Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nano Aquascape Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
AmanoNikola
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Nov 2018
Poruke: 7

PorukaPoslao: Sub Dec 01, 2018 2:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,

Krenuo sam u formiranje novog akvarijuma. Zelja mi je da podelim sa vama moje iskustvo i da cujem korisne savete ili kritike na racun mog rada.

Dimenzije akvarijuma: 35x20x25cm
Filter: Atman At-f101
Svetlo: Aqua Zonic 7W/11W
Zemlja: Tropica Aquarium Soil

[img]https://www.dropbox.com/s/hr8by6ruw2wteti/IMG_9544.jpeg?dl=0[/img]
[img]https://www.dropbox.com/s/a6en708xamk7o40/IMG_9545.jpeg?dl=0[/img]
[img]https://www.dropbox.com/s/c71h08yb3dazood/IMG_9546.jpeg?dl=0[/img]
[img]https://www.dropbox.com/s/xamny3n4gluu5qs/IMG_9547.jpeg?dl=0[/img]
[img]https://www.dropbox.com/s/opn6tiajemru1u0/IMG_9548.jpeg?dl=0[/img]
[img]https://www.dropbox.com/s/dw4makgyoxghlnh/IMG_9549.jpeg?dl=0[/img]
[img]https://www.dropbox.com/s/tz8a42qhjnibzsh/IMG_9551.jpeg?dl=0[/img]
[img]https://www.dropbox.com/s/gzy59euo1ycq7tm/IMG_9552.jpeg?dl=0[/img]
[img]https://www.dropbox.com/s/qygsd6lir6cj2px/IMG_9553.jpeg?dl=0[/img]
[img]https://www.dropbox.com/s/f5zeo9h99mceiyn/IMG_9554.jpeg?dl=0[/img]

Ubacio sam u vodu Easy Life Filter Medium. Sa njim sam imao dobra iskustva u prethodnom akvarijumu. Nisam morao da menjam vodu cesto i nisam imao problem sa algama.
Trenutno sam u procesu cikliranja, i nadam se da ga radim na pravi nacin. Filter je iz prethodnog akvarijuma i nije opran (stajao 24h van vode), nadam se da je zadrzao bakterije i da ce nastaviti da radi idalje dobro. Voda je mutna od njega sto je normalno.

Da li mozete da mi pomognete oko sledecih stvari:
- Koji grejac preporucujete za ovako mali akvarijum? Njegova visina ne bi trebalo da prelazi 20cm (mozda cak i manja od toga) ili da se ima mogucnost da se montira horizontalno. Pretrazivao sam net ali nista nisam nasao!?
- Da li je neko imao iskustva sa ovim CO2?
- Da li preko ove zemlje da stavim neki sljunak ili mogu da formiram akvarijum bez njega? U vizuelnom smislu nemam problem da ostane zemlja direktno nego me brine da ne bude posle neki problem oko sifoniranja i odrzavanja.
- Plan mi je da za 3-4 nedelje zasadim Bacopa australis u pozadini i ispred Anubias barteri var nana. Voleo bih da imam i neke tepih biljke pa me interesuje koje bi mi preporucili iz grupe biljaka koje se lako odrzavaju?
- Gde mogu da kupim mahovinu i koju? Zeleo bih da je pricvrstim koncem za drvo u vodi.
- Trenutno mi je voda zute boje. Prepostavljam da ce kasnije taj zuti sloj da se spusti u donju zonu akvarijuma kao sto mi se to desilo u prethodnom (neuspesnom) pokusaju da formiram akvarijum. Da li je to amonia i da li je to normalna pojava? Menjacu vodu naredne 3-4 nedelje 2 puta nedeljno i mislim da ce to da resi problem.
- Voda u Nisu je jako tvrda. Iako sam ubacio preko 30 kapljica reagensa KH test uzorak nije postao zute boje. Citao sam dosta na forumu o pripremi vode ali lako i univerzalno resenje ne postoji. U vodu koju stavim da odstoji 24h sipam sredstvo za odstranjivanje hlora i hloramina. Da li da nastavim sa takvom vodom ili da nesto pokusam drugacije?
- PH vrednost u prethodnom akvarijumu je 8. Da li je to gornja granica za zdrav akvarijum?

Slobodno recite ako sam nesto lose poceo da radim. Svaki savet ce mi biti vise nego koristan jer sam pocetnik. Imam veliku zelju da u ovome uspem. Ovaj mali akvarijum je test. Ako uspem u ovome sad sledeci ce biti vecih dimenzija Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Dec 01, 2018 2:04 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sub Dec 01, 2018 2:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo izgleda. Sviđa mi se panj a i kamen i ovo može prelepo da izgleda kad se sve skocka.
Jedini moj savet oko hardscape-a bi bio da dodaš još dva manja kamena i da jedan bude tu bliže panju npr. Samo ideja jer ne znam šta si ti konkretno zamislio ali meni deluje malo prazno tu u osnovi panja ali svakako odradi kako se tebi sviđa i ako ti je ovako super onda je super Smile. Na kraju krajeva tvoj je akvarijum i ti znaš šta želiš Smile
Po mom mišljenju bljke je trebalo odmah da zasadiš, to svakako ubrzava stabilizaciju akvarijuma na početku. A i lakše je saditi kad je prazan akvarijum nego pun ali ono nije to sad nikakav preveliki problem.
Ajd sad da pokušam da ti odgovorim na pitanja:
-CO2 nisam koristio taj sistem konkretno ali ima sve što jedan sistem treba da ima pa mislim da tu nema greške.
-Ako je to Tropica soil a ne hranljiva podloga onda ne treba ništa preko njega, svakako ne šljunak jer će samo da izgleda ružnije. U principu ništa se ne stavlja preko soil-a.
-Tepih biljke ako dodaš CO2 možeš šta god hoćeš bukvalno, Eleocharis sp. mini ostaje jako niska pa ne mora često da se trimuje pa ti je ona kao lakša za održavanje u tom smislu a i lepo izgleda u nano akvarijumima.
-Što se tiče vode tropica soil će sigurno da je omekša makar malo i spustiće PH takođe odnosno makar bi trebalo t sve može da zavisi od toga koliko je voda tvrda. Ali sem ako ne planiraš neke baš probirljive vrste riba to ne treba da te brine jer se one sve manje više navikavaju na to i bolje je držati parametre koliko toliko konstantnim nego juriti nisku PH i KH i koristiti hemikalije za to, bolje konstanto 7.5 nego da skače i pada. Kakva ti je voda sa česme tako je i održavaj to ti je moj savet.Uglavnom kad dodaš CO2 PH će svakako da padne dok CO2 radi.

Dobrodošao i slobodno pitaj šta god te zanima. I drago mi je da si se navukao na akvaristiku Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AmanoNikola
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Nov 2018
Poruke: 7

PorukaPoslao: Sub Dec 01, 2018 2:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cao Ivanro i hvala na brzom odgovoru.
Dva manja kamena nemam Sad Dosta sam ogranicen izborom kamenja u prodavnici. Sve su veliki komadi za ogromne akvarijume a ja pravim nano Smile Taj prostor okolo sam ostavio da zasadim biljke. U prethodnom pokusaju sam zasadio odmah biljke ali sam posle procitao da je bolje da se posle cikliranja zasade. Akvarijum sam morao da razformiram jer nisam lepo pricvrstio panj pa je poceo da pluta Smile
Hvala jos jednom na savetima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Dec 01, 2018 3:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

AmanoNikola ::
Pozdrav, ..... Ovaj mali akvarijum je test. Ako uspem u ovome sad sledeci ce biti vecih dimenzija Smile


Pozdrav Nikola,
iako nisam uspeo da otvorim slike (a volim male akvarijumčiće, naravno i velike), mogu ti trenutno reći
u vezi podloge da možeš ostaviti tako ali možeš dodati preko toga tanji sloj peska, sve zavisi šta ćeš od riba držati,
koja će ti boja više odgovarati da bi ribe došle do izražaja.

Ono što je bitnije su tvoje reči koje sam gore citirao. Nemoj da se oslanjaš na takvo testiranje. Svak će ti reći da su veći
akvarijumi (gledano na duže staze) lakši za održavanje, bar se parametri vode nemogu promeniti u sekundi za razliku
od maleckih akvarijuma gde treba druga vrsta iskustva. Dakle uspelo / neuspelo ako imaš prostora idi na što veće dimenzije akvarijuma i uživaj u ovom lepom hobiju. Pozdrav !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Dec 01, 2018 3:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

AmanoNikola ::
Dosta sam ogranicen izborom kamenja u prodavnici. Sve su veliki komadi za ogromne akvarijume a ja pravim nano


Ako je dobro kamenje i nije skupo ,kupuj i velike komade, tu je macola pa ćeš lako napraviti manje kamenje,
trebaće ti i za neki drugi akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sub Dec 01, 2018 3:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slobodno dodaj biljke to ne mora da te brine jer biljke mogu ceo proces cikliranja i stabilizacije sistema samo da ubrzaju i to mnogo da ubrzaju. Biljke preferiraju amonijak u odnosu na nitrate. Što više biljaka se doda na početku manja je šansa da se stvore alge.
Ta podloga sadrži hranljive materije za biljke i bez biljaka da to jedu alge mogu da to iskoriste.
Kad se biljke prime i krenu da rastu biće bolji filter od tog filtera koji imaš Smile
Uostalom koliko se sećam ima Tropica uputstvo za početnike gde i objašnjava prednost sađenja biljaka odmah. I koliko i kad treba menjati vodu u početku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Dec 01, 2018 6:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav. To što držiš ispod akvarijuma ukloni. Samo neki pvc opkrojen oko dna akvarijuma nikako nešto što može da upije vodu ili vlagu.

Ako možeš obori Ph na 7 biljkama će više prijati a i većini riba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AmanoNikola
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Nov 2018
Poruke: 7

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 8:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nove slike:
Zuta voda u akvarijumu
Zuta voda u akvarijumu predpostavljam da je od drveta. Zamena vode je pomogla ali boje idalje poprima zutu boju ali manje nego pre.

Dodate biljke i zamenjeno 70% vode
Biljke su pretrpele ostecenje jer sam ih ponovo sadio. Moracu da rezem ostecene i zakrzljale krajeve.

Alge
Sipao sam Easy Life Algexit i nadam se da ce ova "paucina da nestane".

Temperatura vode je 23 stepeni. U toku noci se verovatno blago spusti. Da li je to premalo i da li da ubacim neki grejac?
Da li ove biljke imaju sansu bez CO2?
Razmisljao sam da za 3-4 nedelje ubacim par Amano kozica i 3-5 Barbusa (svidja mi se ona tigrasta varijanta). Sta mislite o tome?
Hvala svima na odgovorima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AmanoNikola
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Nov 2018
Poruke: 7

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 8:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako da pravilno linkujem slike sa mog dropboxa da bi se lepo prikazale?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 8:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jesu to nane, anubie u prednjem planu? Ako jesu njih ne smeš da sadiš u podlogu jer će da propadnu. Ili ih okači na drvo ili na kamen, ili ako ih već sadiš rizom mora da im bude van podloge ali je najbolje da ih okačiš na panj negde.
To je premali akvarijum za barbuse i najbolje je da odustaneš od te ideje jer oni traže prostor za plivanje.
Najbolje je da izabereš neke nano ribe tipa Galaxy razbore, ember tetre, neke druge mikro razbore ili tako nešto.
Ako je žuta voda od drveta, odnosno tanina koje panj isspušta to ne treba da te brine to je čak i dobro za tvoju visoku PH.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AmanoNikola
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Nov 2018
Poruke: 7

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 9:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

IVANRO ::
Jesu to nane, anubie u prednjem planu? Ako jesu njih ne smeš da sadiš u podlogu jer će da propadnu. Ili ih okači na drvo ili na kamen, ili ako ih već sadiš rizom mora da im bude van podloge ali je najbolje da ih okačiš na panj negde.
To je premali akvarijum za barbuse i najbolje je da odustaneš od te ideje jer oni traže prostor za plivanje.
Najbolje je da izabereš neke nano ribe tipa Galaxy razbore, ember tetre, neke druge mikro razbore ili tako nešto.
Ako je žuta voda od drveta, odnosno tanina koje panj isspušta to ne treba da te brine to je čak i dobro za tvoju visoku PH.


U prednjem delu je Nana. Video sam u nekim primerima da je zasadjena.
Do skoro je u tom akvarijumu ziveo jedan Barbus. Sad je u tegli jadan dok ne oformim akvarijum. Mislio sam da pridodam jos neku takvu da mu pravi drustvo. Malo je agresivniji i druge vrste je jurio po akvarijumu. Pogledacu ove koje si mi preporucio hvala.
Da li je temperatura od 23 stepeni ok?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 9:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

23 je u suštini ok za većinu riba to ne treba da te brine dok god noću ne da pada baš previše.
Nane mogu da budu zasađene ali samo korenje, rizom mora pod obavezno da bude van podloge u suprotnom propadaju.
Barbusi su veoma agresivni ako se drže u malom broju, rastu preveliki za taj akvarijum i oni baš traže prostor za plivanje, takođe nije preporučljivo držati barbuse sa većinom drugih riba jer su aktivni, brzi i vole da grickaju i maltretiraju druge ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Nano cube ideja, upomoć Nerd Početak u akvaristici 23 Uto Avg 15, 2023 7:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali akvarijum NANO TANK Kacica Početak u akvaristici 11 Sre Mar 15, 2023 5:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 140l Aquascape pokusaj prvi - Baia Baia Akvarijumi 17 Ned Feb 05, 2023 12:15 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nano reef - početak sage Mixerlo Morski Akvarijumi 48 Sre Jan 15, 2020 4:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nano reef LazarZ1 Morski Akvarijumi 10 Ned Dec 29, 2019 2:00 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License