Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Biljke problem-alge Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 10:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Auuuuuuuu....Sta ovo bi.Ko grom iz vedra neba...Sad si me pogodio...A gde sam sada JA.....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 10:43 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

goranp
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 207
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 11:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@icehunter

ja sam imao živaca da pročitam i uvek ću imati živaca kada se neko potrudi (hvala ti na tome), kao što sam imao živaca da godinama čitam i slušam svakakve priče, jednostavno vremenom i metodom "probaj pa vidi gde si se zajebao" dođeš do nečega što ti misliš da je najoptimalnije.

Recimo, svi kažu da se CO2 gasi noću jer biljke ispuštaju CO2, ja sam došao do zaključka (a kasnije mi je jedan lik to i potvrdio nekim naučnim radom) da je mnogo bolje da CO2 radi non stop jer nema padova i skokova u koncentraciji CO2, bukvalno je konstantna. Kako sam to zaključio? Pa kada sam držao na tajmeru, bilo je i algi i svega, kako sam isključio timer i ostavio da radi celu noć - polako sam se rešavao algi a biljke su počele primetno da bujaju. Verovatno sam već smorio ljude, ali u mom akvarijumu je Anubia Barteri brzorastuća biljka Smile Ima par ljudi koji mogu da potvrde koliko sam ih isekao i posle 2-3 meseca donesem još isto toliko Smile

Razmišljao sam i da napišem neki tekst koji bi bio u fazonu: "sve o akvaristici iz mogu ugla, samo stvari koje sam probao i koje sam na svom primeru mogao da proverim da li rade ili ne rade" Smile

Lep je tekst i sve si lepo napisao, samo mislim da si me pogrešno shvatio Smile Ja nisam tvrdio da kod mene ne postoji višak ili manjak nečega, ja sam samo reagovao na tvoju izjavu da nikada ne može biti previše. Po mom shvatanju logike, kada kažeš da ničega ne može biti previše, onda rkneš 10 litara đubriva od jednom i miran si godinu dana Smile

Moram za kraj da napomenem još jedno moje iskustvo. Bavio sam se akvaristiko još pre nego što su neki na ovom forumu bili rođeni i to je bilo "kameno doba", koristili su ljudi treset, humus, nikakve industijske "hranjive podloge", vadili se panjevi iz Save i Dunava, ja sam ih nekoliko "skuvao", podloga se donosila iz Bečića sa plaže Smile Uspostavila su se neka pravila, neko opšte prihvaćeno znanje. Kasnije sam morao zbog čestih selidbi da prodam akvarijum(e) pa sam napravio veliku pauzu, kada sam ponovo počeo pre 3 godine, ne samo da su se pojavila nova znanja nego i ono što je nekada važilo za "moraš tako", postalo je "nikako ne smeš tako" Smile Šta hoću da kažem? Sve ovo se i dalje razvija, ja mislim da i sada nemamo konačne odgovore i da će verovatno za desetak godina ovo što pričamo zvučati kao budalaština, tako ne treba biti isključiv i konačan u zaključcima Smile

Zato kada napišem nešto na forumu, isključivo koristim svoje iskustvo. Ako napišem nešto što nisam probao onda to i napomenem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Maxy xD
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2014
Poruke: 450
Lokacija: Kosovo,Zubin Potok,Kraljevo

PorukaPoslao: Pet Dec 26, 2014 11:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@goranp
Ja mislim da si u pravu sto se tice CO2 nocu..
Jer, kad bi biljke nocu ispustale CO2 onda im preko dana nebi ni bio potreban.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sub Dec 27, 2014 12:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@ Maxy xD

Biljke nocu ispustaju co2, to se ne dovodi u pitanje. Smile

@goranp

Po nekom mom misljenju, 15 i 30ppm co2 nije isto. Smile Mnogo njih ne gasi co2 nocu, a mnogo njih gasi i mislim da ne mozemo vezivati problem sa algama tek tako za drzanje upaljenog/ugasenog co2 nocu. Sam znas da je mnogo tu faktora.

Sto se anubije tice, svaka cast, obezbedio si joj optimalne uslove po mom misljenju. Smile Nek me neko ispravi ako gresim. Smile

@Icethunder, svaka cast na tekstu, kao i na ostalim. Smile Btw, da u akvairjumu imas ono sto Barr ima, menjao bi ti i 4x60% vode nedeljno i trazio bi jos! Very Happy Very Happy Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Ned Dec 28, 2014 9:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

goranp ::
@icehunter

ja sam imao živaca da pročitam i uvek ću imati živaca kada se neko potrudi (hvala ti na tome), kao što sam imao živaca da godinama čitam i slušam svakakve priče, jednostavno vremenom i metodom "probaj pa vidi gde si se zajebao" dođeš do nečega što ti misliš da je najoptimalnije.

Recimo, svi kažu da se CO2 gasi noću jer biljke ispuštaju CO2, ja sam došao do zaključka (a kasnije mi je jedan lik to i potvrdio nekim naučnim radom) da je mnogo bolje da CO2 radi non stop jer nema padova i skokova u koncentraciji CO2, bukvalno je konstantna. Kako sam to zaključio? Pa kada sam držao na tajmeru, bilo je i algi i svega, kako sam isključio timer i ostavio da radi celu noć - polako sam se rešavao algi a biljke su počele primetno da bujaju. Verovatno sam već smorio ljude, ali u mom akvarijumu je Anubia Barteri brzorastuća biljka Smile Ima par ljudi koji mogu da potvrde koliko sam ih isekao i posle 2-3 meseca donesem još isto toliko Smile

Razmišljao sam i da napišem neki tekst koji bi bio u fazonu: "sve o akvaristici iz mogu ugla, samo stvari koje sam probao i koje sam na svom primeru mogao da proverim da li rade ili ne rade" Smile

Lep je tekst i sve si lepo napisao, samo mislim da si me pogrešno shvatio Smile Ja nisam tvrdio da kod mene ne postoji višak ili manjak nečega, ja sam samo reagovao na tvoju izjavu da nikada ne može biti previše. Po mom shvatanju logike, kada kažeš da ničega ne može biti previše, onda rkneš 10 litara đubriva od jednom i miran si godinu dana Smile

Moram za kraj da napomenem još jedno moje iskustvo. Bavio sam se akvaristiko još pre nego što su neki na ovom forumu bili rođeni i to je bilo "kameno doba", koristili su ljudi treset, humus, nikakve industijske "hranjive podloge", vadili se panjevi iz Save i Dunava, ja sam ih nekoliko "skuvao", podloga se donosila iz Bečića sa plaže Smile Uspostavila su se neka pravila, neko opšte prihvaćeno znanje. Kasnije sam morao zbog čestih selidbi da prodam akvarijum(e) pa sam napravio veliku pauzu, kada sam ponovo počeo pre 3 godine, ne samo da su se pojavila nova znanja nego i ono što je nekada važilo za "moraš tako", postalo je "nikako ne smeš tako" Smile Šta hoću da kažem? Sve ovo se i dalje razvija, ja mislim da i sada nemamo konačne odgovore i da će verovatno za desetak godina ovo što pričamo zvučati kao budalaština, tako ne treba biti isključiv i konačan u zaključcima Smile

Zato kada napišem nešto na forumu, isključivo koristim svoje iskustvo. Ako napišem nešto što nisam probao onda to i napomenem.

Gorane da ne ispadne da sam te uskratio za repliku,jednostavno manjak slobodnog vremena Very Happy
Ja mislim da sam tebe shvatio,ali da ti mene nisi Very Happy
Da ne citiram samog sebe,ali nigde nisam spomenuo da nikad nemože biti previše,već da višak hranljivih materija u vodi neće biti okidač za alge već njihov deficit.Mnogo je parametara u igri što se tiče potrošnje hranljivih materija,objasnio sam koncepciju EI sistema prihrane.Mi zaista nemožemo znati šta će biti dnevna a šta nedeljna potrošnja,ali to i netreba da nas brine ako u vodi nepostoji limit po pitanju hranljivih materija.Npr.Možemo znati samo dozu koju smo mi dodali kroz vodenu kolonu,da li možemo znati npr.kolika je količina NO3 dobijena iz azotnog ciklusa?Kolika je količina N koju biljke uzimaju iz podloge(što iz NO3,što iz NH4+)?Zbog svega ovoga sam napravio paralelu i pitao te da li to znaš?
Što se tiče CO2 mislim da je The Dovla dao odgovor u jednoj rečenici.
Gomila je parametara u igri,ali Gorane ja zaista nemogu da tek tako poništim Henrijev zakon i podelu na parcijalni pritisak gasa i uticaj temperature na rastvorljivost CO2,verovatno bi dobio nobelovu nagradu Very Happy
Ja se neslažem za dodavanje gasa noću,iz prostog razloga što ničemu nesluži osim što opterećuje ribu.
Noću kada je pravo takmičenje za O2 između riba,biljaka i bakterija još da ih stresiram sa CO2?Suvišno zaista
Što se tiče padova i skokova CO2 opet kažem mnogo je faktora u igri,jedan od nas (mislim na čoveka kao jedinku)morao bi svaki od njih imati pod kontrolom da bi bili gospodari gasova u akvarijumu-što je gotovo nemoguće.
Što se CO2 tiče poenta cele priče je da ga ima dovoljno rastvorenog u vodi kad krenu svetla,tada je najpotrebniji i tada mora biti najači.
Ljudi netreba slepo da se vode bojom u dc,već reakcijom biljaka na gas,ali svakako da poštuju prag riblje tolerancije.
Kao što sam već rekao vezano za lošu pokretljivost gasova u vodi i do 10000 puna manje u odnosu na atmosferu,jako bitnu ulogu igra dobra cirkulacija vode unutar akvarijuma kao i protok vode,i svakako što manje prljav akvarijum.
U ovoj temi sam pokazao dva barrova grafikona o uticaju http://www.akvarijum.org/forum.....88-15.html
Grafikoni zapravo pokazuju oscilacije odnosno bez oscilacija CO2,sa i bez aeracije tokom ubrizgavanja CO2.
Dobar ali nepristupačan na žalost za svakog hobistu je solidna PH olovka,gde bi na osnovu Ph-profila videli najbolje oscilacije ili konstantu CO2 u svom akvarijumu.
Što se prihrane tiče jedina stvar koju nisam probao je dodavanje uree i NH4(amonijum jona),od NH4+ katjona me je strah po živi svet,jer pri ph većoj od 7 se jako brzo redukuje i transformiše u jako toksični NH3 koji može odneti život ribe jako brzo.Pa čak iako znam da biljke mnogo brže usvajaju N(azot)iz NH4 nego iz NO3,ali je KNO3 daleko bezbednije jedinjenje i moj glas početnicima uvek ide njemu,a veliki oprez sa NH4(koncentracije 74%nitrata)KNO3(60%koncentracije nitrata),NaNO3 natrijum nitrat vrlo efikasan 84% nitrata,ali Na je generalno loš za biljke i većinu riba.
Što se tiče isključivosti u potpunosti se slažem sa tobom,za nizašta u životu pa ne i ovde i ovoj temi,ali jednostavno nemogu da neverujem u stvari koje imaju smisla i pride ,,rade,,jako dobro.Znaš može biti dosta nas koji čitamo jedan isti tekst ali će ga svako od nas doživeti na drugačiji način,to je prevashodno stvar intelekta pojedinca(moći rasuđivanja i procenjivanja)
Gorane ništa lično,nego generalno mnogo mi je važnije da li taj koji piše o nečemu razume to o čemu piše,bilo to njegovo ili usvojeno znanje,nego godine staža u ovom hobiju.
Uzgred respektujem kako tvoje tako i tuđe godine staža u ovom hobiju.
Znam da kada pišem nešto izgleda kao da drugome namećem svoje mišljenje,u smislu evo ga opet ,,ovaj,,pametnjaković,ali neke stvari koje sam naučio i primenio na sopsvenom akvarijumu i koje su uz to dale rezultat,mi nedozvoljavaju da budem nem,ali ponekad mislim da uzalud trošim vreme i energiju Very Happy
Mnogo dobrih stvari je izrečeno po mom skromnom mišljenju na ovom forumu,ali me uvek povuku da pišem o njima one rečenice gde se neslažem.
Poštujem trgovce i njihov rad jer oni žive od ovog hobija,moj stav je jasno definisan ovo radim iz čistog hobija,
ali se čudno osećam da ublažim sve,kad vidim njihova ubeđenja početnicima,o rasveti,pa onda podlozi,pa RO uređaji,testovi za vodu,komercijalna đubriva... a istina je negde tamo dok se oni(početnici) zlopate sa svim ovim stvarima koje imaju samo jedan cilj da isisaju novac iz vašeg džepa!
Hvala ti za čitanje predhodnog posta kako tebi tako i ostalima koji su pročitali onaj i ovaj.
Poštujem tvoje i svačije mišljenje,čak i onda kada se neslažem Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Ned Dec 28, 2014 10:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

TheDoVla ::




@Icethunder, svaka cast na tekstu, kao i na ostalim. Smile Btw, da u akvairjumu imas ono sto Barr ima, menjao bi ti i 4x60% vode nedeljno i trazio bi jos! Very Happy Very Happy Very Happy

Hvala imenjače Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Ned Dec 28, 2014 10:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da nezaboravim,CO2 je u mom akvarijumu je na tajmeru,sa slikom mogu da te ,,lažem,,ali sa videom teško 9h dnevno,da nebudemo isključivi nizašta Very Happy
Link
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 29, 2014 5:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gledaj kako amano ždere crnu bradatu Very Happy

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=m6kSWt4dQqU[/youtube]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 31, 2014 2:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 31, 2014 2:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 31, 2014 2:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Megde gde je bilo npr mikrozorum sav sam pobacao jer su imali puno algi anešto sam porezao a sa ostatkom se borim,za sada prošle nedelje promenjeno 50% vode,dodao samo ffm i od prihrane ništa više.Opet ću menjati vodu u subou ali ovo je borba,za sada nešto nevidim rezultate ili se mora biti uporan.......................................................Razmišljam da li da smanjujem svetlo ili ne,za sada radi 6 neonki 90 cm 12 sati dnevno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 07, 2015 9:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 07, 2015 9:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 07, 2015 9:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 07, 2015 9:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Neke crvene biljke nasdvoje Na poklon 0 Pet Dec 08, 2023 3:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke bez podloge sloboradov Akvarijumi 4 Sre Maj 03, 2023 1:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Primio bih biljke na poklon Shark Na poklon 6 Čet Mar 30, 2023 12:36 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License