Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bhut Jolokia Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
simzor
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 23 Apr 2012
Poruke: 8
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 1:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zoki, bravo za rasade!!! Samo jedna napomena: to nije najljuca paprika, ima mnogo ljucih od nje. Mozete pogledati skalu 10 najljucih na svetu na youtube-u. Na mestu br. 1 je TRINIDAD MORUGA SCORPION, koja ima vise od 2 miliona jedinica ljutine (oko 2.4M)!!! Za vasu informaciju, najljuca srpska paprika ima oko 80.000 tih jedinica a u Evropi je dozvoljena sadnja i prodaja do 200.000 jedinica. Spomenuta moruga je u vecini svetskih zemalja zabranjena a na youtube-u mozete videti da oko plantaze spomenute papricice ljudi rade u skafanderima i sa ostalom zastitnom opremom! Ima i clip kako neki lik smrka morugu ali neku blazu varijantu (oko 1.4M).

E sad, ja se bavim gajenjem ljutih papricica vec vise od 25 godina i imam u kolekciji 10-tak vrsta, uglavnom latino-americkih vrsta, svih boja, velicina i oblika. Pre 10 dana sam od slicnog entuzijaste (citajte: ludaka) dobio jos 5 pelcera, 4 vrste, od kojih je 2 pelcera spomenuta MORUGA Scorpion!!! Evo cveta i krecu plodovi!!! Ostale vrste su takodje otrovne i upozoren sam od coveka da nisu za upotrebu sveze, vec se dodaju u paradajz i ostale vrste paprika i spremaju se ljuti sosevi. Jedina vrsta koju sam dobio, a koja moze da se konzumira u svezem stanju, je sorta TABASCO, koja ima nesto malo vise od 400.000 jedinica ljutine i na svetskoj listi zauzima 10. mesto!

Zainteresovani mogu da mi se jave ako hoce seme, samo u startu da znate da ne preuzimam nikakvu odgovornost sa sadnju, odrzavanje, branje, seckanje i konzumiranje, posebno. Ja sadim sve sorte oko 1. maja, u zardinjere na terasi, i u ovom trenutku imam vec dosta sorti koje mogu da se beru. Krajem septembra berem sve (sto nije pojedeno) i pravim ljute soseve.

Pozdrav!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 1:21 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 2:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Simzor, a koja je namena sadnji tih paprika ? Nikad se nisam zapitao sve do sad : A sto bi neko sadio tako ljutu papriku ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
simzor
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 23 Apr 2012
Poruke: 8
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 2:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znas kako, ja do sada nisam imao ove "otrovne" iz grupe od prvih 5 na skali, pogotovu ne ovu morugu scorpion koja je br. 1. I sam se pitam kako cu je brati, seckati i dalje preradjivati. Po meni, jedina moguca upotreba je pravljenje ljutih soseva, kao sto sam vec napisao. I tu treba biti oprezan. Ja sam prethodnih godina redovno plakao dok sam kuvao soseve od daleko blazih sorti, sad ne mogu ni da zamislim sta ce biti, verovatno neka maska i rukavice. Ljudi koji su to radili kazu da je 1 kom moruge dovoljan da posteno zaljuti 5 kg sosa (kecapa ili sl). Mene plasi cinjenica da se blaze sorte koriste kao bojni otrovi u nekim zemljama. Kakva li je tek moruga???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 4:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svraha ovoga ovih paprika sto sam nabavio je izazov i ne preterana ljubav prema ljutini, ali neka vrsta privlacnosti. Ljoto koristim kad se setim povremeno i umereno. Nabavio sam ove vreste paprika posadio na terasi ali zbog prostora i osvetljenja videcemo kako ce to sve da ispadne , sto se tice rasta .
orange habanero
royal black chilli
tabasco chili
bolivian rainbow
red habanero chili
Mozda sam neku propustio ali to je to . Soseve ne znam da pravim ali jel to problem Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 7:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam neku malu sitnu, dinamitnu u saksijama. Ne znam joj naziv. Pretprosle godine, bio mi moler, lepo rucao, obrstio par komada iz saksije, odusevio se.... 3 dana nije dosao da nastavi sa radom zbog stomacnih problema! smeh
Tako da, ne bih se ja sa tim salio! Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 8:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

No 1 ::

orange habanero
royal black chilli
tabasco chili
bolivian rainbow
red habanero chili


Bogte ti hoces sa tim da isterujes djavola iz sebe Very Happy Prijatelju moj kad to krene da przi na sve strane a jao!!! Cuvaj se Wink

P.s. Vozim auto i jedem bio gric od cilija i on przi kao lud, pricam sa svojom zenom i kazem joj: zamisi da me sad sluvcajno zasvribi oko i pocesem ga!?! Smile
Prodje tu jedno 30km, ja i zaboravio da sam jeo bio gric sa cilijem i ODE PRST U OKO!!! Very Happy Very Happy Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 8:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

simzor ::
Zoki, bravo za rasade!!! Samo jedna napomena: to nije najljuca paprika, ima mnogo ljucih od nje. Mozete pogledati skalu 10 najljucih na svetu na youtube-u. Na mestu br. 1 je TRINIDAD MORUGA SCORPION, koja ima vise od 2 miliona jedinica ljutine (oko 2.4M)!!! Za vasu informaciju, najljuca srpska paprika ima oko 80.000 tih jedinica a u Evropi je dozvoljena sadnja i prodaja do 200.000 jedinica. Spomenuta moruga je u vecini svetskih zemalja zabranjena a na youtube-u mozete videti da oko plantaze spomenute papricice ljudi rade u skafanderima i sa ostalom zastitnom opremom! Ima i clip kako neki lik smrka morugu ali neku blazu varijantu (oko 1.4M).

E sad, ja se bavim gajenjem ljutih papricica vec vise od 25 godina i imam u kolekciji 10-tak vrsta, uglavnom latino-americkih vrsta, svih boja, velicina i oblika. Pre 10 dana sam od slicnog entuzijaste (citajte: ludaka) dobio jos 5 pelcera, 4 vrste, od kojih je 2 pelcera spomenuta MORUGA Scorpion!!! Evo cveta i krecu plodovi!!! Ostale vrste su takodje otrovne i upozoren sam od coveka da nisu za upotrebu sveze, vec se dodaju u paradajz i ostale vrste paprika i spremaju se ljuti sosevi. Jedina vrsta koju sam dobio, a koja moze da se konzumira u svezem stanju, je sorta TABASCO, koja ima nesto malo vise od 400.000 jedinica ljutine i na svetskoj listi zauzima 10. mesto!

Zainteresovani mogu da mi se jave ako hoce seme, samo u startu da znate da ne preuzimam nikakvu odgovornost sa sadnju, odrzavanje, branje, seckanje i konzumiranje, posebno. Ja sadim sve sorte oko 1. maja, u zardinjere na terasi, i u ovom trenutku imam vec dosta sorti koje mogu da se beru. Krajem septembra berem sve (sto nije pojedeno) i pravim ljute soseve.

Pozdrav!


Covece pa pazi da jos ne zaglavis na robiji!!! Bogte ko bi rekao za papriku da je takva mada faka!!! Ala ima opako ime MORUGA Scorpion!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 10:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Boki ja rekoh da nisam nesto preterano zavisnik od ljutog. Konzumiram ga kad se setim i kad je prilika, rasplozenje i ostalo. I to vrlo malo. Jolokia je ljuta dosta. Bukvalno da se zaljuti tanjir pasulja potreban je milimetar odsecene paprike, umereno zaljucen da kazem. Rainbow je vrlo lepa i interesantna paprika sarenih boja, zato sam je i uzeo. Pored gomile cveca tu su paprike , akvarijumi i ostale zajebancije sto se tice hobija...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Poslednji izmenio No 1 dana Sre Jul 23, 2014 10:59 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 9:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 10:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Oooo druže pa ti si zreo za zatvor Laughing Laughing Laughing Sa ovim možeš da potruješ ceo komšiluk Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 10:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hmmm, za pasulj s .... ovi ljudi sto sam nabavio papriku od njih , kod mene nema puno, 5, 6 vrsta na malom prostoru, nije nista s obzirom koliko oni sade , citave njive, prave sosove, i ostale ljute ,,poslastice" Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 10:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znam, simzor je popunio terasu sa bojnim otrovima Laughing Jedva čekam da pokupim seme od njega, ima čovek i morugu Laughing Inače, da se i ja pohvalim malo, uspeo sam da dobijem drvce ličija iz koštice i palme od koštice urme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 10:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da , pravi bojni otrovn, strasno , na zalost. Nadam se da ce biti seme i za mene i od mene kome treba. Uu, svaka cast za lici, i za urmu ! Aj postavi makar sliku palm-e-ice.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 10:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i fotke
Liči

Image
Palma

Image
Ananas

Image
Pokušaj avokada ali izgleda ništa od toga..

Image
Inače, palmu mi je podšišala luda mačka koja se istripovala da joj baš palma odgovara za varenje....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 10:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Inače za ove biljke je važno da budu na što toplijem mesti i osunčanijem (sunčana strana terase) i nije problem da se razvije biljka, pogotovo palma urme, ako pokušate, nemojte da odustanete i bacite seme jer palmi treba i po nekoliko meseci da izbije iznad površine zemlje, prvo razvija korenov sistem i tek kada se dobro razvije izvlazi van površine u zeljastu biljku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License