Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Kako lepiti akvarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
todor
Akvarista



Registrovan: 09 Nov 2009
Poruke: 120
Lokacija: Sremcica-Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 9:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pitanje je kako je bolje lepiti stranice akvarijuma za dno ?
Da stranice idu na dno

Image

ili sa strane


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 9:10 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

moniki
Akvarista



Registrovan: 26 Jul 2010
Poruke: 47
Lokacija: Podgorica

PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 9:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Veci akvarijumi se lijepe sa strane, a manji odozgo! Granica je nekih 100l odprilike
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 10:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja svaki akvarijum lepim kao po prvoj slici, jer se na tak način ukrućuje donja ploča.
Ovo je moje mišljenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 10:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slazem se sa moniki i kod mene manji akv su lepljeni kao na prvoj slici kod mene je limit 50l a preko toga sve ide kao na drugoj slici da stranice nose dosta tereta dok dno i ovako ima sta da radi jer ostali pritisak je na njemu. Inace akvarijumi od 70l do 120l su mi uvek pucali na dnu ako su bili lepljeni kao na prvoj slici.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stefkoss
Banovan
Banovan



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 735
Lokacija: crna gora,bar

PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 10:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kod mene je ljepljen akvarijum kao druga slika a ima 105 litara
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 10:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Takođe bih kao preporuku svima, koji prave veće akvarijume od 100lit, preporučio da donju ploču izrade od debljeg stakla nego što su zidovi, jer donja ploča trpi i najveći pritisak. A nije velika razlika u ceni ako je donja ploča od debljeg stakla, ali je zato sigurnost daleko veća. Npr. ako su zidovi od 6mm, donju ploču bih stavio 8mm, ili ako su zidovi 8mm, donju ploču bih stavio 10mm, itd. To je moje mišljenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
stefkoss
Banovan
Banovan



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 735
Lokacija: crna gora,bar

PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 10:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

naravno da je bolje tako uraditi ali ako se vec ne uradi tako nije bauk
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 10:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A evo zašto to ne bih radio kao što je prikazano na drugoj slici.
Dakle, dno akvarijuma, i zid akvarijuma u tom slučaju ne trpe istu silu, i dolazi do tendencije smicanja.
Fila F100 i sila F10 si prikazane simbolično, i predstvljaju veličinu opterećenja.

Image

Ne kažem da ne može drugačije, samo ja to tako ne bih radio. Ovo je moje mišljenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 11:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Preporuka vecine pravih majstora jeste da se na dno akvarijuma stavlja deblje staklo, ali je praksa malo drugacija. Vecina nas ima akvarijume lepljene sa jednom debljinom stakla i opet u vecini slucajeva takvi akvarijumi prezive dosta godina ( stim sto dosta ima uticaja u ovome i samo pomeranje akvarijuma tj manipulacije ). Oni akvarijumi koji borave na jednom mestu godinama oni su manje izlozeni dodatnim pritiscima na sam silikon za razliku od akvarijuma koji se pomeraju s vremena na vreme, a samim tim to utice i na bezbednost i na spojeve stranica odnosno na silikon.
Drugi primer se preporucuje za sve akvarijume bez obzira na litrazu akvarijuma jer kao i onaj veci tako i manji akvarijum trpi isti pritisak a samim tim i samo staklo se deformise zbog te sile kao i silikon na spojevima. Znaci pricamo o debljini stakla i pritisku vode na to staklo.
Moja preporuka jeste da i taj manji akvarijum lepis sa strane tj oko dna jer ce silikon isto trpeti istezanje kao i kod veceg akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 11:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DD, druze moj, izvinjavam se sto cu biti ovakav, s'obzirom na tvoju diplomu masinkog inzinjera, taj crtez nema veze s vezom! Ja kao masinski tehnicar imam duznost da te ispravim Smile
Sila na bocnoj strani uopste ne deluje u tom smeru nego upravno na povrsinu stakla, znaci, sila bije sa desna na levo a ne tako ko sto si nacrtao, i kad se lepi kao na njegovoj prvoj slici da stranica ide odozgo ONDA imas smicanje i zato lakse silikon popusta a na drugoj slici se silikon rasteze i mozte da izdrzi mnooogo vece opterecenje.... Jer je elasticnost silikona veoma velika...

P.S. Ukoliko imas stabilnu i crvstu podlogu ispod akvarijuma, a moras je imati pogotovo za vece akvarijume, podrazumeva se da je idealno ravna, nema zasto stavljati deblje staklo na dnu jer se tu sile POTIRU...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 11:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Brate, sila koja je prikazana na bočnoj strani predstavlja silu težine bočne stranice. Šta tu nije jasno?

I to je sila koja deluje po vertikalnoj osi. Ako bah hoćeš, mogu da ti razložim sve sile u akvarijumu, horizontalne i vertikalne komponente sila, samo što u ovom slučaju mi nije zanimljiva horizontalna komponenta sile.

P.S. Ako se sile potiru kao što Ti misliš, Ti onda stavi staklo 2mm, pa će Ti se potirati ribice po podu. Rolling Eyes
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 11:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E, sama tezina stakla je zanemarljiva u odnosu na sile koje deluju na staklo, nemoj sad da petljas babe i zabe, nemoj se brukas Smile znam sta si hteo da pokazes, zeznuo si se, i mozes i sam da priznas, zasto volis da neko uvek dokazuje da nisi u pravu? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 11:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A zasto nebi staklo od 2mm idrzalo kao dno na idealno ravnoj povrsini?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
moniki
Akvarista



Registrovan: 26 Jul 2010
Poruke: 47
Lokacija: Podgorica

PorukaPoslao: Pon Sep 20, 2010 11:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Problem ne predstavlja tezina stranice, vec pritisak vode na stranici. Silikon ce lakse apsorbovati trenje ako se isteze, za razliku od smicanja!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Uto Sep 21, 2010 12:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

moniki, nema tu trenja nego sila i u pravu si, al on sad prepravlja teoriju na nesto drugo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License