Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Dilema oko pumpe Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ivojovo
Akvarista



Registrovan: 13 Jun 2015
Poruke: 44
Lokacija: Beograd,Hram

PorukaPoslao: Pet Avg 07, 2015 9:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

170 l. akvarijum; 40-tak l.stakleni prelivni trokomorni filter.E sad,da li menjati vazdušnu tetrinu pumpu koja obrce 0,5
zapremine akva.za 1 sat, nekom potopnom pumpom (at302,304),koja obrne vodu iz akva.3-4 x na sat. Video sam da svi akvaristi tvrde da 3-4 x je najmanje što bi trebalo,medutim zbog velike kolicine filter materijala sigurno ce biti manjka u delu filtera sa profiltriranom vodom.To ce se rešiti vadanjem dela filter mase, no pitanje je koliko ce se izgubiti na kvalitetu filtriranja ,obzirom da ce ostati samo bio-sunder,keramicke perle ,perlon vata, ev. neka juta(džak).
Dali je potrebno: aktivni ugalj , kvarcni pesak granulacije 1.5-3.6 mm,perlon vata, da stoji u filteru, jer bih bio primoran da ih izbacim ako stavim potopnu pumpu.Akvarijum je formiran pre 2 i po meseca,ribice su sve ikrašice i stalno nalazim male u filteru.Voda je bistra,parametri dobri, CO2 iz boce, ro voda ,prilicno ubiljen....Da li je neophodno da menjam vazdušnu za potopnu pumpu ako je sve o.k. i sa hemijom i sa stanovnicima ,biljkama ,algama(malo zelene).Bio bih zahvalan da mi olakšate odluku nekim savetom.Pozdrav svim kolegama ! cika Iva.

Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Avg 07, 2015 9:53 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Avg 07, 2015 11:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Video sam uzivo akvarijum, odlicno izgleda!

Iako je dubok, lepo je ubiljen, a na taj nacin da svetlost moze da dopre do samog dna.

Nisam znao da koristite samo vazdusnu pumpu :S voda je super cista. Mada to je kvalitetna vazdusna pumpa. Ipak pola zapremine na sat vremena je malo, ja bih zamenio sa nekom potopnom pumpom.

Nije potreban aktivni ugalj - koristi se samo ako je bilo nekog oboljenja u akvarijumu ili je zamucena voda, pa da se procisti. Ionako aktivni ugalj gubi dejstvo posle nekog vremena u vodi pa samo smanjuje filtraciju u smislu protoka. Ne znam ni da se stavlja kvarcni pesak... ja to ne bih stavljao.

Treba pratiti, mozda je i ovako ok, kako ono kazu - ako nije pokvareno, ne diraj Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Avg 07, 2015 11:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako filter dobija vodu preko jedne tanje prelivne cevi, biće uopšteno manjka vode u celom filteru sa motornom pumpom. Normalno, veći protok zahteva veći prečnik prelivne cevi. To je obično veći problem nego nivo u komori sa pumpom.

Deo sa pumpom ima uvek manje vode i meni je znak kada da perem filter materijal, tj. kada ta razlika dostigne nekih 5-6 cm (1 cm je sa opranim filter materijalom). Perem jednom godišnje otprilike.

Ne znam iskreno za materijal, lično ne koristim keramiku, dole su bio kugle i džakovi od krompira (drže odignute sunđere od dna filtera). Ima tri sunđera po 5 cm debljine, perlon vata otprilike 3 cm debljine (menjam pri zameni vode) i na vrhu još jedan sunđer od 3 cm za prvu i najgrublju filtraciju (njega operem pod česmom kad menjam vodu).

Na vašem mestu bi stavio keramiku dole, preko sunđere i na vrhu perlon vatu koju menjate čim se zaprlja. Mislim da nema potrebe da se stavi bilo šta drugo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivojovo
Akvarista



Registrovan: 13 Jun 2015
Poruke: 44
Lokacija: Beograd,Hram

PorukaPoslao: Sub Avg 08, 2015 2:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na poklonjenoj pažnji i savetima.Naručio bio- kugle,sutra idem po sunđere i filter vatu ,potopnu pumpu ,još jednu prelivnu cev(sadašnja je samo 16mm.)...Eksperimentisaću ,mislim da nemogu neku štetu da napravim,problem je mlađ
iz filtera .Još jednom hvala na vašem angažovanju oko nove filter pumpe,srdačan pozdrav čika Iva. Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Avg 08, 2015 9:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pogledajte da li imaju prelivne većeg prečnika. Moglo je ranije da se nađe.
Odavno su mi filteri sa zazorom ali za 200 lit/h sam koristio dve od otprilike 16 mm. Mislim da bar tri te tanje ne ginu Smile
Imate i primere da su ljudi pravili od jedne kanalizacione promera 50 mm, ako se ne varam.

Mlađ uglavnom nije problem ako se namontira parče sunđera na usisu. Uglavnom i ako ne namontirate, lepo rastu u taložniku i niko ih ne dira Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivojovo
Akvarista



Registrovan: 13 Jun 2015
Poruke: 44
Lokacija: Beograd,Hram

PorukaPoslao: Sub Avg 08, 2015 10:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Našao sam potopnu pumpu,ali sam predhodno probao i montirao na vazdušnu sa 2 izlaza da oba teraju vazduh na 1 izlaz ,duplirao protok vazduha znači, izmerio = 120 l/h.
za samo 50 % uvećao protok vode,,to je toliko brbotalo, pomeralo cevku za dovod čiste vode ,šetalo bilje,ribice pobegle u suprotni kraj ,da je rešenje i za tako mali protok sprej-bar, jer ću staviti potopnu pumpu .
Naravnu izbaciti deo filter mase i bar 20mm još jednu prelivnu cevku.Da rezimiramo ,nešto će se poboljšati ...
Hvala na vašem angažovanju ,a možda će još nekome koristiti da u startu uradi pravilnije nego ja .Pozdrav kolegama i uspeh u radu svim akvaristima ! čika Iva
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Shone Pa
Akvarista



Registrovan: 24 Jan 2011
Poruke: 305
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Ned Avg 09, 2015 12:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja prektikujem kod potopnih pumpi u filteru odnos precnika izlazne cevi 1:3 za prelivne cevi. , eto jos jedan savet. ( da uprostim ako je nekom mrsko da racuna, ako je precnik cevi kojom pumpa ubacuje vodu iz filtera u akvarijum 1 cm , onda na preliv stavljam minimum dve cevi precnika 1,5 cm ili tri po 1 cm , tako se smanjuje verovatnoca da filter ostane bez protoka i na suvom )
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nasudks
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 20
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Uto Dec 01, 2015 2:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Spajanjem dva izlaza vazdušne pumpe u jedan se ne dobija mnogo, kao što si već i primetio. Više bi dobio da ubaciš još jednu cev koja će raditi sa pogonom od drugog izlaza vazdušne pumpe.
Moje iskustvo kaže da maksimalno pojačavanje protoka vazduha ne rezultira uvek veći protok vode. Cev biva ispunjena sa više vazduha, a manje vode. Ventile za regulaciju protoka vazduha na oba izlaza i fino podešavanje protoka vazduha. Smanjićeš bućkanje i povećati protok vode. Naravno neće tu biti razlike u protoku od 1:5, ali će biti prihvatljivije.
Protok takođe zavisi i od visine ivice akvarijuma, t.j. suvog dela (razlika visine stakla i nivoa vode). Ako je taj razmak veliki onda ovaj sistem slabije radi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivojovo
Akvarista



Registrovan: 13 Jun 2015
Poruke: 44
Lokacija: Beograd,Hram

PorukaPoslao: Uto Dec 01, 2015 3:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stavio potopnu A-102, piše,500l/h ,ali samo 270l/h realno ,stavio sprej.bar,(sad je malo kriv ,ali menjam mu položaj ne bi li slao vodu ka odvodu ,da ne bih svaki čas sifonirao) i funkcioniše daleko bolje.Izbacio aktivni ugalj,redovno menjam perlon vatu, 2 cevke po 1.6 cm preliva u filter, možda menjam A-102 za neku jaču pumpu,ali polako ,penzos sam
i svaki dan mi je novo uživanje uz ribice i aqua .Hvala vam na savetima i podršci ! Pozdrav svim forumašima .čika Iva.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Izbor pumpe za veci akvarijum Yaesu Filteri i pumpe 5 Uto Apr 27, 2021 9:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dilema oko izbora akvarijuma Radak Početak u akvaristici 2 Sre Feb 24, 2021 8:04 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Izbor pumpe - Savet Milan Bakic Filteri i pumpe 5 Uto Feb 09, 2021 1:17 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zamena kabla kod potopne pumpe nikouro Uradi Sam (DIY) 12 Pet Nov 20, 2020 7:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Wave maker tj. stream pumpe Jande Filteri i pumpe 2 Čet Nov 12, 2020 12:23 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License