Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Kreiranje manjeg morskog akvarijuma Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Sre Dec 31, 2014 1:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja ovu temu nisam ni video. Smile
Samo guraj polako, to bi bio moj savet. Jedini problem sa morskom akvaristikom je to sto sve ide jako polako...uzasno polako. Sve sto zbrzas kostace te, a mene to izludjue kada moram da cekam mesecima da se nesto desi u pozitivnom pravcu. Takvo je more na zalost.
Svakako ti je 24L malo za klovnove ali ti je tih oko 50L super za jedan par taman. Pored njih ces moci neku kozicu, a mozda i zvezdu ali kada ti akvarijum bude bio stariji i bolje balansiran.
Moj savet bi bio da ne ulazes pare u motornu filtraciju bilo kog topa, vec u rasvetu i korale koji su sami po sebi jak filter vode.

Sad samo polako, i pitaj sve. Tu smo za tebe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Dec 31, 2014 1:53 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

valentink
Akvarista



Registrovan: 07 Dec 2014
Poruke: 64
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Dec 31, 2014 5:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uzeo danas i kamen preko 2kg, oblik je fenomenalan, stavicu slike kad stavim u akv., tako da cu sad imati preko 5kg kamena. Dogovorio dam se i da mi posalju morsku sijalicu Arcadia, dimenziju koja odgovara za ovaj novi akv. za dve nedelje ako ne nadjem kod nas. Zvezdu nisam uzeo, pre svega zbog podloge (ziva isciklirana podloga im je bila jako skupa), pa cu to nekom drugom prilikom. Stavljam slike za koji dan.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
valentink
Akvarista



Registrovan: 07 Dec 2014
Poruke: 64
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Jan 02, 2015 3:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stigao iz Nemacke i odmah sam stavio kamen u mali akv. da zbog dugog puta. Biće mi samo problem da odredim položaj kamena, jer su obe strane eksta...

Mislim da na ovom kamenu ima mnogo više živih organizama. Prvo sam spazio krabicu na dnu posude u kojoj je bio kamen. E sad, posto znam da su neke krabe destruktivne, stavio sam je zasad u čašicu, pa sam pokušao da slikam, pa ako neko može da mi kaže šta da radim, da li je OK da ubacujem u akv? Onako malo je providna, beličasto ili svetlo sive boje je u ekstremitetima i koliko sam video klješta su joj malo čistije bele boje, a telo je braonkasto.

Sledeća stvar je neka crna tubica na kamenu koja se povremeno izbacuje iz tube i onda liči na one stare četkice za mazanje kreme za brijanje i brzo se vraća u tubicu.

I treća stvar su kao neki ježići koji se nekad skroz skupe u jednu malu kuglicu, a nekad se skroz rašire i to sam uspeo da slikam (baš se na svetlo blica raširila jedna od njih). Dve-tri su blizu jedni drugima...

Da li je potrebno da nešto od ovoga odstranim???

P.S. Kad sam se vratio, čekalo me iznenađenje, jedan mali koralčić se odvojio od matičnog korala i sad imam dva korala...

Kraba:

Image


Image


Nepoznato:
Image

Kamen (jedna strana):
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Pet Jan 02, 2015 4:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Krabu u dzubre. a te "cetkice" su ti feather dusteri, to cuvaj kao oci u glavi jer su jako korisni i lepo ti filtriraju vodu...a izgledaju super. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
valentink
Akvarista



Registrovan: 07 Dec 2014
Poruke: 64
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Jan 02, 2015 4:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Super, i ja sad cackam po netu pa sam po slikama koje sam nasao pomislio da su to ti feather dusteri. Kad sam bolje zagledao, video sam da ih ima jedno 50, uvuceni su uglavnom u ove pipke na kamenu. Stvarno su zanimljivi kako se sire i skupljaju, samo sam prvo pomislio da nije neka vrsta tih aptasia pa da odmah reagujem...

Bas sam se ponadao da je ova kraba neka od onih što ne prave dzumbus po akvarijumu. Zao mi je da je ubijem, pa cu je drzati u nekoj tegli ili posudi i davati malo artemija, pa dok pozivi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ciskela
Akvarista



Registrovan: 29 Okt 2013
Poruke: 137
Lokacija: Beograd, Dorćol

PorukaPoslao: Pet Jan 02, 2015 3:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

laki983 ::

Sto se zvezde tice pazi kako je ubacujes u vodu...mora da bude konstantno pod vodom-znaci,kesu moras sa vodom da potopis i tako je ubacis jer mi je jednom jedna uginula zbog neiskustva...(znaci- bez imalo kontakta sa vazduhom).Ona sama moze i da izadje van vode al tad luci odredjenu sluz koja je stiti a kad je ti strresno i na silu izvadis rikne odmah jer nije spremna da pusti zastitnu tecnost..


Extra koristan komentar! Laki, da li se i neki korali ponašaju isto, te ne smeju u nasilno u dodir sa vazduhom. Pitam preventivno, a autoru se izvinjavam na đubrenju teme Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
valentink
Akvarista



Registrovan: 07 Dec 2014
Poruke: 64
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Jan 02, 2015 3:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma slobodno, nemam ja problema sa tim da se edukujemo na ovoj temi Very Happy.

Ja sam isto ovu dilemu imao kada sam isčekivao da mi stigne koral i na netu sam našao da duža izloženost vazduhu može štetiti koralima, ali par sekundi dok se prebacuje iz transportne kese u akvarijum nije nikakav problem. Na youtube sam čak gledao lika koji uopšte ne aklimatizuje korale (znači ne pušta da plutaju prvo sa kesom po vodi), već ih odmah stavlja u akv. i korali mu izgledaju ekstra...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Jan 02, 2015 3:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Korale i ribe vadis bez problema-bitno je samo da temp vode u koju ih prebacujes bude ista i naravno onaj standardni proces aklimatizacije-sto se zvezda tice opeko sam se tako da sam od iskusnijih saznao za ovo zlatno pravilo-budite oprezni i najvaznije od svega upoznajte se sa svakim organizmom pre no sto ga kupite pa makar to bio i plankton!!!!!!!
imali smo slucaja na forumu gde su ljudima crkavale ribe koje kostaju"MALO VISE" zbog neupucenosti-skola se placa,a mi kao narod smo generalno navikli da idemo linijom tezeg otpora pa i kad ensto od elektro aparata kupimo uputstvo za upotrebu citamo tek kad nesto sje.....mo!!!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Jan 02, 2015 3:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sto se npr soft korala tice ja kad ih fragujem spremim posudicu sa slanom vodom iz akvarijuma u kom su vec bili i kapnem nekolikoo kapi joda unju te to izmesam..budu i po nekoliko minuta izlozeni spoljasnjim uslovima i podnesu to bez problema samo im nakon seckanja treba vremena da se priberu a jos malko vise da srastu(od nekolikod ana do nekoliko nedelja)-to vec zavisi od vise drugih uslova-NPR kvalitet vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Jan 02, 2015 3:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja sam u pocetku ubaciva direktno bez da mesam vodu iz kese sa svojom iz aq dva-tri puta-kao ribe tako i korale i imao sam srece uvek al se to nikako ne preoorucuje jer je nevidjen sok kao kad bi vas neko iz vojvodine bacio direktno na mont everest ....a sto se tice kese koja pluta to ej obavezno i nemojte se igrati sa tim da ne bi kasnije kleli sudbinu.....temp. sok je jaci od hemijsko-bioloskog
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
valentink
Akvarista



Registrovan: 07 Dec 2014
Poruke: 64
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Jan 02, 2015 3:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad smo vec svi tu, upravo se pripremam da izmešam slanu vodu kako bih sutra mogao da krenem prebacivanje u veći akv. Našao sam podatak da je 35 grama po litri potrebno za 1.022 pri 25 stepeni. Da li je to OK mera?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Jan 02, 2015 3:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

cesto se desi da se ljudi zale na tackice po ribama....tripuju da su bolestne il sta vec...bele tackice su jedan od simptoma stresa koji je riba dozivele iz nekog (vama poznatog razloga) tad treba pojacvati ishranu,izdvojiti ribu u karantin i pruziti joj mir dok se ne pokupi.....nesto poput Laze Lazarevica.....


Poslednji izmenio Laki dana Pet Jan 02, 2015 3:34 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
valentink
Akvarista



Registrovan: 07 Dec 2014
Poruke: 64
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Jan 02, 2015 3:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne kažem ja da ne treba aklimatizovati, moj koral je plutao 2 sata kao i sve ostalo što stavljam unutra. Samo sam naveo primer lika....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Jan 02, 2015 3:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

valentink ::
Kad smo vec svi tu, upravo se pripremam da izmešam slanu vodu kako bih sutra mogao da krenem prebacivanje u veći akv. Našao sam podatak da je 35 grama po litri potrebno za 1.022 pri 25 stepeni. Da li je to OK mera?


to ovisi od proizvodjaca,temperature i drugih faktora-drzi se uputstava -ako proizvodjac kaze npr. 37 g na 1 l ti stavi 35 za pocetak i naravno ja kad menjam vodu so mesam preko 6 sati pa je nakon toga merim i ako je ok onda vrsim izmenu-znaci nemoj da se igras i vodis se tudjim racunicama i pretpostavkama-merenje saliniteta/temp. je majka pri tim operacijama


Poslednji izmenio Laki dana Pet Jan 02, 2015 3:39 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Jan 02, 2015 3:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

e sad imas kalkulatore koji to vrse sami tvoj trenutni salinitet kalkulisu sa specifikacvijom iz baze svih proizvodjaca soli (tipom soli koju koristis) ,salinitetom vode koju si preipremio za izmenu, temperaturom koju zelis da postignes i salinitetmom koji zelis da dobijes mesanjem....vrlo su precizni i ja imam pozitivnih iskustava(jedan od njih npr- AQUA CALCULATOR u full verziji)
imate ga na play store-u googla....

-ovo ne zelim da neko shvati kao reklamu vec malu sugestiju koristne stvarcice!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License