Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 kvalitet vode Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
gari1809
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2010
Poruke: 138
Lokacija: beograd, brace jerkovic

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 6:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesuje me da li je neko mozda kontrolisao kvalitet vode u aq sa unutrasnjim filterom nebitno da li je korner ili sundjer. Kakvi su parametri vode?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 6:12 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 8:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kako mislis da li je neko kontrolisao??
sta da li je kontorlisao?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gari1809
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2010
Poruke: 138
Lokacija: beograd, brace jerkovic

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 9:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zhorz ::
kako mislis da li je neko kontrolisao??
sta da li je kontorlisao?

Parametre vode amonijak, nitrate, PH itd.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
anubiasbarteri
Banovan
Banovan


Opomene: 1
Registrovan: 24 Okt 2012
Poruke: 54
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 9:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Parametri vode (kvalitet) ne zavise samo od vrste filtera već i od mnogih drugih faktora. Najpre zavisi od toga kakvu si vodu sipao u akvarijum, šta stavljaš od hemije, lekova, prihrane, od kojeg je materijala podloga, koliko i kojom hranom hraniš ribice, koje ribe držiš i u kom broju, koja je litraža akvarijuma, koliki je kapacitet pumpe, da li imaš biljaka i u kojoj količini, da li je akvarijum iscikliran ili ne, da li unutra guraš ruke svaki čas i dr... Kad uzmeš u obzir sve nabrojano i nenabrojano, shvatićeš da je na tvoje pitanje nemoguće odgovoriti jer loše postavljeno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 9:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa verovatno jeste, ali ne znam sta tebi moze da znaci taj podatak??!!
Svaki akvarijum je razlicit i parametri zavise od milion stvari (velicina akvarijuma, broj i vrsta zivih organizama, vrsta i kolicina filter materijala...)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 11:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

samo redovno odrzavaj akvarijum, nemoj prenaseliti isti, ne hrani previse ribe. Zavisi koliko je veliki akvarijum, nemoj se preterano opterecivati parametrima vode ako si pocetnik. Procitaj deo namenjen za pocetnike, sve je lepo objasnjeno. Imam dva akvarijuma, 37l i 30l. Sundjer filter i potapajuci motorni u vecem (ekstra ubiljen, kvarcni pesak, bez hranljive podloge). Manji mresni sa korner filterom, bez podloge sa nesto biljaka. Svi lepi zdravi i veseli. Samo redovno odrzavanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 9:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

anubiasbarteri ::
Parametri vode (kvalitet) ne zavise samo od vrste filtera već i od mnogih drugih faktora. Najpre zavisi od toga kakvu si vodu sipao u akvarijum, šta stavljaš od hemije, lekova, prihrane, od kojeg je materijala podloga, koliko i kojom hranom hraniš ribice, koje ribe držiš i u kom broju, koja je litraža akvarijuma, koliki je kapacitet pumpe, da li imaš biljaka i u kojoj količini, da li je akvarijum iscikliran ili ne, da li unutra guraš ruke svaki čas i dr... Kad uzmeš u obzir sve nabrojano i nenabrojano, shvatićeš da je na tvoje pitanje nemoguće odgovoriti jer loše postavljeno.


Bravo Bravo Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
gari1809
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2010
Poruke: 138
Lokacija: beograd, brace jerkovic

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 10:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ček da pojasnim. Bio sam kod čoveka koji ima aq od nekih 200 litara, a od filtracionog materijala u spoljnom filteru ima samo običan sundjer debljine 3-4 cm i nekoliko slojeva perlon vate ukupne debljine od oko 25 cm. Od hemije nekoristi ništa, od riba ima neonke, gupike, titeje, moli, ancije, korije i jedno 7-8 amazonaca. Zato sam i postavio pitanje u vezi kvaliteta vode u aq sa unutrsnjim filterom, jer zna se da unutrasnji filteri i nemaju bas neki filtracioni materijal.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 10:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I? Ja i dalje ne razumem sta konkretno zelis da znas.
Procitaj ponovo odgovor anubiasbarteri-a i moj. Da li ce unutrasnji filter moci da da zadovoljavajucu cistocu vode zavisi od mnogo faktora.


Poslednji izmenio chikavili dana Pon Dec 17, 2012 11:00 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gari1809
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2010
Poruke: 138
Lokacija: beograd, brace jerkovic

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 12:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa prosto je, da li je neophodan sav taj filtracioni materijal (bio kugle, keramicko prstenje, dzakovi od krompira itd) ako je gore pomenuti čovek dobio dobru filtraciju sa sundjerom i perlon vatom. Isto tako unutrasnji filter Atman AT-F103 je namenjen za aq od 70-150litara, a ima samo sunđer u sebi i dobro radi posao (imao sam jedan takav), pa se pitam da nije mozda preterivanje ubacivati taj silni filtracioni materijal u spoljne filtere, pre 20 godina kao filter masu sam koristio samo sitne kamenčiće u sloju od nekih 20-ak cm i sve je extra radilo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 12:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda jeste preterivanje, mozda nije. Kao sto rekoh, to zavisi od mnogo faktora. Probas pa vidis sta ti radi posao.
Na primer - U malom akvarijumu sa kozicama i dosta bilja, najobicniji i najjeftiniji sundjer-filter ce verovatno super da vrsi posao. Za japanke, zbog njihovog digestivnog sistema, neophodna je bolja filtracija i veci protok.
Znaci sve zavisi od slucaja do slucaja.

U principu, sto veca zapremina/kolicina filter mase (nebitno koja je), to je bolja filtracija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 1:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

gari1809 ::
Zhorz ::
kako mislis da li je neko kontrolisao??
sta da li je kontorlisao?

Parametre vode amonijak, nitrate, PH itd.

34litara, sundjer filter sto ga pokrece pumpa za vazduh, posle 3 meseca, Ph 7.2-7.6, Kh 8, Gh 14, NO2 <0.1, mikrozaborex6, cory x3, sijamski x2, kozica xx, barskih xxx , helene x5.
Biljaka kao dzungla, nezahtevnih, nista hemije nikada.
Taj od 200lit, sta znaci obican sundjer? Mozda vrsi redovniju zamenu vode, nitrati i nitiri se taloze po dnu tako da dobrom zamenom vode sa "dna" mozda i moze da se odrzi ovakva sistem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gari1809
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2010
Poruke: 138
Lokacija: beograd, brace jerkovic

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 6:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

RORY ::
Hm...u zadnjih par meseci na ovom forumu bilo je rasprave i novih teorija po raznim pitanjima, a neke od njih su:
1. Da li je potrebna zamena vode u akvarijumu
2. Da li kanister filteri uopste obezbedjuju biolosku filtraciju, i najnovije
3. Da li je preterivanje stavljanje raznorodne bio-mehanicke filter mase u filtere, sljunak je mozda sasvim dovoljan
Moj zakljucak je:ovaj narod je potpuno retrogradan, vraca se u 19. vek po mnogim osnovama pa i po pitanju akvaristike jer iznova i iznova postavlja pitanja o necemu sto je jasno kao dan, obara aksiome akvaristika dok akvaristicka tehnika i tehnologija i ostatak akvaristickog sveta idu li idu napred.

Sigurno pripadam tom retrogradnom narodu, jer ne mogu poverovati da je sve novo mnogo bolje od onoga sto imamo. Smatram da je u velikoj meri cista propaganda proizvodjača da je bolje za filtraciju vode koristiti raznorazne kuglice od plastike (za cenu 5 kuglica moze se kupiti 1m3 šljunka) nego li npr. sljunak. Ima tu i dobrih stvari, ali sto se tice ucinka filtracije to je tema koja je poprilicno opsirna, a ucinak filtracije na iste akvarijume čiji su filteri punjeni ,,starom" i ,,novom" filter masom nisam nigde pronašao. Što se tiče novih tehnologija i GMO spada u nove tehnologije a ne verujem da se ljudi otimaju da je što više koriste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 6:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gari, pretpostavljam da znas sta je mehanicka a sta bioloska filtracija.
Ukratko, sustina bioloske filtracije je obezbediti staniste koloniji korisnih nitrifikacionih bakterija koje ce vrsiti proces nitrifikacije. Bakterije su sitne i mogu se nastaniti na prakticno bilo sta. Sto im se obezbedi veca povrsina za nastanjivanje i bolja cirkulacija vode njih ce biti vise i bolje ce sluziti svrsi. Ljudi su ranije koristili dzakove za papriku ili sitan sljunak jer imaju veliku povrsinu, onda je neko sracunao da supljikave keramicke perlice imaju mnogo vecu povrsinu i od peska i od dzakova, kasnije je izmisljen sibionit i sta ti ja znam, sve materijali sa vecom spec. povrsinom od svojih prethodnika.
Mehanicka filtracija sluzi da ukloni krupnije, nama vidljive cestice iz vode kako bi voda bila bistra i nama lepa, ribama je najverovatnije sve jedno da ne kazem bolje u malo mutnijoj vodi, nisam proveravao.
E sad moj slucaj, je akvarijum od 320 litara a u filteru sundjer i prelon vata, u smeru kretanja vode. Amonijaka nema tako da zakljucujem da su se bakterije zalegle na bilju i u samoj podlozi. Sto je najverovatnije slucaj i kod tvog poznanika. Ovo nikako ne sme da se uzme kao pravilo i da se drugima sugerise jer drugi mozda imaju vise riba a manje podloge i bilja pa je nema dovoljno mesta za koloniju korisnih bakterija. Svojevremeno sam usluzno odrzavao jedan akvarijum od nekih 500tinak litara sa puno riba par panjeva sa mikrozorumima. Kada me je gazda uposlio rekao mi je da ribe stalno crkavaju, on kupuje one crkavaju, i nije mu to neki problem, ribe su bagatela ali mu zao da crkavaju ipak on voli zivotinje pa kao ajd malo da pripomognem. Akvarijum je bio u sanku, dakle tanak dugacak i visok, dimenzija se ne secam ali verovatno osnove 2,5m * 0,35m, ne vise, filtracija najveci atmanov kanister filter, ne secam se modela ali znam da je bio najveci u tom trenutku. Imao sam testere pa sam odmah konstatovao da ima prisustva amonijaka i to dobrano, zato su crkavale sve ribe dna, ove gore tipa skalari su nekako i opstajale, ali sve pri dnu je crkavalo. Nije bilo mesta za pregradni ili dva kanister filtera pa sam pokusao da stvar resim izmenama vode i sadjenjem biljaka. da skratim pricu, kada se kolicina bilja povecala nekih 50-tak puta mogao sam da prestanem sa intezivnim izmenama vode i da predjem na rezim od 20% nedeljno. Testeri su posvedocili da nema amonijaka i da su cak i nitrati u dozvoljenoj granici a sto je najvaznije ribe nisu ugibale u buljucima. Naravoucenije, moze biti da nam savremene tehnologije nisu potrebne ali i nemora da znaci. Ako si toliki ljubitelj staromodnog nacina zivota, probaj da iskuliras internet i da prodas mobilni:))) Sala mala!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 6:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izgleda sam kucao paralelno sa RORY-em, poenta price je ista:)))


Poslednji izmenio Baia dana Pon Dec 17, 2012 6:50 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY preciscavanje vode Doksas Uradi Sam (DIY) 55 Pon Apr 15, 2019 9:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koje biljke trpe jako strujanje vode? PAN Biljke 5 Pet Jun 22, 2018 10:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License