Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 crevni paraziti sta ciniti Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
gari1809
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2010
Poruke: 138
Lokacija: beograd, brace jerkovic

PorukaPoslao: Pet Mar 23, 2012 1:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako napisah u naslovu imam konstantan problem sa crevnim parazitima u akvarijumu. Pošto više neznam šta da radim a sve sam pokušao evo da i vas pitam dali crevni paraziti napadaju samo živorotke? Pored živorotki u aq imam još koridorase, kuli-kulije i ancitruse, za svo ovo vreme nisam primetio da im išta hvali, tj nisam imao gubitaka. Davao sam sve sto sam na forumima čitao počev od orvažila, eritromicina i serabakto tabsa, ali nisam izlečio ribe. AQ je od 70 litara + 15 litara spoljni filter. Šta uraditi?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Mar 23, 2012 1:09 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

zuja
Akvarista



Registrovan: 25 Jan 2011
Poruke: 156
Lokacija: Mladenovac

PorukaPoslao: Pet Mar 23, 2012 6:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za njih je lek orvazil .Koliko si stavljao orvazila i koliko litara je akvarijum?


Poslednji izmenio zuja dana Pet Mar 23, 2012 6:29 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gari1809
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2010
Poruke: 138
Lokacija: beograd, brace jerkovic

PorukaPoslao: Pet Mar 23, 2012 6:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

davao sam po 1 gram orvazila i to 6 dana aq+filter oko 85 litara.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 23, 2012 6:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Možda nisu crevni paraziti, naj bolje bi bilo da izbaciš neku fotku ribe koja je bolesna pa da zajedno vidimo da li je uopšte problem u crevnim parazitima. Kako si zaključio da su crevni paraziti, tj koji su simptomi? Postoji dosta oboljenja koje liče na parazite, možda je nešto drugo. Deak će ti sigurno bolje rastumačiti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gari1809
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2010
Poruke: 138
Lokacija: beograd, brace jerkovic

PorukaPoslao: Pet Mar 23, 2012 7:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

eEbo je žuto-crna moli
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
bjelos
Urednik
Urednik



Registrovan: 17 Jan 2011
Poruke: 148
Lokacija: NYC

PorukaPoslao: Pet Mar 23, 2012 9:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li ribe imaju providan dugacak izmet? Najbolji lek za crevne parazite i najefikasniji je sera baktopur derekt.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2012 11:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Siptomi:
Jako je tesko prepoznati dal su paraziti prisutni jer ribice nekad ne pokazuju nista od simptoma, najcesci simptomi su ceskanje i duguljast izmet.
Duguljast, koncast izmet je tako reci malo providljiv, ljigav, belkasto ili sivo. Cesto se desava da kod promene hrane ili ako dugo nisu dobili hranu imaju
duguljast izmet, u takvim situacijama treba pratiti stanje ribice. U pocetnickom stadiumu ribice jedu redovno, u kranjem stadiumu ribicama se uvuce stomak i
odbija hranu sto na kraju dovodi do uginuca. Ribicama koje su zarazene i ulaze u krajnju fazu gube imunitet i unutrasnji organi propadaju tako reci suzavaju se.

Lecenje u pocetnickom fazi:
Ako je na vreme primeceno moze da se leci sa andolom ili orvagilom. Andol se izmrvi i dodaje se jedna tableta na 100l vode, sutra dan menjanje 50% vode.
Orvagil se rastopi u flasici i tako se dodaje 500mg na 50l vode, sutra dan menjanje 50% vode. Dotle se dodaju tablete svaki dan dok se ne uverimo da se bolest
povukla. Deo vode uvek treba promenuti kad se dodaju orvagil ili andol jer ovi lekovi u vecim dozama ostecuju unutrasnje organe. Menjanje vode je neophodno jer
u vodi uvek ostaje "aktivni" deo leka tako da treba paziti od predoziranja. Filter treba da je ukljucen za vreme tretmana jer i tamo mogu da se uvuku parizit.

Lecenje bez lekova moze da se postigne paprikom ili malsackom. Crvenu papriku (slatku) treba skuvati i oljustiti, izpasirati i tako davati ribicama. Paprika
podize imunitet ribicama i cisti creva od parazita, moze se davati ribicama i ako nisu bolesni jer jaca im i boju a sto je najvaznije imunitet ojacava. Kod maslacka
se skupljaju svezi listovi i prokuvaju se, u provrelu vodu treba na kratko ubaciti listove samo na kratko da omeksa. Posle kuvanja treba iseckati na sitno i tako
davati ribicama da jedu. Maslacak je dobar jer sadrzi jako puno antibiotika sto isto ojacava imunitet i cisti creva od parazita.

Lecenje u krajnjoj fazi:
Kad se bolest jako rasirila tesko se moze izleciti al nije nemoguce. Potrebno je dodavati orvagil ili andol pa cak i metronidazol (samo jednu vrstu leka primenjivati
od navedenih) pa tek sutra dan poceti davati hranu al to nek bude paprika ili maslacak. Ako treci dan odbijaju hranu tim ribicama su svi organi sprzeni tako
da je treba lisiti mucenja jer nece moci da se oporavi. Posle petog dana lecenja treba da se napravi pauza i promenuti 50% vode i lekove dodavati samo svaki 2
dan dok se ne uverimo da se skroz povukla. Kad se menja voda treba usisati sto vise izmeta koji su pali na dno akvariuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zuja
Akvarista



Registrovan: 25 Jan 2011
Poruke: 156
Lokacija: Mladenovac

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2012 7:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Takodje je dobro ako je bolest u pocetnom stadijumu orvazil dodati u hranu . Orvazil razmutis kao sto deak kaze ali od navedenog rastvora sipas malo u kutijicu od hrane , kasiku ili sl. , u taj rastvor sipas hranu i ostavis da upije rastvor . Sa navedenom hranom nahranis ribice i tako 5 dana , po potrebi ponoviti nakon 2 dana . Najbolje kombinovati oba nacina lecenja ( kroz hranu i dodavanje direktno u akvarijum ) .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jongi
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 31 Avg 2010
Poruke: 293
Lokacija: Beograd-NBG

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2012 8:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li je neko isprobavao soltrik sirup protiv parazita?Kada se stavlja u hranu mislim da treba 3% mesavina.Ne znam koliko bi trebalo staviti ako se sipa direktno u vodu,pa ako neko zna neka javi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
branko97KW
Akvarista



Registrovan: 19 Feb 2012
Poruke: 133
Lokacija: Ladjevci / Kraljevo

PorukaPoslao: Sre Apr 04, 2012 10:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Deak dali si misleo na Anbol tako meni pise na kutici
Pise ovako:
tableta
Anbol 300 mg
(acetilsalicilna kiselina)
Jel to to posto imaju parazite dve vec umrle a bile mrsave ko da nikad nista nisu jele

A Deak da te pitam ja naprimer dam 7/10 tablete za 70l , i sutradan promenim 50%vode
I sad da li posle opet treba nesto raditi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jongi
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 31 Avg 2010
Poruke: 293
Lokacija: Beograd-NBG

PorukaPoslao: Sre Apr 04, 2012 11:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Andol(Pliva) ili anbol(Galenika), svejedno je, oba su kopije bayerovog aspirina.Orvagil(Galenika) ne treba kombinovati sa drugim lekovima na kojima pise sitnim slovima da imaju metronidazol da ne bi doslo do predoziranja.


Poslednji izmenio jongi dana Sre Apr 04, 2012 11:03 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pet Apr 06, 2012 12:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jongi je vec dao odgovor za lekove a sto se tretiranja tice ide ovako:
svakog dana stavlja se po 500 mg na 50l vode. Kad se stavlja nova doza leka, prvo se promeni jedan deo vode.
Posle petog dana pravi se pauza od 2-3 dana, promeni se deo vode i onda se nastavi sa lekom svaki
drugi dan u trajanju od desetak dana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
FEK@
Akvarista



Registrovan: 23 Nov 2009
Poruke: 534
Lokacija: Niksic

PorukaPoslao: Čet Apr 12, 2012 10:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja sam davao streptomicin,jugocilin...razmutim ga u flasu od 1,5l vode i uspem u aq...i to sam nedje citao...ali moram probati sa andolom...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zola
Urednik
Urednik



Registrovan: 30 Maj 2009
Poruke: 255
Lokacija: Užice

PorukaPoslao: Pon Apr 16, 2012 3:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Morate biti oprezniji kada ubacujete lekove u akvarijum:
1. Andol, ambol, paracetamol i sl. se uopste ne koriste za bilo kakva oboljenja riba. Sve su to nesteroidni, antiinflamatorni lekovi, ne deluju na bkterije, gljivice ni na parazite, mogu da ostete zeludac i jetru (kod sisara, jer ne znam da iko koristi ove lekove kod riba?!)
2. Eritromicin, streptomici, orvagil, jugocilin, metronidazol su antibiotici - deluju na bakterije, a neki od njih se mogu koristiti kod nekih protozoarnih parazitskih oboljenja (Hexamitiasis npr.) ali ne deluju na crevne nematode, cestode ili trematode (odnosno ne deluju na bilo kakve crve). Ne znam ni pomocu kojih trikova nabavljate antibiotike sada kada je nemoguce uzeti ih bez lekarskog recepta?!
3. Ovaj sirup?! sto se pominje ne znam sta je, ali cisto sumnjam da deluje na parazite.
4.Mozete ribama davati i maslacak i papriku, ukoliko hoce da jedu ne moze da skodi. Definitivno deluje pozitivno za praznjenje creva, jer obiluju vlaknima, paprika ima vitamine A i C, koji jacaju imuni sistem.

Ako postoje gotovi preparati za upotreu u akvaristici, protiv crevnih parazita, njih bi trebalo koristiti. Znam da je veliki problem sa nedostatkom ovih lekova i kod nas nisam siguran da uopste postoje neki gotovi lekovi za upotrebu kod riba. Ali svakako je najveca greska da ubacujete lekove odokativno, a sto je najgore da ne znate da li uopste deluju na ono sto pokusavate da izlecite.

Jedino sto je sigurno jeste da se uredno sprovodi preveniranje pojave bolesti. Kada govorimo o crevnim crvima svima je zajednicko da, ukoliko im razvoj nije direktan, imaju neke prelazne domacine. Ribe unose jaja ili larve hranom i tada se zaraze. Prelazni domacini su najcesce tubifeks crvi u slucaju akvaristike. Kada paraziti odrastu, posle odredjenog vremena uginu i ribe ih izbace iz creva, ali kod jakih infekcija dovode do ostecenja jetre, nervnog sistema, bubrega ili izazovu zacepljenje creva (toksicno i mehanicko delovanje). U akvarijumu najcesce ne postoje uslovi da se infekcija odrzava, pa se ona unosi hranom. Dakle moramo voditi racuna o vrsti hrane koju koristimo i njenom poreklu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Paraziti neki dulemali99 Bolest 2 Pet Jun 16, 2023 10:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Paraziti u akvarijumu danicca994 Bolest 27 Pon Apr 10, 2017 7:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Crevni parazit ili nesto drugo? Angelared Bolest 3 Pon Jan 23, 2017 5:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Crevni parazit Maxy xD Bolest 12 Uto Nov 25, 2014 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skalar-crevni paraziti Nensi Bolest 9 Čet Avg 29, 2013 5:52 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License