Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoc oko Arcadie Classica T8 Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Feb 26, 2016 3:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neonke bi trebalo da menjaš svakih 6 do 9 meseci. Kad ih kupuješ gledaš u ovakve sličice:

Image

Ono što na njima vidiš jeste spektar tj uprošteno koje boje sijalica odaje.

Biljke za fotosintezu koriste ceo vidljivi spektar tj sve vidljive boje to su ovi donji brojevi od 390 do 700nm. Različite boje će pokretati fotosintezu više il manje odnosno biće im potrebno manje ili više CO2. Zelena boja pokreće fotosintezu najslabije crvena najjače.

Šta sve to znači?
Ako uzmeš sijalicu koja daje najviše zelene a dosta manje crvene i plave buljke će uzimati manje CO2 iz svoje okoline i sporije će rasti. Za takve sijalice možeš da se provučeš bez dodavanja CO2.
Sijalice koje su pravljene za rast biljaka imaju najviše crvene i nešto manje plave dok drugih boja imaju znatno manje. Ovakve sijalice pokreću fotosintezu neuporedivo više pa da bi iskoristio pun potencijal ovih sijalica i dobio maksimalan rast biljaka moraš dodavati CO2. U ovakvom slučaju biljke će dosta više uzimati mikro i makro elemenata, naručito gvožđa, iz svoje okoline pa ćeš pored kvalitetnog sistema za ubrizgavanje CO2 u akvarijum morati da dodaješ mikro i makro elementa svakih nekoliko dana.

Ekstremno brz rast biljaka može se lako, pored fluo sijalica namenjenih za rast biljaka, postići i sa led čipovima namenjenim za rast "medicinske biljke". Ovakvi ledovi imaju katastrofalnu boju pa je pored nih potrebno dodati i ledove drugih boja čisto zbog izgleda akvarijuma.

Najbolja solucija za početnike koji hoće da se bakću sa CO2 makro i mikro elementima ja da kupe sijalice koje su napravljene da daju lepšu boju ribama i akvarijumu. Spektar ovih sijalica je poprilično solidan i uz dodavanje CO2 nekim uradi sam sistemom i mikro i makro elemenata, po upustvu sa ambalaže, može se postići solidan i zdrav rast buljnog sveta u akvarijumu.

Nešto osnovno o sijalicama.
Ne postoji sijalica koja daje jače ili slabije svetlo. Brzina svetla je konstantna. Različite sijalice odaju različite količine fotona.
Wat pokazuje kolika je potrošnja sijalice.
Blue ::

Lumen je jedinica koja je zavisna od osetljivosti ljudskog oka na odredjene talasne duzine svetla.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Feb 26, 2016 3:46 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Sone_bg
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2016
Poruke: 345
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Feb 26, 2016 3:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Druže može i 100e da se popije za veče, najlakše je popiti, problem je platiti Very Happy hahahhaha

Da da, trebaju mi 2 x 60 cm, ma sad sam zvao radnju i kaže mi lik da nemaju uopšte Freshwater i Original Tropical, moraće neko vraćanje para da se odradi Smile pa će da se kupi gde ima, ako već oni neće da uzmu pare kako treba
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Feb 26, 2016 3:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod tebe u BG moze nije problem, bas vcrs sam u jednom klubu gde dupli Jack kosta 2000 din, to je kod mene u VA plafon 400 din Smile

Sorry za off, vracaj pare i uzimaj te skuplje pa javi kakva su iskustva Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sone_bg
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2016
Poruke: 345
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Feb 26, 2016 4:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Serene sky, mi više ne treba ni da zucnemo pored ovakvog objašnjenja, u principu manje je maltretiranja ako staviš kvalitetniju sijalicu, kad je spektar boja bolji i intenzivniji, a sa manjim spektrom se više barata sa CO2 i mikro i makro elementima, videću šta ću na kraju da uradim, tj kupio bih kvalitetniju varijantu, al pošto ovi nemaju, sad će krene ludilo kad im tražim pare nazad, da vratim neonke, al po zaštiti potrošača, sve može da se vrati, videćemo Smile

Joše jednom hvala Serene Sky na detaljnom objašnjenju Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mardjo
Akvarista



Registrovan: 24 Feb 2016
Poruke: 12
Lokacija: beograd

PorukaPoslao: Pet Feb 26, 2016 4:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

znaci serene sky da bi trebalo ukljuciti co2 uz ove sijalice sto posedujem iako mi se cini da bilje lepo napreduje ili ne
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Feb 26, 2016 7:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne. Ne znam kakav ti je akvarijum ni šta imaš od biljaka da bi ti dao savet. Ono što ti mogu odma reći jeste da se one crne alge u ubiljenom akvarijumu javljaju uglavnom zbog dugog fotoperioda a nedostatka CO2.

Dodavanje CO2 se radi po potrebi. Za manji broj biljaka atmosferski CO2 usled difuzije i onaj što ga ribe i drugi organizmni ispuštaju bice dovoljan.

Za stare sisteme koji funkcionišu mesecima bolje je ne dirati ništa ako sve funkcioniše. Ako si zadovoljan brzinom rasta i napretkom biljaka što imaš zašto bi remetio sistem ako je stabilan.

Ako ti je sistem mlad tek ili skoro sastavljen onda je bolje početi sa dodavanjem CO2 i vremenom ga povećavati jer će biljke rasti a neke će se i razmožavati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Dare021
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2013
Poruke: 185
Lokacija: Novi Sad, Srbija

PorukaPoslao: Pet Feb 26, 2016 8:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

osram skywhite 18w-60cm
8000k
cena oko 360 din

smesna cena a odlicna cev
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za vrtic dzo87 Na poklon 0 Sre Apr 12, 2023 4:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License