Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Hladnjak za akvarijum u toplim letnjem periodu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Maj 22, 2011 9:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

bojan86 ::
Samo je većini ljudi frižider u kuhinji, a akvarijum u nekoj od soba, pa bi trebalo 20 metara creva, što će dosta usporiti ubacivanje vazduha.


Pa eto, onda u tom slučaju treba 20 metara silikonskog creva, ili da se pravi riblja čorba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Maj 22, 2011 9:44 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

oki moki
Akvarista



Registrovan: 09 Apr 2011
Poruke: 214
Lokacija: Vozdovac

PorukaPoslao: Ned Maj 22, 2011 9:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

bojan86 ::
Samo je većini ljudi frižider u kuhinji, a akvarijum u nekoj od soba, pa bi trebalo 20 metara creva, što će dosta usporiti ubacivanje vazduha.


upravo ovo sto je rekao bojan
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nenadk850
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2011
Poruke: 99
Lokacija: OBRENOVAC

PorukaPoslao: Ned Maj 22, 2011 10:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

grejac preko leta ne iskljucujem niti ga vadim iz aq-a. probacemo preko leta. manji mi je cim da stavim frizider pored aq nego da ledim flase sa vodom. imam vazdusnu pumpu sa 2 izlaza,po specifikaciji od 80-200l na sat. pa cemo videti
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2011 2:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bravo

Moje savet je da staviš onu malu slavinu, kojom možeš da kontrolišeš količinu vazduha, tj,. aeraciju, pa da počneš sa manje aeracije, jer ovo čudo može veoma brzo da ohladi akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2011 8:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo sto mi je palo na pamet kao problem kod ovakvog resenja je kondenzacija na samom crevu. Dakle, potrebno bi bilo neko crevo sa pristojnom izolacijom.
Drugi problem bi bio sto treba da busim rupe na frizideru za crevo i strujni kabl... Smile
Treci problem, ispravan frizider bi trebao da 'dihtuje' prilicno dobro, ne znam kako bi se ponasao kada bi nesto izvlacilo vazduh iz njega.
Cetvrti problem, koji se vas ne tice je sto ne koristim vazdusne pumpe... Smile
Osim navedenog, ideja je interesantna, trebalo bi samo testirati koliko moze da spusti temperaturu vode i za koje vreme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ZEXM1994
Akvarista



Registrovan: 17 Jul 2010
Poruke: 547
Lokacija: Lajkovac

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2011 10:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo da se ukljucim imate one kulere od 20 cm ,plavih Smile imam ja u kompu 2 komada stavite 2x20 i nema brige Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2011 11:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kupis klimu i rashladis prostoriju Wink jeftinije je nego busiti zamrzivac...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dejasoko
Akvarista



Registrovan: 04 Avg 2009
Poruke: 343
Lokacija: Krusevac

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2011 2:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Prvo sto mi je palo na pamet kao problem kod ovakvog resenja je kondenzacija na samom crevu. Dakle, potrebno bi bilo neko crevo sa pristojnom izolacijom.
Drugi problem bi bio sto treba da busim rupe na frizideru za crevo i strujni kabl... Smile
Treci problem, ispravan frizider bi trebao da 'dihtuje' prilicno dobro, ne znam kako bi se ponasao kada bi nesto izvlacilo vazduh iz njega.
Cetvrti problem, koji se vas ne tice je sto ne koristim vazdusne pumpe... Smile
Osim navedenog, ideja je interesantna, trebalo bi samo testirati koliko moze da spusti temperaturu vode i za koje vreme.

Kao sto kaze blue ima dosta problema, ali bi ovo ipak trebalo neko da isproba! Mislim da ovo ljudi koji nemaju vece akvarijume od 150l nemaju potrebe da rade, jer mogu kao sto sam vec rekao, akvarijum bez problema hladiti sa kulerom(1,2,3) od kompa!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Proba
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2010
Poruke: 146
Lokacija: Beograd-Borča

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2011 7:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mogao bi neko da napise savet za nas koji imamo AQ srednje velicine, 250l npr.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiMa987
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2010
Poruke: 461
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2011 7:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Problem sa crevom od 20 metara je i gubitak toplote od frizidera do akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oki moki
Akvarista



Registrovan: 09 Apr 2011
Poruke: 214
Lokacija: Vozdovac

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2011 7:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

deak ::
Kupis klimu i rashladis prostoriju Wink jeftinije je nego busiti zamrzivac...


evo jedino se deak slaze sa mnom Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Maj 26, 2011 3:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ko ima podrum ili hladan špajz, može vazdušnu pumpu tamo da stavi, hladniji vazduh će sigurno rashladiti vodu u akvarijumu, doduše, sporije nego kada je u pitanju frižider.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Uto Maj 31, 2011 1:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako smem da se umešam.
Toplotni kapacitet vazduha je mali, protok vazdušne pumpice još manji, a toplotni kapacitet vode ogroman. Batali.
Ključ hladjenja vode leži u evaporacionoj energiji iste. Naime da bi isparila, voda otima mnogo energije i hladi sve oko sebe. To je toliko dobar princip da ga i mi ljudi koristimo kad se znojimo, pa nas produva vetar.
Onaj kuler koji omogućava brz protok vazduha iznad vode biće mnogo efikasniji od pumpice u frižideru. Ovaj efekat možemo pojačati tako što ćemo ga staviti u neku širu cev u kojoj možemo nagurati džakove od krompira da duva kuler kroz njih. Deo vode koja izlazi iz pumpe od filtera pustimo da namače te džakove. Voda koja se sliva kroz mrežu biće produvana i lako će isparavati, a ona koja nije isparila biće ohladjena.
Najprostiji i ujedno najefikasniji sistem.
Slični sistemi hlade staklenike leti. Ja već mesec dana hladim staklenik na sličnom principu i uspevam da srušim temperaturu i za 10 stepeni.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Jun 01, 2011 11:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo kako bi trebao da izgleda DIY evaporacioni kuler:


Image

Potrebno:

-fi 50, kanalizacioni:T komad, koleno i parče cevi dužine zavisno od veličine akv.
-najmanja motorna glava i parče cevi izbušeno na delu koji se nalazi u kanalizacionim cevima u gornjoj zoni cevi
-2,3 džaka od krompira, ne treba ih jako nabiti da vazduh lako prolazi
-ventilator od PC procesora napakovati na ulaz kanalizacione cevi, adapter za ventilator
Princip rada:
Motorna glava tera vodu kroz cev i kroz rupice stalno namače džakove. Kroz džakove teče struja suvog vazduha koji se mora zahvatati van haube. Izbacivanje vazduha može van haube a može i unutar haube ako hauba ne dihtuje idealno. Voda na velikoj površini mreže forsirana strujom suvog vazduha lako isparava i hladi vazduh i deo vode koji nije ispario. Ova rashlađena voda se skuplja na dnu cevi i vraća u akvarijum. Voda koja ispari u ovom evaporacionom kuleru treba da se nadomešta, najbolje RO vodom.
Da ne gnjavim proračunom, ali lako se može izračunati toplotna snaga hladjenja ovog kulera na osnovu parametara. U principu voda se može ohladiti do temperature "mokrog termometra" (wet-bulb temperature) koja kod nas u najtoplijem vremenu iznosi oko 17C.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Jun 02, 2011 12:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moj čovek, ima lepše skice od mene. Laughing

Ko ima top filter, može lako da ga preradi, i time obezbedi hlađenje po ovom principu.

Inače, bilo bi dobro ovaj fan vezati serijski sa termostatom, koji bi regulisao uključivanje/isključivanje fan-a, a time i regulaciju temperature.
Ako radi grejač, onda termostat nije potreban.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Manji akvarijum (20l) Likann17 Početak u akvaristici 0 Čet Apr 18, 2024 11:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License