Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Crvene biljke! Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Vlada991
Akvarista



Registrovan: 06 Avg 2011
Poruke: 732
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Pon Sep 05, 2011 12:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Poz svima. Imam jedno pitanjce... Koje biljke su crvene po default-u, znachi bez prihrane, all natural. Smile

Tnx. Razz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Sep 05, 2011 12:41 am Snimi Poruku Nazad na vrh

rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pon Sep 05, 2011 1:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Boja biljke pored same karakteristike vrste zavisi i od svetla.
Crvene biljke (kako kopnene tako i vodene) ne koriste zeleni hlorofil za fotosintezu već crveni karoten. On je manje efikasniji pigment od hlorofila što znači da ove biljke rastu tamo gde ima mnogo svetla. Ako opet, nemaju dovoljno svetla aktiviraće zeleni hlorofil.
Na sledećoj slici je higrophila salicifolia koja je izašla iz vode i raste emerzno. Kad sam sklonio senilo i pustio je na sunce, na novim listovima više nije bio aktivan hlorofil već karoten, pa su gornji listovi crveni. Donji listovi dobijaju manje svetla pa ostaju zeleni.
Image
Ova biljka inače nije crvena ali eto jačina svetla ju je učinila. Zanimljivo zapaziti i da su donji listovi tamno zeleni (puno hlorofila) a kako idemo gore bivaju svetlozeleni (manje hlorofila) dok na kraju nije aktiviran karoten. Na nekim listovima se tačno vidi trenutak kad sam pustio svetlo. Do pola je rastao zelen a od pola crven.
Znači:
Ako želiš crvene biljke, najpre moraš odabrati one koje rado angažuju karoten kao pigment i naravno moraš im obezbediti dosta svetla da bi ga pokrenule. Ostali uslovi potrebni za rast biljkke se podrazumevaju (temperatura, pH, CO2 itd)
Još da se dopunim.
Po boji i veličini lista dakle lako možemo saznati kakvo svetlo biljke vole, odnosno za koje mesto su se evolucijom specijalizovale.
Veliki tamno zeleni listovi nam govore da biljka raste u hladovini sa malo svetla. Zbog malo svetla ove biljke rastu obično veoma sporo.
Mali svetlo zeleni listovi nam govore da biljka voli svetlo i da raste brzo.
Crveni listovi nam govore da biljka obožava svetlo.

Ima još nešto. Biljke sa braon listovima. One mogu da rastu i sa malo svetla, jer za fotosintezu koriste pigment koji se aktivira u drugom delu spektra (zelenom, koje biljke sa hlorofilom odbijaju)


izmenio sale75bgd
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
DarwinsDemon
Akvarista



Registrovan: 03 Sep 2011
Poruke: 34
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 05, 2011 1:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

rainforest ::
Boja biljke pored same karakteristike vrste zavisi i od svetla.
Crvene biljke (kako kopnene tako i vodene) ne koriste zeleni hlorofil za fotosintezu već crveni karoten. On je manje efikasniji pigment od hlorofila što znači da ove biljke rastu tamo gde ima mnogo svetla. Ako opet, nemaju dovoljno svetla aktiviraće zeleni hlorofil.


Oprostite čto se ubacujem ali ovo gore i nije baš tačno.
Karoten nije manje efikasan od hlorofila, on samo apsorbuje druge delove spektra, i obično je pomoćni pigment, jer predaje energiju hloforilu.

On se javlja kao dominantan pigment kod biljaka (posebno algi) koje žive na većim dubinama i gde je slabije osvetljenje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DarwinsDemon
Akvarista



Registrovan: 03 Sep 2011
Poruke: 34
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 05, 2011 1:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

rainforest ::

Crveni listovi nam govore da biljka obožava svetlo.



S druge strane, ovo može biti i tačno jer dolazi do aktivacije karotenoida u slučaju prevelikog osvetljenja, te oni dobijaju zaštitnu funkciju tj. štite hlorofil od fotooksidacije preuzimajući svetlost onih delova spektra sa kraćim talasnim dužinama koje se ne koriste u fotosintezi


Ostalo što je rainforest napisao stoji i slažem se Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pon Sep 05, 2011 2:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Divno...
DarwinsDemon dobrodošla.

Ovo sa bojom listova sam naučio iz nekih popularno napisanih knjiga za hobiste gde je to tako bilo objašnjeno pa sam tako i preneo. Inače biologija mi nije struka, sticajem okolnosti hobi me tera da je ponovo učim.
Znači ako sam dobro razumeo, s jedne strane karoten se aktivira kad ima mnogo svetla, da zaštiti hlorofil i apsorbuje višak svetla, a sa druge strane u situacijama kad nema dovoljno svetla da iskoristi delove spektra koje hlorofil ne koristi?

U svakom slučaju drago mi je da je ovaj forum dobio stručnjaka na čije znanje možemo da se oslonimo i lakše pronalazimo rešenja u ovom našem hobiju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
DarwinsDemon
Akvarista



Registrovan: 03 Sep 2011
Poruke: 34
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 05, 2011 2:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

rainforest ::
Divno...
DarwinsDemon dobrodošla.

Ovo sa bojom listova sam naučio iz nekih popularno napisanih knjiga za hobiste gde je to tako bilo objašnjeno pa sam tako i preneo. Inače biologija mi nije struka, sticajem okolnosti hobi me tera da je ponovo učim.
Znači ako sam dobro razumeo, s jedne strane karoten se aktivira kad ima mnogo svetla, da zaštiti hlorofil i apsorbuje višak svetla, a sa druge strane u situacijama kad nema dovoljno svetla da iskoristi delove spektra koje hlorofil ne koristi?


tako je.

Citat:
U svakom slučaju drago mi je da je ovaj forum dobio stručnjaka na čije znanje možemo da se oslonimo i lakše pronalazimo rešenja u ovom našem hobiju.


Ništa lepše nego kad zanje dobije i svoju primenu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
netcrush
Akvarista



Registrovan: 23 Jul 2011
Poruke: 193
Lokacija: Sombor/Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 05, 2011 2:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kul, ovo je već zanimljivo Very Happy
Znači biljka se karotenom zapravo prilagođava spektru koji bi inače štetio/ bio nedovoljan hlorofilu Smile

zaista vredne informacije. hvala DD i RF što ste ovo podelili sa nama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pon Sep 05, 2011 2:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E da tako je...
Sad mi pade na pamet da se crvena boja kod nekih vrsta može aktivirati i kad se svetlo smanji.
Npr cryptocorine undulata, althernathera, neki echinodorusi dok rastu emerzno rastu zeleno, kad se potpe novi vodeni listovi im rastu braon ili čak crveno.
E sad imaju one dosta svetla i u toj vodi, ali čim osete vodu odmah aktiviraju karoten, za svaki slučaj.

Suprotno ovoj teoriji ponaša se lobelija cardinalis, koja van vode raste crveno a vodeni listovi su joj isključivo zeleni. Tu je potapanjem pretpostavlljam zaštitni faktor stavljen van snage.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
DarwinsDemon
Akvarista



Registrovan: 03 Sep 2011
Poruke: 34
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 05, 2011 2:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

netcrush ::
kul, ovo je već zanimljivo Very Happy
Znači biljka se karotenom zapravo prilagođava spektru koji bi inače štetio/ bio nedovoljan hlorofilu Smile

zaista vredne informacije. hvala DD i RF što ste ovo podelili sa nama.


to se zove hromatska adaptacija Wink biljka zapravo iskorišćava najekonomičnije ono što joj je pruženo, adaptira se na kvantitativne i kvalitativne promene svetlosti, u ovom slučaju u vodi

Citat:
Suprotno ovoj teoriji ponaša se lobelija cardinalis, koja van vode raste crveno a vodeni listovi su joj isključivo zeleni. Tu je potapanjem pretpostavlljam zaštitni faktor stavljen van snage.


Karoteni su uglavnom lipidne prirode pa mogu biti zaštita od isušivanja i smrzavanja, tako je recimo kod algi koje žive van vode, pretpostavljam da i sa vaskularnim biljkama ima neke veze
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vlada991
Akvarista



Registrovan: 06 Avg 2011
Poruke: 732
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Pon Sep 05, 2011 11:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Puno hvala na informacijama. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Pon Sep 05, 2011 11:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema potrebe za citiranjem postova koji se nalaze na istoj strani. O tome je vec bilo reci x puta. Hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
FEK@
Akvarista



Registrovan: 23 Nov 2009
Poruke: 534
Lokacija: Niksic

PorukaPoslao: Uto Sep 13, 2011 6:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

samo citam vase postove !!! Wink Wink svaka vam cast!!! ovo vazi za RF i Demona Wink Wink Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Neke crvene biljke nasdvoje Na poklon 0 Pet Dec 08, 2023 3:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke bez podloge sloboradov Akvarijumi 4 Sre Maj 03, 2023 1:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Primio bih biljke na poklon Shark Na poklon 6 Čet Mar 30, 2023 12:36 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam ribice i biljke Mladen82 Na poklon 1 Ned Jan 08, 2023 1:38 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License