Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Ceskanje, ceskanje Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2011 2:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U zadnjih nekoliko dana primetio sam da mi se vecina ribica (posebno zivorotki) ceska o kamen ili biljke, e sad procitao sam ja dosta slicnih tema ovde na forumu, ali me interesuje sta preduzeti u mom konkretnom slucaju...

Odmah da kazem da su sve ribice zivahne, vesele, jedu ok, nemaju promena na telu, reklo i se da je sve idealno...

A pocelo je tako, sad ja povezujem neke stvari, kada sam uneo nove stanovnike u aq. jedan od njih je bio muzjak gupike, kome se sutradan odmah skupio repic, zatim mu se povila kicma ja sam ga izolovao ali nakon par dana je uginao. Nekako u isto vreme ugino mi je i kori, iznenada i bez prethodnih simptoma. Doduse bio je mator i debeo i neverujem da je to povezano sa prethodnim slucajem.

E sad sta je moglo da dovede do ovog ceskanja ribica, postoji dosta mogucih razloga, zarazeni novi stanovnici, prenaseljenost i stres, hranio sam tih dana ribu prokuvanim povrcem u malo vecim kolicinama itd...

Ono sto mene konkretno zanima oliko je zapravo opasno to ceskanje, i postoji li neki prirodan nacin da ribu izlecim tog ceskanja, bez hemije, odnosno lekova. So otpada odmah, posto mi je aq gusto zasadjen biljkama i ne bih da ostanem bez njih...

I jos da dodam da sto se higijene tice, i aeracije vode sve je na zavidnom nivou... nisam pametan....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2011 2:27 am Snimi Poruku Nazad na vrh

CTale
Akvarista



Registrovan: 28 Jul 2010
Poruke: 481
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2011 8:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema dileme, ta guppy koju si uneo ti je napravila pometnju. Moraćeš da počneš sa lečenjem. Pre toga proveri da li se na ribama vide neke bele tačkice.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2011 8:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nema belih tackica, zapravo nema apsolutno nikakvih vidljivih promena na ribicama, sad nesto razmisljam, da li moze da bude do hrane, cesto sam im davao crvene i crne granulice (dzigerica valjda crvena i crna) pored lisnate hrane... hmmmm ???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2011 11:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U vecini slucajeva je hrana u pitanju ako se ceskaju jer je voda opterecena bakterijama a u redjim slucajevima su paraziti. Taj muzjak koji si doneo u akvarium i skupio je rep to je ili bakterialna bolest ili ne daj boze Costia.
Posto na telu kazes da nije bilo nikakvih simptoma nadam se da su bakterije u pitanju.
E sad lecenje bez lekova hmmm tesko, mozes da probas da im smanjis harnu za sad i pojacaj filter ili im nekoliko dana nemoj uopste davati hranu. Menjaj 1/3 vode svaki 3 dan (samo jednu nedelju radi tako). Moguce da ce ti filter vratiti u normalu ceo akvarium a posto imas dosta bilja moze i to da ti pomogne. Jedino ovog mogu da se setim bez lekova za bakterije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2011 7:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Obrni okreni ja im danas kupio neke serine tablete, (nisam zapamtio kako se zovu) 1 tableta na 50 l vode se rastvara, pa cu da vidim kako ce stvar dalje da se odvija...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2011 4:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Proslo je mesec dana od pojave problema, probao sam sve i svasta i napokon dosao do resenja, pa da ga podelim sa vama, jer vidim da ima dosta ljudi sa slicnim problemom.

Nikakve tablete nisu pomogle odmah da kazem, da ne bacate bzveze pare na skupe preparate. Resenje je zeolit! Naime, kod mene je akvarijum prilicno prenaseljen i doza amonijaka a verovatno jos koje-cega je bila poveca.

Pre nego sto sam se odlucio za Zeolit, probao sam i aktivni ugalj i nista. Tek dodavanjem zeolita u filter masu problem je bio saniran, bukvalno preko noci... Evo gledam ih vec par dana i nema ni naznaka za ceskanjem.

Nemam nameru da vadim zeolit jos neko vreme, tj dok ne dodje do njegovog prezasicenja, jer citajuci sve i svasta dosao sam do podataka da je zasiceni zeolit odlican kao jedan od hranljivih elemenata u podlozi biljnog akvarijuma. Znaci nema bacanja, vec pravac u podlogu.

Neki predivni biljni akvarijumi koje sam video u komsiluku (krusevcu) izmedju ostalog obavezno u sebi sadrze kao nezaobilazan sastav i zeolit, eto, tek toliko da se zna....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
bojan86
Akvarista



Registrovan: 02 Jan 2011
Poruke: 743
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2011 11:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pošto se i moje ribice povremeno češkaju, poslušaću tvoj savet. Malo sam istražio taj zeolit i pronašao sam da treba izbegavati da se držu duže (e sad koliko je to duže, predpostavljam mesec dana). Razlog je taj što će ukloniti previše amonijaka i korisne bakterije će ostati bez "hrane" i nestaće, a to znači nevolju u akvarijumu, tj. proces kruženja azota se stopira.

Mada ovo je suva teorija, možda je u praksi drugo. U svakom slučaju bilo bi lepo da posle nekog vremena napišeš izveštaj kakvo je stanje kod tebe u akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dimitrije2402
Akvarista



Registrovan: 11 Nov 2011
Poruke: 56
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2011 1:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Osobine- Zeolit je opste ime za grupu kristala koji se cesto nalaze u matriksu. Oni obuhvataju apofilit,okeanit,pektolit,prenit i stilbit. Zeolit apsorbuje toksine i neprijatne mirise. Kada se zakopa u tlo,ili stavi blizu useva,zeolit je koristan za poljoprivredu i bastovanstvo. Zeolit je Reiki kamen koji potpomaze prikljucivanje energijama i poboljsava prijemcivost na lecenje.
-prepisano iz Enciklopedije kristala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2011 9:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hmmmm mnogo postoji prica o zeolitu, medjutim malo ljudi ga je isprobalo u praksi. Ja trenutno eksperimentisem s njim. Sad ce da odemo malo u offtopic, ali neke stvari nije lose znati. Zeolit je apsorbent, slicno kao i aktivni ugalj, samo sto ima daleko vecu moc apsorpbcije.

Svi ga uglavnom vezuju za apsorbciju amonijaka, medjutim pored amonijaka upija takodje fosfate i teske metale, izuzetno bistri vodu i u kratkom roku oslobadja akvarijum od stetnih sastojaka.

Za razliku od aktivnog uglja koji mozemo koristiti samo jednokratno u filter masi, postoji navodno fora da kada se prezasiti moze da se regenerise... Neki od akvarista tvrde da je ovo sasvim tacno, drugi ne, ja zaista nemam iskustva pa samim tim ni izgradjeno misljenje, no ono sto je 100% tacno, a to je da ne postoji neki odredjeni rok do njegovog prezasicenja, u svakom slucaju je mnogo duzi od aktivnog uglja.

U mom konkretnom slucaju, ja sam ga stavio u filter masi da pokupi ocigledno poviseni amonijak, i teorija uglavnom i ide u tom pravcu da ga treba koristiti prilikom zajebanih situacija. svakako da se ne preporucuje njegova upotreba u novoformirenim akvarijumima jer bi pokupio ogromnu kolicinu amonijaka i usporio proces stvaranja korisnih bakterija, no ono sto mene zanima a to je njegova upotreba u oformljenom akvarijumu posebno kada je akvarijum prenaseljen, dakle nosim se idejom da bi pri stalnom povisenom stepenu amonijaka u jednom takvom akvarijum bio neka vrsta balansera, odnosno da bi apsorbovao visak amonijaka a opet ostalo bi sasvim dovoljno azota za korisne bakterije. To je to sto se tice filtracije.

I druga stvar, mnogo bitnija a to je njegovo koriscenje u podlozi, inace, stvar koja je proverena u praksi. Njegova mogucnost apsorbcije cini ga nekom vrstom mineralnog djubriva ili jos bolje reci rezervoarom hrane za biljke, i tu se stvara neprekidni proces razmene materije izmedju korena biljke i prikupljenih nutrijenata u njemu, a ono sto je najbitnije nutrijenti nisu dostupni algama.

Eto mislite malo o tome Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Y2K986
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2011
Poruke: 216
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2011 11:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Druze, ti resavas problem, umesto da trazis uzrok problema.
Sve sto si napisao o zeolitu manje-vise stoji. Ali evo ti tema za razmisljanje. U tvom slucaju problem je opterecenje vode, navodno amonijakom, zbog prevelikog broja ribica. Umesto sto ubacujes zeolit koji ce resiti problem trenutno ( jer kad ga izvadis koncentracija zagadjenja ce se ponovo povecavati ), povecaj broj biokugli i keramickih prstenova npr. Zasto? Zato sto se tu naseljavaju korisne bakterije. Veca povrsina za naseljavanje, veci broj bakterija. Veci broj bakterija, manje amonijaka a vise nitrata. Vise nitrata, poludece ti biljke ( mozda alge ).
Eto, sve je to zatvoren krug. Jedna promenljiva iziskuje promenu druge. Ne mozes da ocekujes da ti se broj riba povecava, a da ne cinis nista povodom flitracije. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Pon Nov 14, 2011 12:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma sve slazem @Y2K986,
na kraju krajeva to je akvaristicki bukvar sto si mi rekao, medjutim, trenutno nemam gde da premestim visak riba iz tog akvarijuma, kanister filter mi je od pocetka pun biomasom, cak sta vise hemiju nisam ni koristio sve do sada...

e sad mozda do svega toga ne bi doslo da u jednom trenutku protok nije drasticno opao, trebalo mi je dosta da shvatim da je problem bio sa algama u crevima, iako su na izgled izgledala prilicno cista, kada sam ih ocistio samo sto se nisam slogirao sta je sve iz njih izaslo Very Happy

Da skratim pricu, sada kada slozim sve kockice, potpuno mi je jasna slika i posledice i uzroka, ali isto tako u svemu tome vidim i jedno iskustvo vise, a mali eksperiment sa zeolitom ne skodi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
netcrush
Akvarista



Registrovan: 23 Jul 2011
Poruke: 193
Lokacija: Sombor/Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 14, 2011 5:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ili još jednostavnije: nemojte prenaseljavati akvarijum Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
bojan86
Akvarista



Registrovan: 02 Jan 2011
Poruke: 743
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 28, 2011 4:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tusta, reci mi kakvo je sad stanje kod tebe što se češkanja riba tiče? Nakon uvođenja u upotrebu zeolita, da li su se posle ikako ribice češkale?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Pon Nov 28, 2011 5:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidi druze, ja sam zeolit drzao nedelju dana, ribice su prestale skroz da se ceskaju. Problem je nestao i sada kada nema zeolita u filteru, sve je OK.... Probajte ako imate slican problem, proba ne kosta puna, a svakako da ne moze da steti Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
bojan86
Akvarista



Registrovan: 02 Jan 2011
Poruke: 743
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 28, 2011 5:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To je ono što sam hteo da čujem.
Krenuću tvojim putem, pa...

Hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Ceskanje od biljke - Nije Ich Sone_bg Bolest 16 Sub Avg 13, 2016 9:24 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ceskanje od podlogu petsrdjan Bolest 6 Pet Apr 22, 2011 3:17 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ceskanje, bezanje na povrsinu i lezan... Mello Bolest 21 Sub Jan 22, 2011 2:19 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ceskanje lady gaga Bolest 10 Pet Jan 14, 2011 1:28 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License