Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Kreiranje manjeg morskog akvarijuma Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
valentink
Akvarista



Registrovan: 07 Dec 2014
Poruke: 64
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Dec 07, 2014 3:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav drugari.

Nov sam na forumu, pa mi nemojte zameriti ako omašim neko pravilo Very Happy. Naime, već neko vreme se relativno uspešno bavim slatkovodnom akvaristikom, volim čudne ribice i pre svega da eksperimentišem. Dugo razmišljam o pokretanju manjeg morskog akvarijuma i sad mi se pružila prilika. Naišao sam u Mađarskoj na ultra jeftin set, akvarijum Aquael 54l sa grejačem, unutrašnjim filterom, poklopcem, osvetljenjem i raznim sitnicama u paketu (izašlo manje od 35EUR, jednodnevna akcija bila u Auchan-u). E sad, s obzirom da je ovo slatkovodni set, moraću da ga adaptiram. Naravno, budžet mi je dosta ograničen.

Prva dilema mi je da li da ostavim poklopac (nije stakleni, već je neka plastična varijanta sa ugrađenom sijalicom i otvorima za cirkulaciju) ili akvarijum ipak mora biti otvoren?

Mislio sam da za početak dodam Aquael circulator koji košta negde 15-20EUR i da kupim test kitove, kao i uređaj za merenje saliniteta. Ispravite me ako još nešto fali od opreme.....

Stavljao bih destilovanu vodu, jer istu dobijam besplatno koliko god mi treba (možda bih na početku uzeo formiranu vodu da brže pokrenem akvarijum).

S obzirom da sam nov u morskim vodama, trebao bi mi savet koliko kilograma kamena da stavim u 54l akvarijum, zatim koja je najbolja varijanta što se tiče soli. Ako može i neka preporuka gde se sve može nabaviti i po kojim cenama (pa da uporedim da li mi je povoljnije ovde ili u Segedinu).

Što se tiče živog sveta, za početak bih krenuo sa nekim manje zahtevnim koralima i parom klovnova.

Ako neko od forumaša ima višak kamena, korala ili bilo čega što bih mogao u početku da ubacim u akvarijum, rado ću se dogovoriti sa njim Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Dec 07, 2014 3:27 am Snimi Poruku Nazad na vrh

valentink
Akvarista



Registrovan: 07 Dec 2014
Poruke: 64
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Dec 07, 2014 3:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravio sam još jedno pitanje za one malo iskusnije. Ako ubacim protein skimmer u akvarijum (neki manji recimo Resun od 20EUR sa motorom koji ide do 75l), da li je onda pored toga potreban još i običan filter i da li se u ovom slučaju menja voda ili se samo doliva koliko ispari?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Dec 07, 2014 3:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da ti je bolja solucija ako krenes sa citanjem tema gde ces se ujedno upoznati i sa nekim drugim detaljima koji slede posle ovih pitanja. Jeste mali klise ali sa velikim razlogom. Sto vise informacija procitas i uporedis toliko ces shvatiti neke detalje koji ce ti sutra kada formiras akvarijum pomoci da prevazidjes odredjene probleme na valjan nacin. Brzi odgovori mogu pomoci da sagledas trenutno stanje i da te trenutno usmere. Medjutim ...
Imas par akvarijuma slicne litraze sa fabrickom haubom koja je prepravljena za morski svet.
Testovi su za vecinu obavezni na pocetku. Ako ih mozes priustiti onda su dobrodosli Smile . Salinomer je maltene obavezan. Sto precizniji, to bolje.
Kilaza kamena .. pitanje je kojim ces sistemom filtrirati vodu ?
Skimer ... hmmm, jedni ce ti napisati da je obavezan a drugi da nije. Pitanje je sta ces imati od riba, brojno stanje , i sta ces imati od korala. Koliko ce korali koristiti odredjene elemente iz vode a da im skimerom ne uskratis hranjenje.
Dolivanje vode ... opet zavisi koliko ce ti akvarijum biti otvoren. Ukoliko imas velika isparenja moraces dolivati vodu izmedju menjanja vode da bi zadrzao odredjene vrednosti saliniteta vode ( so ne isparava ).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
valentink
Akvarista



Registrovan: 07 Dec 2014
Poruke: 64
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Dec 07, 2014 10:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Mislim da ti je bolja solucija ako krenes sa citanjem tema gde ces se ujedno upoznati i sa nekim drugim detaljima koji slede posle ovih pitanja. Jeste mali klise ali sa velikim razlogom. Sto vise informacija procitas i uporedis toliko ces shvatiti neke detalje koji ce ti sutra kada formiras akvarijum pomoci da prevazidjes odredjene probleme na valjan nacin. Brzi odgovori mogu pomoci da sagledas trenutno stanje i da te trenutno usmere. Medjutim ...
Imas par akvarijuma slicne litraze sa fabrickom haubom koja je prepravljena za morski svet.
Testovi su za vecinu obavezni na pocetku. Ako ih mozes priustiti onda su dobrodosli Smile . Salinomer je maltene obavezan. Sto precizniji, to bolje.
Kilaza kamena .. pitanje je kojim ces sistemom filtrirati vodu ?
Skimer ... hmmm, jedni ce ti napisati da je obavezan a drugi da nije. Pitanje je sta ces imati od riba, brojno stanje , i sta ces imati od korala. Koliko ce korali koristiti odredjene elemente iz vode a da im skimerom ne uskratis hranjenje.
Dolivanje vode ... opet zavisi koliko ce ti akvarijum biti otvoren. Ukoliko imas velika isparenja moraces dolivati vodu izmedju menjanja vode da bi zadrzao odredjene vrednosti saliniteta vode ( so ne isparava ).


Pročitao sam jedno 100 stranica na ovom forumu plus razne strane forume i upravo mi je problem to što neko zagovara skimer, neko hang-on filter, a i za sve ostalo ima suprotstavljenih mišljenja. Zato sam i mislio da napišem konkretnu situaciju, pa da mi na osnovu toga iskusniji pomognu sa dilemama. Upoznao sam se sa osnovama i u suštini mogu sutra da krenem sa formiranjem, ali bih ipak pre toga da rešim nedoumice.
Sve u svemu, u početku ću držati samo dva klovna (i eventualno ako uspem da nabavim one zvezdice, s obzirom da su u inostranstvu po prodavnicama prilično skupi za tako male živuljke), kasnije ću ubaciti po koji manje zahtevan koral, znači posle preterivanja u slatkovodnom akvarijumu sa raznim biljkama, ribicama i dekoracijama, ovde idem na minimalističku varijantu, neću čak ni podlogu stavljati. Pre svega, mislim da će to lepše izgledati, a i vrlo lako ću održavati akvarijum, jednostavno usisam pod i gotovo.
Što se tiče testova, iako mi budžet kaže nemoj kupovati, pokušaću da odvojim makar za one najosnovnije, da mogu da vidim šta se u akvarijumu dešava, barem dok se ne uhodam malo da mogu da prepoznam neke stvari.

Zbunjuje me tvoja poslednja rečenica, kažeš zavisi koliko će mi akvarijum biti otvoren. Da li to znači da mogu da ostavim haubu? To mi je velika dilema, jer sam u drugim temama pročitao komentare Igora iz Reefroom-a, gde on eksplicitno zagovara da akvarijum mora biti otvoren, bez poklopca, eventualno sa mrežicom protiv iskakanja (ne znam da li klovnovi uopšte iskaču).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Ned Dec 07, 2014 10:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moguce je imati i zatvoren ak ali je mnogo bolje kad je otvoren. Bolja razmena gasova. Mnogo bolja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Dec 07, 2014 11:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Deo koji je malo bukvalno citiran i neshvacen. Razmenu gasova mozemo postici i u polu zatvorenom akvarijumu. Mislim, hermeticki zatvoren akvarijum nema ... barem koliko znam Smile . Treba poraditi samo na nekim detaljima i imacemo idealnu razmenu gasova. Na kraju krajeva ni u slatkovodnom akvarijumu nije preporucljivo zatvarati akvarijum " skroz na skroz " .
Svaka ce riba iskakati ukoliko im se ne obezbede adekvatni uslovi. Pored tih uslova takodje treba obratiti paznju i na hemiski sastav vode.
Trenutno mogu da se setim akvarijuma nzivkovic-a koji ima haubu nad akvarijumom. Pogledaj, mozda nesto smislis ako ne isto onda slicno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Ned Dec 07, 2014 11:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve što Valentinka buni je kod Nzivkovic-a, hauba, prepravljena rasveta, skimer...i sve funkcioniše Wink Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
valentink
Akvarista



Registrovan: 07 Dec 2014
Poruke: 64
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pon Dec 08, 2014 3:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nzivkovic, misliš na ovaj tvoj Boyu u bojama mora? Koliko vidim ti si tu ostavio haubu i lepo funkcioniše...

Ono što mi trenutno pada na pamet je da ostavim i ja haubu, jer ima ugrađeno osvetljenje. Bar za početak, dok ne uzmem neko morsko osvetljenje. Pala mi je ideja da malo izbušim haubu i ubacim jedan ili dva ventilatora (koje bih uključivao kad nisam kući zbog buke), da poboljšam razmenu gasova i pritom bi to dobro došlo i za pomeranje površine vode...

Sad sam naišao na nekoliko akvarijuma na ovom forumu, u kojima uopšte nema filtera, tj. koriste se samo glave unutrašnjih filtera za cirkulaciju vode. Koliko je to održivo rešenje i da li živi kamen može samostalno dovoljno da izfiltrira vodu uz redovno usisavanje dna i promenu dela vode? S obzirom da će akvarijum biti u spavaćoj sobi, mnogo bi mi bilo bolje da zbog zvukova stavim samo Aquael 2600 circulator, koji je ultra tih.

I još jedno laičko pitanje, da li se kod morskog akvarijuma isto stvaraju korisne bakterije u filterima i skimerima ili se oni koriste samo za mehaničku filtraciju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Pon Dec 08, 2014 9:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dimenzije tog aquaela su iste kao kog Plavšića, i po meni idealne za jako lep greben, na mom aqualu od 200 l nema rupa na haubi za ventilaciju tako da bi bilo poželjno da ih napraviš. Boyu ima ventilatore za izbacivanje vazduha, koji su povezani sa rasvetom, kada se svetlo upali automatski se pale i oni i izbacuju vazduh.
U morskoj nema klasičnog filtera, korisne bakterije su u živom kamenu (Berlin sistem), cirkulaciona pumpa je dovoljna da pravi kretanje vode i samim tim se vrši filtracija, nema drugih filtera osim ako ne staviš neki da ti skida skramu sa površine, ovo se odnosi na manje sisteme za veće je najbolji sump u kome stoji kompletna oprema i još živog kamena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
valentink
Akvarista



Registrovan: 07 Dec 2014
Poruke: 64
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pon Dec 08, 2014 6:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema rupa za ventilaciju na ovom mom aquaelu, ali ima dovoljno mesta gde se može izbušiti i ubaciti 1-2 ventilatora, tako da ću tako i da uradim.

Hvala na pomoci, sad sam u suštini na osnovu ovih informacija sklopio tačan koncept u glavi, ići ću za početak samo sa živim kamenom i circulatorom, a ako bude bilo potrebe kasnije, onda ću ubaciti i neki mali skimmer ili filter za skidanje skrame.

Još samo da se čujem da Refroom-om sutra-preksutra, pa da sklopim varijantu gde mi je najpovoljnije da kupujem. Verovatno ću ići na ovu varijantu more za 49EUR ako im još traje akcija.

Javljam se kad pustim akvarijum u pogon.

Ako neko slučajno ima viška nekih korala, račića, zvezdica ili slično, primam ponude Very Happy.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Dec 08, 2014 6:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozzz i dobro dosao.
Ventilator ti je super resenje.hauba bi preko leta mogla da utice na temp.
Sto se filtracije tice za par klovnova i neki meki koral slobodno idi na unutrasnji filter sa mehanickom filtrac tipa vata ili sundjer koji ces refovno da cistis.
Ispostuj sve sto je vezanobza cirkulaciju a zo je da imas protok min 20 puta zapremina .
Ako ti akvar ima 50l npr. Cirkulacija bi trebala biti min 1000 l/h
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Dec 08, 2014 6:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gledaj da kupis svez zivi kamen i da ga ima min 10% u odnosu na zapr.
Svetlo ti preporucujem da bude t5 1w po litru u komb plavo belo .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pon Dec 08, 2014 7:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Deo koji je malo bukvalno citiran i neshvacen. Razmenu gasova mozemo postici i u polu zatvorenom akvarijumu. Mislim, hermeticki zatvoren akvarijum nema ... barem koliko znam Smile . Treba poraditi samo na nekim detaljima i imacemo idealnu razmenu gasova. Na kraju krajeva ni u slatkovodnom akvarijumu nije preporucljivo zatvarati akvarijum " skroz na skroz " .
Svaka ce riba iskakati ukoliko im se ne obezbede adekvatni uslovi. Pored tih uslova takodje treba obratiti paznju i na hemiski sastav vode.
Trenutno mogu da se setim akvarijuma nzivkovic-a koji ima haubu nad akvarijumom. Pogledaj, mozda nesto smislis ako ne isto onda slicno.

Ne znam da li se ovo odnosi na moj post, ali evo par reci. Ne mislim da je nemoguce, i naravno da razmena gasova moze da se postigne i u zatvorenom akvarijumu. To sam i uzivo vodeo kod Zivkovica. Svakako je bolja razmena gasova ako je otvoren akvarijum. I nema busenja, ugradjivanja ventilatora, itd. Greota je kupiti skockan akvarijum i onda ga prepravljati. I meni mnogo bolje izgleda otvoren, ali to je vec stvar ukusa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Dec 08, 2014 7:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nadam se da imas nesto ovako?!

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Dec 08, 2014 7:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

filtracija putem zivog kamena (nitrogen ciklus) nije "berlin sistem"!!!!!!!!!!!!!!!
to bi se trebalo izbaciti iz upotrebe jer je potpuno netacno -berlin sistem je nesto sasvim drugo i nema veze sa low budget varijantom-tako se samo stvara pogresna slika berlin sistema!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License