Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Razmnozavanje skalara Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Zvrle
Akvarista



Registrovan: 22 Feb 2012
Poruke: 307
Lokacija: Sokobanja

PorukaPoslao: Čet Avg 07, 2014 11:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima, posle duzeg vremena evo mene opet sa jednim VELIKIM problemom.
Imam par skalara koji evo vec pola godine polazu ikru. Od toliko mrestova uspeo sam samo jednom da i ocuvam male.
Potrebna mi je pomoc ( po najvise onih koji su uspeli do sada sa skalarima ) jer vise ne znam sta da radim sa njima, doslo mi je da sve vise ostavim i dignem ruke od svega!!
E sad prica ide ovako, par je u akvarijumu od oko 50 L i redovno polazu ikru. Bez opreme i svega ( samo prokuvalom vodom ) uspeo sam prvi mrest da ocuvam ali posle toga krecu moji problemi, tj. jedan jedini. Kad par polozi ikru prebacim u drugi akvarijum plocicu sa ikrom, dodam metilen plavo, podesim temperaturu i sve krene normalnim tokom, posle 3 dana mali se izlegnu.3 dana kasnije krecu da crkavaju i neostane mi ni jedan da propliva da pocnem da ga hranim. I tako do sada nekoliko meseci iznova i iznova, sve bude dobro do tog treceg dana kada nastaje problem.
Da li neko ima bilo koje resenje ili predlog sta da radim. Ja sve sto sam znao i citao probao sam ali ne ide. Da napomenem da je voda iz RO uredjaja pripremljena ( pokusao sam na nekoliko razlicitih GH jedinica ) probao sa cikliranim filterom i cistim, sa visom i nizom temperaturom, sa delom vode iz akvarijuma gde su roditelji, da ostavim male kod roditelja i nista !!
Jos jednom ako neko ima bilo koji predlog jako je dobro dosao jer zbog njih razmisljam da ostavim sve ovo sto sam pravio godinu dana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Avg 07, 2014 11:42 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Avg 08, 2014 5:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Može da bude nekoliko razloga za propadanje ikre i mlađi, naj češće je problem u parametrima vode, pokušaj da posle mresta izbaciš matice a ostaviš ikru. takođe, može da se desi da matice nisu kvalitetne, odnosno da ne daju kvalitetno potomstvo, to što je jednom bilo OK ne mora ništa da znači. Može da se desi da im je visok PH, što je jedan od uzroka degeneracije mlađi ali uglavnom nije razlog pomora. Probaj i da ostaviš mlađ sa maticama da je čuvaju ali nikako ne smeš da gasiš svetlo dok su zajedno. Nemoj da se predaješ zbog sitnica, za uzgoj riba je potrebno veliko strpljenje i bezbroj pokušaja dok ne ubodeš kako treba. I da ne zaboravim, kod ikre dodaješ lek protiv bakterijskog oboljenja, odnosno zeleni lek (Sera Bactopur i sl.) Sa ciklidima je problem kvaliteta matica dosta izražen kasnije kod mlađi. Javi kakva je situacija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Pet Avg 08, 2014 6:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja takodje mislim da bi trebao ostaviti roditelje jednom i da vidis kako ide.Pratis ih oboje i ako zatreba odvajas losijeg...Kod mene zenka kad poloze ikru hoce da jede,pa je odmah po polaganju tj sutradan vadim,a ostavljam muzjaka,da bi i muzjaka izvadio kad mladj propliva i kad trebam ja da krenem sa hranom.E sad,nisam iskreno znao da za skalare treba RO itd,kod mene se mreste u cesmovaci,kontam da je tvrdja voda tu pa ono...Mislim da bi to sve mogao zavrsiti i da si stavio malo treseta u filter,on takodje cuva ikru od plesni...
Kako ti kaze nemanjask,nemoj odustajati,nema smisla,igraj se,nerviraj se i to je to,sve je car ovog hobija Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zvrle
Akvarista



Registrovan: 22 Feb 2012
Poruke: 307
Lokacija: Sokobanja

PorukaPoslao: Pet Avg 08, 2014 9:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Poludeo sam vise, nisam gledao da usparam kad sam im pravio sve uslove za jednu mini odgajivacnicu ali ono nikako. Dok sam imao samo 2 akvarijuma borce sam mrestio bez ikakvog problema i ocuvao u takvim uslovima a sad kad sam ulozio i resio da im napravim bas uslove da mladj bude sto kvalitetnija ono nista. Ostavljao sam ikru i sa roditeljima 2 puta, prvi put pojeli sve a drugi put je bilo bolje ali opet posle 3-4 dana od izleganja uginu i oni ih pojedu.
Par kao par nije nesto extra u smislu da nije dosta ikra oplodjena. Trenutno gledam da nabavim jos koji par pa da vidim sta ce da bude sa njima.
Sto se treseta tice, pricao sam bio sa nekim o tome ali ja nikako da ukapiram koji je to treset. Da li moze onaj obican za cvece ili to mora da ide drugi ?? I da PH mi je u nebo otisao, oko 9.5 ne mogu bas najpreciznije da odredim po boji ali sigurno je tu od 9-9,5 . A sto se RO uredjaja tice pa uzeo sam i njega jer mi se uvak sva ikre uplasnavi, ovde je tvrda voda pa sam uzeo da mesam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Pet Avg 08, 2014 9:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

...jedno pitanje a sto se dodaje metilen plavo. Ja kad sam mrestio skalare od preparata sam samo dodava Sera Bactopur da ikra ne oboli.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Zvrle
Akvarista



Registrovan: 22 Feb 2012
Poruke: 307
Lokacija: Sokobanja

PorukaPoslao: Pet Avg 08, 2014 10:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uglavnom svi sa kojima sam pricao ovde ai van granice dodaju njega. Ja sam koristio isto Sera ali kazu da je metilen plavo bolje.Neki dodaju i hidrogen za zastio od plesni.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Avg 08, 2014 11:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

9-9,5 je prevelik PH, moraš smanjiti PH vrednost na 7-7,5 Treset je "beli baltički treset" i kao takvog ga možeš naći u oglasima, prodaje se na litražu i nije skup. Po meni je problem u ne kvalitetnim matičnim jedinkama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zvrle
Akvarista



Registrovan: 22 Feb 2012
Poruke: 307
Lokacija: Sokobanja

PorukaPoslao: Pet Avg 08, 2014 11:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok i sta onda sa njim ?? Koristim sundjer filtere tako od dodavanja tamo nema nista ??
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Pet Avg 08, 2014 11:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Probaj sa ubacivanjem suvih, prokuvanih listova. Npr bukve. Svi oni imaju antibakterijska dejstva, dobra su za očuvanje ikre i malo smanjuju pH vode.

http://www.akvarijum.org/forum.....18902.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Avg 08, 2014 1:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zvrle ::
Ok i sta onda sa njim ?? Koristim sundjer filtere tako od dodavanja tamo nema nista ??

Ubaciš u najlon čarapu i pustiš da pluta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Avg 08, 2014 2:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imaš kod sponzora sajta i JBL TorMec treset (ima u pakovanju vreću u koju se sipa treset), oko 700 dinara i za 800 litara vode je pakovanje. Piše u uputstvu da kad ga ubaciš u vodu radi od tri do šest meseci.
Postoji takođe i Sera Super Peat kupovna varijanta ali nisam je koristio.
Takođe i ovo što je Nemanja rekao.
Takođe može i ubacivanje drveta da pomogne, sad nisam siguran kojeg.
Da nemaš nešto u akvarijumu što podiže pH, neki kamen ili slično.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zvrle
Akvarista



Registrovan: 22 Feb 2012
Poruke: 307
Lokacija: Sokobanja

PorukaPoslao: Pet Avg 08, 2014 8:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nasao sam neki i narucio, cena je jako dobra pa da vidimo sta ce da bude, Baltiko 5L da ne pravim reklamu za dalje. Sto se preparata tice i tih stvari nije problem nabavka! Ovde pise da je PH 3,5~4,5 pa na mojih 9~9,5 bi trebalo da napravi valjda neku sredinu ??
Nemanja koja kolicina treseta na koju kolicinu vode ide ??
Ne mogu da verujem da je ovoliki problem da ih razmozim a toliku volju za njih imam, njih pa altume za svoju dusu da probam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Pet Avg 08, 2014 9:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne moze tebi treset pustiti ph vode za puno,mozda 1-2 stepena i to ako vodu kojom menjas takodje tretiras tresetom,jer ovako ako nastavis da dodajes tu tvoju tvrdu vodu,normalno raste ph vode u akvarijumu.Znaci spremis bure sa vodom jaka aeracija,i treseta u carapi u to bure..Ja koliko znam dovoljno je 100gr na 100l vode.
a sto se tice altuma,joooj to je vrhunski tesko,naravno ne nemoguce...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zvrle
Akvarista



Registrovan: 22 Feb 2012
Poruke: 307
Lokacija: Sokobanja

PorukaPoslao: Pet Avg 08, 2014 9:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno Plavsic88, oni su velika ljubav pa gledam da idem ka tome. Diskusi su lepi ali altum je alutm !
Malopre sam zaboravio da napisem u akvarijumu jedino je filter, sundjer i greajc nema nista vise sto bi moglo da promeni PH. Najverovatnije meni dolazi do promene kod mesanja vode, RO + cesmovaca ali nije problem da odvojim jedno bure samo za njih da se priprema voda za sve skalare. Kao sto sam reko na njih ne zelim da stedim mada sa druge strane mi nije jasno kad neko dodje i kaze mi " kod njega se to izlegalo kao ludo da nijeznao sta sa njima ". E sad ko je ovde l..... ??
E i da ne zaboravim da pitam da li je moguce da voda usled stajanja gubi 2GH jedinice svakog dana ?? to sam slucajno primetio pa krenuo da merim i video da svaki dan stajanja obara "GH jedinice .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zvrle
Akvarista



Registrovan: 22 Feb 2012
Poruke: 307
Lokacija: Sokobanja

PorukaPoslao: Sre Avg 13, 2014 11:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skalari opet polozili ikru. Plocica premestena u poseban akvarijum, GH 10, KH 10, i PH 8. Dodat metilen plavo i sad da vidim sta ce da bude ponovo. Da li ce opet posle izleganja da bude uginuce.
Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Borci, razmnozavanje Mikicaaaa Početak u akvaristici 0 Sub Jan 06, 2024 3:22 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dimenzije akvarijuma za razmnozavanje... Milivoje Lampa Akvarijumi 2 Pet Apr 01, 2022 8:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Neće da se mreste, čudno ponašanje sk... angelfishinheaven Filteri i pumpe 3 Čet Feb 11, 2021 10:21 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mrest trihogastera, mrest skalara angelfishinheaven Razmnožavanje 0 Ned Jan 31, 2021 3:11 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Puzevi Helena i Amazonac (jabucar) sa... Spavalica13 Razmnožavanje 5 Sre Apr 22, 2020 1:09 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License