Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 C02 Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 28, 2010 8:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Poznat problem svih koji koriste kvasac-secer CO2. Vidjao sam neka resenja da flase sa smesom potopis u posudu sa vodom, unutra stavis akvarijumski grejac i podesis na odgovarajucu temperaturu. Problem je sto ovo malo komplikuje stvar i zahteva dodatni prostor.
Druga varijanta je da zimi stavljas vise kvasca nego leti, ali se onda desava da u nekom momentu, kad se stan dobro zagreje, imas prejaku reakciju. Onda otvoris prozor da malo izluftiras, a reakcija skoro stane. I tako u krug. Komplikacija. Ako flase stoje na podu, ovo je jos izrazenije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Sep 28, 2010 8:30 am Snimi Poruku Nazad na vrh

DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Uto Sep 28, 2010 9:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nešto razmišljam, kako bi to sa CO2 moglo drugačije da se izvede i ovo je samo predlog, te bih molio i za Vaše mišljenje.
Ideja je u sledećem. Da se uzme ona mala patrona CO2 koja se koristi za soda vodu. Zatim se naduva jedan poveći balon sa tim CO2(može i kondom, on se odlično naduvava Laughing) e sad, ostaje problem kako regulisati isticanje gasa iz balona. Ali mislim da bi to moglo da se odradi pomoću nekih malih preciznih ventila za male pritiske, pošto u tom balonu ne bi bio veliki pritisak. To bi mogao da zna neki majstor koji ima iskustva u praksi, šta bi tu moglo da posluži kao regulator. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Sep 28, 2010 10:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

chicaan ::
Kod mene je preko dana viša temperatura a noću, naravno padne i uspori reakciju, što je i bolje po mom mišljenju, da se ne bi preteralo sa CO2 preko noći. Niti čime izoliram niti grejem.A šta je nikouro, kod tebe konkretno problem, jel' ti se usporavanje reakcije dešava preko dana ili noću? Ako je samo noću problem, ne bi trebalo to previše da te zabrinjava


Ma kod mene i danju i nocu ( valjda Confused Confused Confused ). To da je pozeljna slabija reakcija preko noci to stoji chicaan i to je ok, ali zadnje dve tri smese koje smuckam nikako da prorade kako treba. Proveravao sam i datum na kvascu, i dodavao vise secera i manje kvasca, manje secera vise kvasca i opet isto. Dok je topla voda u flasi sve je ok , cim se ohladi .. Crying or Very sad .Moracemo malo da poradimo na nekim detaljima ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chicaan
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2010
Poruke: 400
Lokacija: Zemun, BGD

PorukaPoslao: Sre Sep 29, 2010 12:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E sad to da ti zadnje dve-tri smese ne rade kako treba, verovatno koristiš iz iste kesice kvasac, mada ne mora da znači. Ja za svaku novu smesu otvaram novu kesicu za svaki slučaj. A kod tebe je i flaša ispod akvarijuma, a znaš da topliji vazduh ide gore a hladniji dole, što je i Blue primetio, pa naravno da utiče na promenu temperature i na samu reakciju. Ja sam koristila i alevin i dr.oetker kvasac, i ovaj drugi mi je mnogo bolji, možda je i do marke. I nemoj da računaš ako ti prvi dan ide 15 mehura/min a deseti dan npr.7, to je sasvim normalno, što je starija smesa i reakcija je slabija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Sep 29, 2010 12:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne ne ne ne .... za svaku smesu koristim novootpakovanu kesicu ( znam i ja nesto zaboga ). Kod mene je flasa u visini akvarijuma a crevo je iznad povrsine vode kako ne bi se prelivala voda u flase kada pritisak opadne. Sve ostalo znam sto si napisala ... ali ... to ali je i slona ubilo .... Imam novu ideju ... kada je razradim i proverim postavicu ovde
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chicaan
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2010
Poruke: 400
Lokacija: Zemun, BGD

PorukaPoslao: Sre Sep 29, 2010 12:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemoj samo da mi zameriš, nisam mislila da ne znaš, ali u svačijem znanju postoji neki propust(evo kod mene prve), tako da sam samo htela da sagledamo problem iz svih uglova Wink Sredićeš ti to opet u nekoj DIY varijanti, ne sumnjam Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Sep 29, 2010 12:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

smeh smeh ...... ucenje ucenje ucenje ja i DD kad se udruzimo ... ima samo da prsti co2 zid zid
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Sep 29, 2010 12:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A zašto, zar misliš da ne može CO2 da se skladišti u balon?
Pa akvaristi treba 2-3 mehurića u sekundi, zapremian jednog mehurića je oko 0.0000042 litara, što znači da nama treba dnevno oko 0,18144 litara CO2 (ako ubacujemo damo 12 sati jer noću nam ne treba). Ili ako zaokružimo na 0,2 litara, tj. 2 dl, to znači da bi jedan prosešno naduvan balon mogao da nas snabdeva CO2 otprilike 10 dana(ako uzmemo da je balon zapremine 2 litara. A balon obezbeđuje pritisak, samo treab smisliti šta uzeti za regulator.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sre Sep 29, 2010 4:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DD, nemoj da se zamlacujes sa balonom, u boci CO2 ti je u tecnom stanju, kad se CO2 oslobodi u gasnom stanju koliko se poveca njegova zapremina?! - Dali znas? Umesto balona bolje parkiraj iznad kuce jedan dirizabl tj. cepelin pa ga puni Smile
Evo ti jedan primer, kad se co2 zaledi i naglo otopi, npr. ubacis parce tog leda u toplu vodu, on oslobadja 250puta vecu zapreminu, gledao sam kako su ljudi pravili improvizovane bombe tako...

A i Zasto uopste balon? Najbolje je kao sto je blue rekao da se stavi u posudu sa vodom i da se ona greje...
Nikouro, Blue, a zasto nebi moglo da se stavi u filter? Ako ima dovoljno mesta? Taman stedis struju za jedan grejac i imas konstantnu temperaturu kao u akvarijumu...
Bolje je zagrevanje vodom jer voda 25 puta brze provodi toplotu i hladi nego vazduh... To ti je kao zimi, duva te vetar na -15 tebi nista nije, a upadnes u vodu od 0 stepeni i odma dobijes hipotermiju...

Al smislice DD jos nesto Smile Smile Smile

P.S. DD, il si ti puko ili ti racunica ne valja, salim se naravno Smile
0,2L dnevno?! Sa tih 0,2L bi ti druze pobio sve ribe! Evo ti, npr koka kola ima 450mg/L kad se gazira a ti pa nadje 200gr... I imaj u obzir zapreminu boce, ona boca od nekih metar visine ti je zapremine 5L, samo da znas, a meni je jedno punjenje boce trajalo vise od 5,6 meseci Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 29, 2010 5:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mrzi me sada da racunam precizno, ali cini mi se da smo svojevremeno dosli do cifre od oko 1.5l gasovitog CO2 pri atmosferskom pritisku, za 10 sati. Ako nekoga ne mrzi da proveri, bilo bi sjajno.


Fricky`88 ::
Nikouro, Blue, a zasto nebi moglo da se stavi u filter? Ako ima dovoljno mesta? Taman stedis struju za jedan grejac i imas konstantnu temperaturu kao u akvarijumu...

Moze, zasto ne, samo ako imas dovoljno mesta u filteru, sto zapravo i jeste problem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Sep 29, 2010 7:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fricky`88 ::

P.S. DD, il si ti puko ili ti racunica ne valja, salim se naravno Smile
0,2L dnevno?! Sa tih 0,2L bi ti druze pobio sve ribe! Evo ti, npr koka kola ima 450mg/L kad se gazira a ti pa nadje 200gr... I imaj u obzir zapreminu boce, ona boca od nekih metar visine ti je zapremine 5L, samo da znas, a meni je jedno punjenje boce trajalo vise od 5,6 meseci Smile


2 dl nije isto što i 200 gr. Wink
Gustina CO2 je 1,98 kg/m³, gas na 298 K (25 degC), pa masa 2dl CO2 iznosi 0,000396kg = 0,396 grama.


Nego Ti meni reci kako da regulišem istakanje gasa iz balona?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Sep 29, 2010 10:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Evo u mom filteru kako to izgleda .... doduse jos je u fazi ispitivanja ovaj difuzor, ali kada se ispitivanje zavrsi postavicu jos slika i jedan video ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sre Sep 29, 2010 11:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DD, a sta mislis da ja neznam da 200gr nije isto sto i 200mL?! Ajde samo prvo probaj da sipas iz boce 200ML CO2, i ako sipas ja ti kupujem i bocu i manometar! Daj bre jbt. sa bocama i manometrima i CO2 sam doktorirao, to mi je bio posao... Malo proguglaj o CO2 pa onda pisi takve stvari...

Vrlo tesko mozes da regujlises istakanje iz balona, najteze je da ga lepo spojis sa crevom... zaboravi taj balon... Kazem ti, bolje ti je da parkiras cepelin ako tako mislis.

Ovo sto kaze Blue je uredu, drugo je zapremina CO2 u gasnom stanju pri atmosferskom pritisku...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Sep 30, 2010 2:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neću da sipam 200ml nego 2 litre. Wink
A sipao bih tako što bih onom patronom CO2 za soda-vodu, naduvao balon, i na taj način skladištio 2 litre CO2, koji mi je za 10 dana.

I ne vidim u čemu je problem naduvati ebeni balon sa CO2?

Nego, ajde Ti meni lepo reci kako da regulišem precizno istakanje gasa iz balona, nije to neki pritisak, vrlo je mali, pa i taj regulator nije neki komplikovan, samo meni trenutno ne pada ideja šta bih mogao da iskoristim za tu finu regulaciju(mehur po mehur) gasa?

P.S .Bre dok se Ti smisliš iam da mu uvenu sve biljke u akvarijumu Laughing Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Čet Sep 30, 2010 10:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja druze te tvoje patrone za sodu vodu nikad nisam video niti cuo za njih.
Alo bre, 2 LITARA ti u akvarijumu traji par meseci, pa onda naspram togha mozes zakljuciti koliki je to pritisak i koliki bi ti balon trebao kada gas iz tecnog stanja predje u gasno... Naprimer, boca od 2litara ti je nekih 30,40cm dugacka, pa ti vidi...
Boca se punipod pritiskom od 80bar, kad odvrnes ventil boce, to ti je kao da stojis pored mlaznog motora koliko duva i urla boca, znaci ti nebi mogao ni da napunis balon jer nemoze da izdrzi toliko naglo sirenje, pukao bi maltene odma skoro uopste nenapumpan...
Mozda bi se mogla napraviti neka kombinacija sa bocom od co2 koja se koristi za paintball...
Blue, oni koji imaju filter od 3 pregrade mogu staviti jednu flasu u jednu pregradu a drugu u drugu...
Ja mislim da je to pametnije, ako ne moze se uzeti neki mali aq kao filter, npr 10,20L zavisno od zapremine aq, zbog dimenzija, da bi mogle boce da stanu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License