Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Prvi koraci, treba mi pomoć a i podrška Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
zuti.brka




Registrovan: 26 Jul 2015
Poruke: 1
Lokacija: Beograd, Voždovac

PorukaPoslao: Ned Jul 26, 2015 7:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iščila sam čitave teme ali sam i dalje nesigurna i zbunjena. Nešto sam ukapirala, ali neke stvari su mi previše uopštene i nisam sigurna kako da ih primenim na konkretnom primeru. Zato ću da rizikujem da budem dosadna i otvorim novu temu. Obećali smo ćerki akvarijum ali šti smo više čitali više smo se mi zagrevali i sad je to veća radost suprugu i meni nego njoj.
Kupili smo Atman arf 380, fabrički akvarijum od 40 l. Stavili hranljivu podlogu, kvarcni pesak, kamen, već formiran panj sa nanom na njemu. Vodu pripremili sredstvom za eliminaciju hlora i teških mtala, i kad smo sipali vodu dodali prept sa dobrim bakTerijama po uputstvu sa pakovanja. Svetlo palimo oko podne i gasimo oko 22h, filter sa mrezicom, vatom i keramikom radi.

1) jesmo li negde pogrešili?

2) koje ribe i koliko riba smestiti? Bitno nam je da su miroljubive i da im boravak u akvarijumu ne bude mučenje. Ono što se nama svidelo je žuti čistač sa brkovima (odatle i moj nik) i svakako račići. (Vidite koliko nemam pojma o svemu ovome, ali sam spremna da učim)

3) kada da ubacimo prve ribe?

Akvarijum je pored balkonskih vrata, ali pošto nema balkona nije primetno mesto. Takođe nema ni previše svetla zbog dva velika drveta ispred kuće.

Hvala unapred na pomoći. Važno mi ke da budem sigurna da sam sve razumela kako treba, mučenje i ubijanje ribica makar i iz neznanja nije nešto u šta bih volela da se upuštam.


Poslednji izmenio nesa69 dana Ned Jul 26, 2015 9:27 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Jul 26, 2015 7:59 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Mirche01
Akvarista



Registrovan: 23 Avg 2013
Poruke: 779
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Ned Jul 26, 2015 8:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav.
Jako mi je drago kad neko prvo se informišee dobro o svemu pa tek onda krene u ovaj hobi koji see čini da je jako površan , ali nije tako .Mnogo teksta je napisano o ovom divnom hobiju , a nekom i biznisu Smile
Kao prvo , želim da ti zaželim sreću u akvarističkim vodama Wink

Hranjiva podloga kao prvo vam nije potrebna jer Anubias Nana se ne sadi , vidim da ste napisali da ste je na panj to je super.Ali hranjiva vam ne treba kad već niste sadili nikakve biljke .Odmah što je moguće brže otiđite i kupite neke biljke s korjenom , preporučujem neke kripte , valisnerije ,sagitarije , dakle nezahtjevne biljke . Rasvjeta oke 10h fotoperiod je solidno u početku .
Možda će ti praviti problem što je kod tih vrata da nećeš imat problema s algama , obavezno zadnji dio akvarijuma zamraži s pozadinom nekom crnom ili plavom .
Sačekaj s račićima i ribicama nekih 20-22dana pa tek onda pilote , ribice koje se ubacuju čisto da se vidi ponašanje pa tek onda ostatak.
Jako dobra kombinacija je kozice i Micro Glalaxy tetrice ako vam je to u prilici da kupite .

I samo strpljenja nigdje ne žurite , naročito sada u počteku .
Sretno Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuAIM AdresaYahoo MessengerMSN MessengerICQ broj
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Ned Jul 26, 2015 9:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav i samo polako Smile

1. Ma jok, da vidiš kakve smo mi gluposti pravili Smile
2. Mogu samo da pretpostavim da je žuti brka albino corydoras paleatus ili popularno kori. Meni su lepši Aneus-i ali o ukusima ne vredi. Moja preporuka ide na jedno jato od 5 korija za dno, i neke izdržljive ikrašice, na primer 5-6 razbora i 5-6 barbusa titeja. Od algara Nerita puževi, Otocinclus-i kao skuplja varijanta ili jedan ancistrus kao jeftinija.
3. Ne znam koji je preparat sa bakterijama korišćen i da li je menjano pola vode zbog hranljive podloge. Po meni može ali prvo promena pola vode, dodati Sera bionitrivec i nakon 24 h jedno jato. Sačekati bar 5 dana pa ponoviti postupak. Jeste da nije po PS ali nije mi ništa falilo do sada.

Sad, ne valja hranljiva podloga bez potrošača, tj. brzorastućih biljki. Tako da bi trebalo odmah ubaciti drezgu (po meni bolja varijanta) ili sočivicu koja se može naći na poklon u bilo kojoj radnji ili kod kolega. Posle jedno mesec dana i sadnje biljaka se izvadi po želji (drezgu i dan danas imam po akvarijumima, jedino rešenje koje mi funkcioniše protiv algi i nekih pojava).
Malo sam zaostao, tj. glup za biljke pa će neko već da uleti sa pametnim predlozima Smile Ugalvnom, kripte sporije rastu, bacope i ludwigie brže itd... nemam pojma iskreno, ima na forumu gomila akvarijuma sa opisima pa se nađe neko rešenje koje ti se sviđa.
Što se tiče sredstava za uklanjanje ovog i onog Smile mislim da nisu potrebni, mada je mala litraža pa nije neki veliki trošak. Lično sipam pravo sa česme.

Vatu kupite (perlon vata) u nekoj prodavnici meblova, sunđera za nameštaj i menjate je pri svakoj zameni vode.

Uglavnom opušteno i bez panike, uživajte u hobiju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Shone Pa
Akvarista



Registrovan: 24 Jan 2011
Poruke: 305
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Ned Jul 26, 2015 10:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pitanje je sta je hranljiva podloga ?

Kod svih brendiranih gotovih podloga preporuka je prve nedelje zamena dela vode na 2-3 dana a tek trece nedelje preci na rezim od 7 dana.

Sredstva za eliminaciju hlora i teskih metala kao i korisne bakterije su pozeljne kod svake zamene vode, narocito ako ce stanovnici biti racici kao sto je najavljeno.

Ribice mogu i posle 5 dana, zavisi koje i koliko . Neke "pilot" ribe ,ok ali maksimalan broj nikako.

Ipak treba vremena da se filter "zaprlja" i naseli bakterijama bez obzira koliko ubacujemo vestacki.

Cini mi se da je zackoljica oko hranljive podloge ta da niko nije spomenuo da li ce u akvarijumu biti i drugih biljaka , pa je bolje imati podlogu nego kasnije zaliti sto je nema.
(i Nana voli da pusti korenje u podlogu i jos bolje napreduje tako )

nesa69@ bez ljutnje , ali pocetnik se da zbuniti ovim savetom za perlon vatu , filter se formira, bolje je kad je malo prljaviji i bakterije prvo nasele gornje slojeve, tek ako zaprljanost ometa protok moze da se ispere ( u odvadjenoj akvarijumskoj vodi) pa kad filter "sazri" menjati gornji sloj vate a do tog vremena prodje par meseci.

Predlog za drezgu podrzavam, uvek.Umanjuje kolicinu svetla u neubiljenom akvarijumu , trosi visak hranljivih materija, obogacuje vodu kiseonikom, ne smeta Nani koja ionako voli senku.

Citajuci tekst u prvom postu nema sta da vam pozelim , ocigledno je da ste vec "zarazeni virusom" akvaristike.

Pozdrav
Shone Pancevo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zuti.brka




Registrovan: 26 Jul 2015
Poruke: 1
Lokacija: Beograd, Voždovac

PorukaPoslao: Ned Jul 26, 2015 10:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na pomoći. Mnogo znači imati podršku kad ne znaš šta radiš. Smile

Pozadinu smo stavili u startu, crnu.

Za pripremu vode smo stavljali Sera water conditioner a za bakterije Sera bio nitrivec. Sve po uputstvu sa pakovanja.

Vatu smo kupili u akvarističkoj radnji gde i akvarijum.

Trenutno izgleda ovako:

Image

Ovo je slikano u sred dana, više svetla od ovog teško da će da ima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zuti.brka




Registrovan: 26 Jul 2015
Poruke: 1
Lokacija: Beograd, Voždovac

PorukaPoslao: Ned Jul 26, 2015 10:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svakako ćemo zasaditi još nešto od onoga što ste predložili, da sve bude po ps-u.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zuti.brka




Registrovan: 26 Jul 2015
Poruke: 1
Lokacija: Beograd, Voždovac

PorukaPoslao: Ned Jul 26, 2015 11:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nana je već krenula da pušta korenje u pesak ka podlozi. Podloga je Tropica plant growth supstrate i ima oko 1cm podloge, tanje napred a deblji sloj pozadi i oko 5cm kvarcnog peska preko.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Pon Jul 27, 2015 10:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

a da zuti brka nije ovaj albino ancistrus sa profilne slicice ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zuti.brka




Registrovan: 26 Jul 2015
Poruke: 1
Lokacija: Beograd, Voždovac

PorukaPoslao: Pon Jul 27, 2015 1:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jeste. 😊
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Shone Pa
Akvarista



Registrovan: 24 Jan 2011
Poruke: 305
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Pon Jul 27, 2015 2:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koja je vrsta kamena ispod panja ?
Biljaka ima puno , samo je masti na volju ili negde da vidite sliku ili akvarijum pa da dobijete ideju, moze nesto crveno pozadi , neki "tepih "ispred kamena desno i prema panju....

Lepa Nana.
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pon Jul 27, 2015 3:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni ovaj beli kamen bode oci...
Inace i sam se dugo kanim da napravim postavku samo sa panjem za koji cu vezati nane i mahovinu, crni kvarc dole i nista drugo. Imas tu zanimljivih akvarijuma po forumu pa procesljaj. Sa tom hranljivom podlogom ,eventualno i co2 kasnije mocices i neko zahtevnije bilje, pa vidi sta ti se svidja.
Umesto tog kamena, nadji neki drugi panjic pa podbaci kao oslonac tom prvom. Igraj se sad dok ne dodju ribe.
Zuti brka, ako ima crvene oci onda je albino, ako ima obicnu crnu boju ociju a telo zuto onda je gold ancistrus. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zuti.brka




Registrovan: 26 Jul 2015
Poruke: 1
Lokacija: Beograd, Voždovac

PorukaPoslao: Pon Jul 27, 2015 5:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemam pojma koja je vrsta kamena. Vec sam pokazala koliko se razumem u sve. Hahahha. Kupismo ga u akvarističkoj radnji kao kontrast. Tamo nam rekoše da izbegavamo crvene biljke jer nam je svetlo slabo za njih pa neće uspevati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pon Jul 27, 2015 9:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znači ancistrus Smile
@Shone: u pravu si ali imao sam često i više problema ako se ne promeni vata jer ima više mehaničkih nečistoća pa se začepi pa preliva filter, ostaje pumpa bez vode u zavisnoti od tipa. Totalno si u pravu što se tiče bakterija. Uglavnom, treba pratiti.
Meni se sviđa, samo napred.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Uto Jul 28, 2015 2:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mislim da ces imati problema dosta tu sa algama .... ako nemas drugo mesto bar levu stranu prelepi crnom folijom kao sto je i zadnja .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zuti.brka




Registrovan: 26 Jul 2015
Poruke: 1
Lokacija: Beograd, Voždovac

PorukaPoslao: Pet Jul 31, 2015 7:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I piloti dosli. Dvojica zutih brka. Definitivno albino. Cekamo par dana da vidimo kako ce da se vladaju. Nadam se da ce biti sve ok.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prvi akvarijum? Maridza Početak u akvaristici 3 Čet Jun 01, 2023 12:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 140l Aquascape pokusaj prvi - Baia Baia Akvarijumi 17 Ned Feb 05, 2023 12:15 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 112 litara (80x40x35) - prvi put u ak... mekses Akvarijumi 20 Sub Feb 26, 2022 12:06 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Praćenje od početka uz pomoć tropica ... sallediznilend Početak u akvaristici 0 Pon Feb 14, 2022 8:55 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License