Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Aeracija akvarijuma Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 8:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zanima me da li se aeracija akvarijuma, bez biljaka, može obavljati u spoljašnjem filteru, npr, posebna komora gde će biti smešten raspršivač?

Da li je potrebna količina upumpanog vazuha, u tom slučaju, jednaka onoj koju bismo trebali upumpati u akvarijum? Ili je potrebna veća količina vazduha kada se upumpava u filter? Ili nije preporučljivo?

Takođe me zanima po kom modelu Vi određujete veličinu raspršivača za vazduh, kao i kapacitet same pumpe za vazduh?

I kako se može primetiti nedostatak kiseonika kod ribica, tj. kako da znamo šta je optimum i da li, u ovom slučaju, od viška glava ne boli?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 8:05 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 9:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa evo kako sam ja sam primetio stvari kod mene u akvarijumu.

Ako rasprsivac stavis u spoljasnji filter mislim da mozes da stavis u onu najcistiju komoru odakle pumpa ubacuje vodu u akvarijum, jer ako stavis rasprsivac u prljavi deo filtera nahvatace se sva prljavstina na njega pa ces kamen tj rasprsivac kasnije tesko ocistiti.

Sto se velicine tice, bilo koji, mali su sa manje akvarijume, veci za vece itd, stim sto mali rasprsivaci kada se krece vazduh kroz njih oni mogu da se podignu na povrsinu ali mogu se pricvrstiti sa gumicama za staklo koje drze crevo rasprsivaca.

Nedostatak kiseonika tj aeracije je veoma uocnjiv kod riba, skoro sve plivaju na povrsini vode uzimajuci atmosferski vazduh, ako previse aeracije stavis ribe ce se normalno ponasati ali ce ti biljke propadati...

Nemoj me drzati za rec za ovo sto sam rekao, neka ti neko iskusniji potvrdi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 9:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Treba teziti da mehurici koji izlaze iz rasprsivaca budu sto manji, negde sam video semu, da npr jedan mehuric precnika 1/10mm obogati vodu kiseonikom 10 puta vise nego onaj veliki mehuric od npr 2mm...
Ako ne ubacujes co2 mislim da nece preterano uticati na biljke...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 11:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da ne zalazim u detalje oko upotrebljivosti rasprsivaca, moze, bakterije koje zelimo da nastanimo u filter materijalu su aerobne, treba im kiseonik.

Fricky`88 ::
Treba teziti da mehurici koji izlaze iz rasprsivaca budu sto manji, negde sam video semu, da npr jedan mehuric precnika 1/10mm obogati vodu kiseonikom 10 puta vise nego onaj veliki mehuric od npr 2mm...

Nisi to bas dobro ukapirao, ili nisi dobro napisao, ali poenta je tu negde - kontaktna povrsina, odnos izmedju povrsine mehura i zapremine. Mehur precnika 2mm ima zapreminu oko 4.2 mm^3 i povrsinu oko 12.6 mm^2. Ako tu istu zapreminu podelimo na, recimo, 50 mehura (bolji rasprsivac), oni ce imati ukupnu povrsinu 46mm^2, sto je skoro 4x vise, a ukupna zapremina vazduha je ista. A ono sto je bitno za razmenu gasova (pored jos mnogo faktora) je upravo povrsina. Izvinjavam se ako sam negde omanuo u racunu, al' je ideja jasna.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 11:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

auuu blue al ga sad zamrsiiiii... Nemoj mi molim te kvadrate, slab sam iz matematike Smile
Ja sam to laicki izneo, tako da svi (kao ja Smile ) razumeju poentu rasprsivaca...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 11:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kljuc mog racuna je 4x vise iz iste zapremine upumpanog vazduha.
No, da ne kvarimo coveku vise temu... Ko je dos'o pravo na ovu poruku neka se vrati na prvu i procita, ima tu svasta da se kaze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 11:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

a tooo... to da, ja sam znao da nije 10x vise, nego sam to samo onako reko...
E, i to sto kazes, ja i ti samo kvarimo teme Smile salim se...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 1:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dakle, da zaključimo, bolji je onaj raspršivač koji je veći, tj. koji daje više mehurića i koji daje manje mehuriće. A od viška mehurića glava ne boli. Smile

Tj. bolje je više manjih, nego manje većih.
Neka neko ovo ne shvati pogrešno, reč je o mehurićima. Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License