Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Novi pocetak Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Bratislav
Akvarista



Registrovan: 13 Dec 2013
Poruke: 223
Lokacija: Beograd - Zvezdara

PorukaPoslao: Pon Okt 13, 2014 11:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

doslo je vreme da se izgled akvarijuma promeni, obnovi hranljiva podloga, malo proredi biljni svet...

Ali prvo nekoliko reci o akvarijumu - 100(D)x50(V)x40(S), staklo 10cm, ojacano celom duzinom gornjih ivica, sto malo pravi problem za uvodne/odvodne cevi filtera. Filter je trokomormi spoljasnji, dimenzija 30(D)x50(V)x40(S) od 6 mm stakla, malo cudnijeg rasporeda komora - napred je prelivna komora i odvodna sa pumpom atman (600l/h), dok je celom zadnjom stranom filtracioni materijal - vata, sunjer, glina, keramicki prstenovi i bio kugle (od vrha ka dnu). Sve ovo je prikazano na slikama koje slede.

Osvetljenje cine 6 neonki po 21W, nisam siguran za proizvodjace, dakle 120W odn 0.6W/l, na bruto zapreminu, ali obzirom da je akvarijum dosta dubok, nisam siguran da je ovo dovoljno, ali do sada nisam ni drzao zahtevne biljke. Mislim da cu se svetlom ozbiljnije pozabaviti u skorije vreme Smile

Prvo smo rasformirali staru postavku. Prosto nisam mogao da verujem da se akvarijum sveo na ovo
Image

bilje je naravno izvadjeno i pripremljno za ponovo sadjenje. Stiglo je i novo od RF-a, Eleocharis acicularis i Hygrophila pinnatifida.
Image

Akvarijum je opran, ali je doslo do problema. Kada smo ispraznili akvarijum, ostalo je jedno 10 cm vode, prljave naravno od stare hranljive podloge. Probali smo da ga pomerilo, ali... obzirom da nisam stavljao stiropor, vec neku vrstu gume ispod, ista je slepila akvarijum za policu! Tako da ako ikada vidite oglas u kom prodajem akvarijum, znajte da polica ide sa njim Smile
Image

Dalje sam postavio podlogu, uz ivicu sljunak, po sredini oko 1 cm RF hranljive mesavine ( mešavina crnog i belog baltičkog treseta, glina obezbedjuje dugoročni izvor mikroelemenata posebno gvožđa, NPK + mikroelementi obezbedjuju ishranu biljaka u startu odmah nakon sadjenja - opis preuzet sa RF sajta)
Image

Preko svega toga, kao i do sada stavljena je mrezica za komarce
Image

Naneta je crna podloga, nabavljena u Akvarijum artu, u debljini od cca 10-12 cm, granulacija 1-2mm. Napravljena je i kaskada u levom delu akvarijuma, ali nije dugo potrajala, ali o tome malo kasnije. Hard i biljke su zasadjene. Veliko hvala HORUSU na insistiranju da se hard prvo proba na suvom, mnogo olaksava kasnije slaganje u akvarijum, pogotovo ako zivite u stanu a imate relativno veliki akvarijum
Image

Image

Gotovo sva voda, recimo oko 100l je vracena nazad, a kada sam vratio i zivi svet, postavka je izgledala ovako

Image

Image

Image

E da, ostao sam duzan za slike filtera, jos sa prethodne teme, pa sam sad ugrabio priliku da isti slikam. Da napomenem samo da filter nije diran tokom promene akvarijuma, kompletan materijal, zajedno sa vodom je ostavljen.
Image

Image

E sada krece igranka. Brdasca koja sam napravio nisu prezivela. U roku od jedne noci ancistrusi i botie su prokopali ispod kamena i grane koje su drzale podlogu da sebi naprave mesto za zavlacenje, tako da trenutno imam brdasce, ali na sred akvarijuma Smile Ovo mi se do sada nije dogadjalo, ali sam imao podlogu dosta krupnije granulacije.

Nazalost, jutros sam imao i prve zrtve ove selidbe - dve ajkulice i jedna melanotenija su uginule Sad Nazalost nemam gde da drzim ribice tokom cikliranja, pa se nadam, da ce bilje i stara voda plus stari filter smanjiti kolicinu amonijaka. Planiram da danas zamenim bar 30% vode, pa cemo videti kako ce se situacija dalje razvijati...

Izgled akvarijuma ce se naravno jos menjati, a svi komentari, kritike i predlozi su dobrodosli Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Okt 13, 2014 11:03 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Mirche01
Akvarista



Registrovan: 23 Avg 2013
Poruke: 779
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Pon Okt 13, 2014 11:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam štvarno šta ti je ovo trebalo , al vjerujem da ti je dosadila stara postavka , pa želiš novu.
Vremenom svima dosade stare postavke pa žele novu , vjerovatno i tebi.
No , bilo kako bilo , pratim temu i dešavanja -

Sadi te biljke što su se povadile .... Bravo Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuAIM AdresaYahoo MessengerMSN MessengerICQ broj
simici789
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2012
Poruke: 639
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 13, 2014 2:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima vise mesta za plivanje, i ova mi se postavka dopada Wink .
Ja sam tumbala sve letos i svi prezivese, ali sam ribe vadila pre "cupanja" bilja - moguce da su ti zato uginule , obzirom da si vratio filter materijal i vodu. Drzimo pesnice (posebno skalarima Smile )
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bratislav
Akvarista



Registrovan: 13 Dec 2013
Poruke: 223
Lokacija: Beograd - Zvezdara

PorukaPoslao: Pon Okt 13, 2014 3:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@simici789 - pa ne bi trebalo da ima razlike kada se ribe izvade. vodu sam vratio kako bih sto vise korisnih bakterija iz starog AQ sacuvao, iz istog razloga ni filter nije diran. Nisam siguran koje vreme je potrebno da krene amonijak da se oslobadja iz hranljive podloge, ali mozda su uginule i zbog prevelikog stresa - dva jurenja i remestanja.

Skalari su za sada dobro, pravo da ti kazem i ja se brinem prilicno Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
materijalmen
Akvarista



Registrovan: 17 Feb 2013
Poruke: 66
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pon Okt 13, 2014 11:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bas me zanima kako ce Eleocharis...ja sam vise puta uzeo a ni jednom nije uspela da krene...dzabe co2 dzabe 35-40W na 75l...i nemoj zaboraviti da moras da ih odseces tj da ostane oko 1-1,5cm duzine od biljke....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vacko000
Akvarista



Registrovan: 25 Jul 2014
Poruke: 347
Lokacija: Novi Sad, Telep

PorukaPoslao: Uto Okt 14, 2014 7:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hrabro moram priznati, bice ovo lepa postavka cini mi se, samo da se malo voda izbistri i bilje krene.....
Drzite se ribice!!! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bratislav
Akvarista



Registrovan: 13 Dec 2013
Poruke: 223
Lokacija: Beograd - Zvezdara

PorukaPoslao: Uto Okt 14, 2014 7:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Ljudi hvala na podrsci. Zamenjeno je jedno 20% vode sinoc i od jutros su svi stanovnici na broju!

Merio sam parametre vode i sve je u granicama dozvoljenog, tako da mislim da vise necu imati zrtava, ali videcemo za nedelju-dve kada se prica stabilizuje.

@materijalmen - ni meni do sada nije uspevala, ali videcemo. Hvala za podsetnik, ali nisam hteo odmah po sadjenju da je skratim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
materijalmen
Akvarista



Registrovan: 17 Feb 2013
Poruke: 66
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Uto Okt 14, 2014 4:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, tako su lepe i meni je svaki put bilo tesko ali kako se kaze, jbg...stao mora mora se...nadam se da ce ti uspeti pa mozes da mi poslajes koji pelcer Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Thunderbeast
Akvarista



Registrovan: 22 Avg 2012
Poruke: 136
Lokacija: Beograd-Vozdovac(Stepa Stepanovic)

PorukaPoslao: Uto Okt 14, 2014 4:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svidja mi se izbor ribica.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bratislav
Akvarista



Registrovan: 13 Dec 2013
Poruke: 223
Lokacija: Beograd - Zvezdara

PorukaPoslao: Uto Okt 14, 2014 5:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Thunderbeast - hvala i meni Smile Nije bas da su sve kompatibilne, ali cini mi se da nema vecih problema medju njima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mirche01
Akvarista



Registrovan: 23 Avg 2013
Poruke: 779
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Pet Okt 17, 2014 10:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Daj da vidimo update trenutni , jel se sve razbistrilo i krenulo lijepo ???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuAIM AdresaYahoo MessengerMSN MessengerICQ broj
Bratislav
Akvarista



Registrovan: 13 Dec 2013
Poruke: 223
Lokacija: Beograd - Zvezdara

PorukaPoslao: Pet Okt 17, 2014 10:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Mirche01, cekaj pobratime, pa postavka nema ni nedelju dana Smile Razbistrilo se jeste, al krenulo bogme jos nije. Postavicu slike ovih dana...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Pet Okt 17, 2014 12:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

....kako su skalari podneli tumbanje?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
simici789
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2012
Poruke: 639
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 17, 2014 1:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisi nam preneo iskustvo o hvatanju botia Laughing. Ja sam htela da ih preselim u Dunav, a, evo prodje vise od 2 meseca a one kad me vide beze u skroviste (sem kada je hranjenje).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bratislav
Akvarista



Registrovan: 13 Dec 2013
Poruke: 223
Lokacija: Beograd - Zvezdara

PorukaPoslao: Pet Okt 17, 2014 2:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Sumi - Mogu ti reci da su oni jos ponajbolje podneli selidbu. Mislio sam da ce sa njima ici malo teze ali nije Smile

@simici789 - Nemoj botie u dunav, molim te Sad To su mi jedne od najdrazih ribica, posalji ih meni slobodno :p. Inace, nadam se da ce ove moje da me nadzive Smile

Sto se selidbe tice, mislim da bih roman mogao da napisem. Generalno, skalare, botie, pa cak i ancije sam relativno lako uhvatio, ali su me melanotenije, malabarikusi i rodostomusi urnisali!! Prvo sam gotovo skroz ispraznio akvarijum i krenuo da fatam ribu Laughing . Na kraju sam bio komplet mokar, jer sam ribice hvatao u mrezu ali sam morao da ih saterujem u cosak drugom rukom Rolling Eyes

Nazalost, jednog kribenzisa nisam video pa je ostao u akvarijumu i uginuo tokom promene vode. Sledeceg dana su me dve melanotenije i dve ajkulice sacekale na ledjima, a jedna sewelli-a se zalepila za nesto od stvari koje sam vadio pa je nazalost i ona uginula. Sve u svemu sest ribica Sad

Ostali stanovnici su evo vec sest dana zivi i zdravi, normalno klopaju, ponasaju se i imaju jarke boje, tako da se nadam da vise zrtava biti nece!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi 50-60L Trifke98 Početak u akvaristici 1 Sub Avg 13, 2022 10:40 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skroz novi u akvaristici BogdanM Upoznavanje 0 Sre Nov 24, 2021 11:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka CO2 Punjenje Novi Sad sstanko78 Ostala oprema 0 Sub Avg 28, 2021 3:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi i Ja i Aqvarijum.. Aq*At Upoznavanje 0 Sre Jul 07, 2021 11:59 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License