Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvaristika - New Horizons Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Čičak Neodoljivi




Registrovan: 28 Jul 2016
Poruke: 2
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Jul 29, 2016 10:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav drugari!

Kao što sam već rekao u delu za predstavljanje, yovem se Igor, iy Novog Sada sam i od nedavno sam poceo da se bavim ovim hobijem.
Otvorio sam ovu temu kako bih detaljnije predstavio svoj akvarijum, istakao greške koje sam uočio sam (kasno sam otkrio ovaj forum) i saslušao Vaše kritike, sugestije, savete...

Stvri stoje ovako:

Imam akvarijum od ~35l (D-41, Š-20, V-25cm). Kako sam ga dobio na poklon, a poklonu se u zube ne gleda, morao sam malo da ga doradim, pošto nije imao nosače za gornje staklo.
U nastavku ću postaviti slike. Od opreme, imam spoljni, viseći filter marke SOBO (280l/h), grejać koji trenutno nije u funkciji, i LED svetlo (čini mi se 30w) koju sam nabavio iz Kine.

Elem, kako sam kasno pročitao neke od tema na forumu, nisam koristio nikakvu podlogu, već direktno kamenčiće sitnije granulacije. Od biljaka ya sada imam jednu Anubiu Nanu, mada planiram da "asortiman" proširim sa još nekoliko biljaka srednjeg i zadnjeg plana. (Za ovaj deo bih voleo da čujem po neki savet o tome šta bi moglu biti najbolje za početnika bez dodavanja CO2).
Cikliranje sam uradio, mada, priznajem, ne toliko detaljno pa sam prvu ribicu (Guppy) ubacio posle samo 4-5 dana. Preživela je pa zaključujem da je dobro prošlo. Zatim sam dodao još jednu Guppy, Koridorasa, jednog Ancistrusa, i par dana kasnije dve Platike koje sam dobio na poklon). Pošto je sve bilo u redu, rešio sam da pojačam ekipu pa sam ubacio jos jednog Ancija i dve Black Molly. Nažalost, novi Anci je uginuo posle svega par dana, a za njim i onaj stari , iz meni nepoznatog razloga. Nakon toga sam primetio bele tačkice na jednoj Molly (pri pretrazi mogućih uzročnika sam i naleteo na forum). Uz Vašu pomoć, Molly već 4 dana živi u karantinu (so i voda na oko 30stepeni)
Pošto su oba Ancija uginula, i samim tim se nagomilale alge, morao sam da ubacim novog cistaca, pa sam morao da uzmem novog algara pa sada imam jednog Barbusa koji se krije po dekoracijama od kako je donet u akvarijum (ponekad ga vidim da izadje, čeprka malo po staklu i vrati se u burence.

Ono što želim da promenim u narednom periodu, a kako finansije budu dozvoljavale, jeste da ubacim filter za vazduh sa raspršivačem, dodam još bilja (srednjeg i zadnjeg plana, ponovo naabavim Ancistrusa i rešim se plastične/keramičke dekoracije i zamenim je je prirodnom.

Kaćim nekoliko slika i željno čekam sugestije i kritike! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jul 29, 2016 10:36 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Čičak Neodoljivi




Registrovan: 28 Jul 2016
Poruke: 2
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Jul 29, 2016 10:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Kordoras


Image


Image


Image
Posle nekih mesec dana od kako sam ubacio Nanu, na njoj su se pojavile ove sive mrlje, poput plesni, u prodavnici su mi rekli da su u pitanju alge, ali možda će neko od Vas ynati bolje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Čičak Neodoljivi




Registrovan: 28 Jul 2016
Poruke: 2
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Jul 29, 2016 10:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Ispravka, Botia je u pitanju a ne Barbus, ne znam zasto mi je Barbus sve vreme u glavi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Sub Jul 30, 2016 1:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav druze, ako budes ubacivao barbuse oni idu minimum 6 kom, takodje ovo bi bio mali akvarijum za njih, jos jedna greska botia nije algar ili cistac kako si naveo jer uglavnom ono sta "cisti" su puzevi i zahteva mnogo veci akvarijum od tvog.
Sto se tice rasvete ako su 35l a imas 30w ti mozes staviti i zahtevnije biljke, kao i co2 diy ili neke od varijanti kineza a uvek mozes dodati hranjivu podlogu samo sacuvaj 50% vode i filter materijal koji nikad ne peres u vodi sa cesme.
Nadam se da sam ti uspeo pomoci i dao neki savet koji ces uvaziti, srecno i polako bez zurbe. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sub Jul 30, 2016 1:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pored tog ako zelis praviu malu prirodu u sobi, ja bi ti preporucio da izbacis ove uksrase i dodas kakvo pravo drvo ili neki manji panj Smile
Kao sto ti je Mark rekao, ovo je klovn botia i ons nije algar, vec ubica puzeva, takodje ona nije za tako mali akvarijum, trazi mnogo mnogo vece akvarijume
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Čičak Neodoljivi




Registrovan: 28 Jul 2016
Poruke: 2
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jul 30, 2016 6:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima, to je i plan, iybaciti veštake - ubaciti prirodu! Smile Hm, pokušaću opet da nabavim Ancija a ovu za Botiu cu morati da smislim nesto vec... Filter masu perem u akvarijumskoj vodi, zar ne?
I kad sam već tu, zna li iko sta je u pitanju na Nani sa prezdadnje slike? :/ Na starijim listovim se pojavljuje ta sivkasta masa, ali novi listići rastu i razvijaju se nesmetano...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Sub Jul 30, 2016 9:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

druze ovo ti je crna alga !alg exit ovo resava i promena vode mislim da ti je i svetlo dosta jako a stari listovi nisu navikli na tu jacinu osvetljenja !nana inace nije neki veliki ljubitellj svetla vise voli da je u senci nesadi se u pologu nego se vezuje za drvo kamen
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Ned Jul 31, 2016 4:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Losa filtracija, jako svetlo, i smedja cupava alga je tu. Ubaci neko brzorastuce bilje, drezga recimo, da ti pokupi visak hranljivih materija iz vode. Nanu ako si je zasadio u podlogu, izvadi je. Istrunuce. Vezi je za nesto kao sto rece kolega. Nemoj da preterujes sa brojem riba. 5 manjih koridorasa, 1 ancistrus i muzjak i dve do tri zenke molike, gupike ili platike. Mali je to akvarijum da ukombinujes i platike i gupike i molike. Koti se to mnooogo!
U svakom trenutku mozes sa zivorotki preci na ikrasice. Cim ti zivorotke dosade. Ali posto si pocetnik, uzivaj u njima, samo uzmi jednu vrstu i nista drugo. I sto bolja bioloska filtracija. Ako imas mesta, ubudzi jedan spoljni stakleni trokomorni filter, i ima da uzivas.
Pozdrav! Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Avg 01, 2016 7:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U vezi nane procitaj ovu temu http://www.akvarijum.org/forum.....t7004.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Čičak Neodoljivi




Registrovan: 28 Jul 2016
Poruke: 2
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Avg 01, 2016 12:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima! Smile
@Jovica: Nana je vezana za kamencic, na srecu je nisam ukopavao. Koliko je bezbedno da ubacim druge biljke pre nego sto uklonim smedju sa Nane? I da li je drezga koju si spomenuo Ceratophyllum demersum (cisto da budem siguran sta trazim)?
@Bojan: Pokusacu danas sa hidrogenom, ako sam dobro razumeo 1-2ml bi bilo dovoljno na moju litrazu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Avg 01, 2016 7:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, drezga je zapravo Ceratophyllum demersum.
Drugim biljkama ne bi trebalo da smeta crna alga na nani. Hoce to nekad na nani da se uhvati.

Jel pisu neke oznake na led svetlu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Čičak Neodoljivi




Registrovan: 28 Jul 2016
Poruke: 2
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Avg 01, 2016 8:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskreno, sad tek vidim da sam pogresio... LED bar je sa kineskog sajta (onog) Dakle, LED Bar, 30 cm, 3w, 27 dioda ima.. Boja Blue+White, frekvencija 50-60 Hz.. To je sve sto sam mogao da iskopam.
Posto nisam nasao Drezgu, uzeo sam Vallisneriu Spiralis i jos jednu Nanu da pojacam potrosnju hranljivih materija.
Takoođe sam prbao onaj "trik" sa hidrogenom, vec primecujem da su alge promenile boju! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Avg 02, 2016 8:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemoj valisneriju da koristiš ona raste jako visoko bolje uzmi sagitariju
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Čičak Neodoljivi




Registrovan: 28 Jul 2016
Poruke: 2
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Avg 02, 2016 7:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav narode, evo malog foto-izvestaja o promenama:

Image
Izmenjena je pozadina i ubačeno novo bilje, kao što rekoh Vallisneria i još jedna Nana.


Image
Danas ubacio dva algara (Ancistrus i Oto) i već su se bacili na posao čišćenja algi!


Image
Alge na staroj Nani posle jučerašnjeg tretmana Hidrogenom promenile boju!

Izvinjavam se na lošijem kvalitetu slika, poradiću i na tome! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Uto Avg 02, 2016 8:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moze i valisnerija ako je redovno sisas. Kod mene bas lepo cucnula. Vadi ove mostove npolje, sta ce ti to... Mr. Green
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Da li je morska akvaristika za mene? peconis Morska Akvaristika 2 Čet Maj 04, 2023 3:31 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka tanjgarika akvaristika nikouro Akvarijumi 3 Pon Nov 30, 2020 3:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika NOVI SAD Dare021 Upoznavanje 0 Ned Okt 18, 2020 9:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika u doba korone Baia Akvarijumi 70 Sub Mar 21, 2020 9:58 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika u dijaspori Baia Upoznavanje 0 Sub Feb 02, 2019 3:16 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License