Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Početnik - pomoć, saveti Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sub Maj 26, 2012 11:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovde ljudi pomazu i sakom i kapom, kroz dobar savet, iz svog bogatog iskustva, samo treba citati i upijati znanje kako se u startu ne bi pravile greske koje bi nas kostale nerviranja kasnije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Maj 26, 2012 11:55 am Snimi Poruku Nazad na vrh

biljana_ts




Registrovan: 27 Apr 2012
Poruke: 1
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Sub Maj 26, 2012 4:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na podršci, mnogo mi znači. Žao mi je zbog ribica, što učim na svojim greškama i što nisam bila strpljiva i prvo uradila ono što radim sad, tj na svom računaru imam jedno 60% korisnih tekstova i saveta sa ovog sajta i tek počinjem da učim.
Jedno pitanje dali je bolje da borca koji je u priičnom jadnom stanju prebacim u akvarijum kuglu, zapremine je oko 2l da bi se malo oporavio jer definitivno mu nešto ne odgovara čak se bojim da će i da ugine, pa ujedno i da ga odvojim od drugih ribica. Sad se kači na kabal iza filtera gde je najmanje strujanje vode i tu je non stop, čak su mu prednja peraja malo iskrzana.
Što se tiče pumpe nažalost to je što je ne postoji način da se uspori. Predlog mog supruga je da smanji napon struje potenciometrom (ako sam dobro zapamtila) i time snagu pumpe, ne znam dali je ovo moguće ali probaćemo. Imali ko iskustva sa tim ili da mi kažete koja bi odgovarajuća zamena bila za moj akvarijum a ovu mogu da iskoristim kad stigne veći akvarijum.
Još samo da pitam, čitala sam oko postavljanja grana, panjeva u akvarijum, volela bih da ubacima neku grančici čisto da imam neku dekoraciju umesto plastičnih naravno primerenu veličini mog akvarijuma. Ono što me interesuje koje sve domaće drvo dolazi u obzir, meni je dostupna vinova loza, ali šta može još i trebali neka posevna priprema pre nego što se stavi u akvarijum.
Šta mislite o korišćenju drveta iz reka koje je već potopljeno u vodi (s obzirom da mi je Morava u blizini) i dali to uopšte dozvoljeno.
Hvala još jednom i veliki pozdrav.


Poslednji izmenio biljana_ts dana Sub Maj 26, 2012 4:24 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene biljana_ts: Dodato pitanje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sub Maj 26, 2012 4:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

http://www.akvarijum.org/forum.....t1629.html
evo pogledaj ovo pa vidi, a sto se tice panjeva iz morave, i ja sam rastao pored Morave, ne bih ti preporucio da odatle vadis bilo sta jer svasta pluta po vodi a i njive su pored nje, pesticidi i razna hemija je svuda okolo. To je moje misljenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uku
Akvarista



Registrovan: 01 Jul 2011
Poruke: 88
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Maj 26, 2012 4:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biljana borca slobodno odvojite, on je riba dvodihalica (diše i na škrige i na riblji mehur te može da udiše i vazduh) nije mu potrebna areacija (dodavanje kiseonika u vodu) ali kugla mora da bude na toplom znači temperatura u kugli 24-26 stepeni. On je riba iz Indokine i ne podnosi velike temperaturne oscilacije. Hranite ga kao i dosad i on će polako da se opravlja ako nije bolestan.
Za grane budite strpljivi još čitajte i učite. Najvažnije je da stabilizujete akvarijum da vam ne umiru ribice svake nedelje a posle možete da date mašti na volju. Potenciometrom će sigurno pomoći tako da se nemojte zaletati sa kupovinom nove pumpe.Jer pitanje je da li će taj vaš novi akvarijum imati spoljni ili unutrašnji filter tako da morate biti strpljivi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
biljana_ts




Registrovan: 27 Apr 2012
Poruke: 1
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Pon Maj 28, 2012 9:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Preksinoć je uginuo još jedan Corydoras,ujutru nije imao ni glavu ni iznutrice, verovatno je puž ili drugi čistači. Izbacila sam 2/3 vode, isprala filter sa vodom iz akvarijuma i usisala dno zbog sitnih ostataka. Ponašao se isto kao i druga dva, jedino što je fizički bio malo manji. Borac je u kugli i ponaša se isto letargičan, jedva da pojede nešto. Primetila sam da mu je stomak uvučen ali sobzirom da skoro i ne jede. Ali po simptomima moguće je i da ima parazite, šta da kupima i kako da primenim terapiju, za sve ribice. Ako neko zna gde u Kruševcu mogu da kupim preparat i dali da primenim terapiju samo na osnovu moje procene, jer nemam puno iskustva kao što znate. Grejač nažalost nemam u akvarijumima, dnevna temeratura je oko 20 C noću moguće da padne za koji stepen. Koji grejač da uzmem, predlozi, pomozite.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Pon Maj 28, 2012 12:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

BIlo koji grejac do 50w ce biti dovoljan. Nije dobro da temperatura bude tako niska, a takodje nije dobro i da temperatura mnogo varira. Ako riba ima crevne parazite i ako joj je stomak uvucen njoj je najbolje skratiti muke ili je pustiti da ugine.
Lecenje ce najverovatnije biti neuspesno posto je uvucen stomak i odbijanje hrane vec poodmakli stadijum bolesti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
biljana_ts




Registrovan: 27 Apr 2012
Poruke: 1
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Uto Maj 29, 2012 8:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo mene opet. Danas sam kupila grejač Atman AT - 180 230V/50Hz 100W (nije imao od 50W) i termostat. Inače temperatura u akvarijumu pre uključivanja bila 22C povećavaću postepeno do 26C ako treba više vi recite.
Međutim povučena svojim problemom kupila sam i pumpu (Atman AT F302 230V/50Hz) tj filter za vodu koji ima na sebi regulator brzine rada, takođe ima adaptere za kačenje creva za vazduh. Problem je sledeći kada sam sve to sastavila prema upustvu i savetu i priključila pumpa izbacije vazduh 2, 3 min i onda mehurići prestaju da izlaze i crevo za vazduh se napuni vodom do pola. Crevo je iznad površine vode, a pumpa je potopljena prema upustvu. Ponovo proradi kad izbacim vrh pumpe iznad nivoa vode radi 2,3 min i opet stane. Šta da radim? Dali je problem do pumpe jer da nisam dobro postavila nebi uopšte radio.


Poslednji izmenio biljana_ts dana Uto Maj 29, 2012 8:28 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
biljana_ts




Registrovan: 27 Apr 2012
Poruke: 1
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2012 11:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo čisto da vas obavestim, pomor ribica se nastavio. Temperaturu u akvarijumu sam podizala po stepen na dan i stala na 25C, uz sva ostala pravila, skalari su uginuli u dan razmaka izgleda da ima je bilo bolje na nižoj temperaturi. A pre stavljana grejača i jedan jelow molly je uginuo. Ako se ovako nastavi ja uskoro ostajem bez ribica. Borac je u malo boljem stanju počeo je malo bolje da jede, videćemo koje sledeći.
Ostali su: algar, 2 cordijasa, 2 ksifo, 1 black molly, 1 jelow molly,1 zebrica, 1 barbus tetra, 1 amazonac, i 10 ak a možda i više malih barskih pužića. Borac je u kugli. To je to za sada ne znam šta više da kažem radim sve što bi trebalo ali nešto i dalje ne valja. Izgleda da ću uskoro krenuti iz početka.
Pumpu više ne isključujem noću jer bojim se s obzirom da je voda toplija brže gubi kiseonik pa da ne bi bilo problema zbog toga. Nekim kućnim maistorijama uspela sam ublažim strujanje vode iz filtera za vodu tako da je blago mirnije, ali i dalje pravi problem pumpa za vazduh probala sam sa nekim raspršivačima ali nije pomagalo jer je povećavalo otpor i voda je ulazila u crevo za fazduh. Probaći i tu nešto da smislim, do tada pozdrav svima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2012 11:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naj bolje je da kreneš baš od početka, naime, bolje da sve radformiraš i kreneš kako bog zapoveda nego da stalno ispravljaš krive drine. Imaš baš dosta tekstova o cikliranju, kompatibilnosti riba, biljkama... Ako negde zaškripi, pitaj, tu smo da pomognemo!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
biljana_ts




Registrovan: 27 Apr 2012
Poruke: 1
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Sub Jun 02, 2012 12:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na brzom komentaru i po svemu sudeći tako će i biti, dobra vest je što sam pronašla čoveka koji ima akvarijum od 120l i voljan je da prihvati ribice, moj problem je što moje ribice umiru jedna za drugom pa da ne zarazim njegov akvarijum ukoliko su bolesne. Najgore je što ono sve izgledaju dobro i ponašaju se normalno a uginu iznenada. Ostaje mi jedino da mu kažem kakva je situacija i ako prihvati moje ribice dobijaju nov dom a ja krećem iz početka i ne više od 5 ribica. Što je sigurno sigurno.(mala šala, pored sve muke jedino što mi ostaje je da se smejem).
pozdrav i hvala još jednom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aqua.forest
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2012
Poruke: 62

PorukaPoslao: Sub Jun 02, 2012 2:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pokusaj sa vrstama koje su male rastom,da ne prelaze 3-4 cm u maksimalnoj velicini.
Sto se tice panja sa Morave , naravno da je moguce i da postoje primeri gde ljudi uspesno drze godinama unazad panjeve izvadjene iz nasih reka.
Malo je duzi period i procedura pripreme pre nego se ubaci u akvarijum ali je moguce.

Pripremi sve dobro , isplaniraj , informisi se o startovanju akvarijuma , cikliranju , tehnickim pitanjima i polako ponovo.

Budi spremna da ako ovih dana ponovo startujes akvarijum stizu topliji dani u nase krajeve i da su to i najkriticniji za akvarijume , velike temperature podizu i vodi u akvarijumu pa se desava da biljke odumiru , ribe ostaju bez kiseonika , samim tim i bakterije u filteru , povecava se amonijak...sve to ide u krug i bio-hemijski je povezano.

Ne ustrucavaj se da pitas jer : Nema glupih pitanja ,ima samo glupih odgovora.
Pozdrav
Aqua Forest
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
biljana_ts




Registrovan: 27 Apr 2012
Poruke: 1
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Pon Jun 11, 2012 2:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i mene da upotpunim statistiku, black molly je uginuo.
Problem je sledeći temperatura u akvarijumu je dostigla 28C jer je u sobi toplije, dnevna i do 30C ovih dana, a grejač je na 25C i ne pali se. Ja sam isključila čisto da proverim da nije u kvaru a temperatura je trenutno na 27C. Moje pitanje je dali treba da rashlađujem vodu u akvarijumu kad dođe do određene temperature. Pokušavam da zamračivanjem sobe smanjim temperaturu u prostoriji jer to definitivno utiče na povećanje temperature u akvarijumu. Dali da gasim svetlo u akvarijumu i u toku dana na neko vreme jer i ona sigurno zagreva vodu, otvor na poklopcu je skroz otvoreni, dali to pomaže, premda je to otvor 7x5 cm, zbog isparavanja.
Borac u kugli je napravio venac mehurića po površini vode prepostavljam da je zbog temperature i kiseonika u vodi, pa mu menjam na 3 dana pola količine vode, grešim li? Definitino se oporavio jede dobro i vratila mu se boja.
Samo da ne ugine iznenada jer kod mene na izgled kad se popravi stanje neka ribice ugine, nadam se da nije sledeći (mala šala). Sutra ću sigurno znati dali imam novi dom za moje ribice ako to uspem krećeme iz početka kako treba
Pozdrav svima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
biljana_ts




Registrovan: 27 Apr 2012
Poruke: 1
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Pet Avg 10, 2012 4:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima, evo da se javim, sva vama sam svo ovo vreme, redovno čitam nove postove i pratim šta se dešava na forumu. Nisam ništa pisala jer nisam imala nešto novo da pitam pa da ne koristim vaše vreme uzalud. Što se tiče mog akvarijuma odlučila sam da zadržim ribice bar ono što je ostalo od njih, po 1 algar, cordijas, ksifo, barbus tetra. Borac je nažalost preksinoc uginuo, a amazonac prosli vikend nismo bili kući a svekar kad ih je hranio nije primetio da je puž zaglavljen između stakla i pumpe, nesrećan slučaj (pretpostavljam). Nadam se da nije problem što samo ažuriram statistiku populacije ribica u akvarijumu. Sa vama sam i dalje i pokušavam što više da naučim (ono što sam trebala da radim pre kupovine akvarijuma). Volela bih da u budućnosti da vas iznenadim sa jednim lepim akvarijumom.
Veliki pozdrav za sve.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Ned Avg 12, 2012 3:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

15,000 za akvarijum od 200l nemoj dati sve da ima zlatni ram! U vecini tvojih postova nailazim na jedno isto: forumasi su mi rekli ovo, ali pitacu onog. A onaj potvrdi isto ili kaze isto blago izmenjeno... Moj savet, poslusaj konacno forumase Smile
Sa ovom kolicinom korisnih saveta ne mozes da omanes.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
hadzija




Registrovan: 29 Jul 2012
Poruke: 1

PorukaPoslao: Čet Avg 16, 2012 10:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da ne bih otvarao nove teme i pravio guzvu po forumu, iskoristicu ovaj topic za jedno pitanje.
naime, primetio sam da sto/postolje/kako god na kome akvarijum treba da stoji, na kome i stajao i prosli ima mali 'stomak', tj. ulegnuce, od nekih 4-5mm po sredini. interesuje me da li ce deblji stiropor moci to da 'ispegla', ili da se ne igram uopste sa tim.
akvarijum je dimenzija 100x35x40, zapremine 140l.
misljenja?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 200 litara - početnik od nule :D sloboradov Akvarijumi 25 Uto Maj 02, 2023 1:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnik u akvaristici Aleksandar193 Početak u akvaristici 22 Ned Apr 30, 2023 4:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mornar početnik, Voždovac G.Blagojevic Upoznavanje 0 Uto Mar 15, 2022 1:01 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Praćenje od početka uz pomoć tropica ... sallediznilend Početak u akvaristici 0 Pon Feb 14, 2022 8:55 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License