Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Biljke problem-alge Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
igla
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 13 Mar 2014
Poruke: 108
Lokacija: Beograd - Vozdovac

PorukaPoslao: Čet Dec 25, 2014 11:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Crne alge jedu i amano kozice, a svakako su odlicni komunalci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Dec 25, 2014 11:12 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 25, 2014 11:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam kozice.Pocecu ja sa menjanjem na svakih 7 dana po 50% vode bez ikakve prihrane pa da vidimo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
igla
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 13 Mar 2014
Poruke: 108
Lokacija: Beograd - Vozdovac

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 12:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sustina je da nadjes uzrok nastanka algi. Neki od njih su: nestabilan CO2, nedovljna higijena, slaba cirkulacija, preterano hranjenje riba... Ne postoji ekspersno resenje problema Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 10:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ni sam sad nisam pametan....Probacu sa cestim menjanjem vode i prestankom prihrane kroz vodenu kolonu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 12:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Darkoakvarel ::
i prestankom prihrane kroz vodenu kolonu

Uf drug,ovo nikako nije pametno,snažnim limitiranjem hranljivih materija dovodiš biljke u situaciju da povećaju potražnju za CO2,koliko sam video sa slika imaš staghorn algu i bba,i jedna i druga su usko vezane za CO2.Staghorn izazvana malom količinom C02 u akvarijumu a bba fluktracijama C02(naravno ovo je uvek povezano sa cirkulacijom i protokom vode u akvarijumu).Okidač za alge je gotovo uvek nedostatak neko od elemenata ugljenik,azot,fosfor,kalijum,prljav akvarijum+ intezitet svetla) a nikako višak hranljivih elemenata to je zapravo velika zabluda,ovo je dobro uvek imati na umu Wink
Tvoje biljke vape za neorganskim ugljenikom i to onim u plinovitom stanju Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 1:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Icethunder kad objasni to je objašnjeno.
Jedino što mora pažljivo i polako da se čita, sa razumevanjem. Takva je tematika, šta ćeš.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 2:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad vise nisam pametan....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 2:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@icethunder:
sve se slažem, i meni se pojavila kako su ribe porasle i znam zašto i nema bez toga što si napisao ništa.
Imam samo jednu molbu, ako ti nije teško, udari po koji put enter, razmak. Uvek pročitam šta si napisao ali mi teško za čitanje, i kao tematika inače Smile
Jeste da sam mator ali kao blok da gledam, ne tekst.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
goranp
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 207
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 3:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskreno meni baš nema puno logike da višak nekih elemenata ne može da škodi. Ako je tako onda bi ljudi na primer uzeli bočicu Kalijuma i krknuli sve od jednom, što da se smaraju da doziraju nedeljno ako ništa ne škodi? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ExtraY
Akvarista



Registrovan: 27 Okt 2014
Poruke: 80
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 6:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

lisica je agresivna a sijamski algar nije,lisica ima crno ledjno peraje dok je kod algara prozirno.dakle sijamski algar je resenje,ali samo dok ne omatori,posle se i ne cima mnogo oko algi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 7:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ExtraY ::
lisica je agresivna a sijamski algar nije,lisica ima crno ledjno peraje dok je kod algara prozirno.dakle sijamski algar je resenje,ali samo dok ne omatori,posle se i ne cima mnogo oko algi.

Sijamski algar jede alge dok ne poraste do 5 cm.
Imao sam identičan problem kao Darkoakvarel u novoformiranom akvarijumu. Staghorn algae su rasle po par cm. dnevno. Sve moguće finte sam isprobao da ih uklonim , ali ništa.
Onda sam probao algae Exit, staghorn algae su nestale i nisu se vraćale kada sam prestao da ubacujem algae exit.
Što se Crne bradate tiče, nju sam skoro uništio hidrogenom, ali ti je to dosta opasna rabota.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
corvus
Akvarista



Registrovan: 23 Okt 2013
Poruke: 237
Lokacija: Beograd-Krnjaca

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 8:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam lisisce nisu agresivne ,ya alge preporucujem malo lisica i nerite ..dunavske i svakako obratiti paznju na Co 2 u vodi i razmisliti da li je potrebno da se dodaje ....ps malo vise zivuljki koje se hrane algama nije na odmet u svakom slucaju ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 9:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam ranije imao problem sa crnom algom a akvarijum sam formirao ponovo biljni pre 20-ak dana i sada se ponovo pojavljuje i od nedelje krećem u obračun sa njom počinje prvo na pojedinim biljkama da se pojavljuje i na krupnom sunđeru u filteru (koji je sa zazorom) trenutno u akvarijumu imam kozice i 2 ancija, ranije sam dobro rešavao problem crne bradate alge dodavanjem easy carbo-a i mehaničkim uklanjanjem gde je moguće i od vikenda posle zamene vode krenuću ponovo sa tom metodom ja znam da sam alge uneo ubacujući biljke koje sam imao jer sam video po negde da je ostalo i uklonio koliko sam mogao ali uvek nešto ostane.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 10:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dosta korisnih saveta.Danas kupio 5 lisica a sutra menjam 30% vode i tako na 7 dana bez ikakve prihrane i mozda ubacim 12% hidrogen pa da vidimo rezultate..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 10:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala novopečeni urednici Very Happy ,nadam se da će te unaprediti ovaj forum Very Happy
@nesa69-nisi jedini kome smeta nacin mog kuckanja,to misli i moja lepsa polovina Very Happy
@goranp-kako si siguran,ili na osnovu čega možeš da tvrdiš da kod tebe nepostoji višak hranljivih materija u vodi?Da li znaš šta je(odnosno kolika je) potrošnja hranljivih materija u tvom akvarijumu?Jeftini hobistički testovi?
Gorane algama je toliko malo potrebno hranljivih materija da nemožeš ni da zamisliš,CO2 koriste iz bikarbonata HCO3 za razliku od biljaka
jedina stvar koja im je neophodna za brzo napredovanje je intezitet svetla.
Zašto volim EI sistem doziranja?,jer je vrlo fleksibilan,sve sto treba je da postoji određen nivo hranljivih materija u vodi,kako one ne bi bile ograničavajući faktor.Zapravo EI je koncipiran na Liebigovom zakonu minimuma koji je vazio za nadzemne biljke,a Barr sproveo i na one pod vodom.Nemački hemičar,,Унапредио је органску анализу. Он је открио да се биљке хране на азотним једињењима, угљен-диоксиду из ваздуха и минералима из тла. Његово највеће откриће је изум азотног вештачког ђубрива. Формулисао је и закон минимума, по коме је развој биљке ограничен једним битним минералом, кога највише недостаје. Тај закон је нашао примену у при кориштењу вештачких ђубрива у модерној пољопривреди.,,-izvor slobodne enciklopedije Znači razvoj biljke je ograničen ako je samo jedan element ograničavajući faktor.U našem akvarijumu postoje različite vrste biljaka sa različitim zahtevima prema ovim hranljivim elementima,da bi bili sigurni da nijedan od njih nije taj koji biljku ograničava u njenom razvoju.Intezitet svetla i količina rastvorenog CO2 igraju ključnu ulogu u potrošnji ovih elemenata.Ukoliko ih nema dovoljno biljka pati,kao nus produkt oslobađa u vodu velike količine organskog đubreta koje mogu biti okidač za alge,nasuprot tome velika potrošnja ovih elemenata usled inteziteta svetla i količine rastorenog C02 ubrzava metabolizam biljke a nus produkt opet će biti velika količina organskog đubreta u vodi,zato su jako važne redovne promene vode,koje retko ko voli,ali vremenom postaneš mazohista pa počne da uživaš u svemu tome.U ovom hobiju to je najteža stvar po meni gde kičma trpi Very Happy
Nažalost koliko god se trudili,ovaj organski otpad će se vremenom gomilati i nikada ga se u potpunosti nećemo osloboditi.Generalno moj najveći problem je pedeset i kusur riba sa komunalcima u 125l,ali nisu one krive jer sam ja njih birao a ne one mene.Barr menja 2x60%posto vode nedeljno,to je pravo ludilo-ja jednostavno nemogu biti rob akvarijuma ali se maksimalno trudim koliko mi to obaveze dozvoljavaju.
Prihranom se jednostavno ne opterećujem,ako smatram da su nitrati problem jednostavno udvostručim dozu,sačekam par nedelja i vidim gde sam.Neki se boje od toksičnosti nitrata recimo,gledao sam jednog aquascapera koji nije u početku razumeo EI,nedeljna doza NO3 je bila 200ppm,riba je bila ok,dakle niko nemože znati šta će biti prag smrtnosti,bar za to nema empirijskih dokaza.Npr.1ppm NO3 u 50L isto je što i 1ppm u 500,biljka nema svest,da li se nalazi u 50 ili pedsto litara,iz tog razloga je bitno doziranje i razlikuje se od veličine akvarijuma,dakle važno je samo da hranljive materije nebudu ograničavajući faktor.
CO2 je najteže kontrolisati jer na nju utiče mnogo faktora i poražavajuća činjenica ali naučno dokazana da se gasovi u vodi i 10000 puta kreću sporije u odnosu na atmosferu.
Hvala svima koji su imali živaca da pročitaju sve ovo Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Neke crvene biljke nasdvoje Na poklon 0 Pet Dec 08, 2023 3:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke bez podloge sloboradov Akvarijumi 4 Sre Maj 03, 2023 1:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Primio bih biljke na poklon Shark Na poklon 6 Čet Mar 30, 2023 12:36 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License