Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoc oko rasvjete za novi akvarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sub Okt 31, 2015 6:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, ovako akvarijum se ciklira pa da se bacim na sklapanje krova i rasvjete, pitanje posto nisam dobar s elektrikom, koju rasvjetu osim t5 jer trenutno se ona ne moze uraditi Very Happy
Akvarijum je biljni, 173l, (85x40x50 / d/s/v), nema hranjive podloge, kao ni dodavanja sad za sad hemije, takodje bilje ce biti nezahtjevno, planirao sam obicne neonke pa me int da li je to ok i koliko komada ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Okt 31, 2015 6:35 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Okt 31, 2015 7:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad vec nisi dobar sa elektrikom, onda bolje prepusti to nekome ko jeste, ili kupi gotov proizvod.

Inace, ako neces T5, onda od fluorescentne mozes T8 ili CFL (tzv. stedljive u raznim formatima, motke, stapovi i sl.Smile.
Alternativa je LED rasveta.
Duzina od 85cm nije bas sjajna za jeftino resenje sa obicnim lampama, jer su jedine takve koje kod tebe ima smisla staviti 60cm, mozes ih postaviti u cik-cak, npr. 5-6 komada.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sub Okt 31, 2015 8:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Duzina od 85cm nije bas sjajna za jeftino resenje sa obicnim lampama, jer su jedine takve koje kod tebe ima smisla staviti 60cm, mozes ih postaviti u cik-cak, npr. 5-6 komada.


Ovaj dio nisam bas skontao, da li je bolje staviti obicne neonke ili stedljive sijalice ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Okt 31, 2015 8:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam kupovao T5 14W/865 od 60cm armature kao jeftinu varijantu.
Za 80 cm dužine i na istoj visini kao kod tebe sam stavio 2x60cm, ovo je moj cik-cak:
***** _______________
_______________******
U principu glupavo Smile jednu levo do kraja, drugu desno do kraja. Ako treba još ideš opet Smile

Imao sam LED i kad je pregoreo zamenio sa ovim, jednostavno silikonom zalepio armaturu (u njoj je sva elektronika) na leksan koji je poklopac, utakao kabl i gotovo. Moja preporuka je da obavezno uzmeš tajmer, za šta se god odlučiš. Imaš u temi na strani 4 kako izgleda 120 + 60 cm:
http://www.akvarijum.org/forum.....93-45.html

Nisam nakon toga pratio svetlo niti planiram da menjam, po meni je bolje T5 iz mog iskustva.


Poslednji izmenio nesa69 dana Sub Okt 31, 2015 8:55 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene nesa69: Ne prihvata prazno mesto za cik-cak :)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sub Okt 31, 2015 9:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E znaci cik cak, e sad da li da ubacim jednu od 80 cm, a drugu manju, smao ovaj put cu morati na t8 neonke Very Happy
A samo koji bi krov bio idealan za to, da li ovi na forumu ili imate neki drugi bolji?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Okt 31, 2015 10:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa nema T8 od 80cm, to ti pricam. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sub Okt 31, 2015 10:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aha, a da li je npr bolje vise stednih nego neonke ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sre Nov 11, 2015 1:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, ovako da ne otvaram novu temu int me, da li je dovoljno 60W za akvarij od 170 l.
Tj imam tri stedne koje sam prikopcao i obje imaju 6500K, akvarij planiram da bude biljni od nezahtjevnih biljaka, bez hranjive podloge i co2
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Nov 11, 2015 2:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni je 42W na oko 200 litara čiste vode, uslovi kao što si naveo. Echinodorus i kripte.
Ili 28W na 100-nak litara čisto vode sa hranljivom, iste biljke i hranljiva podloga (obična zemlja za cveće) i preterano raste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sre Nov 11, 2015 3:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa znaci dovoljno je 3 stedljive od 60w i 19.500K ukupno za nezahtjevno bilje bez podloge i co2 ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Nov 11, 2015 3:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za nezahtevno i vise nego dovoljno.
E sad, ja sam u starom aq od 90 litara pored neonke od 15W ubacio i dve stedljive Philips Tornado daylight isto po 15W da bih dobio nekih 45W tj 0,5W/L

Dobio sam to ali sam dobio i koncastu algu bas ispod tih stedljivih a neko mi i rece negde da ce se to desiti ako stavim stedljive...
Ovih dana stize nov aq i iskljucivo ce biti akvaristicke neonke u njemu, stedljive vise jok Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nebojsa-Perla
Akvarista



Registrovan: 16 Dec 2013
Poruke: 68
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 11, 2015 12:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel neko mozda citao clanak u lumenu po litru ne wat po litru ? Iskreno mislim da je to klasicna greska kod akvarista
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sre Nov 11, 2015 1:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A dobro, ja i onako planiram samo nezahtjevno, posto sam slab s imenima biljaka vise sam usredtocen na ribice, ali normalno i zelenila da ima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Nov 11, 2015 3:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nebojsa-Perla ::
Jel neko mozda citao clanak u lumenu po litru ne wat po litru ? Iskreno mislim da je to klasicna greska kod akvarista


Naravno, ja sam samo sa te dve Philips dobio 20 lumena po litru plus aquarelle neonka koja ne znam koliko je lumena, ali sto bi coveka opterecivali kad planira nezahtevno bilje kao i ja u tom starom aq.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Nov 11, 2015 3:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nego, zna li neko koliko lumena imaju ove neonke od 30W, ne mogu da nadjem nigde podatak?

//////////////////////////////////
//////////////////////////////////////////


Poslednji izmenio nikouro dana Čet Nov 12, 2015 12:18 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene nikouro: Zabrana Reklamiranja
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Manji akvarijum (20l) Likann17 Početak u akvaristici 0 Čet Apr 18, 2024 11:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License