Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoc oko sastava podloge Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Vasa




Registrovan: 09 Nov 2011
Poruke: 1
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2011 12:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Narucio sam aq od 360l.....120/60/50....zelim da bude biljni pa mi je frka oko podloge...bojim se da experimentisem sa ustedom novca i stavljanjem zemlje za cvece....da li neko moze da mi objasni koji sastav podloge mi je potreban osim onog akvarijumskog kamencica,tj sta treba da kupim,da li postoje vec gogtove podloge za biljni aq u nekim kantama ili...? I ako nije problem neko bilje da mi preporucite....hvala u napred Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2011 12:41 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Jovan85
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2011
Poruke: 156
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2011 2:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postoje kupovne podloge. Mislim da su Tetrina i JBL najbolje. Biljke biras na osnovu uslova koje planiras da im obezbedis.
Nemoj da zuris, ne moras odmah da napunis akvarijum vodom, citaj malo, nista ne ide instant.

Sto vise zuris, vece su sanse da nesto zeznes, naoruzaj se prvo informacijama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
PlantMaster
Akvarista



Registrovan: 04 Okt 2011
Poruke: 49
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2011 3:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav komsija,
dobro ti Jovan85 kaze, prvo dosta informacija i uci na tudjim greskama.
Dosta stvari mozes i sam "nabaviti" , nekada kupovne stvari ne mogu da naprave "cudo".
Posto vec imas viziju da ce akvarijum biti biljni moras dati vise informacija o tome cime raspolazes npr. filtracija , rasveta , da li ces ubacivati CO2 , hrana preko hemije , meka voda ??? Ima mnogo faktora koji uticu da bi se napravio lep biljni akvarijum.

Ti si napisao da imas akvarijum za sada , lepo ali bez mnogo informacija bi znao da ako zelis za rasvetu da stavis neonke od 120 cm ti treba bar 125-130 cm akvarijuma da bi mogao lepo da uklopis svetlo ispod poklopca.

Zemlja za cvece zna da bude odlicna podloga ali u nekim slucajevima zna i da brzinski unisti akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vasa




Registrovan: 09 Nov 2011
Poruke: 1
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2011 6:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Joco...necu zuriti naravno...evo vec duze vreme po ceo dan sam po forumima i citam oko akvaristike...tj opredelio sam se za pirane(pygocentrus nattereri...red bellied piranha)....i citao sam samo o njima tako da me malo mrzelo da citam za te podloge pa reko da pitam...hvala ti videcu onda da uzmem nesto od ta dva Smile Komso(iz Omoljice sam ja...ali da me ne bih smarali stalno gde je to posto vecina ne zna,ja napisah da sam i pa Very Happy Jos nista nisam gledao za filtraciju...znam da treba da mi precisti za 1h 3x vise litara od zapremine aq....pitacu u petshopu kakav je naj za to(uzecu spoljasnji,onu koficu filter ili kako se vec zove),rasvetu tj neonke cu dobiti uz aq i juce kada sam postavio temu jos nisam bio poruci aq,posle toga sam zvao i uklapao aq za moju sobu tacno...tako da su konacne dimenzije...S 125/V 47/D 60....tako da ima mesta za neonke od 120cm....Co2 necu ubacivati.....oko mekoce vode se jos ne razumem...za pirane treba da je(tvrdoca 15-20° dGH i PH 5.5 - 7.5 ).....a za hranu za biljke ne znam sta je naj bolje......koliko izdrzi ta podloga u aq...msm takva sa zemljom,kako se to cisti Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
mantisp8
Akvarista



Registrovan: 20 Jul 2011
Poruke: 50
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2011 7:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa zavisi od poldoge do podloge. Neke hranljive dugo traju, neke krace a opet to dosta zavisi i koliko biljke trose tj koliko ti je ubiljen akvarijum i jos koliko hrane uzimaju od svetlosti ili neke druge prihrane. Ima puno faktora Smile Mislim da jedna podloga moze da traje dve tri godine.

Pozdrav iz Banatskog Novog Sela Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
PlantMaster
Akvarista



Registrovan: 04 Okt 2011
Poruke: 49
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2011 8:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kanister filteri su estetski najlepsi, bioloski funkcionalni i VEOMA skupi. Filtraciju mozes uraditi i sa spoljnim staklenim filterom.
Ako zelis pirane u biljnom akvarijumu pogledaj temu Saleta75bgd.
Moja preporuka je da hranljivu podlogu stavljas ili u zenske carape ili ispod mrezice za komarce jer pirane znaju dobro da razgrnu podlogu u njihovoj igri.

Vidjala sam jata pirana i do 15 komada ali neko pravilo za dobar rast je da ide 50 litara vode na 1 komad pirane , sto znaci ako imas 300 litara 5-6 komada bi bio neki maksimum koji treba da naselis.

Posto se hrane zivom hranom i nikada ne mozes da pokupis sve ostatke nakon hranjenja potrebno je da i filtracija bude prilagodjena tome a to znaci da je cirkulacija od 3x slaba. Pumpa neka bude bar 5-6 x u odnosu na zapreminu.

Sa piranama je malo teze odrzavati neki zahtevniji biljni akvarijum , tako da to opet vodi ka nekim nezahtevnim biljkama koje ce rasti u vodi bez dodavanja co2 i dodatnog djubrenja. Predlog , kriptokorine , valisnerije , anubie , mikrozorumi , mozda neki lotos ,limuni sirokolisni i uskolisni , zatim hrast , sljivica to su sve biljke koje ce rasti i sa manje svetla npr. 2-3 neonke od 120 cm .

Pozdrav i za mantisp8 i BNS.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vasa




Registrovan: 09 Nov 2011
Poruke: 1
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2011 10:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima i hvala vam.....mantisp8 mislo sam da ga bas,bas dobro ubiljim,svetlosti ce imati dovoljno i previse,planiram 5/6 neonki od 120 cm... Smile Komsinice....mislim da je kanister filter mnogo jednostavniji i prakticniji i estetski mnogo lepse izgleda...nema veze sto je skup,skupicu Very Happy Kako mislis,da prvi sloj ide....hranljiva podloga pa mrezica pa sljunak? (ja sam mislio da se to smesa)...procitao sam saletove teme po svim forumima Wink Znam,znam...neko kaze 50l neko 80/100....ovaj aq ce biti 370l i planiram 7 piranica da stavim ako ih negde uopste i nadjem posto sale vise nema...e to nisam mislio da tolika filtracija treba...evo saletov savet za filtraciju oko pirana: Filter treba da je u stanju da u 1 h da 50 % vise vode od zapremine akvarijuma, npr 400l aq - pumpa od 600l/h. Dobra filtracija je jako bitna zbog ostataka nepojedene hrane koja zapada u razne delove aq i raspada se, te se stvaraju pogodni uslovi za razvoj bakterija koje bi mogle lose uticati na zdravlje riba.  Pozeljno je ali ne i obavezno, koriscenje tzv. power head-a zbog stvaranja vodene struje u samom akvarijumu.  Vodu u akvarijumu je pozeljno menjati jednom nedeljno po makar 15 - 20% .... Smile Hvala za biljke,mnogo mi znace vasi saveti Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke bez podloge sloboradov Akvarijumi 4 Sre Maj 03, 2023 1:59 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License