Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Osvetljenje i fotoefekat? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
japamija
Akvarista



Registrovan: 03 Jan 2011
Poruke: 264
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2011 10:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

japamija ::
Ako krenes sa ovom terapijom gledaj da ti u pocetku foto period ne prelazi 17:00 h (npr. od 10:00 - 16:00) jer kazu da alge najvise rastu posle 17:00.


Post je izmenjen da ne bi bilo zabune...

E sad, meni je receno da alge brze napreduju posle pet (17:00). Da li to znacilo da biljke usporavaju sa koriscenjem svetla, a alge nastavljaju punom parom ili nesto drugo ne znam a i nije bitno s obzirom da je informacija pogresna. Ja sam to uzeo zdravo za gotovo.Embarassed

P.S. Izvinjavam se za offtopic.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2011 10:44 am Snimi Poruku Nazad na vrh

kaplarm
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2010
Poruke: 769
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2011 10:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja tezim da u svom akvarijumu napravim uslove slicne onima u prirodi i zato nisam pristalica prekida fotoperioda u toku dana jer i sunce u prirodi sija tokom citavog dana, bez prekida. Ne kazem da prekid fotoperioda nema svoje prednosti vec samo da postoje i drugi nacini das se alge suzbiju ili da se spreci njihovo pojavljivanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
japamija
Akvarista



Registrovan: 03 Jan 2011
Poruke: 264
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2011 11:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A zamisli to kao neko brdasce iza kojeg zadje sunce u toku dana na ~2 sata pa se vrati. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Manic
Akvarista



Registrovan: 30 Jul 2010
Poruke: 83
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2011 11:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja sam pristalica "prirodnog okruzenja" i prirodnih resenja. Tako da sam u kavarijum poubacivao sve zivo, ne bi li se resio algi: kozice, puzeve amazonce, ancistruse, pa cak i koridorase. Uglavnom ima vise algojedaca nego samih aqvarijumskih ribica Laughing
Ali se alge dalje ne sire. A bogami amazonci polako ciste list po list od ostataka algi, a cini mi se da i moje koncaste alge oni zvackaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dusan79
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2010
Poruke: 148
Lokacija: Beograd-Zvezdara

PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2011 3:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ova informacija o rastu algi od 17 h ili koliko vec ne mora da se odbaci tek tako. Ja je bar ne bi odbacio. A evo i zasto, prvo smesno je definisano, ali pretpostavljam da se htelo sledece naglasiti, a to je da od nekog trenutka, biljke prestaju sa fotosintezom, a ako ne ugasimo ili bar smanjimo svetlo, zna se ko ce ga dalje koristiti. E sad, da je to bas 17h ili 18h to je .....
U sustini, mozete da vidite po nekim biljkama kada prestanu sa fotosintezom, na primer, Limnophila sessiliflora se skupi, kao da ode na spavanje i tada joj svetlo vise i ne treba, odnosno, ne vrsi dalje fotosintezu.

Eto, pretpostavljam da je autor to zeleo da kaze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chicaan
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2010
Poruke: 400
Lokacija: Zemun, BGD

PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2011 7:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Takozvana "siesta" iliti prekid osvetljavanja radi suzbijanja algi bi ne bi trebalo da traje duže od 2 sata a evo i zašto. Navodno, za ta dva sata kada se isključuje svetlo biljke nastavljaju da vrše fotosintezu dok alge ne mogu da je vrše bez svetla pa tako biljke imaju neku vrstu prednosti u odnosu na njih za to vreme. Fotoperiod po kom sam ja gasila kod sebe je bio 5-2-5, odnosno, 5 sati upaljeno svetlo pa dva gasim pa opet pet sati upaljeno. Neki koriste i sistem 4-2-4. E, ja mislim da je to "vezivanje" za 17h popodne zato što sam ja, recimo, palila svetlo u 10h pa gasila u 13h pa opet palila u 17h što verujem da su i drugi radili, pa se možda iz tog razloga pominjalo to vreme a ne zato što baš u 5 popodne alge ne rastu Very Happy

Kao što je Dusan79 već pomenuo (mada i Bojan često o tome piše) je da treba pratiti svoje biljke i na osnovu njihovog ponašanja odrediti fotoperiod. Tačnije, kad skuplja listove, npr u 22h, tad bi trebalo da podesite tajmer da se gasi svetlo u akvarijumu. A za to mogu da potvrdim da će alge da buknu ako preterate sa osvetljenjem jer sam se tako par puta uspavala sa klincima a svetlo radilo do 2-3h ujutru pa kad krenu alge po staklu...ne mogu da se načistim.

Samo bi trebalo da obratimo pažnju da alge ne preplave akvarijum, pa ako se tu i tamo nađe poneka, nije smak sveta. Alge su deo prirode i mogu da se drže pod kontrolom. Kvalitetno osvetljenje, stabilni parametri vode, dobro odabrana zemlja, redovne izmene vode, bogat biljni svet i nema problema. Naći pravi "recept", naći balans nije toliko teško ako se alga pravilno identifikuje, samim tim i ustanovi šta je izaziva i preduzmete sve mere da se rešite uzroka. Alah se uvalih...u OFF
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2011 9:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biljke ce se vremenom prilagoditi fotoperiodu i skupljanjem listova najavljivati njegov zavrsetak, kad god on bio. Dakle, na svaki ustaljen rezim (u razumnim granicama) ce se biljke vremenom navici, tako da od posmatranja u ovom smislu i nema neke vajde.
Konstatacija da alge najbolje rastu posle 17:00 - ne znam da li da se smejem ili da placem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Apr 27, 2011 12:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Možda je u prirodi tako, da rastu najbolje posle 17h, jer je možda to vezano za položaj Sunca i intenzitet zračenja, džidžabidže oko prelamanja svetlosti i spektra Sunčevog zračenja, strujanje vazduha, aktivnost živog sveta i ostale peripetije, sigurno tu ima mnogo raznih parametara.

U akvarijumu, gde su uslovi života sasvim veštački, i može se reći konstantni tokom vremena(npr. intenzitet osvetljenja, temperatura, strujanje vazduha, CO2 itd) ovo je manje verovatno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Apr 27, 2011 1:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dužina fotoperioda ima veze i on treba normalno da traje 12h.
Kada će se svetla paliti u toku dana a kada gasiti nema nikakve veze osim ako akvarijum nije na prozoru.
Kod mene se npr. svetla pale u 20.00 a gase u 8.00 jer tad pokrivam drugu tarifu, na 4KW rasvete to nije zanemarivo.
Smisao sieste je u tome što više biljke brže kreću sa fotosintezom, dok su alge tromije. Prekidom svetla prekida se fotosinteza.
Recimo, biljke kreću sa fotosintezom odmah a alge tek posle dva sata.(Ovo uzimamo samo kao primer za lakše shvatanje)
Kod redovnog fotoperioda 12h, biljke su radile 12h a alge 10h
Kod sieste 6+2+6, biljke su radile 12h a alge samo 8.
Siesta se može koristiti više kao dodatna mera, pomoćno sredstvo, u spektru oružja za pobeđivanje algi. Ne treba od nje očekivati čudo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Apr 27, 2011 2:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vase ribe su se rodile u vasim uslovima (cesmusa).Vase biljke se razmnozavaju u istim uslovima.RF, na ovaj tvoj tekst je suvise bilo sta dodati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Apr 27, 2011 3:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

rainforest ::
Recimo, biljke kreću sa fotosintezom odmah a alge tek posle dva sata.(Ovo uzimamo samo kao primer za lakše shvatanje)
Kod redovnog fotoperioda 12h, biljke su radile 12h a alge 10h
Kod sieste 6+2+6, biljke su radile 12h a alge samo 8.


A može li 4+2+4+2+4?
Ili 3+1+3+1+3+1+3?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Apr 27, 2011 7:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam odakle poticu informacije o potrebnom vremenu za pocetak fotosinteze, ali vidim da se puno pominju po akva-forumima i sajtovima. Jedini problem je sto je to daleko od istine. Vreme zapocinjanja reakcija koje cine fotosintezu pri prelasku iz neosvetljenog u osvetljeno stanje mogu eventualno da se mere minutima, nikako satima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Apr 27, 2011 8:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvor:
Peter Hiscock: "Encyclopedia of Aquarium Plants"

Ne spominju se sati istina, ( brojeve sam uzeo samo da bih slikovitije prikezao, što je DD odmah iskarikirao), ali kaže se da biljke brže reguju na svetlo a alge sporije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Apr 28, 2011 1:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako biljke brže reaguju, a alge sporije, onda bi najbolje bilo da se ima što više prekida, svetlost-tama.
Uostalom, i u prirodi je često tako, kada prolaze oblaci, čas je sunčano, čas nije itd.
Jedino bi bilo suviše treperavo da se svetlo u akvarijumu pali-gasi svaki čas. Rolling Eyes
------------------

Elem, ako je tako kao što kažete, ako je kašnjenje fotosinteze kod algi zanemarljivo u odnosu na biljke, čemu onda realno služi sesija x+y+x?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Čet Apr 28, 2011 3:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naterali ste me da nedjem originalni tekst:


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Neonke kao osvetljenje uki01 Rasveta 12 Pon Jul 20, 2020 11:29 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Arduino LED kontroler i osvetljenje z... peconis Uradi Sam (DIY) 12 Pet Mar 29, 2019 6:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Juwel Primo 70 + LED osvetljenje m.vlacina Arhiva Malih Oglasa 1 Sub Nov 03, 2018 4:45 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Klasicne LED Sijalice E27 za domacins... Zivadin Rasveta 17 Sub Mar 31, 2018 1:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 4900k osvetljenje, valja li to sta? ludidzora Rasveta 22 Pet Mar 10, 2017 10:53 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License