Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Mnogo pitanja od jednog pocetnika Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
kaplarm
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2010
Poruke: 769
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Čet Sep 24, 2015 11:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trudim se ali ne uspevam da odgonetnem, aj ti lepo nacrtaj filter .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Sep 24, 2015 11:26 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Sep 24, 2015 11:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam video takav sistem jednom. U principu dvokomorni filter samo što su komore u suprotnim uglovima. Radilo se ranije dosta takvih akvarijuma sa 3D pozadinom.
Znači levo komora 10x10, pa stakleni tunel po dnu do desne strane gde je druga komora isto 10x10. Tako sam ja shvatio, sa tim da mu je levo filter materijal a desno pumpa.
Pa na tako zalepljeno staklo konstruišeš, lepiš ili kako god 3D pozadinu.

Meni nije jasno, tj. ne vidim sa slike gde uvlači vodu u filter, kroz zazor ili je napravljena neka rupa u 3D pozadini.

Problem je uska komora a velika dubina za zavlačenje ruku.
Ja bih ti savetovao da staviš prvo keramiku u neki džak od krompira, lako se cepa ta vreća u kojoj je, i spustiš na dno komore. Ako želiš možeš i malo bio kugli da dodaš/dokupiš. Onda bi ređao kocke sunđera 11x11 cm, onaj plavi najkrupniji debljine 5 cm, i to bar 4 sloja. Ovo ne znam tačno, ja bi napunio da filter bude pun, koliko slojeva možeš sam najbolje da vidiš. Kod mene staje tri sloja.
Preko staviš perlon vatu pa još jedan grublji sunđer na vrh koje pereš kad menjaš vodu (ja vatu npr. bacam i stavljam novu).
Tako ja ređam filter materijal, ne znači da je najbolje, manje više svi slično ređaju.

Ako sam dobro razumeo imaš i smolu. Ako je u pitanju denitratna smola, ona se drži u komori gde je čista voda, odnosno gde je pumpa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kaplarm
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2010
Poruke: 769
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pet Sep 25, 2015 12:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razumeo sam, ako je tako, voda moze samo da ulazi u komoru kroz neku rupu pri vrhu ili zazor koji se opet nalazi pri vrhu komore. Nema logike da je zazor celom visinom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mrky
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2015
Poruke: 33
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 25, 2015 1:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U komoru gde je filter masa voda ulazi kao kanalcicem koje je u levom donjem uglu komore i koji je od dna do neke 2/3 visine komore. U sustini se to ne vidi od pozadine ali izmedju pozadine i leve strane akvarijuma postoji prostor kroz koji ulazi voda. Jedno vreme sam imao problem sto su mi zebrice koje su na kraju nestale bez traga i glasa verovatno negde iza pozadine, non stop ulazile i izlazile iz te komore, pa sam stavio malo siru mrezicu preko tog kao zazora da ih ne bi ganjao po komori...
Sto vise razmisljam i citam o svemu, dolazim na misao da celu tu zadnju stranu akvarijuma skinem, zamenim staklom i napravim neki spoljni filter....
Ne znam koja je smola u pitanju, decko mi je rekao da najvise sluzi boji vode i da je stavim u lavor ubacim 2 supene kasike morske soli, ostavim neki dan dok vode ne potamni, onda isperem i ubacim u akvarijum...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Sep 25, 2015 2:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To je zazor u stvari, samo što ne ide do vrha. Sad više nisam pametan šta da ti kažem kako da poređaš materijal. Najbolje bi bilo da voda ulazi na vrhu komore i tako prođe kroz filter materijal. Jedino ako može da se izvede da isečeš silikon da vuče vodu na vrhu (recimo 10 cm) a tankim sunđerom zatvoriš do dole.
To je denitratna smola onda skoro sigurno a opisao ti je njenu regeneraciju. Mada bolje da to uradiš u nekoj kofi. Ona ide u komoru sa pumpom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Betmen
Akvarista



Registrovan: 16 Jun 2015
Poruke: 14
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Sep 25, 2015 10:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Identičan problem kada sam kupio polovan akvarijum imao i ja(možeš videti moj akvarijum u rubrici gde se predstavlja),ako sam dobro shvatio da je 3D pozadina od stiropora?ja pre nego li sam formirao akvarijum sam druže moj, uzeo jedan nož i sa slašću rasturio pozadinu(dobio sam više prostora za ribice,manje se svega i svačega hvatalo na njoj i ispod nje.....),i taj zazor koji se onda otvorio je takođe bio poveći,rešio sam ga tako što sam uzeo PVC lajsnice,isekao ih na dubinu/visinu stakla od akvarijuma i te lajsnice "izrešetao" sa burgijicom od 3mm,zalepio ih silikonom i evo već treći mesec je sve uredu,a kako rešiti problem sa već napunjenim akvarijumom jedino rešenje vidim da neuzimaš sitnije ribice,ili ako imaš volje isprazniš ga pa odradiš to kako treba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mrky
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2015
Poruke: 33
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 01, 2015 9:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima za filter, za sada imam keramiku na dnu komore iznad dva malo deblja krupnija sunjdera, pa jedan tanak skroz sitan sundjer onda 2 deblja skroz krupna sundjera i preko njih 2 tanja sloja perlon vate....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mrky
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2015
Poruke: 33
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 01, 2015 10:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad imam novi problem sinoc ili juce u toku dana dok sam dosao neka riba je osakatila maltene sve repove gupika, osim jedne zenke sa crnim repom, ima li ko ideju ko bi mogao da bude?

Spisak riba:

2 manja skalara
2 bala (silver) sharka
1 borac
6 neonki
3 ancistrusa
2 koridorasa

Gledajuci u akvarijum satima nisam primetio da ih bilo koja riba napada niti da one beze od neke druge ribe jer makar imaju traume :S
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Čet Okt 01, 2015 10:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

99 % da je borac, jer oni guppy vide kao konkurenciju bas zbog repa i to ti je jako losa komb., takodje skalar svasta moze da uradi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mrky
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2015
Poruke: 33
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 01, 2015 10:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma znam da je losa, al kasno Marko na Kosovo stize...
Dal bi pomoglo da uzmem njemu 2, 3 zenke?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Čet Okt 01, 2015 10:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidi, isto imam borca kuci s zenkom, on mora bar ovaj moj biti izolovan i ne moze nikako s guppy, a pogotovo ne treba s kozicama jer je tu kraj price, ali da se vratimo na temu, mozes ga smiriti sa zenkama dok ne dodje vrijeme mrijesta, onda ako budu htjeli da se mrijeste u zajednickom jos je duplo gori jer brani gnijezdo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mrky
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2015
Poruke: 33
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 01, 2015 10:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E qq meni, nista uzecu dve zenke pa da vidim sta ce biti, mada ja ovog mog borca nikad nisam video da je prisao bilo kojoj drugoj ribi, a ni amano kozice doduse krupnije nije dirao...
E sad ne znam kakva je aktivnost borca ali meni se cini da se ovo sa napadima desava nocu kada se svetlo ugasi, ne znam kako da ispratim ta desavanja?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Čet Okt 01, 2015 11:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imas raznih prijemera gdje borac je miran i moze s bilo kojom ribom, ali opet imas ludjaka (kao moj) koji zna cak da dosadjuje i stalno kljuca amazonca/jabucara, takodje mogu i skalari svastaa da rade, a koliki su ti ancitrusi ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mrky
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2015
Poruke: 33
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 02, 2015 2:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma skroz malecki, tako reci bebe, cak su i koridorasi veci od njih...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pet Okt 02, 2015 3:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Onda jedan od sigurnih su borac i skalar.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nekoliko neobicnih pitanja o koi sara... gazuraz Ribe 2 Ned Apr 17, 2022 10:20 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljni akvarijum za pocetnika-pomoc golff Početak u akvaristici 0 Sub Avg 14, 2021 12:30 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnik sa par pitanja za low tech 50l klicakn Početak u akvaristici 4 Uto Mar 23, 2021 7:36 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Svetlo u akvarijum i jos par pitanja goran012 Početak u akvaristici 16 Sre Okt 14, 2020 7:33 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License