Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Aqua Medic Xenia 100 (Laki) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Jan 06, 2017 2:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svako kome bi ista trebalo ovde,a sto bih mogao pomoci, nek se javi na pp.
Samo se javi Popaje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jan 06, 2017 2:28 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sub Jan 21, 2017 7:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posle dugotrajnog i muckog cikliranja,i pojave braon ,pa zelenih,pa opet braon algi,nedeljnih izmena vode (10%) ,malko smo se stabilizovali te je doslo vreme za unosenje prvih organizama.
Od clean-up ekipe uneto je oko 20komada sto puzeva u xxl velicini,sto rakova pustinjaka,par lysmata cleaner-a u planu par morskih zvezdi.
Sto se riba tice odlucio sma da tome pridam posebnu vaznost te sam resio da cela prica ima nekog smisla,od riba cu unositi samo koristne vrste.
Bice ovo wrasse dominated tank.
Za sad unet zuti wrasse,leopard wrasse koji su u visokim procentima dobri borci protiv raznih napasti i gamadi,i zuti tang da pase alge.Naredno unosenje u doglednom periodu kako sistem bude postajao sve stabilniji i sigurniji.

Korale koje vidite unutra su moji korali koje sam pri rasturanju starog akvarijuma udomio kod svog rodjaka.Nazalost njegovim nemarom korali su u veoma losem stanju te vecina njih nece opstati u ovom sistemu(trenutno su tu kako bi shvatio sta funkcionise a sta ne bez velike bojazni da cu sta izgubiti).Ali, kao sto sam primetio nakon desetak dana dosta su se oporavili i dobili na boji.
Skimer radi izvanredno svoj posao,moram da dodam da su mi isparenja veoma obilna (20l na oko 5 dana),sto je posledica grejaca koji je cesto ukljucen.
Braon Algi ima jos ,al dosta manje,nadam se da su pri kraju.
Inace uneo sam ekstra jos 3 kg zivog kamena kako bih postojeci obogatio dodatno sicusnim organizmima.
Od tehnike ,kao sto sam i rekao, ubacicu jos reaktor(narucen je aqua medic multi reaktor velicina m) u kom ce biti Najverovatrnije zeolit i ugalj ili ugalj fosfat remover,i dozirka za kojom jos nema potrebe.
Inace, trenutno idemo na 300g aktivnog uglja koji menjam mesecno,i oko 300g FR koji bi trebao nakon 2 meseca da zamenim 100%(svi mediji u filter vrecama na mestima jakog protoka).
Ima tu jos i oko 1,5-2 litra keramickih prstenova i po koji komad zivog kamena koji se nalazi u sumpu(oko 1kg manji komadi).
Pozicioniranje korala sam zamislio jos pri skejpovanju i to:
pri pesku zohantusi i po koji soft da trosi nutriente,
srednji slojevi bice euphyllia garten i po koja montipora (koje mi do sad nikad nisu uspevale),
dok cu pri samoj gornjoj trasi (uskoro merenje PAR vrtednosti gde po mojoj pretpostavci u ovom modu imam od oko 800-900 PAR-a po mojoj slobodnoj proceni) ici po koji zahtevniji sps(takodje test).
Inace poslednja merenja kazu da nema fosfata,silikata,nitrita,amonijaka(daleko bilo) dok su nitrati ispod 1(0,20-0,50/salifert),tako da totalno opusteno ulazim u pricu


Link


Poslednji put izmenio Laki dana Sub Jan 28, 2017 10:16 pm, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pon Jan 23, 2017 1:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E ovo volim da vidim Very Happy
Cini mi se da su eufilije izgubile boju, mozda je do snimka i svetla, ali cini mi se da nije. Kod mene je jedna eufilija sa 15 glava na oporavku vec mesec i po, i tek se mozda za nijansu pojacala zelena boja koju je skroz izgubila zbog prejakog svetla. Koral koji se mnogo sporo oporavlja po mom misljenju, a uz to jako sporo i raste. Ali je najlepsi majku mu. Ja mislim da ti tu sto se korala tice neces imati gubitaka. ako su preziveli zanemarivanje kod rodjaka kod tebe ima da procvetaju u roku od par meseci, tu nema brige Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 23, 2017 11:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je sve ok. Mislim da su i korali ok tj, brzo ce da se pokažu u punom sjaju.
Žuti tang je stvarno dobar kada su alge u pitanju.
Normalno kada su u pitanju male kolicine. Stalno nešto "brsti". Posebno sa kamena.
Moje lično iskustvo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Jan 23, 2017 7:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se korala tice euphyllia sa sredine tipa paraancora je tog koloriteta nesto braon svetlo-zelena,i ona je kao sto je i bila-nit rasla nit propadala,
Druga paraancora je posebna i veoma retka vrsta koja se za divno cudo veoma dobro drzi ,cak je i napedovala njena boja je neon zeleno-plava i ona ce se zbog svoje retkosti zadrzati,ona treca je divisa, e ona je imala 7 glava a propala je i ostala na tri koje se ne pomicu...
ostali lps nisu ni za komentarisanje jer su izgubili preko 50% svog nekadasnjeg tkiva(za plakati ).
Bilo kako bilo ovi korali su na neki nacin zamorci,al oni nisu bili planirani da se zadrze(velika vecina njih).
U narednom periodu testiramo vodu,svetlo,struju,filtraciju pa ako sve bude pasalo mozemo da ubacujemo ozbiljnije stvari.


Poslednji izmenio Laki dana Uto Jan 24, 2017 9:54 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Mar 13, 2017 6:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upgrade sumpa:
Ubacen multireactor Aqua medic size M,koji je skoro mesec dana u pogonu (GFO).
Uz oko 300ml GFO,u sumpu se od medija jos nalazi 300g
aktivnog uglja u filter vreci postavljenog pri jacem protoku vode kroz sump, 1l keramickih prstenova i opko 800g-1kg zivog kamena u malim komadima.
NO3/PO4 -salifert ih ne ocitava.
Sundjer perem jednom nedeljno,vata po potrebi na prelivu bubble-trap-a.
U samom displeju se ne desava nista znacajno,sistem je jos uvek nestabilan,diatome nestaju i pojavljuju se na pojedinim mestima u pesku.
Jos uvek se igram sa stelovanjem protoka gyre-a,povratne pumpe,skimera,kombinacije svetlosti.
Od opreme jedino sto cu jos ubaciti to je dozirka,Jos uvek se ne mogu odluciti koju da uzmem (da li da investiram u nesto kvalitetno ili jednostavno da idem na basic varijantu?!).


Link


Poslednji put izmenio Laki dana Uto Mar 14, 2017 6:18 am, izmenio ukupno 3 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Andjelija
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 432
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 17, 2017 11:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Laki, nek je sasrecom nova oprema, bas si dobro skockao..
Na zalost nemam iskustva sa reaktorima i sumpom uopste, tako da ne mogu detaljnije komentarisati, ja tek treba da se upustim u taj segment...
Sto se tice dozirke, ja tu ne bih nesto trosio preterano, a ne verujem da ti treba dozirka sa vise od 4 kanala... Mislim, realno posao koji ona obavlja je vrlo jednostavan, jednm kad namestis taj komad opreme neces vise ni primecivati niti konstatovati...

Zanima me kakva ti je situacija sa zivim svetom trenutno? I kako su zuti i leopard wrass? Misljenja sam da njima treba akvarijum vec bogat zivotom da bi sa sigurnoscu preziveli, pa bas mi je interesantno kako se ponasaju kod tebe, imajuci u vidu da su maltene prvi stanovnici...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sub Mar 18, 2017 11:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko je samo lakse sa vecim litrazama po pitanju potrosnje elemenata, u smislu da je konstantna i da su oscilacije minimalne.
Sto se zivog sveta tice uneo sam novu turu korala(od svega po malo),tako da ce se sada potrosnja Ca/KH sigurno primecivati na nedeljnom nivou(do sada sam sve bez problema izmenama vode dopunjavao).Muce me dijatome kao sto sam i rekao,a da sam razlog pojave ne mogu da provalim jer su mi parametri zaista dobri.
Jedino sto mogu da povezem je ili simptom mladog akvarijuma,ili PO4/SiO2 koji alge toliko brzo preradjuju da mu jednostavno ne daju da se ocita na testovima.Ovu teoriju mi dodatno popunjava to sto mi je magnezijum u vidnom opadanju za razliku od ostalih elemenata koje trenutno testiram.Iz tog razloga sam u reaktor ubacio GFO koji bi trebao bas sa tim problemom da se pozabavi,e sad ostaje da cekamo.
Ribe su zaista dobrog izgleda i ponasanja.
Tang se hrani svim i svacim,tamani alge ,a ujedno uzima kako lisnatu hranu na bazi povrca,tako i smrznute miksove.wrassovi imaju svoj tempo i ritual.Hranim ih 2 puta dnevno ciljano,ogrebu se oni i od tanga za listice al im je omiljeno jelo smrznuta artemija i kopepodi.jednom nedeljno ih pocastim i zivom artemijom da ne bi izgubili onaj prirodni instikt ribe mesozdera.
Verujem da si pod "BOGAT ZIVOTOM" mislio na zivo kamenje i razradejn sistem bogat planktonom i raznim organizmima koje bi lovili?!BAs iz tog razloga se i trudim da im simuliram te uslove koji u mom sistemu definitivno izostaju.
Sama dozirka o kojoj smo pricali je neophodan deo opreme.
mislim da se ne bi trebao puno zadrzavati na njoj -definitivno cu kupiti nesto skromno i koristno jer to sto cu dozirati svodice se na desetine mililitara tako da mi neka ekstremna preciznost niakko nije neophodna.
4 kanala su sasvim dovoljna za osnovni balling metod.
Razmisljam ili o nekom ARKA produktu,ili ATI 6-cu koju pravi jebao,ili ovaj novi AQUA MEDIC reef doser.
Cim se korali malo stabilizuju i priviknu na svetlo ubacicu i koju sliku i video,nakon toga unecu jos koju ribu i tu se zaustaviti do daljnjeg.Ako sve bude islo kako treba(sto se do sad niakd nije desilo),naseljavacemo dalje.
ZA sada toliko.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Mar 20, 2017 1:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U principu sve ti ide po planu. Što je odlično. Isplatilo se strpljenje.
Gledaj da na dozirku ne bacaš pare. Svaka će da ti završi posao.
Zanimama me trenutno rasveta. Foto period, i kako si podesio spektar?
Normalno i neki video kada nađeš slobodno vreme. Tvoj projekat se razlikuje od većine naših, pa je tvoja tema bar po meni zanimljiva.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Mar 21, 2017 10:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa da je odlicno nije,jer me jos uvek muce diatoma alge,a da ne mogu da skapiram odakle ih vise i koji je razlog njihove pojave.
Napravio sam neki video,al je to jos uvek u periodu aklimatizacije tako da se tu i nema bog zna sta videti.
Kad govorimo o lampama pristupio sam CoralLab projektu Ecotecha baziranom na imitaciji ATI Powermodules u razmeri 80% - 20%
( ATI blueplus / ATI aquablue special ),kombinacija koja je najboljih rezultata do sada dala po misljenju mnogih.

Njihovu kombinaciju od 7 sati aktivnog svetla u 18.5k varijanti sa po sat vremena izlaska i zalaska sunca na nekih 70-80% preporucenog intenziteta :

Image

Image

ja sam preradio na 8 sati aktivnog svetla 18.5k uz sat vremena zalaska i izlaska na 65% intenziteta uz to sto su kod mene moduli na 25cm od povrsine dok su kod njih mnogo vise postabljeni tako da meni daju dva modula mnogo jacu par vrednost (al na skucenijem prostoru),mada s obzirom da su oni merili pokrivenost od 100x100cm po modulu , mojih 65x100 su ite-kako dobro pokriveni(cak i previse),tako da moram biti oprezan koji koral gde stavljam.

Image

Za sad toliko - vreme je najbolji pokazatelj!!!


Poslednji put izmenio Laki dana Uto Mar 21, 2017 11:15 pm, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Mar 23, 2017 12:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E bas ti hvala. Mene rasveta najvise i zanima. Stalno nesto petljam i citam. Glava da te zaboli. Kada je led u pitanju, iz dana u dan neki noviteti. Valjda je proslo neko vreme, da ozbiljne kompanije vec imaju neka saznanja na uzorku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Ned Apr 09, 2017 12:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posle duzeg vremena borbe sa vetrenjacama napokon mogu da kazem da je akvarijum polako poceo da ulazi u balans.
Razlog pojavljivanja dijatoma algi su bili slikikati koje sam merio sa testom koji je istekao samo par meseci te sam ga greskom sve elemente novog i starog izmesao tako da je doslo do zesce konfuzije.
Sa 0,9 oborio sam ih na ispod 0,2 uz silikat minus od JBL-a,iako je tu i GFO odigrao bitnu ulogu.
Smanjio sam fotoperiod na 8 sati i intenzitet svetla za 10% tako da sam sad na nekih 6 sati u 18.5k varijanti uz sat vremena izlaska i zalaska sunca i 3 sata mesecine u opadanju ka nula%.
Sad vec mogu da kazem da su se navi korali prilagodili,dok se stari uspesno oporavlaju(cak napreduju).
Vodu menjam 10% u dve nedelje trenutno i doziram samo KH jer ostalo nadoknadim izmenama vode.
Pripremio sam balling Aquaforesta i pribavio dozirku (naravno jebao-nista mi bolje od nej i ne treba/trenutno je na testiranju).
Od tehnike sam potpuno na auto-pilotu sem hranjenja.So i dalje red sea coral pro reef salt,od elemenata u tragovima krecem kad bocnem da doziram (aqua forest balling+suplementi),o cemu cu pisati u posebnoj temi.
ribe hranim pahuljama i smrznutom artemijom 2x na dan oskudno,mada su veoma narasle u ovom kratkom periodu.
Uskoro cu naseljavati novim vrstama(jos uvek se mislim sta da unesem?!?).

Evo i slika trenutnog stanja :

Image

Image
--
Image

Image

Image
-
Image


Poslednji izmenio Laki dana Ned Apr 09, 2017 12:06 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Ned Apr 09, 2017 9:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
midnight
Akvarista



Registrovan: 08 Mar 2016
Poruke: 142
Lokacija: NS

PorukaPoslao: Ned Apr 09, 2017 8:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ocekivano dobro izgleda. Svaka cast
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Apr 11, 2017 5:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh


Link


Poslednji izmenio Laki dana Uto Apr 11, 2017 5:33 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bucephalandra sp. aqua artica Milivoje Lampa Biljke 0 Sub Maj 21, 2022 8:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic ili Atman LGM respectre Rasveta 1 Čet Okt 10, 2019 11:32 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic nosaci popindeed Arhiva Malih Oglasa 0 Pet Jul 19, 2019 1:56 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic Super Bright T5 HO 24w + 2... Aquamaniac Arhiva Malih Oglasa 1 Uto Nov 27, 2018 8:56 am Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Xenia Peku Arhiva Malih Oglasa 0 Sre Okt 03, 2018 8:58 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License