Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 par pitanja :) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Dusan_Bg




Registrovan: 28 Apr 2011
Poruke: 1

PorukaPoslao: Čet Apr 28, 2011 8:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao prvo zdravo svima, s obzirom da sam nov na ovom forumu Smile. Da odmah napomenem da nisam cak ni pocetnik u akvaristici, nemam nikakvog iskustva, i jos uvek sam u fazi razmisljanja da li uopste da krenem sada da se bavim time. To mi je inace oduvek bila zelja jos od malih nogu, al nikad nisam imao mogucnosti da se time bavim. Procitao sam vecinu textova sa sajta i veliki deo tema na forumu i trenutno mi deluje da je akvaristika izuzetno tezak i zahtevan posao. Pa imao bih par pitanja ciji odgovori ce mi nadam se pomoci prilikom odluke.
1) Akvarijum. Razmisljao sam da bude do 60l, posto za veci nemam mesta. Ali u nedoumici sam oko dimenzija, mislio sam da recimo duzina bude 50 cm a sirina i visina po 35 cm, tj 50x35x35 [cm]. Ako smatrate da bi neki drugi odnos stranica bio pogodniji molim vas recite mi.
I ako kojim slucajem vidim da mi je sa ekonomske strane isplativije da sam pravim akvarijum (posto sam jos uvek student i nazalost nemam primanja) mozete li mi reci koju debljinu stakla preporucujete. Videh da je neki clan foruma pravljeci akvarijum koristio debljinu stakla od 10mm za dno i 8mm za stranice ali njegov je i mnogo vece zapremine od onog koji ja planiram.
2) Mesto akvarijuma. Zivim u stanu koji je na sevrenoj strani i u mojoj sobi (u kojoj bi i drzao akvarijum) sunca nema nikad. Ali to ne znaci da nema i svetla, naprotiv. Imam ogromne prozore koji se protezu preko celog zida i tokom celog dana u sobi je jako svetlo. Da li to predstavlja problem? Gde postaviti akvarijum?
3) Hauba. U sustini znam njenu ulogu. U njoj je pozeljno da su neonke jacine ½ litraze akvarijuma. Sluze kao izvor svetla. E posto je u mojoj sobi tako kako je zanima me da li treba nesto drugacije izvesti.
3) Grejanje akvarijuma. U mojoj sobi je temperatura tokom cele godine uglavnom konstantana, tj oko 22-24 stepena. Preko leta je oko 25-26 i samo u extremnim situacijama prelazi tu granicu. Da li je grejanje apsolutno neophodno?
4) Filtar. E o tome bas nemam pojma Smile. Kao klinac sam kupio neku “pumpu”, na pakovanju pise aqua el, underwather filter, for aquarium 30-60l, regulated capacity 50-250l/h, 3.3 W. Ima i neki sundjer u njoj. Stara je sigurno vise od 10 godina i nikad nije koriscena, mozda je eventualno probana. Dal bi se ovo moglo upotrebiti za moj buduci akvarijum?
5) Imajuci u vidu sve sto ste do sad procitali koje biljke i ribice bi ste mi preporucili.

p.s. ako sam opet pogresio mesto za temu molio bih moderatore da je premeste Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Apr 28, 2011 8:33 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

stefanovic^v
Akvarista



Registrovan: 29 Okt 2010
Poruke: 1642
Lokacija: Srbija,Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Čet Apr 28, 2011 8:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1.Zavisi sta ces od ribica.Neke vole duze akvarijume da mogu brzo da plivaju,neke dublji.
2.Ako nema direktno svetlosti Sunca,ne bi trebalo da bude problema oko algi.
3.Ne mora 1/2 zapremina akvarijuma,moze i jace.Zavisi od biljaka.
4.Zavisi koje ribice hoces da drzis?Ja npr. kod gupika nemam grejac,kao ni kod borca,ni kod kozica i niste im ne fali,ako su takce temperature koa sto si napisao.
5.Mogla bi ako je ispravna.
6.Mogao bi neke nezahtevne.Anubia,mahovina,microsorum,kripte.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Apr 28, 2011 9:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajde da krenemo u kontra smeru...
Odgovori na ova pitanja mnogo zavise od vise faktora. Koliko novca si spreman u startu da ulozis?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dusan_Bg




Registrovan: 28 Apr 2011
Poruke: 1

PorukaPoslao: Čet Apr 28, 2011 9:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

stefanovic^v ::
1.Zavisi sta ces od ribica.Neke vole duze akvarijume da mogu brzo da plivaju,neke dublji.
2.Ako nema direktno svetlosti Sunca,ne bi trebalo da bude problema oko algi.
3.Ne mora 1/2 zapremina akvarijuma,moze i jace.Zavisi od biljaka.
4.Zavisi koje ribice hoces da drzis?Ja npr. kod gupika nemam grejac,kao ni kod borca,ni kod kozica i niste im ne fali,ako su takce temperature koa sto si napisao.
5.Mogla bi ako je ispravna.
6.Mogao bi neke nezahtevne.Anubia,mahovina,microsorum,kripte.


1) recimo da bih uzeo neke koje su dobre za pocetnike, recimo gupike. Uzeo bih i neke cistace, somice i kozice... al opet ako imate bolju ideju otvoren sam za predloge
2) mislim da ce biti problema oko algi, al opet mozda gresim. Kada drzim vodu u nekom sudu (recimo casi sa cvecem) duze vremena pojavi se nesto zeleno po obodu suda... mislim da su to alge, al opet mozda gresim.
3) ok
4) pa eto drzao bih nesto slicno kao i ti Smile
5) hvala
6) hvala Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dusan_Bg




Registrovan: 28 Apr 2011
Poruke: 1

PorukaPoslao: Čet Apr 28, 2011 9:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Ajde da krenemo u kontra smeru...
Odgovori na ova pitanja mnogo zavise od vise faktora. Koliko novca si spreman u startu da ulozis?


veruj mi da nemam predstavu kako se krecu cene. Kao sto rekoh za sad sam jos uvek student i nemam primanja tako da bih gledao da imam sto je moguce manje izdataka... Bilo bi lepo kad bi mi vi rekli orijentaciono koliki bi mi bili izdaci za nabavku opreme i kasnije za odrzavanje akvarijuma...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stefanovic^v
Akvarista



Registrovan: 29 Okt 2010
Poruke: 1642
Lokacija: Srbija,Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Čet Apr 28, 2011 9:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako ces 60 l mogao bi jedno 20 gupika.
I ove nezahtevne biljcice.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
kaplarm
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2010
Poruke: 769
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Čet Apr 28, 2011 10:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znam kako je biti student, mogu da ti poklonim par komada blek moli, cisto da rasteretim budzet. Nisu mnogo zahtevne ribice i dobre su za pocetnike.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
japamija
Akvarista



Registrovan: 03 Jan 2011
Poruke: 264
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Pet Apr 29, 2011 12:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da bi akvarijum od 60 l mogao da pravis od 4 mm stakla, eventualno neko ojacanje. A posto nisi nikad bavio ovim preporucio bi ti da pravljenje prepustis nekom ko se time bavi ili da to radis uz pomoc nekog ko je to vec radio.

Sto se haube tice imas nekih tema/uputstva kako se prave. E sad ako nemas para da postavljas postolja za neonke, mozes da stavis 2 sijalicna grla i 2 stedne sijalice (gledaj da budu od +6000 K zbog biljaka) i to ce ti zavrsiti posao. Moja "hauba" je uzduzno presecena govnovodna (fi 16) cev sa 2 stedne sijalice.

Sto se podloge tice, najjeftinije bi ti bilo da odes do neke pescare/separacije i zamolis za pola kofe sodera (zovu ga jos i jedinica, sluzi za "kosuljice", granulacije ~1-8 mm), i izgleda prirodno i prelepo. Nemoj samo da uzimas obican recni pesak jer ce ga ribe redovno podizati a i vremenom se zacementira i koren biljke ne moze da napreduje. Naravno sve to properes i iskuvas pre stavljanja u akvarijum.

Dekoracija:
Kamenje, ako planiras da stavljas vece kamenje gledaj da budu iste vrste. Da ne bude jedan crni, drugi sivi sa belim linijama, treci zaobljeni zuti...
Drvo/panj, u ovim da kazem djacko/studentskim varijantama se najvise koristi cokot vinove loze, ja sam u moj akvarijum ubacio neko drvo koje sam nasao na obali dunava. O pripremi drva mozes procitati OVDE.

Sto se biljki tice imas milion nezahtevnih vrsti, a s obzirom da ti akvarijum nije mnogo velik gledaj da u njega stavljas biljke sa sitnijim listovima, tako ce ti akvarijum izgledati vece. Na primer: Hydrocotyle dissecta, Bacopa monnieri, Bacopa caroliniana, Sagittaria subulata, Hydrophila polysperma "Sunset", Egeria densa .... Ovo su ti sve nezahtevne biljke. Bitno je samo da obratis paznju koja biljka u koj plan ide (prednji, srednji, zadnji).

Menjanje 1/3 vode nedeljno i obrezivanje biljaka s vremena na vreme po meni nije tesko i zahtevno, vec zanimljivo i zabavno.

I naj bitnije od svega je STRPLJENJE! Znaci ako budes brzao nece ispasti onako kako si zeleo. Toliko od mene, srecno!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Dusan_Bg




Registrovan: 28 Apr 2011
Poruke: 1

PorukaPoslao: Sre Maj 04, 2011 3:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok sad sam se malo vise informisao i shvatio da ce mi nesto drugo predstavlja problem. Mrest! Kao prvo necu imati mogucnosti (mesta) da imam drugi akavarijum. A procitao sam da je za male gupike bas to potrebno, dal zato sto ce ih zenka pojsti, ne znam... S druge strane, kod nekih vrsta, velike ribe pojedu ikru. Citao sam da neki prave mrestilice u postojecem akvarijumu, u koju velike ribe ne mogu uci ali da je takvo resenje lose jer male ribice ne mogu da se rasplivaju. Negde sam procitao i da je jedno od resenja imati dosta bilja koje bi omogucilo da se mlade ribice skrivaju dok ne porastu, kao sto je ceratopteris siliquosa
1) Molio bih iskusnije da mi kazu da li ce u takvom akvarijumu (60l, dosta bilja) biti moguce razmnozavanje gupika, somica (corydoras ili torakatum ili oba), kozica.
2) Drugi problem su mu cistaci corydoras, torakatum, kozice. Da il ih je uopste moguce drzati u istom akvarijumu (60l) (a i negde sam procitao da se somici hrane racicima) il moram da se odlucim za jedno od njih? Sta u tom slucaju preporucijete.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Maj 04, 2011 8:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mogu u tom akvarijumu da ti se bez problema razmnozavaju gupike i koridorasi. Bitno je da je fino ubiljen gde ce se male gupike moci sakrivati dok malo ne porastu. Sto se tice koridorasa, nesto ce sigurno preziveti (oni lepe ikru za staklo).
Ne bih ubacivao torakatume u taj akvarijum, sto se tice mresta o tome nemoj ni razmisljati jer ne spadaju u grupu riba koje ce to tek tako uraditi u zajednickom akvarijumu i koju ce izmrestiti pocetnik.
Samo dosta mahovine i ne brini za kozice, meni su se razmnozavale u akvarijumu i gde nije bilo mahovine ali je bilo dosta biljaka, pogotovo HM, njega je bilo bas dosta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Dusan_Bg




Registrovan: 28 Apr 2011
Poruke: 1

PorukaPoslao: Čet Maj 05, 2011 1:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala puno svima na pomoci Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Nekoliko neobicnih pitanja o koi sara... gazuraz Ribe 2 Ned Apr 17, 2022 10:20 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnik sa par pitanja za low tech 50l klicakn Početak u akvaristici 4 Uto Mar 23, 2021 7:36 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Svetlo u akvarijum i jos par pitanja goran012 Početak u akvaristici 16 Sre Okt 14, 2020 7:33 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak - Formiranje - Pitanja CandyCrash Početak u akvaristici 13 Pon Sep 23, 2019 9:01 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanja u vezi Protein skimera - Peni... Peku Oprema u morskoj akvaristici 0 Pet Maj 10, 2019 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License