Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Formiranje novog akvarijuma-300L Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Micro
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2016
Poruke: 33
Lokacija: Beograd/Borca

PorukaPoslao: Čet Mar 03, 2016 11:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,nakon duzeg vremena konacno sam motivisan da ponovo zapocnem svoj zapostavljenji hobi.Imao sam i ranije profil ovde ali sam zaboravio i sifru i email...davno je bilo i izvinjavam se zbog dupliranja profila Embarassed
Stalno sam imao neke male akvarijume,ali ovoga puta sam nabavio veliki,real deal-koji sam oduvek zeleo.Dimenzije su v50/s40/d150,dakle 300L.Debljina stakla je 1cm

Par pitanja,prvo: osvetljenje je 4x36w neonke(120cm),posto ja zelim akvarijum sa puno biljaka,da li ce ovo biti dovoljno,makar za pocetak? Kasnije planiram da napravim novu haubu sa 10x20w stednih sijalica(zahvalnije su od neonki)
Drugo,ovo planiram od zivuljki:

Microrasbora 6+
corydoras 4-6
ancistrusi 2-4
kozice 4-12

Ne zelim da pretrpam pa da im bude guzva,ovo se nadam nije previse? Pitam posto cu verovatno jos neke ubacivati.
Trece,planiram da akvarijum stoji ovako neko vreme,zatim cu ubaciti jos koji kamen,granje,itd. zatim biljke,pa kada odstoji jos neko vreme,kada biljke krenu sa rastom,dodacu konacno i ribice.Ovaj redosled je OK?
Uglavnom,nisam totalni neznalac,imao sam i ranije akvarijume,ali nikada ovako velike.Zelim sa vama da podelim napredak korak po korak,obavestavacu uvek kada nesto dodam.Svaki savet dobrodosao! Smile
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Mar 03, 2016 11:23 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Džoni
Akvarista



Registrovan: 24 Feb 2016
Poruke: 35
Lokacija: Ugrinovci

PorukaPoslao: Čet Mar 03, 2016 11:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da je 60+ microrasbora neće biti gužve. Prvo ostavi akvarijum da se isciklira. Napiši koji je grejač, pumpa, filter itd... Da bi znali preciznije da ti odgovore na sva pitanja koja te zanimaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aca 79
Akvarista



Registrovan: 25 Feb 2016
Poruke: 26
Lokacija: Surcin

PorukaPoslao: Čet Mar 03, 2016 11:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posadi vec sad neke biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Pet Mar 04, 2016 12:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

svo kamenje i granje i biljke koje si planirao mozes odmah da ubacis, njima nije potrebno da se voda isciklira, a ribice ubacuj na kraju i postepeno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Micro
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2016
Poruke: 33
Lokacija: Beograd/Borca

PorukaPoslao: Pet Mar 04, 2016 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Džoni ::
I da je 60+ microrasbora neće biti gužve. Prvo ostavi akvarijum da se isciklira. Napiši koji je grejač, pumpa, filter itd... Da bi znali preciznije da ti odgovore na sva pitanja koja te zanimaju.


E to sam zaboravio da napomenem,grejaca jos nema.Nisam jos siguran kolika snaga grejaca je potrebna za ovu kolicinu vode,pa molim da mi neko kaze.I ovo osvetljenje-da li ce biti dovoljno za biljke? Pogotovo za ove koje bi bile na dnu u prednjem planu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Džoni
Akvarista



Registrovan: 24 Feb 2016
Poruke: 35
Lokacija: Ugrinovci

PorukaPoslao: Pet Mar 04, 2016 9:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

u principu grejač bi ti trebao imati 300w. A koje tačno neonke hoćeš da staviš?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Micro
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2016
Poruke: 33
Lokacija: Beograd/Borca

PorukaPoslao: Uto Mar 08, 2016 10:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napravio sam mali progres sa mojim kapitalcem,sporo ide,ali makar ide.Izbacio sam panj jer mi se nije slagao uz kamenje i bio je preveliki.Ovako sada izgleda:
Image
Ubacio sam lysimachia numularia.Ova biljka raste u izobilju u sumama pored dunava i drugih reka,a ja je imam i u dvoristu,pa reko sto da ne.Meni se cini da ova biljka ipak preferira da raste na vazduhu,ali videcu i sam kako ce napredovati.
Image
Filtracioni/cirkulacioni sistem je u potpunosti DIY verzija.Filter je obicna cev napunjena sundjerima.U principu mogu da ubacim sta hocu unutra kao filtracioni materijal.
Image
A ovo je pupma.To je pumpa koju smo dobili uz bazen.Bazen ima 1000 rupa,tako da ide u kontejner.Snaga joj je 100w,sto je super po mom misljenju,gomila vode se filtrira svakog minuta.Pumpa ima potpuno istu konstrukciju kao i "pravi" akvarijumski filteri.Jedino sto je malo bucna,za sada to prigusujem tako sto je uvijam u pokrivac,sto skoro potpuno gusi buku.Imam u planu izdradu kutije za nju sa zvucnom izolacijom.
Image
Ovo je prigusnica/aerator koju spajam na izlaz iz pumpe.Vazduh se pumpa pomocu pumpe za vodu,i ubacuje gomilu vazduha,sigurno bar 5x vise nego kada bih stavio klasicnu vazdusnu.
Image

I da! Znam da filter i aerator izgledaju ruzno ali filter i crevo planiram da budu prekriveni mahovinom,a aerator cu napraviti duzi,koji ce ici pozadi,horizontalno i pumpati vazduh uz zadnje staklo.
A zasto DIY verzija svega ovoga? Dve reci.Nula.Dinara.A kao bonus sistem je efikasniji,zato sto je pumpa cudoviste od 100w.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Mar 08, 2016 10:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gresis dosta sto se pumpe tice. Filtracija ne zavisi samo od protoka nego i od povrsine na kojoj zive bakterije. Premali protok je los isto kao i preveliki. Druga stvar 100W pumpa?? Izvini ali to je kao da si stavio grejac iz bojlera na akvarijum i rekao super on sigurno bar 5x bolje greje od obicnog grejaca. i bio bi u pravu. Skini ti lepo tu pumpu i uzmi neku potapajucu koja je prvo tiha, a drugo ne arci struju kao to cudo. To ti je 70 KW mesecno samo za pumpu, a ako dodas grejac i svetlo ispasce da ti treba 150 KW samo za akvarijum, a procenjeno je da prosecnom domacinstvu treba 350kw mesecno za celu kucu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolaj
Akvarista



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 11
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Uto Mar 08, 2016 10:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jesi siguran da je nula dinara ako teras pumpu od 100w??
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Micro
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2016
Poruke: 33
Lokacija: Beograd/Borca

PorukaPoslao: Sre Mar 09, 2016 1:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikolac ::
Gresis dosta sto se pumpe tice. Filtracija ne zavisi samo od protoka nego i od povrsine na kojoj zive bakterije. Premali protok je los isto kao i preveliki. Druga stvar 100W pumpa?? Izvini ali to je kao da si stavio grejac iz bojlera na akvarijum i rekao super on sigurno bar 5x bolje greje od obicnog grejaca. i bio bi u pravu. Skini ti lepo tu pumpu i uzmi neku potapajucu koja je prvo tiha, a drugo ne arci struju kao to cudo. To ti je 70 KW mesecno samo za pumpu, a ako dodas grejac i svetlo ispasce da ti treba 150 KW samo za akvarijum, a procenjeno je da prosecnom domacinstvu treba 350kw mesecno za celu kucu.

Nikolaj ::
Jesi siguran da je nula dinara ako teras pumpu od 100w??


Uf,to za struju ste u pravu.Ispada da samo pumpa pojede 450din svaki mesec.Imam ja unutrasnji filter ali je pre neki dan pumpa crkla.Tj nije crkla ali kada je ubacim u vodu ona samo drnda i pomera rotor napred-nazad,umesto u krug.Ako je izbacim iz vode dok radi,pa opet potopim ona magicno proradi,ali ubrzo se vrati na drndanje...ne kapiram uopste sta joj je.I meni pukne film i ja namestim ovo xD
Problem je sto sada nemam pumpu,ali videcu da uzmem neku sto pre,one makar nisu skupe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Sre Mar 09, 2016 9:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa da, potrosi mnogo vise nego sto bi trebalo. Ajd to opet nije velika cifra za hobi, i cena struje je skoro neprimetna stavka u poredjenju sa opremom, ali je glupo bacati struju samo zato sto nam se moze. Bolje tu struju potrositi na rasvetu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Žarke
Akvarista



Registrovan: 08 Feb 2016
Poruke: 103
Lokacija: Mostar

PorukaPoslao: Sre Mar 09, 2016 1:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarij je super što se tiče litraže i dimenzija la slažem se sa kolegom obavezno uzmi potopnu pumpu namjenjenu za akvaristiku,

sad ti je možda zanimljivo sve to sklapati i zezati se itd...al dugoročno nije to dobro rješenje.

Još nešto čini mi se da je kamenje sedra....ako je moraš znati par stvari vezano uz Ph sad ne znam šta ćeš držati unutra.... tvrdoća vode će se dizati jer sedra diže dosta ph vode itd itd... tema za sebe.

Meni tvoja postavka kamenja i vidim da voliš jače pume Wink .... liči na ciklidni malawi akvarij.... izbaci bilje i idi u tom smijeru malavci...

Pozz..

pratimo dalje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Micro
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2016
Poruke: 33
Lokacija: Beograd/Borca

PorukaPoslao: Sre Mar 09, 2016 8:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Žarke ::
Akvarij je super što se tiče litraže i dimenzija la slažem se sa kolegom obavezno uzmi potopnu pumpu namjenjenu za akvaristiku,

sad ti je možda zanimljivo sve to sklapati i zezati se itd...al dugoročno nije to dobro rješenje.

Još nešto čini mi se da je kamenje sedra....ako je moraš znati par stvari vezano uz Ph sad ne znam šta ćeš držati unutra.... tvrdoća vode će se dizati jer sedra diže dosta ph vode itd itd... tema za sebe.

Meni tvoja postavka kamenja i vidim da voliš jače pume Wink .... liči na ciklidni malawi akvarij.... izbaci bilje i idi u tom smijeru malavci...

Pozz..

pratimo dalje


Jeste to je to kamenje,ja i ne znam nazive ali znam da je kalcijum karbonat,sto podize ph.Mislim da razborama nece smetati,za ostale nisam siguran,procitacu.Bitno mi je da ima puno komunalaca algojeda.A sto se tice predloga za ciklide,necu ici u tom smeru,biljni akvarijum je moj fix Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Shika
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2013
Poruke: 70
Lokacija: pirot

PorukaPoslao: Sre Mar 09, 2016 9:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Druze posto planiras biljni akvarijum nisam nigde procitao sta imas od hranljive podloge, jer to ti je jedan od tri preduslova za biljni akvarijum. I mislim da ti je osvetljenje slabo za biljni akvarijum, bolje odmah pojacaj osvetljenje. I jel si planirao dodavanje CO2?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Micro
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2016
Poruke: 33
Lokacija: Beograd/Borca

PorukaPoslao: Pet Mar 18, 2016 5:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok,ipak sam odlucio sve ispocetka.Stavio sam 'balticki treset+mikroelementi' buduci da imam krecnjak kontam da ce nizak ph treseta i visok krecnjaka da se poniste.Nabavio sam i neke biljke,rotala bonsai,najas,java moss,lysimachia i jos neke 2 kojima sam zaboravio naziv.A da i pumpa nova od 10w Wink i grejac 300w neki kineski aj videcemo koliko ce da zivi.Ja hocu takozvani low-tech biljni akvarijum,ko ne zna neka googla sta je.
Voda je kristalno cista i temperaturu odrzavam na nekih 25C. Update uskoro Smile

http://i.imgur.com/NciTxrR.jpg

http://i.imgur.com/Z4JATQ9.jpg

p.s. biljke nece biti ovako poredjane ovo je samo privremena postavka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License