Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvarijum, spoljni filter i krov od laperije Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
jocika
Akvarista



Registrovan: 02 Jul 2011
Poruke: 42
Lokacija: Šid

PorukaPoslao: Čet Sep 22, 2011 10:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izradio sam akvarijum spoljnih dimenzija 70x40x40 i spoljni dvokomorni filter dimenzija 11x40x40. S obzirom da sam dosta citao ovde na forumu o izradi akvarijuma i filtera, taj deo cu da skratim i iznesem ono sto je najbitnije. Stranice su 6mm, a dno 10mm. Koristio sam crni soudalov silikon "silirub AQ" i lepio sam oko dna. Stavio sam pumpu za vazduh Atman Champion CX-0088 koja ima dva izlaza, tako da jedan ide na filter, a drugi na rasprsivac. Rasprsivac je Air Curtain 45. Verujem da sam izneo sve bitne podatke oko akvarijuma i pratece opreme, a sada cu prikazati nesto sto nisam video ovde na forumu, a ja sam uradio. To su kant trake kojima sam ukrasio ivice akvarijuma i filtera.

Image

Sto se tice krova, najpre sam napravio zabate i ucvrstio lamperijom sa unutrasnje strane.

Image

Za zabate sam namerno postavio lamperiju natraske (zbog sitnijih redova uklapanja) sto je zahtevalo mnogo smirglanja Smile

Image

Stavio sam zabat uz akvarijum da proverim jel sve kako treba

Image

Sledece je da se isece lamperija duzine akvarijuma i filtera zajedno, sto je u mom slucaju 81 cm.

Image

Tu lamperiju sam presekao duzno i dobio dve stafle

Image

Za stranicu krova mi je potrebno 5 letvica, dakle isekao sam 10 letvica na duzinu od 91 cm. 10 cm vise za pokrivanje zabata (debljina lamperije) i napusta.

Image

Sada treba jednu stranicu zakucati ekserima za zabate, a dve stafle koje sam isekao koristio sam da mi drze odstupnicu kako se zabati ne bi pomerili tokom rada sa cekicem Smile

Image

Ucvrscena stranica izgleda ovako

Image

Image

Drugu stranicu, koja ce biti pokretna sam ucvrstio sa tri letvice sa unutrasnje strane

Image

Zajedno (bez sarki) trebalo bi da izgleda nekako ovako:

Image

Na jedan i drugi kraj stafle koju sam koristio za odstupnicu prilikom kucanja stranice za zabate, pricvrstio sam alumunijumski L profil sarafima

Image

Takvu staflu, pricvrstio sam sarafima za jedan i drugi zabat, kako bi stabilnost zabata na strani gde je pokretna stranica bili ojacani, a takodje ce ona da bude i oslonac krova na staklo od akvarijuma

Image

Za oslonac na akvarijum sa druge strane zabata zakucao sam komad lamperije

Image

Sada je vreme da se krene i sa osvetljenjem. Uzeo sam 3 prekidaca, za 3 stedljive sijalice, osigurac i prikljucak za struju, koji sam izvadio iz starog napajanja za racunar

Image

Prikljucak za struju dolazi na zabat koji ce biti iznad filtera. Ocrtam mesto za prikljucak, probusim rupu

Image

Ubodnom testerom isecem rupu za prikljucak

Image

Ispod prikljucka za struju dolazi osigurac

Image

Image

Sada dolazi na red letva na koju ce da se montiraju prekidaci i sijalicna grla. Ta letva je takodje 81 cm i stajace na unutrasnjoj stranici zabata, na vec postavljenu letvicu.

Image

Na toj letvici oznacim mesta gde ce doci sijalicna grla

Image

Prekidace postavljam tako da budu blizu sijalicnih grla

Image

Kada su sve rupe probusene, prelazi se na zastitu. Najpre sam dva puta presao tankoslojnim premazom, nakon cega sam presao 3 puta lakom za camce.

Image

Image

Sledi lemljenje zica za prekidace, nakon cega sam kontakte zastitio silikonom kako ih neko ne bi slucajno dotakao rukom prilikom hranjenja i slicnih radnji ispod poklopca akvarijuma, a isto tako sam zastitio i kontakte od dovoda struje pod krov i osiguraca.

Image

Sve to zajedno sada izgleda ovako

Image

Image

Izgled akvarijuma sa upaljenom jednom sijalicom od 25W. (ovo nije sijalica koju cu koristiti za osvetljenje, ova je 25W 2700K, a ja planiram postaviti 3x28W 6400K).

Image

U akvarijum sam najpre stavio litru treseta rasporedjenog u 3 najlon carape

Image

Na treset sam stavio obican pesak (10 litara), koji sam prethodno isprao u 100 voda Smile i uradio sam, mogu slobodno reci, poslasticu ovog foruma - pecinu od kokosovog oraha, na koji sam privezao neku vrstu mahovine koju sam imao u malom akvarijumu od 5L (ne znam kako se zove).

Image

Na pesak sam dodao malo kamenja da razbije monotoniju peska

Image

Sa unutrasnje strane krova sam zalepio aluminijumsku foliju

Image

Image

I na kraju, to izgleda ovako:

Image

Akvarijum bih zeleo lepo da ozelenim nekom nizom travom, a sa strane gde je filter moze da bude i neka vislja biljka. Kako sam ja pocetnik u akvaristici, svi predlozi ce dobro da mi dodju. Nadam se da ce nekome ovo sto sam izneo biti od pomoci, a zahvaljujem se unapred svima koji mi daju savet ili predlog za biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Sep 22, 2011 10:48 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Vlada991
Akvarista



Registrovan: 06 Avg 2011
Poruke: 732
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Čet Sep 22, 2011 11:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam neki ljubitelj takvih krovova, ali mogu ti reci da si odlichno to uradio, i shto je josh bolje, savrsheno objasnio, tako da ce koristiti nekome sigurno... Zalepi crnu (tamno plavu)foliju sa te strane gde je filter i na zadnjoj strani, posle toga bilo shta da zasadish ima lepo da izgleda. Pogledaj malo u Enciklopediji koje ti se biljke najvishe svidjaju i kupuj. Razz

Pozz!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
peco_edi
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2011
Poruke: 135
Lokacija: RAJVOSA

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 1:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaka cast na projektu, i na extra objasnjenju svega ovog.
Moja prva hauba je bila od lamperije na manjem akvarijumu i to mi je bez imalo sumnje bio najdrazi akvarijum bio je nekih 60 l.
Licno mi se ovakvi tipovi haube nedopadaju (kod nas ih rade od gajbi sa pijace) ali ova tvoja vrijedi pohvale svake.
ovo je sigurno uradjeno kako treba i pedatno od same lamperije,rasvjete,filtera.

Moram ti i par zamjerki uputiti...propustio si da uradis nesto u vezi ovog niova vode u akvarijum koji bi trebao biti pririven. Mozes to odraditi tom tapetom kojom si oivicio filter nalijepi jednu traku duz vrha akvarijuma manje ce prosijavati lampe ispod poklopca i bice sigurno estetski ljepse.

Stiropor ispod akvarijuma nema potrebe za tom debljinom,opet radi estetike a negubis na funkcionalnosti ljepse ce doci neka tanja tabla. 1cm dovoljan.

PS:kako si rijesio ove eksere sto si pokivao lamperiju na jednoj slici su vidni a na drugoj ne. Glasam za ovu drugu tako da znas Wink

I svaka cast za tolike medalje covjece,da je šah puno je hehehehe
Sve najbolje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 1:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo i spretno uradjeno. Smile

Slazem se sa vec napisanim savetima kolega akvarista sa foruma, samo bih ti dodao jos par stvari oko dekoracije. Licno bih izvadio te sitne kamencice koje si nasumice poslagao po dnu i ubacio neki panj i 2-3 veca kamena. Ovako deluje prazno i nekako vestacki. Mada je to moj ukus, ako se tebi tako svidja onda samo napred, svako svoj akvarijum pravi po ukusu za sebe. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Y2K986
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2011
Poruke: 216
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 3:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Od mene samo pohvale za trud i kvalitet vizuelne reprodukcije. Wink
Slozio bih se sa svime sto su prethodne kolege rekle. Vidim da je aq na sredini kuhinje sto znaci da ce se gledati sa obe strane. Bice ti malo nezgodno da to odradis ali snaci ces se vec.
Jedna ideja, kako stojis finansijski? Sjajno bi bilo kada bi aq povezao sa jednim kanister filterom koji bi sakrio negde ispod stola, ovaj spoljni filter da maknes. Samo ideja...
Pristojno osvetljenje za tu litrazu. Biljke ne bi trebale da imaju problem. Kako je kuhinja u pitanju, koja kolicina dnevne svetlosti dolazi do aq?
Da ne cepidlacim, mi masinci ne volimo izraz sraf ili sarav, vec zavrtanj. Smile Sala mala...
Samo guraj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 3:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaka cast majstore. Puno ulozenog truda ali se zato vidi rezultat, samo naprijed. ODLICAN POSAO.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vlada991
Akvarista



Registrovan: 06 Avg 2011
Poruke: 732
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 12:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Joj nisam video da je ak na sredini kuhinje... onda zalepi foliju samo oko filtera, a u vezi biljaka... heh, pokushaj da zasadish biljke zadnjeg plana u sredini, a oko njih manje biljke... mozda lepo ispadne na kraju Razz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
jocika
Akvarista



Registrovan: 02 Jul 2011
Poruke: 42
Lokacija: Šid

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 1:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

peco_edi ::

Moram ti i par zamjerki uputiti...propustio si da uradis nesto u vezi ovog niova vode u akvarijum koji bi trebao biti pririven. Mozes to odraditi tom tapetom kojom si oivicio filter nalijepi jednu traku duz vrha akvarijuma manje ce prosijavati lampe ispod poklopca i bice sigurno estetski ljepse.

Stiropor ispod akvarijuma nema potrebe za tom debljinom,opet radi estetike a negubis na funkcionalnosti ljepse ce doci neka tanja tabla. 1cm dovoljan.

PS:kako si rijesio ove eksere sto si pokivao lamperiju na jednoj slici su vidni a na drugoj ne. Glasam za ovu drugu tako da znas Wink

I svaka cast za tolike medalje covjece,da je šah puno je hehehehe
Sve najbolje.


Sto se tice prikrivanja nivoa vode to tek treba da uradim, kao i stakleni poklopac na akvarijum. Kant trake su sirine 22mm tako da bih prekrio nekih 6cm morao bih lepiti 3 trake jednu pored druge. Iz tog razloga nisam polepio kant traku, ali svakako nesto mora da uradi taj posao, samo sto jos nisam nacisto sta ce to da bude Smile

Stiropor sam hteo staviti 1cm, ali ga nisam pronasao, ovaj od 3 cm sam imao, Slazem se da nema potrebe za tu debljinu, kao i da estetski nije najbolje, ali imam neki plan da njega oblepim istim materijalom cime uradim i prikrivanje nivoa vode u akvarijumu i na taj nacin postignem simetriju izmedju gornjeg i donjeg dela.

Ekseri su vidljivi na stranici koja je zakucana za zabate, a druga stranica koja je pokretna ih nema.

Za medalje je zasluzan moj sin kome je ovaj akvarijum poklon Smile

Fiber ::

Licno bih izvadio te sitne kamencice koje si nasumice poslagao po dnu i ubacio neki panj i 2-3 veca kamena. Ovako deluje prazno i nekako vestacki. Mada je to moj ukus, ako se tebi tako svidja onda samo napred, svako svoj akvarijum pravi po ukusu za sebe. Smile


Panj i ja imam u planu da ubacim, ali dok ga ne nabavim stavio sam ovako. Moj ukus prakticno jos nije iskristalisan, zato mi znaci svaki vas savet i predlog Smile

Y2K986 ::

Vidim da je aq na sredini kuhinje sto znaci da ce se gledati sa obe strane. Bice ti malo nezgodno da to odradis ali snaci ces se vec.
Jedna ideja, kako stojis finansijski? Sjajno bi bilo kada bi aq povezao sa jednim kanister filterom koji bi sakrio negde ispod stola, ovaj spoljni filter da maknes. Samo ideja...
Kako je kuhinja u pitanju, koja kolicina dnevne svetlosti dolazi do aq?
Da ne cepidlacim, mi masinci ne volimo izraz sraf ili sarav, vec zavrtanj. Smile Sala mala...
Samo guraj.


Upravo tako. Akvarijum se gleda sa obe strane kao i sa jednog boka (koji se vidi na slici), zbog toga nemam plan postavljati folije i pozadine sto je predlozio Vlada991. Nemam nikakvo iskustvo, nisam cak ni video uzivo kako izgleda i kako funkcionise kanister filter, ali svakako, ta opcija ostaje otvorena.
Direktne sunceve svetlosti gotovo da nema uopste. U samoj kuhinji (iznad radne povrsine) postoji neonka od 8W koja je uglavnom ukljucena, ali sada dok radi osvetljenje u samom akvarijumu i ona bude ugasena jer akvarijum daje dovoljno svetla.
OK za zavrtanj, ubuduce cu izbaciti te nemacke izraze Smile

I dok sam ja sve ovo napisao, evo i vlada se ispravio sa lokacijom akvarijuma. Tako nekako sam i ja planirao. Ili na sredinu srednji plan, ili da od bokova napravim zadnji plan, ali to ostaje da se resava sada u zavisnosti kakve biljke uspem da pronadjem. Kod mene u gradu je izbor vrlo slab, gotovo nikakav, tako da cu verovatno morati da skoknem do sponzora ovog foruma i fino izaberem sve sto mi treba, samo sto za taj put treba najpre obezbediti sredstva Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
FEK@
Akvarista



Registrovan: 23 Nov 2009
Poruke: 534
Lokacija: Niksic

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 1:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

a pogledaj kako sam ja uradio sa lamperijom...okrenuo sam je sa druge strane...tako mi je nesto ljepse...
Image
sve s super i detaljno uradio i Objavio Smile Smile malo mi strce ovi kamencici...ubaci neki panj i tdd i super Wink

slican krov kao moj...sijalica ista...sa folijom ti nece hvaliti algi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License