Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nov-stari akvarijum i svašta nešto.. Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Wuck0o
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Sep 2016
Poruke: 5
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Pet Feb 24, 2017 8:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Važno obaveštenje: Izlaganje same teme će biti malo duže i stoga vas molim za razumevanje... Unapred zahvalan Smile

Pošto napisah prvi post 15-og septembra sada već prošle godine ne napisah ovde više ništa. Razlog tome jeste čitanje, čitanje, čitanje....Verovali ili ne, na ovom forumu provedem i po nekoliko sati (kada sam za računarom). Elem, pošto sam tamo rekao da ne znam ništa o akvaristici ali nisam rekao čime raspolažem, opisaću opremu i moj "razvojni put" za proteklih 6 meseci.

Prvi akvarijum:
Dimenzije: 70(55)x40(31)x48 (visina vode 40cm) sa polu-duplim dnom (!?) i ojačanjima prednje i zadnje strane, spolja oblepljen nečim što liči na kant traku ali nije kant traka,staklo 6mm rekao bih (slika na kraju teksta)
Filter: Atman ATF102 (http://www.akvarijum.org/forum/atman-at-f102-pomoc-potrebna-t3076.html) + vazdusna pumpa "za mehuriće" koju sam dobio pri kupovini akv i koja radi nenormalno dobro (pu pu Very Happy )... u filter dodato malo aktivnog uglja i 10-15 keramickih perli, onoliko koliko je moglo da stane pored sundjera
Podloga: 2-5cm zemlje za cveće, najobičnije, pa mrežica, preko toga oko 3kg neke crne podloge koja je takodje došla uz akvarijum i koja je izgledala svetski, po mom mišljenju (1-2mm granulacija, čovek rekao da je debelo platio), zatim dodavano kvarcnog peska za akvarijum oko 2-3kg + onih kojekakvih kamenčića, crni i beli
Nazovi-dekoracija: 2 šupljikava kamena čudog oblika, rekao bih prirodna + jedan crveni (liči na BURROCACAO ali nisam siguran, prodavac znao da kaže da je uvozni i da košta 800din)
Osvetljenje: jedna obična neonka T5 50cm 7w, 4 led strele 7w, 6500K, oko 2500 lm sve ukupno, fotoperiod 4+7 sa pauzom 2h, automatski regulisano
Grejač: Atman 100W, temperatura 24-26 stepeni

Akvarijum spakovan sa zemljom za cveće i tom dobijenom crnom podlogom, pušten u cikliranje bez ičega. Nakon 3-4 dana kupio jedine dve biljke koje sam našao u Šapcu (limun i "ova je isto lepa", ispostavilo se valisnerija). Nakon 10 dana u-la-la - brat na našem, dobropoznatom Šabačkom vašaru kupio 10 riba po principu dve žute, dve crvene... i šta ćeš, kuda ćeš staviš ribice u akvarijum. Voda je menjana na 7 dana i to malo više od 1/3. Skontam nakon nekog vremena da je zaj sloj podloge preko zemlje za cveće isuviše tanak jer je voda stalno mutila, te sam naknadno dodavao sve ovo ostalo što imam sada. Nešto od tih riba je uginulo, pre ili kasnije, zapravo samo gupi i plati. Akvarijum je sada stabilan, voda ne muti, rekao bih da je kristalno čista.

U međuvremenu sam kupovao još riba, najviše gupi, koje su vremenom prosto nestajale iz akvarijuma. Ribe su bile žive i zdrave i samo jedna po jedna - nema ih, i to samo mužjaci. Sada se u akvarijumu nalaze sledeće ribe: zebre 3kom, rubin ksifo 2kom, žuti moli 2 kom, borac 1kom (od početka), 4 kraljevske neonke (decembar), 2 ženke i jedan mužjak gupi, 3 triogastera, 2 ancistrusa, 2 muljaša i ženka borca. Dodavano je još bilja, čije nazive osim nane ne znam. Nisam primetio netrpeljivost između riba, osim jedne zebre koja malo malo onako pojuri druge i stane. Da li je moguće da je ona kriva za nestajanje gupika...?

...Proveo sam mnoogo vremena gledajući svakakve slike akvarijuma i shvatio da to što ja imam nije to što želim i što bi moglo da bude. Sada, posle 6 meseci od formiranja ovoga, želim u potpunosti da promenim izgled akvarijuma: da biljke postavim kako i gde treba, napravim neki "kamenjar" ili kako se već kaže, ubacim panj, granje ili nešto slično, napravim terasu - složim neki "akvaskejp". Imam ideje, u glavi vizuelno imam kako bi to trebalo da izgleda. Ne znam koliko je pametno ovo što sam planirao: izvaditi ribe u 50-60% akvarijumske vode, izvaditi podlogu, detaljno očistiti i pokušati da razdvojim te neke slojeve; zemlju vratiti gde je i bila sa eventualnim dodavanjem osmokota i još malo hranljive podloge, dezinfikovati kamenje, složiti taj hardskejp, posaditi biljke kako planiram i vratiti ribe i vodu sa dodavanjem nove. Da li je to uredu?

Trenutno se na podlozi (beloj) pojavljuje tu i tamo alga, mestimično. Staklo je čisto, u početku se pojavljivala braon ali je nestala, sada, na 3-4 mesta ima nešto crno čupavo u bokorima, rekao bi veličine 1cm, stoji tako mesec dva, ne raste niti nestaje. Stari listovi nane prekriveni koječime, novi koji su izrasli zeleni i lepi. Ostalo bilje zdravo i pravo, možda čak i previše. Akvarijum je postao prašuma, bukvalno jer su se neke bilje raširile svuda. Pogledajte slike. Svaka sugestija, komentar dobrodošli. Šta mislite o ideji gore navedenoj? Bila bi poženja identifikacija bilja koje sada posedujem.Znam da promašaja ima, vidim i sam, samo želim malo pomoći od vas kako to sve da sredim.

Hvala na izdvojenom vremenu.


Image
Image
Image
Image



PS: u akvarijumu imam izmedju 100 i 800 puževa, barskih. Koliko su korisni, koliko da redukujem broj...biljke u saksijama čekaju da budu negde posađene...ona dva šupljikava kamena izvađena
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Feb 24, 2017 8:25 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Feb 24, 2017 9:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo sto bih rekao jeste da mi je drago sto si pravilno radio odnosno dosta citao i tek onda krenuo. To se tako radi i redak si primer.
Prvi akvarijum kao prvi akvarijum. Probamo svasta i onda malo sazrimo kroz sve to i skontamo sta u stvari hocemo Wink
Tebi su biljke koliko vidim zdrave sto znaci da je sve ok u akvarijumu sto je za svaku pohvalu tako da slobodno mozes preci na level 2 Smile

Sad cu i ja malo da se raspisem Smile
Moj prvi biljni akvarijum ako ga tako mogu nazvati je imao 40 litara i u njemu sa prvi put osetio cari biljne akvaristike i shvatio da moram imati bar 100-tinjak litara jer sam bio gladan za novim biljkama.
Mene scape nikad specijalno nije zanimao iz prostog razloga sto mnogo volim biljke a u scape bas ne mozes napakovati mnogo raznih vrsti biljaka i da izgleda lepo, bar je meni lepsa kombinacija od par vrsti biljaka tako da sam se ja opredelio za biljke.
Svojevremeno sam imao oko 40-tak vrsti biljaka u 120 litara vode. Milina za oci Very Happy

Sve ovo do sada sto si uradio je pravilno i vidi se da si mnogo citao tako da slobodno napred u dalje pobede Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Ned Feb 26, 2017 7:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moze ovo lepo da se uklopi. Valisnerija je lepa i nezahtevna biljka, ali ima manu da se siri na sve strane. Pokusaj da je formiras u dva grma, na levoj i desnoj strani akvarijuma. U sredini do stakla posadi ovu biljku iz leve korpice, neznam joj naziv. Ispred nje na nekom panjicu vezi ovu nanu, drugu biljku iz desne korpice ce ti sa desne strane panja. Imaces mesta za plivanje, i bice interesantno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wuck0o
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Sep 2016
Poruke: 5
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Ned Feb 26, 2017 11:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jovica ::
Moze ovo lepo da se uklopi. Valisnerija je lepa i nezahtevna biljka, ali ima manu da se siri na sve strane. Pokusaj da je formiras u dva grma, na levoj i desnoj strani akvarijuma. U sredini do stakla posadi ovu biljku iz leve korpice, neznam joj naziv. Ispred nje na nekom panjicu vezi ovu nanu, drugu biljku iz desne korpice ce ti sa desne strane panja. Imaces mesta za plivanje, i bice interesantno.


Nisam baš siguran gde si tačno mislio da posadim ovu iz leve korpice? To je stiglo pre neki dan, naleteo u pet shopu na te dve...takođe nisu imali pojma nazive. Ne znam ima li svrhe raditi ono što sam planirao, tj da menjam podlogu i pravim ispočetka...ili samo da sada pokušam složiti neki panj, stenu, dodati malo kamenčića ili kvarcnog peska gde bude potrebno na već postojeće stanje i presaditi ovo bilje na mesta na kojima bi trebalo da bude...?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Feb 27, 2017 8:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biljka s leve strane je bakopa a ova s desne strane mi malo cudno izgleda. Probaj samo nju uslikati da se bolje vidi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Feb 27, 2017 9:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moj ti je savet da prilikom sklapanja novog skejpa prvo nabaviš kamenje i panjeve. Napravi kutiju u dimenzijama tvog akvarijuma, pa se sa skejpom igraj na suvo. Kada budeš zadovoljan izgledom onda sve to prebaciš u svoj akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wuck0o
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Sep 2016
Poruke: 5
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Pon Feb 27, 2017 11:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojan ::
Biljka s leve strane je bakopa a ova s desne strane mi malo cudno izgleda. Probaj samo nju uslikati da se bolje vidi.


Pročitah da bakopa može da raste i po dnu,ako je to ta vrsta. Evo ove druge biljke


Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vladimir95
Akvarista



Registrovan: 20 Jun 2012
Poruke: 334
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Feb 27, 2017 1:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lici na CERATOPTERIS THALICTROIDES, samo je cudan taj list na vrhu ako je to uopste ista biljka.. Inace nezahtevna biljka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Wuck0o
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Sep 2016
Poruke: 5
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Pon Feb 27, 2017 1:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ista biljka, dole pri dnu sitni listici, na vrhu kao da je neka druga Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Feb 27, 2017 6:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hoces da iskrivimo vratove? Very Happy

Meni lici na Ceratopteris cornuta.
U svakom slucaju nije bas neki najbolji primerak biljke jer ocigledno nije rasla u adekvatnim uslovima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Wuck0o
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Sep 2016
Poruke: 5
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Pon Feb 27, 2017 6:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Probao sam da okrenem sliku al nesto nece Very Happy
Auf sad je dilema, dva glasa za rekao bi potpuno razlicite vrste biljaka sta li je Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wuck0o
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 15 Sep 2016
Poruke: 5
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Pon Feb 27, 2017 6:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

....ili nisu razlicite...? Hm...kako da je posadim uopste, kao i bilo koju drugu ili...?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vladimir95
Akvarista



Registrovan: 20 Jun 2012
Poruke: 334
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Feb 27, 2017 7:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Poslusaj svakako Bojana, ja sam rekao na prvu jer sam imao nesto slicno u akvarijumu tako da su verovatno male razlike izmedju te dve vrste. Posadis je tako sto je gurnes u podlogu, pazis da "list" ne upadne zajedno sa "stabljikom" i to je to.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Manji akvarijum (20l) Likann17 Početak u akvaristici 0 Čet Apr 18, 2024 11:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License