Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pocetnicka muka :) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
alankhheru
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 05 Okt 2015
Poruke: 6
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 12:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav dragi prijatelji, nekada davno bavio sam se akvaristikom, ali tada sam imao duplo manje godina nego sada, i to je bilo davno vreme kada nije bilo sve ove moderne tehnike i sl.
Nekako mi se u glavu uvrtela ideja da napravim jedan fin akvarijum.
Da preskocimo deo o cikliranju, osvetljenju, poziciji, velicini, a da dodjemo do onoga sto mene zanima...
dimenzije
Planirao sam akvarijum sledecih pribliznih dimenzija- visine 80cm, duzine 100cm i sirine bocnih stakala svega 13cm, koliko mi je debeo zid u koji bih ga ugradio.
sliku mesta vam saljem u prilogu.
Akvarijum bi se nalazio izmedju dve prostorije kuhinje i dnevne sobe tako da bi se video sa obe strane imam i za to primer.

1. Mislite li da je to izvodljivo? mozda lose po ribice?

Ne bih gurao skoro nikakve predmete u njega, mozda dve padajuce stene sa jedne i druge strane i to je to.
ne znam...stvarno sam van pameti... vecinu stvari (sem pravljenja akvarijuma i tih stena u njemu), bih radio sam sa prijateljima, nemam novca za neki plazma akvarijum ovih napucanih firmi, mislim da ako se potrudim moze izgledati pristojno.

sledece je pitanje filtracije, mislio sam da uzmem kanister filter i da ga stavim na pod, nekako bih ga sakrio u neku kutiju...ili mozda neki drugi vid filtracije?
da stavljam unutrasnje filtere mislim da bi uzeli dosta prostora, ona lajsna koja imitira ram slike bi bila ogromna da sakrije filtere, a opet jako bi bili uski (ako bi isla dva sa obe strane).

2. pitanje je, valja li i da li je dovoljno staviti samo kanister filter ili uopste mozda neki drugi vid filtracije?? i da li on moze stajati na podu ili mora biti na nekoj odredjenoj visini?
3. debiljina stakla, 6mm...8mm...10mm? Posto je tanak nema velikog pritiska vode pa me zato zanima vase misljenje za debljinu stakla...
4. molim vas za sveukupno misljenje, mislite li da sam lud? hahha


PS ipak ne znam da ubacim svoje slike Sad


Poslednji izmenio Laki dana Uto Okt 06, 2015 1:22 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene laki983: prepravka 1000cm u 100cm=1m
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 12:33 am Snimi Poruku Nazad na vrh

cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 1:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da je 13cm mala sirina u odnosu na duzinu i visinu, mada je u svakom slucaju nekako malo...
Izvodljivo jeste ali koliko ce ribe ziveti u takvom prostoru nisam pametan..
Sto se kanistera tice, znam da protok vode opada sa visinom na koju pumpa vodu u akvarijum a maximalna visina Vhmax, zavisi od proizvodjaca kanistera.
Debljina stakla 8mm i nema da te boli glava... razlika nije tolika u ceni da moras da razmisljas (mene moj akv kostao oko 4.000din sa KP obradom; 80x45x35)
ovo je moje misljenje kao hobiste a profesionalni akvaristi ovde ce ti dati preciznije odgovore od kojih se mozda neki podudaraju sa mojim Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 1:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidi drug, ja sam u praksi prilicno tanak ali u teoriji zahvaljujuci forumima prilicno napucan, tako da moje misljenje nemoj uzimati "zdravo za gotovo"...ali eto, 'ajde da "probijem led" Smile

Te dimenzije su nekih 100tinak litara vode...sto se tice debljine stakla njega obicno odredjuje visina akvarijuma, a za taj tvoj planirani fazon plazma akvarijuma po kalkulatoru je minimalna debljina stakla 12mm za safety factor 2,5...sto je ok, ali se ljudi obicno drze tog SF izmedju 4 i 6 sto za taj
fazon aq zahteva cak i preko 15mm sirine stakla...no, sve je to u opsegu kalkulatora a ja ti ne mogu prakticno reci sta i kako, neko ce iskusniji nadam se uleteti...

Sto se tice ribica, da li je lose ili nije po njih...sve zavisi sta, tj koje vrste planiras da ubacis !
Neke vole ( da ne kazem zahtevaju) dublji aq, neke plici a siri, ali takodje imamo primera gde one prilicno dobro uspevaju i u totalno "kontra-teoretskim" uslovima...tako da se vrlo cesto sve svodi na varijantu probaj pa vidi...ono sto uspeva kod mene ne znaci da ce i kod tebe....i obrnuto...mada...slazem se da treba ispostovati neke osnovne preduslove....

Dalje, sto se tice filtracije...sve zavisi od tvog prostora oko planiranog aq...kanister je odlicna varijanta ( i svaki fabricki bi trebao da ima deklarisanu visinu na koju moze da "gura" vodu), ali imas li gde da ga "sakrijes" ili te sakrivanje uopste neinteresuje pa ga sibni na pod kako si rekao Smile
Unutrasnji, kao ni top filteri zbog specificne situacije rekao bih ne dolaze u obzir...mozda neki sump ako ima prostora ...tu se moras nekako snaci , ni sam ne znam kako...guglaj, listaj forume, informisi se, tri puta meri jednom seci da se kasnije ne bi pokajao...
U svakom slucaju...srecno Smile
PS
I da rezimiram, nisi lud, jer znas sta hoces...ja takodje ovih dana planiram nov aq a ne znam sta hocu, juwel rio 180, vision 180 ili DIY, dakle ja sam lud a ne ti Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Flojd
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2012
Poruke: 460
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 9:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na toliku visinu,moraš da smisliš neki plan za održavanje higijene,da odabereš rasvetu(zbog dubine) i manje ribe,da mogu i da se okrenu.
Što se širine tiče,ja bih uvek voleo veću širinu od te.Možda da na to mesto postaviš deblju i širu dasku na kojoj bi bio akvarijum,a njoj obezbedi stabilnost nogarama sa obe strane zida(kao postolje koje opkoračuje zid).Naravno, ovo nije bitno u odnosu na tvoje želje i mogućnosti.
Oko gradnje takvog akvarijuma će ti već savet dati članovi koji se bave pravljenjem akvarijuma.
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 11:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

lepo je sto si se odlucio da ugradis akv, al zamisao je malo nadrealisticka. posle 20 godina razvalcenja kojekavih akva po kuci, mislim da je plazma neisplativ za uzivanje :l

prvo - sirina. od 13 cm ljudi ne prave ni filtere za akvarijum, jer je jako tesko uvuci ruku u njega, i jos je mrdati i pomerati tamo amo zarad ciscenja, a taj vid filtera se pere jednom u 6 meseci. s druge strane, kao sto znas, voda u akv se menja na svakih 7 dana. prebijati ruke svakih 7 dana u tom, da izvines chm**u od sirine je cisto mucenje i uveliko ce ti smanjiti uzitak u akvu.

zatim, dubina. menjaces vodu na merdevinama, balansiraces i krecices se svakih 7 dana. ako nisi gimnasticar akrobata, to ce ti takodje smanjiti uzitak u akvu. dubina je takodje problem i da dohvatis, opet da izvines, riblji izmet sa dna akva, trebace ti bas vestina da sa nekom cevi nakacenom na crevo "mlatis" po dnu.

filtraciju jos i mozes da nabudzis nekako, al te unutrasnje pumpe moras cesto prati, plus, vecina njih ima odredjenu dubinu do koje se potapa. recimo ova klasicna atman protoka 600 l/h kad joj prikljucis i crevo za ubacivanje vazduha, cim se uroni preko 12-13 cm vise ne moze da ubacuje vazduh. ali tu mozes resiti problem sprej barom, a pumpu postaviti nize. al svejedno moras cesto vaditi tu pumpu jer je kolicina filter materijala jako bedna u njoj, svega 2 sudjercica jadnih dimenzija - otprilike 2 komada 7x3x3 cm. to da imas 2 pumpe opet nije dosta na 100 l. kanister moze, al kanister je svaki siri od 13 cm, pa koji god uzeo, virice s obe strane od linije akva, a ako ces vec prosirivati donji deo napravi normalan akv.

da ne pominjem struganje algi, koje ponekad umeju da se nahvataju. ta dubina i ta visina su samo muka.

svetlo se moze naci neko da ide do te dubine, verovatno imaju neki mh reflektori al se spremi da te kostaju par stotina evra. i za akve normalne dubine su skupi, za tako nesto, plus tako usko, ima da te oderu :l . mozda kod mh rasvete to nema veze, mozda moze i obican mh reflektor, al ce onda da ti svetli i pola metra s obe strane akva ubitacno jakog svetla Smile disko klub Smile

mada, ajde resio si svetlo, kako ces da gurnes ruku na 80 cm dubine i u 13 cm sirine da te biljke posadis? cak i s onim pincetama je zenuto i kad imas sirinu, a kamoli kad nemas.

ajde da pretpostavimo da biljke i neces nego sam par kamenica i da moze da prodje i neko najobicnije svetlo jer neces biljke, opet ostaje muka oko menjanja vode, i ne daj boze algi.

sto se debljine stakla tice, ispod 10-ke ne bi strebalo ici na te dimenzije, pa to je skoro pa metar kvadratni (za 20 cm) a kolika je nosivost stakla na sredini i ukljestenog sa 3 strane to vec ne znam, al meni ne deluje da se nece napraviti trbuh. mozda i nece, mozda ce da bude mali trbuh 1-2 mm, al svejedno nekako mi to kljakavo deluje, bolje 12-ica makar.

opet, ako uklopis da spoljasnja dimenzija bude 13 cm, odbijes po 1 cm sa svake strane za debljinu recimo 10 mm stakla i dobijes unutrasnji dimenziju 11 cm (ako zanemarim otprilike 2 mm na debljinu silikona) . uzmi 2 kartona, postavi ih na 11 cm i probaj s rukom da vidis koliko je to :/

moj predlog je, da recimo, za debljinu zida, dakle 13 cm, prosiris akv sa obe strane, i onda dobijas 39, da kazemo 40 sirinu akva, a to je vec kud i kamo pristojno. a visinu smanjis na 50, 60, i milina Smile napravis neko postolje koje ce biti te sirine takodje, ne previsoko (da se ne bi mnogo pregibao preko kad menjas vodu Smile ) u njemu lako sakrijes kanister filter i sve ostalo, gore napravis visecu haubu ili bilo kakvu, i nisi nicim ogranicen.

plazma akvi su lepi, al samo na slici Smile i kad ih neko drugi cisti Smile a i iskreno, mislim da se oni nabudze samo za slikanje, da svako ko je imao neku vrstu plazme (ispod 30 cm sirine) se smorio i odustao, ili napravio akv normalnih dimenzija za uzivanje u njemu i u radu s njim.

e pa srecno!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 1:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko za čitanje ... Smile

Najiskrenije, zaboravi to što si planirao. Meni je filter visok 40 cm i širok 15 cm i dohvatim pumpu prilično teško. Za tu dubinu moraš masku za ronjenje, ako ti je ruka duža od 80 cm onda nisam u pravu Smile.
Plafon 60 cm visina akvarijuma sa haubom.

Deblja iverica ili ona kuhinjska ploča, dodaš po 15 cm sa svake strane i imaš solidnu širinu od 43 cm. Podupreš ploču policama koje uvek trebaju ili kosim držačima ako ne trebaju police.

Filter, ne volim kanistere, na tu novu širinu napraviš na jednom boku trokomorni sa zazorom širine 15 cm i miran si, sve unutar akvarijuma. Ušteda velika u odnosu na kanister, filtracija mnogo bolja.

Za staklo ima pametnijih, računam da može 8 ili 10 mm debljina za dimenziju 100x40x50. Nisam pametan.

Nisi lud samo ti se čini, realno smo svi odlepili Smile

EDIT: Inače pritisak zavisi najviše od visine vodenog stuba.
Selim temu u DIY: http://www.akvarijum.org/forum.....y-f12.html
Tamo se uglavnom priča o pravljenju. Kad napraviš onda otvoriš novu temu i predstaviš akvarijum.
Uputstvo za slike, yotube, parvilnik i ostalo se nalazi u obaveštenjima kao lepljivo.


Poslednji izmenio nesa69 dana Uto Okt 06, 2015 1:30 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene nesa69: Pomerena tema
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 2:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jel moze jedna sllika tog prostora gde imas nameru da stavis akvarijum mozda nesto zajedno smislimo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 2:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

cek gotika vidis da covek jos nije savladao ubacivanje slike... alankhheru, ispod polja "odgovori" pise "ubaci sliku" . kliknes na to, izaberes sliku kod sebe na kompu i kliknes okaci. a ako je slika velika pre ubacivanja je smanjis, to je to.

aj jos da dodam, mozda ti se cini da bi u tom prostoru bilo bolje da je akv debljine zida, kao izgledalo bi fensi i "smooth" sve u liniji, ali pitanje je da li tebi treba akv, pregrada izmedju 2 prostorije, ili slika. jer, eto, ako zelis ta 3 da spojis u jedno, to jedno nece valjati. kao igracke iz kinder jajeta, em dobijes malo cokolade, em dobijes malu igracku, prakticno nit ista pojedes nit se naigras Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
alankhheru
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 05 Okt 2015
Poruke: 6
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 4:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima sto ste posvetili paznju mom pitanju, evo ide slika... ladno ne videh ovo ovde vec sam dodavao gore, a tamo mi samo trazio slike sa sajta URL
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 4:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upustvo za kacenje slika , ima jos slicnih upustava u pod forumu Obavestenja .
Ti akvarijumi jesu zanimljivi posmatracu, ali onaj ko ih odrzava mora sto sta da izmeni i prilagodi odrzavanju, sto nije nimalo lako. Ako si pocetnik, bice veoma tesko. Normalno, nije neizvodljivo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 5:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

predtostavljam da je ovo do nas na slici dnevna soba ?ja bi ovde postavio jednu lepu stalazu i na nju akvarijum a ako bas hoces da ga vidis iz kuhinje lepo iseci parce zida kao veci prozor
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 6:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nesto slicno je uradio TeoDos ? Ako se ne varam Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 9:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Auuuu kako lep prostor za akvarijum! Ja bih tu stavio drvenu policu, otvorio prozor u zidu tako kako si nacrtao ili ne bas toliko visoko mozda. Onda bih napravio akvarijum sa desnim integrisanim filtrom, sa zazorom, tacno koliko ti je izmedju te linije prozora i zida desno. Akvarijum bi imao "izbocinu" koja bi usla u prozor...

Ako sam bio razumljiv Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Uto Okt 06, 2015 10:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

o tome sam mu i ja pricao uf da mi je ovakav prostor ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Sre Okt 07, 2015 12:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ok, dakle, srusis ovaj zid, izbacis sve uracunavajuci fotelju i ovog robota sta li je, i pregradis deo kuce u veeeliki akv.,,, Very Happy salim se malo Smile

prvo, na tu visinu lupaces glavom o plafon svaki put kad je vreme za menjanje vode Smile ako ne zelis da srusis zid, na to mesto udari jednu lepu sliku. a ispod napravi normalan akv , bio pocetnik ili profesionalac. plazma akvi su potpuni kic - nit je slika nit je akva. ako pravis, pravi da valja. i da uzivas, ne da se patis i lomatas svake nedelje minimum jednom. presesce ti takav akv (ja to kazem iz licnog iskustva). a zid npr. mozes da srusis do ove gornje crte, pa napravis neku dobru visecu haubu... imas tu mogucnosti milion Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka pocetnicka greska premalo sljunka na ... jelena1986 Početak u akvaristici 3 Uto Mar 14, 2017 10:43 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnicka greska BobFish Početak u akvaristici 14 Uto Sep 27, 2016 4:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnicka Malawi Ludnica MilosLemi90 Afrički ciklidi 5 Sub Dec 12, 2015 4:05 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnicka greska srdjan1988 Bolest 13 Ned Sep 08, 2013 11:59 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License