Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 led rasveta Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Jul 04, 2014 10:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zanemarite uredjenje jer taj akvarijum bi trebao ovih dana da prebacim na drugo mesto pa sem zamene vode i ciscenja filtera , nista se drugo ne radi.
Dve trake od 1.2m ( 2.4 m ), SMD 3528, 60 led/m, 6500K . Napajanje DC 12V 1000mA

Mar 17, 2014

Image

Jul 04, 2014

Image

Sobzirom na nacin odrzavanja u zadnje vreme alge se pojavljuju i nestaju. Isto kao i sa prethodnom rasvetom. Nista neobicno i drasticno se dosad nije nesto izmenilo.
E sad, voleo bih da sve ovo izvedem sa trakom 5730 ( npr ) , koja je jaca i bolja.
Sto napisa kolega nemanja, ovde ima dosta prostora za ispitivanja i igranje ( teren je neispitan sa previse mogucnosti ). Kupiti gotovu rasvetu je malo teze ( barem za vecinu nas ). Igrati se led trakama ... moze da bude skup spor pa na kraju da dodjete do cene gotove rasvete. Tu su i moduli / cipovi od 1/3/5/10/20 ... itd W. Raspon kelvinaze, Lux-a , lumena, PAR-a, PUR-a je veoma razlicit od proizvodjaca do proizvodjaca ( kinezi ). Tu su i Kombo moduli i trake, rgb trake ... veoma mnogo toga se nudi.
Ono sto mene privlaci u celoj prici o ledicama jeste sam prostor koji zauzimaju. Potrosnja je jos uvek u drugom planu. Cena ... pa kad detaljnije stavite na papir T5 rasvetu i LED rasvetu, dodjete do priblizne cifre Smile .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jul 04, 2014 10:22 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Onix21
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 31 Okt 2010
Poruke: 259
Lokacija: Dobanovci, Beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 04, 2014 12:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

vidi se drastican napredak biljaka sto mi se svidja, i ja trebam kod sebe na mojih 200L da menjam rasvetu i hteo sam da predjem na t5 3x39w ali posto sam sad video ovo odusevio sam se tako da ne znam sad sta da radim Very Happy, sta mi preporucujes?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pet Jul 04, 2014 3:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel moze neko da pojasni sta znaci to 3528,5730,5050 na led trakama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 04, 2014 4:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dimenzije pojedinacnog cipa (diode) u 1/10mm.
Npr. 3528 je 3.5x2.8mm svaka dioda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Jul 04, 2014 6:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo sa ovim diodama je bila nuzna i ne planirana brzopotezna razmena rasvete sa t5 54w x 2 kom.
Kada prebacim akvarijum na predvidjeno mesto planiram da se malo poigram i nekom drugom diodom , i drugim spektrom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Filip:)
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2009
Poruke: 211
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pon Jul 21, 2014 2:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mene ineresuju LED cipovi.. Zanima me kako se to montira? Na slikam sa googla vidim samo da je to cip (kao npr da imas sijalicu bez grla). Pa me zanima jel tu treba jos nesto dodatno? Ili na poledjini tog cipa ima nesto sto se ukopca pa kablom u struju (mozda glupo zapazanje ali ovde smo da se pitamo i odgovaramo) Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jul 21, 2014 12:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U principu im se kontakti leme, obicno na stampanu plocu ili bakarnu foliju, zicu, sta god, a kuciste je priljubljeno na hladnjak nekom metodom. Cipovi male snage, npr SMD 5050 i slicno, se leme isto kao i bilo koja druga SMD komponenta, oni malo vece snage uz prethodno postavljanje termoprovodne paste izmedju dela kucista diode (metalna plocica) i hladnjaka, a oni jos veci mogu da se dodatno prisrafe na hladnjak i time poveca provodljivost toplote ka istom.
Ovo bi bilo generalno, za precizniji odgovor postavi konkretno pitanje, sta imas i sta zelis.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Filip:)
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2009
Poruke: 211
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pon Jul 21, 2014 3:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo me je zanimalo kako to povezati, ali ok shvatio sam na kraju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pon Jul 21, 2014 5:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo da dodam, da ne shavtiš baš pogrešno, veoma zavisi i od vrste čipa na kom će naponu da radi. pa se bira odgovarajući drajver, takođe i u odnosu na broj čipova pa ... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Filip:)
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2009
Poruke: 211
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 3:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

LED ČIP – EPISTAR
BOJA SVETLOSTI - 6000-6500K
NAPON - 30-34V 1,75A
SNAGA - 50W
BROJ LUMENA - 4500-5000 LM

Ovo su podaci jednog od cipova na koji sam naisao da ima da se kupi kod nas Smile
Mislim da bi mi bilo potrebno jedno 5 komada jer meni treba oko 26000lm za moj akvarijum.
Da napomenem da je akvarijum 360l i dubine 60cm. Sta mislite?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 6:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta imas u akvarijumu ?
5 komada od 50 W ... mislim da je to previse .
Jel ugao osvetljenja 110 stepeni kod tih LED-ova ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 6:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sa 250W MH rasvete praviš Las Vegas u akvarijumu, šta dobijaš sa tih 250W LED rasvete? 60 cm dubine će jako teško da probije. Bitno je da li je koncentrisana svetlost, što Nikouro kaže, ako je mali ugao osvetljenja, ništa ti ne znači.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 8:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ovako mozes da uradis zapravo jedan mali test.
Kupi jednu, povezi PO UPUSTVU PROIZVODjACA i vidi sta jedna moze da osvetli.
Mislim da ces se iznenaditi ... pozitivno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 9:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Pisali smo, a evo mozemo i ponovo da nacnemo temu.

Iznecu ovde misljenje koje ne mora da bude opste pravilo, u pitanju je licni stav potkrepljen matematikom. Smile
Kljucna stvar u prici sa LED rasvetom je isplativost u odnosu na standardnu fluorescentnu koju vecinom koristimo, kao i mogucnost obezbedjivanja odgovarajuceg spektra koji nam je dostupan upotrebom namenskih fluorescentnih lampi.
Ovo prvo cu proanalizirati u daljem tekstu, dok ovo drugo ostavljam za neki drugi put.

Uzecu za primer neki imaginarni akvarijum od 200l, dimenzija recimo 100x50x40 cm u kome zelim da drzim ukrasne ribe i gajim razno bilje. Recimo da to mogu da postignem sa nekih 150W fluorescentne rasvete sa pristojnim reflektorima. Obzirom na duzinu akvarijuma, izbor bi pao na 5 T8 lampi od 30W kao najpovoljnije resenje sa fluorescentnom rasvetom.
Osim samih lampi neophodni su i balasti (prigusnice, kako god), kao i kablovi, nosaci, prekidaci i slicno.
Lampe mogu da se nabave od 1 pa sigurno do 20e po komadu, zavisno od zelja i finansijskih mogucnosti. One od 1e su obicne 765 lampe koje se koriste za rasvetu, pa preko nekih firmiranih namenskih od 10-ak e (npr Juwel) do besmisleno skupih od preko 20 e (da ne navodim proizvodjace).
Pocecu proracun sa najjeftinijom varijantom, a to bi bile lampe od 1-1.5e po komadu i balasti reda 2-2.5e /kom:
5 x (1.5 + 2) = 17.5, ajd' da zaokruzimo na 20e ukupno.
Na ovo treba dodati troskove reflektora, recimo neka jeftinija izvedba 4e po komadu, sto je jos 20e.
Ukupno 40 e za lampe, balaste i reflektore.
Ove lampe daju oko 2000lm (lumena) po komadu, sto je nekih 10000lm.
Ako bi koristili najpovoljniju varijantu LED trake da postignemo ovo, uzeli bi SMD 5050 CW traku sa 60 dioda po metru duznom, 14.4W/m. Ova traka moze da obezbedi nesto ispod 1000lm po metru, zaokruzicemo na 1000 radi lakseg racuna. Prostom matematikom dolazimo do potrebne duzine trake od 10m. Najjeftinije sto sam video ovu traku u Srbiji je oko 6e/m, pa to izadje nekih 60e. Za ovo je potrebno i posebno napajanje koje za ovu snagu kosta oko 25e, znaci ukupno 85e.
E sad, na prvi pogled to deluje duplo skuplje nego fluorescentna rasveta, ali...
Prvo 'ali' je sto je ocekivani radni vek LED rasvete znatno duzi nego za fluorescentnu, pa je jasno da se trosak izjednaci vec posle par izmena lampi i balasta, sto je neminovno sa uzetom klasom proizvoda.
Drugo 'ali' koje nam kvari ovo prvo je sto LED rasveta ne moze ni u snu da dostigne pomenuti zivotni vek ako nema dodatno hladjenje, odnosno trake (u ovom slucaju) moraju biti nalepljene na odgovarajuce aluminijumske profile radi odvodjenja toplote. To cenu podize za par desetina e, pa ceo racun menja sliku.
Trece (neprocenjivo) 'ali' je sto LED rasveta ne moze da vas ubije, obzirom da se ove trake obicno vezuju na 12V, pa sve i da upadne u vodu dok nesto prckate po akvarijumu, necete ni trepnuti, osim ako ste idiot koji je stavio i napajanje (220-->12) u haubu.

Ima tu jos gomila faktora koji mogu da vas nateraju na jednu ili drugu stranu, kao i nekih skupljih (i boljih) resenja, ne zaboravite da sam uzeo specifican primer za analizu. Ideja je bila da napravim poredjenje izmedju nekih niskobudzetnih varijanti koje su svima dostupne.

Jos jedna stvar, nemojte da vas neko farba kako cete upotrebom LED rasvete napraviti znacajne ustede elektricne energije u odnosu na fluorescentnu jer necete, efikasnost izvora ove klase o kojima pricamo je u istom rangu, razlike su u rangu nekoliko ili, eventualno desetak procenata i ne moraju obavezno da budu na strani LED-a.


Potpisujem sve ovo osim da je potrebno potrošiti 20 evra za reflektore. U dobro osmišljenoj haubi u diy varijanti recimo sa alufolijom nema ni tog troska pa je ekonomija debelo na strani fluocevi. LEd ima mnoge prednosti ali i glavnu manu a to je cena.
Opet, samo vreme je potrebno da ekonomija odradi svoje i nije daleko dan kada će bilo koja rasveta bilo gde (u kući, na ulici u kolima...) biti isključivo LED, a stare dobre sijalice i fluocevi će korititi još po neki čudak koji smatra da svetlo sa tih sijalica ima svoju draž i puckavost kao patina starih dobrih i romantičnih vremena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Filip:)
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2009
Poruke: 211
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 10:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Sta imas u akvarijumu ?
5 komada od 50 W ... mislim da je to previse .
Jel ugao osvetljenja 110 stepeni kod tih LED-ova ?

U akvarijumu skoro da nemam nista tj.imam valisneriju i anubiu i naravno ribice, a zelja mi je da imam biljni akvarijum sa ribicama Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka LED rasveta Japonikus Tražnja 0 Uto Apr 12, 2022 2:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta Stefanbgd Tražnja 0 Uto Jun 01, 2021 11:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY led rasveta za morski. xxxvelja Uradi Sam (DIY) 12 Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Diy Led rasveta Malina Rasveta 3 Sre Nov 18, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License