hranjivu podlogu..gledaj na forumu ostale akvarijume i sve ces shvatiti.poz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sijamski_Mrmot
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2014
Poruke: 277
Lokacija: Beograd, Labudovo Brdo

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 12:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Poslusaj,savete za dopunu vode, pozadinu i slicno... Nikakvo ubacivanje novih ribica u taj aq ne dolazi u obzir. 5gupija i 3 moli koje imate je vec previse za 20l a da je uzimamo u obzir mrest kod zivorotki koji je prilicno brz...
od riba bih eventualno se eventualno zrtvovao za par koridorasa i jednog ancistrusa i tu nabavka riba prestaje.

na zalost akvarijum nije cikliran pa je jedan od prethodnih kolega ja zalost u pravu i lako se moze desiti ug
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Sijamski_Mrmot
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2014
Poruke: 277
Lokacija: Beograd, Labudovo Brdo

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 12:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uginuce (kucam sa telefona izvunjavam se)

neka vas to ne obeshrabri ako vam se akvaristika svidja. Krenete iz pocetka po "proceduri" kako se valja Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Djopa
Akvarista



Registrovan: 26 Dec 2013
Poruke: 113
Lokacija: Vracar, Beograd

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 2:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

moma95 ::
ako budes menjao podlogu ,a kasnije zeleo da ubicas neku biljku dobro bi bilo da ubacis hranjivu podlogu..gledaj na forumu ostale akvarijume i sve ces shvatiti.poz

Tesko ce sad ubaciti hranjivu podlogu posto su mu ribe vec unutra. Moze on naravno, ali ce pocrkati sve unutra zbog amonijaka. To neka ostane za sledeci akvarijum Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AnaAndrea
Akvarista



Registrovan: 24 Mar 2014
Poruke: 17
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 3:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam ubacivala onu zemlju za cvece,sacekala da se sve izbistri,i vratila ribice nazad,samo sam narednih dana menjala vodu cesce.I onu vodu iz akvarijuma nisam prosula nego sipala u balone pa opet nazad u akvarijum.I nijedna ribica nije umrla.Ali imas biljke za koje ne treba(mahovine,anubie...) pa mozes njih da ubacis....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 4:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uf ja kucao pola sata pa zabagovao forum ili meni browser Smile
Evo ja paćenik pametni sa 25 litara kupljenim mogu da kažem nešto. Biće to slatke muke.
Prvo: nema ništa ispod akvarijuma, stavi stiropor ili termosajlent od 5 mm. Ovako zna da pukne dno.
Drugo: za ribe tu jedino pomaže spoljašnji stakleni trokomorni celom dužinom iza akvarijuma. Ovo kažem na sopstvenom iskustvu (i kanister sam probao na kraju).
Najiskrenije: batali to i ne diraj ništa, pusti tako kako je, nek plivaju neke manje ikrašice, eventualno malo biljki ako dobiješ, malo uči na njemu ... sve dok:
Otvoriš kasicu prasicu i štednja za bar 100-nak litara sa unutrašnjim staklenim sa zazorom, za to vreme naučiš šta je bitno a šta nije i milina od akvaristike. Ovaj ostane za podmladak, kozice ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
srki.acs
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2012
Poruke: 323
Lokacija: Zeleznik

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 5:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesa69 ::
Najiskrenije: batali to i ne diraj ništa, pusti tako kako je, nek plivaju neke manje ikrašice, eventualno malo biljki ako dobiješ, malo uči na njemu ...


Bas tako batali sve kombinacije, prelistaj forum pa kad se opremis znanjem kako sta itd. Onda kreni sve ispocetka do tada odluci da li ostajes na tom aq ili zelis veci Laughing Ako ostajes na tom malom vidi da uradis spoljni filter sa zadnje strane po celoj duzini.
Sto se tice biljaka za sad moze samo da ubaci neku anubiu i mahovinu jer nema dovoljno podloge tj. peska za neke druge biljke, koliko vidim ima nekih 1-2cm peska sto je malo Confused

Napisi u profilu odakle si, mozda ima neki akvarista sa foruma u komsiluku za neku pomoc na terenu Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Djopa
Akvarista



Registrovan: 26 Dec 2013
Poruke: 113
Lokacija: Vracar, Beograd

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 7:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

AnaAndrea ::
Ja sam ubacivala onu zemlju za cvece,sacekala da se sve izbistri,i vratila ribice nazad,samo sam narednih dana menjala vodu cesce.I onu vodu iz akvarijuma nisam prosula nego sipala u balone pa opet nazad u akvarijum.I nijedna ribica nije umrla.Ali imas biljke za koje ne treba(mahovine,anubie...) pa mozes njih da ubacis....

Ribe mogu da prezive i na suvom. Izvesno vreme. To sa zemljom nece ni jedan ozbiljan akvarista uraditi. To sto su tebi prezivele, ne znaci da ce svima. Ako si vec nova, nemoj istrcavati i davati pogresne savete. Nigde covek ne treba da zuri, nema ni haubu, koliko vidim ni rasvetu i koja je svrha dodavati podlogu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AnaAndrea
Akvarista



Registrovan: 24 Mar 2014
Poruke: 17
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 7:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa super,mi novi smaramo sa sto puta otvorenim temama,sad ne smemo ni savete da dajemo Evil or Very Mad Ja sam bila u istoj situaciji kao i on,i umesto da pametujem kazem sta sam ja uradila i sta moze.Ako sam ja uspela da moj onakav sredim,moze svako koga bar malo interesuje.Pravite nauku od ovako lepog hobija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sijamski_Mrmot
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2014
Poruke: 277
Lokacija: Beograd, Labudovo Brdo

PorukaPoslao: Uto Maj 13, 2014 8:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema potrebe ni za ljutnjom ni za bilo kakvim zabranama pocetnicima da dele svoja iskustva.
AnaAndrea je imala malo srece a malo je i pomoglo to sto je menjala vodu na par dana tj cesto pa je samim tim snizavala nivo stetnih materija. E sad tu je ulogu odigrao i filter, biljke tj njihova kolicina...
Anaandrea, tvoj post je u redu mada svakako to sto si uradila, cak i ako je uspelo, nije preporucljivo za davati drugome kao savet Wink

kolega se upustio u ove vode na pogresan nacin tako sto je prvo dobio (tj dete za rodjendan) ribice a tek onda jurio akvarijum i opremu a naknadno svratio po savete. Situacija je takva kakva je i treba mu pomoci da je prebrodi pa potom savetima dovesti do unapredjenja... Nemojte coveka odmah plasiti sa 100l i cenama... Svi smo mi nekad pocinjali sa malim akv. Ja licno,devedesetih sam imao prvo dva od po 30-tak L pa tek kasnije nabavljao vece Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Manji akvarijum (20l) Likann17 Početak u akvaristici 0 Čet Apr 18, 2024 11:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License