Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Osmokot Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Uto Nov 22, 2011 2:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zanimljivo djubrivo,:

"Svaka granula Osmocote® Exact-a je obložena smolastom opnom, koja reguliše brzinu odavanja hranljivih materija i istovremeno štiti koren.
Unutar svake granule se nalaze svi hranljivi elementi (N,P,K + mikroelementi). Nakon primene, vlaga iz zemljišta prodire unutar smolaste opne i rastvara hranljive materije.
Rastvor hranljivih materija se ravnomerno oslobađa u zemljište, pa koren usvaja hraniva kontinuirano. Tempo otpuštanja hraniva prati potrebe biljaka. Nema opasnosti od predoziranja i ispiranje je minimalno.
Prazna smolasta opna se raspada, obogaćujući zemljište organskim materijama.
Image

Od skora sam prešao na uzgoj u kamenoj vuni, a glavni problem mi je bio kako prihranjivati koren biljaka koje su u kamenoj vuni a gaje se submerzno, dakle ne u hidroponiji. Naišao sam na ovo djubrivo i primenjujem ga tako što uz biljku u kamenu vunu zamotam i osmokot.
Daje odlične rezultate.
Osmokot bi se mogao dodavati i u podlogu pri formiranju akvarijuma a i u situacijama kad je podloga formirana bez hranljivog sloja, tako što bi se kuglice obacivale duboko pod koren.

Sadržaj nije baš najsrećniji:

Image

Zbog nešto jačeg fosfora, ali uz prepostavku da biva konzumiran još u podlozi, mislim da može da prodje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Nov 22, 2011 2:29 am Snimi Poruku Nazad na vrh

rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2011 12:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zanimljiv je metod kojim se osmokot ubacuje pod formiranu podlogu.
U posudice za pravljenje leda u zamrzivaču se na dno sipa osmokot, u tankom sloju, da prekrije dno. Kuglice se preliju se vodom, tek da ih voda potopi i zamrznu se, kad se led stvrdne, kao hranljive ledene tablete uguraju se u već formiranu podlogu, što je dublje moguće.
Led se otopi a osmokot kuglice ostaju duboko i iz dubine polako tokom 6 meseci hrane koren biljke.
Kad se hranivo istroši ponovo se ubaci.
Zar nije skroz dobra fora?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
netcrush
Akvarista



Registrovan: 23 Jul 2011
Poruke: 193
Lokacija: Sombor/Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2011 12:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ovo je odlično znati. Hvala veliko što ste ovo podelili sa nama Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2011 1:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Veoma interesantno! Dakle, granule se prvo rastope u toploj vodi, zatim zamrznu pa u obliku zamrznutih kocki ubacuju u podlogu, ako sam dobro razumeo? Veoma interesantno rešenje za akvarijume sa inertnom podlogom, takođe smatram da su hranjive podloge koje se prodaju kod nas izuzetno lošeg kvaliteta pa mi ovo deluje kao veoma dobra zamena. U kom obliku mogu da ih ubacim u kamenu vunu u keramičkoj saksiji?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jovan85
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2011
Poruke: 156
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2011 1:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja uvek korsitim osmocot exact. Pri formiranju i pri obogacivanju. Radi kao zmaj. Treba voditi racuna, ima onih koji traju 3, 6, 9, 12 meseci. Treba traziti osmocot sa sto duzim vremenom otpustanja hranljivih materija, sto zbog manje sanse predoziranja , sto zbog toga sto cete redje cackati podlogu. Naravno najbolje od 12 meseci, ali kod nas je lako nabaviti ovaj od 3 meseca. Za ovaj od 6 meseci se treba dobrano potruditi, taj imam ja. Za ove od 9 i 12 meseci, mislim da i ne postoje na nasem trzistu, bar ne u manjim pakovanjima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2011 1:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Granule osmokota se ne rastvaraju u vodi, one su nerastvorljive i kao kapsula drže hranivo unutar svoje opne, Osmozom (osmo-coat) hranivo polako 6 meseci izlazi kroz polupropusnu opnu. To je suština.
Znači granule se ne rastvaraju u vodi već se samo u nju potope i zalede
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2011 1:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

OK! Par puta nogom u glavu i ja skapiram sve Laughing Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2011 3:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koje su velicine pakovanja osmokota? I gdje se to ima nabaviti, mislim u kojim radnjama u pet shop-ovima ili negdje drugo???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jongi
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 31 Avg 2010
Poruke: 293
Lokacija: Beograd-NBG

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2011 3:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam vidjao vise vrsta osmokota.Koja je najpogodnija za aq?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2011 8:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vodite samo racuna jer pod brendom 'Osmocote' se krije velika paleta proizvoda, a ime brenda vise oznacava tehnologiju, nego konkretan proizvod.
U pitanju je Osmocote Exact, to necete naci po cvecarama i supermarketima, kome treba, neka potrazi firme koje ga distribuiraju ovde, pa daljim kontaktom doci do maloprodaje.
Ovo je ono sto trazite:
http://www.scotts.hu/portal/do.....b_1001.pdf
Alternativni link:
http://demo.itent.hu/scotts/po.....b_1001.pdf


Poslednji izmenio Blue dana Pet Avg 24, 2012 10:13 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene Blue: Dodat novi link
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2011 10:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Citat:
Led se otopi a osmokot kuglice ostaju duboko i iz dubine polako tokom 6 meseci hrane koren biljke.


Da li je neophodno da se zamrzavaju ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Shone Pa
Akvarista



Registrovan: 24 Jan 2011
Poruke: 305
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2011 12:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam stavljao Osmocote Start , to je za ojacaavanje korena biljke. Dobro se pokazao, bar kod mene nikad nije bilo nista po zlu jer sam i ostale stvari potrebne za dobro odrzavanje odradjivao "kako treba".
Nisam eksperimentisao da bih uporedio dve biljke sa i bez osmocata ispod korena , isao sam krajnje jednostavno - saka O. preko dna pa onda treset, mreza i zavrsni sloj peska,sljunka...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CTale
Akvarista



Registrovan: 28 Jul 2010
Poruke: 481
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2011 3:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

No 1 ::
Citat:
Led se otopi a osmokot kuglice ostaju duboko i iz dubine polako tokom 6 meseci hrane koren biljke.


Da li je neophodno da se zamrzavaju ?


Nije.

Ono je bio predlog kako da se lakše naknadno ubace u podlogu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zola
Urednik
Urednik



Registrovan: 30 Maj 2009
Poruke: 255
Lokacija: Užice

PorukaPoslao: Uto Maj 22, 2012 2:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesuje me kakva su iskustva onih koji su koristili osmokot u mesovitom akvarijumu, gde ima puno riba i drugih zivotinja pored biljaka? Da li ste primetili neke zdravstvene poremecaje, promene u ponasanju ili uginuca?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
zaklina
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2011
Poruke: 52
Lokacija: subotica

PorukaPoslao: Uto Maj 22, 2012 8:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dali je to isti osmocote sto se koristi za saksijso cvece ili neka druga vrsta?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Osmokot Bojan Arhiva Malih Oglasa 0 Čet Feb 23, 2017 5:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Orhideja i osmokot Sone_bg Razno 4 Pet Okt 21, 2016 8:30 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka osmokot Glavash Hemija 4 Sub Jan 30, 2016 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Osmokot NS Bojan Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Jun 20, 2015 9:12 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Osmokot manastiriste Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Apr 25, 2015 8:44 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License