Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 upustva za morsku akvaristiku Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Raka
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 21 Dec 2010
Poruke: 516
Lokacija: mladenovac

PorukaPoslao: Uto Apr 19, 2011 9:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pozdrav posto sam imao morski ak 1978i on je bijo lepljen sa istim lepkom tad je bijo isti lepak jedino je bijo sto nije imalo skimera pasmo pravili i dovijali a sada moze lako dase uradi morski ak i povoljno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Apr 19, 2011 9:05 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Sub Feb 11, 2012 10:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Executor ::
Slažem se sa kolegama koji ne bi menjali 1 slatkovodni za 5 morskih. Slatkovodna akvaristika je čast,a morska akvaristika je privilegija samo bogatih ljudi.


Evo ja mogu za sebe da kazem da nisam bogat, pa ipak imam morski akvarijum. Pitanje je volje i zelje, a ne finansija, pod uslovom naravno da neces neki fancy akvarijum poznate firme koji u startu moze da kosta i 1.000 ili vise evra.

Ja sam moj akvarijum platio 4.300 dinara, dao sam jos mozda 5.000 dinara za so, kamenje i jos neke sitnice (grejac, osnovne testove itd) i to je to. Naravno, ima ulaganja i dalje, ali sve je to sitno, 1.500-2.000 dinara kupis nesto, pa dokupis sledeceg meseca jos nesto... To su cifre koje gotovo svako ko zeli moze da izdvoji.

Kod nas je po meni glavna prevara da je morska akvaristika preskupa i da se cak i ljudi koji su zainteresovani odmah od nje odbijaju. Skoci 20 ljudi na njih na forumu i kazu svi "Batali to, preskupo je".

Ovo pricam iz licnog iskustva jer nikada u zivotu nisam imao nikakav akvarijum, pozeleo sam morski i posto nista nisam znao poceo sam da se raspitujem po nasim forumima. Gotovo svuda su me ljudi odvracali od ideje i govorili kako je to samo za bogate, sto je cista budalastina.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
guppykiller
Akvarista



Registrovan: 24 Maj 2011
Poruke: 360
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sub Feb 11, 2012 11:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

aco s'jedne strane si upravu , sa druge opet...
jeste da su volja i zelja bitne stavke ali su pare u moru najbitnije jer ako ti nekad za nesto ne daj boze zafali ode sve u ...
sad nisi rekao koliki ti je taj ak. i da li je only fish ili reef ... da ne pricam sta mislim recices mi koji je..
za dobar i malo veci reef aq. ta cifra od tih 1000 eura koje si spomenuo je smpesna tj. mala...
za akvarijum od npr 200-300l samo osvetljenje ti kosta 200-300e a ostalo ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 12:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To sto ti pricas je kao da si napunio 18 godina i trazis caletu da ti kupi Mercedes SLS. Cekaj, bato, polako...

Ti odmah o akvarijumu 200-300L... Zasto tako? Zasto ne reci ljudima koji nemaju pojma ali imaju interesovanja za morsku akvaristiku da ne moraju da pocinju sa akvarijumom od 300L.

Mogu da pocnu sa mnogo manjim, mogu mnogo da nauce, sigurno ce im biti teze, ali i sladje. Posle ce, na kraju krajeva, da im bude kao od sale da drze akvarijum od 300L ako budu to zeleli ili finansijski mogli.

I ne znam sta ti ovo znaci "za dobar reef". Dobar moze da bude i od 20L, ili je tebi dobro samo ako je tesko pola tone?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
guppykiller
Akvarista



Registrovan: 24 Maj 2011
Poruke: 360
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 1:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

prvo nemoj da se uzbudjujes i da pravis neka glupa poredjenja jer nema potrebe za tim...
drugo nisam ti ni bata ,nemam 18 i ne vozim mercedes...
sad sam video temu o tvom ak ...
tvoj ak ima 28 l i na njega si potrosio oko 11000 hiljada bez nekih sitnica koje dokupljujes...
e sad to nije ni malo jer mozes da dodas jos neki dinar pa da napravis dobar biljni ili ciklidi koji ce biti minimum nekoliko puta veci od tvog i mozes da cuvas ko covek ribice ... izvini ali za mene je cuvanje ribica u 28 l mucenje ... i da dodam ako si citao temu od prvog posta video si sta je napisao Japamija a on je citirao coveka ciji su akvarijumi vlazni snovi svih nas akvarista koji zajedno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 2:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto si ti rekao "prvo", ajde ja tebi da kazem "drugo":

Nisi ocigledno procitao dobro poruku jer se ni "bata" ni "18 godina" ne odnosi na tebe, nego je rec o poredjenju. Mozda je tebi glupo, meni je logicno kada neko kaze "Ja bih morski akvarijum", a ti mu kazes "Ne mozes ti to da platis", a to je sustina tvojih prethodnih poruka.

Lepo si izracunao koliko sam potrosio na moj akvarijum i iako ima samo 28L ne bi mi palo napamet da "dodam jos neki dinar pa da napravim dobar biljni ili ciklidni" jer me to uopste ne interesuje.

Ti navodis stalno vodu na svoju vodenicu, iako je ovde rec o morskim akvarijumima, a ne o slatkovodnim. Upravo o tome je i bio moj prvi post o tome kako sam ja "docekan" kada sam poceo da se raspitujem o morskom akvarijumu, posto su mi ljudi otprilike rekli da to odmah batalim "jer je preskupo", bas kao sto i ti sada kazes da sam mogao da napravim neki "biljni ili ciklidni".

Tipicno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
guppykiller
Akvarista



Registrovan: 24 Maj 2011
Poruke: 360
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 2:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ok aco to sto sam uporedio biljni ili ciklidni ak. sa tvojim mozda nije bilo na mestu ali to sam uradio samo zbog uporedjivanja litraze a ne zbog cene ak ...
ukusi su razliciti i meni je morski ak san , ali ja morski ak nikad ne bih pravio ispod 150-200 l a mozda i vise jer po meni nista specijalno ne izgleda ako je mali...
nisam zeleo da te odvracam niti zelim da batalis bilo sta tvoj ak je lep samo zamisli da dodas jos hednu 0 pored 28 kako bi izgledao... izvini ako sam te necim uvredio nije mi bila namera ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 3:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma nije ni meni bila namera da se prepirem sa tobom, zaista a pre svega o ukusima ne vredi raspravljati - ja skroz postujem da se ljudima vise svidjaju biljni ili slatkovodni akvarijumi, imaju afiniteta prema tome i to razumem sasvim.

Jedino sto mene u celoj ovoj diskusiji nervira (imao sam malo vremena danas pa sam je procitao od pocetka) je cinjenica da se kroz sve poruke provlaci to kako je morska akvaristika preskupa i kako uopste ne treba ulaziti u to.

Kao neko ko je zarko zeleo da to proba, a nije imao nikakvog ranijeg iskustva, veruj mi da sam se i ja uplasio kada sam to procitao i zamalo odustao. Onda sam krenuo po stranim forumima da citam i video da ljudi pa jos malo i od stare automobilske gume prave morske akvarijume (dobro, preterujem Smile ) i da to nije nikakav "bauk" kao sto se ovde predstavlja.

Dakle cela poenta price je da kada neko bude procitao ovu temu za mesec, dva ili 10 shvati da moze slobodno da udje u morsku akvaristiku, da nije potrebna plata od 3.000 evra za to i da mozda nece izgledati kao akvarijum od 250-300L ali ce bar moci da uziva u svom malom parcetu mora.

Nadam se da smo sada izgladili ovaj mali nesporazum i da nema ljutnje, nije mi bila namera uopste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
guppykiller
Akvarista



Registrovan: 24 Maj 2011
Poruke: 360
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 3:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ma aco sve je ok nema nikakvih problema Very Happy uostalom kad bi svi imali isto misljenje bilo bi monotono... Razz
sto se tice pravljenja bauka od morske akvaristike tu se slazem sa tobom ali to je u vecini slucajeva kad se neko raspituje kod prodavaca, pa te to je zahtevno, to je mnogo skupo i usput ono ,vidi kakve ribice imam a zive u slatkoj vodi itd.
Mada kad ovako generalno pricamo , akvaristika nije tako jeftin hobi bila slatkovodna ili morska ... ja sam za moj ciklidni
puko dasta a tek cu da dajem evo ti neke cene... ak sam nasao jeftino tj dzabe 350l 70 e sa pumpom i 2 grejaca star 9 meseci, a da su mi ga pravili po narudzbini izasao bi me 300-400 e tolko mi trazili, e sad tu ide pozadina 70e pa kanister 200e, ribe ima da me izadju ni sam ne znam, plus hrana i razne sitnice...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 3:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ako bismo sad taj aq hteli da formiramo kao morski evo ovakva bi racunica bila...
aq kostao koliko kosta. kanister ne treba, vec se napravi sump i kupi se skimer, pumpa, zivi pesak i zivi kamen i sve to za tih 200eu. pozadina ne treba a od tih para mogu da se kupe cirkulacione pumpe... i opet dodjemo na isto. razlika je da kada formiramo slatkovodni redje radimo testove sem kada su u pitanju ribe koje zahtevaju meku vodu. to nam podize cenu, ali ako uzmemo da bi npr tu hteo da drzis zahtevnije ribe u varijanti da je slatkovodni, eto trebali bi ti i testovi. pa podloga i i biljke... sad za morski nam je nophodna RO voda ili neka druga koja zadovoljava nase potrebe ali u toj varijanti bi se najbolje isplatio RO uredjaj. ako bolje pogledamo nije ni to razlika jer bi nam za neke zahtevnije slatkovodne ribe koje traze meku vodu opet bio neophodan RO uredjaj... e jedina razlika stvarno jeste u soli koju nemamo sa cime da poredimo a eto, mesecni trosak mora da zalegne.


btw
istina za nano reef nam dosta ovoga nije potrebno.
ne u smislu da za nano reef to ne treba vec RO uredjaj nije neophodan jer se isplati kupovati vodu prilikom zamene iz prostog razloga sto je manja kolicina u pitanju. skimer jeste i nije potreban za nano i td.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
guppykiller
Akvarista



Registrovan: 24 Maj 2011
Poruke: 360
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 4:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

cyrix brate nije bas tako jer da jeste ja bih odma pravio more...
meni bi trebao neki wawe maker koji kosta oko 200e tako da eto ti ga kanister...
zivi kamen 10% od zapremine 35kg moze da se nadje za 10 evra polovan = 350
salinomer oko 30e
testovi oko 30
pa skimer bi me kostao naj manje 300-500 evra
pa so , pa sump , bulkovi , pa ti uzmi saberi ovo jer me boli glava...i plus sam nesto sigurno zaboravio ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 10:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Morska akvaristika je prelepa, pa ko ne voli uziva u ronjenju u moru?! Mene licno morska akvaristika nikad nije interesovala iz jednog jedinog razloga jer nisam od tih kojima je uzitak samo gledati sta se radi pod vodom. Meni je to malo monotono, volim kad ima nekih desavanja, kad se ribe upare i imaju mlade, to je meni recimo uzitak, gledati nihovo odrastanje i ostalo. Naravno, nismo svi isti i savako ima nesto svoje zasto voli akvaristiku.
U celoj ovoj prici ja mogu samo da podrzim acu jer kao prvo uci u tu pricu a pre toga ne imati uopste akvarijum vec krenuti polak osa citanjem i ostalim jer stvar za postovanje i velika hrabrost bas zbog cinjenice da morska akvaristika vodi kao skuplji sport.
Tesko je pricati o mrskoj akvarisitici a ne porediti je sa slatkovodnom tako da cu morati i napraviti neka poredjenja.
Prvo, kad ljudi kazu da je skupa uglavnom uvek u glavi prave poredjenje tipa morski akvarijum od 100 litara i slatkovodni. Sta sve treba za jedan a sta za drugi. Moramo priznati da za morski treba vise stvari sto dovodi do povecanja novcanih ulaganja. Mislim da je to glavni razlog zasto je stvorena prica o skupoci morske akvaristike.
Slozicu se sa acom da se moze i od manje litraze sve lepo skockati. Zasto lep morski akvarijum mora imati primera radi 300 litara? Ne mora.
Mozda taj veci moze da izgleda lepse jer ima vise prostora i samim tim mogucnosti da se u njega svasta stavi ali to nije razlog da se u strartu odbacuje manji akvarijum.
Ja sam po tom pitanju megaloman i voleo bih odmah sto veci, da mogu da osolim i guzu u njemu Smile Ali za to treba imati dobar dzep a s druge strane nece se riba mrestiti unutra pa mi to onako omalo smeta. Mislim sluludo je pricati o tome ali pominjem samo sta je meni uzitak. Mozda bih to i progutao...

Jos jednom, samo napred aco i svaka cast.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
guppykiller
Akvarista



Registrovan: 24 Maj 2011
Poruke: 360
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 2:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojane slazem se s'tobom u svemu i Aci svaka cast ...
ja samo reko da more nije jeftina zajebancija pa sam na kraju uporedio o moj ciklidi sa nekim reef ak.
e sad ne zelim da tupim nesto i da se pravim da znam sve ali sam dosta citao o morskoj akvaristici i velika mi je zelja da ubuducnosti imam neki od 200l ... e sad posto sam reko da sam dosta citao znaci nemam licnog iskustva , video sam da se i morske ribe uparuju i mreste kao i slatkovodne pa si me sad zbunio potpuno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 3:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam mislio da se one ne mogu uparitu u staklu i imati male ali ako mogu onda odlicno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
guppykiller
Akvarista



Registrovan: 24 Maj 2011
Poruke: 360
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 3:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mogu se upariti citao sam da postoje neke ribe ( da me ubijes kako se zovu ) koje su ustonose nalik mbunama koje cuvam...
isto tako sam citao da se klovnovi mreste kao blesavi ali je tesko odrzati ih posle izleganja iz jajasca ,ali ne zbog nekih posebnih uslova vec zbog neke specijalne hrane koje ne moze da se nadje kod nas...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pozdrav svim zaljubljenicima u Akvari... dragan 77 Upoznavanje 0 Čet Jun 04, 2020 11:49 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvaristiku sa Aliexpress-a Alexa777 Razno 17 Sre Okt 17, 2018 12:57 am Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Oprema za akvaristiku joca93knj Arhiva Malih Oglasa 0 Pet Mar 10, 2017 2:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prodavnica opreme za akvaristiku Turtle Arhiva Malih Oglasa 18 Pon Sep 05, 2016 10:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Povratak u akvaristiku sa Nano 13 l :) lazarcanecorso Akvarijumi 7 Ned Jun 05, 2016 3:40 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License