Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 podloga za moj akvarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
bane77
Akvarista



Registrovan: 08 Jan 2011
Poruke: 25
Lokacija: beograd mali mokri lug

PorukaPoslao: Sub Jan 08, 2011 2:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

interesuje me gde mogu nabaviti kvarcni pesak za podlogu
i koliko mi treba ? akvarijum koji imam je 120x50x50
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jan 08, 2011 2:26 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Milosbgd
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2010
Poruke: 419
Lokacija: Beograd-Brace Jerkovic

PorukaPoslao: Sub Jan 08, 2011 2:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zavisi koliko sloj planiras. imas prostu racunicu duzina x sirina x deblina sloja = koliko ti je potrebno 120 x 50 x 5 = 30 000 gr znaci 30 kilograma
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
bane77
Akvarista



Registrovan: 08 Jan 2011
Poruke: 25
Lokacija: beograd mali mokri lug

PorukaPoslao: Sub Jan 08, 2011 2:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala milose
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bane77
Akvarista



Registrovan: 08 Jan 2011
Poruke: 25
Lokacija: beograd mali mokri lug

PorukaPoslao: Sub Jan 08, 2011 2:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

od 5cm u prednjem delu do 10 cm u zadnjem delu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milosbgd
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2010
Poruke: 419
Lokacija: Beograd-Brace Jerkovic

PorukaPoslao: Sub Jan 08, 2011 2:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

u tom slucaju ti treba izmedju 35 i 40 kg
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 08, 2011 3:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A podlogu vrlo lako pribaviš, poneseš jedno krupnije sito i džak na prvu separaciju šljunka u blizini i zamoliš da proseješ potrebnu količinu. Naravno, častiš ih pivo. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 08, 2011 3:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1cm x 1cm x 1cm = 1cm^3 = 1ml ≠ 1g, osim ako je u pitanju cista voda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aca77
Akvarista



Registrovan: 05 Nov 2009
Poruke: 255

PorukaPoslao: Sub Jan 08, 2011 11:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tako je, Blue je u pravu. Kamen ima mnogo veću specifičnu težinu nego voda, pa ona računica sa vrha ove teme ne pije vodu. Izmerite jedan litar kvarcnog peska i videćete da to nije 1 kg već mnogo više.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milosbgd
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2010
Poruke: 419
Lokacija: Beograd-Brace Jerkovic

PorukaPoslao: Sub Jan 08, 2011 11:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@ aca77 ko je pominjao litaru? Prvo procitaj lepo post pa onda komentarisi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jan 09, 2011 12:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aca je lepo objasnio, ne znam sto se ne slazes?
Po formuli koju si dao moze da se izracuna masa vode odgovarajuce zapremine, ako zanemarimo fantasticno pretvaranje jedinica za duzinu, odnosno zapreminu u masu. Smile
Posto podloga nije voda, ta formula nije tacna. I to je to, fizika i matematika, nema sta da se diskutuje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aca77
Akvarista



Registrovan: 05 Nov 2009
Poruke: 255

PorukaPoslao: Ned Jan 09, 2011 12:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam lepo pročitao i uvideo katastrofalnu grešku u računici, pa sam iz najbolje namere hteo samo da skrenem pažnju na činjenicu koja bi mogla da dovede do zabune kod ljudi koji ovo čitaju i usvajaju kao znanje.

Čoveče!

Ako računaš podlogu po sistemu: dužina x širina x debljina sloja, kao što si napisao, onda za dimenzije podloge koje si naveo 120 x 50 x 5 cm, dobijaš 30.000 centimetara kubnih. U tih 30.000 centimetara kubnih može da stane 30 kg ili 30 litara vode, ali ne i 30 kg kamenja, jer je kamen mnogo puta teži od vode. Ovo se uči u osnovnoj školi. Sramota brate mili da se ovo nezna.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gnjata
Akvarista



Registrovan: 21 Jul 2010
Poruke: 200
Lokacija: Nova Pazova

PorukaPoslao: Ned Jan 09, 2011 1:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

heh... pa kg je kg... Ljudi,nemojte se svadjati... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bane77
Akvarista



Registrovan: 08 Jan 2011
Poruke: 25
Lokacija: beograd mali mokri lug

PorukaPoslao: Ned Jan 09, 2011 9:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala svima na savetima samo bez svadje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jan 09, 2011 10:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije ni bilo svadje, svima nam je cilj (moje misljenje) da dodjemo do sto preciznijih podataka.
Da bi priblizno izracunali masu podloge, Milosevoj formuli fali zavrsnica, a to je mnozenje zapremine sa gustinom da bi dobili masu.
E sad, ova gustina nas malo 'zeza' jer sljunak nije kompaktan materijal. Kada bi trazili potpuno tacnu racunicu, trebalo bi da znamo koliki deo ukupne zapremine cini kamen, a koliki vazduh. Ni to nije toliko strasno izmeriti (setite se Arhimeda), ali nema preterane potrebe da idemo u detalje, pa mozemo da uzmemo neku 'prosecnu' gustinu od 2000kg/m^3 +/- 50%.
Ne bi bilo lose kada bi svako ko ima viska podloge izmerio njenu masu za odredjenu zapreminu i napisao te podatke ovde, kao i opis podloge. Znaci, napunite flasu zapremine x litara (pesak, sljunak, sta god koristite), stavite na kuhinjsku vagu i te podatke napisete ovde, zapremina flase, izmerena masa, vrsta podloge, pa cemo izvesti neku prosecnu racunicu i doci do empirijske formule koja ce svima biti od pomoci.
Hvala!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bane77
Akvarista



Registrovan: 08 Jan 2011
Poruke: 25
Lokacija: beograd mali mokri lug

PorukaPoslao: Ned Jan 09, 2011 10:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hval blue u pravu si
taj metod je najbolji
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Manji akvarijum (20l) Likann17 Početak u akvaristici 0 Čet Apr 18, 2024 11:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License