Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 axolotl Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
sasha83
Akvarista



Registrovan: 07 Apr 2010
Poruke: 67
Lokacija: lapovo

PorukaPoslao: Pon Jun 28, 2010 4:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene u firmi dosle kolege iz slovacke.Jedan sto radi samnom je akvarista.Razmenivali smo iskustva pricali ko sta ima i on mi rece da ima axolotla.Zacudio sam se jer nikad nisam cuo za to.Pokazao mi je sliku.Vodozemac kao guster sa nogama i repom i cudnom izraslinom na vratu.Procackao sam internet i nasao ga.Interesuje me da li ga ima kod nas u ponudi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Jun 28, 2010 4:26 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

sasha83
Akvarista



Registrovan: 07 Apr 2010
Poruke: 67
Lokacija: lapovo

PorukaPoslao: Pon Jun 28, 2010 4:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pon Jun 28, 2010 4:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja mislim da Axolotla nije isto sto i mrmoljak ali nek me neko ispravi ako gresim.A k o ne mozes da nadjes Axolotla ,mozes u nasim potocima koji su veoma cisti naci tkz.mrmoljka *koji je dosta slican Axolotli*,za njih se vezuju neka cudna predanja koja ne bih iznosio, ali mogu da se gaje. Svojevremeno su mogli i mozda i sad mogu da se nadju, ne znam, na Kalenic pijaci u Beogradu,ja sam ih tamo vidjao i u potocima malo dalje od Beograda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
panta93
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2009
Poruke: 299
Lokacija: KRAGUJEVAC

PorukaPoslao: Pon Jun 28, 2010 5:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uuuu sto je ruzan covece,ja ovo ne bi drzao ni za zivu glavu negiranje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
vlada
Akvarista



Registrovan: 01 Maj 2010
Poruke: 164
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pon Jun 28, 2010 5:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo mora da su babe pored slepog misha koristile za vradzbine!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nigros
Akvarista



Registrovan: 28 Feb 2010
Poruke: 1214
Lokacija: Novi Sad/Indjija

PorukaPoslao: Pon Jun 28, 2010 7:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Veoma zanimljiva stvorenja.
Nisu gusteri kao sto mnogi misle nego amfibije - rodjaci zaba, Salamanderi, dazdevnjaci, kako god.
Rastu oko 45 cm.
Vise o njima ovde http://en.wikipedia.org/wiki/Axolotl

Inace video sam obicne dazdevnjake u jednoj radnji u Rumi, nisam se raspitivao za cenu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
Nenad 98
Akvarista



Registrovan: 14 Jun 2010
Poruke: 52
Lokacija: Kikinda

PorukaPoslao: Uto Jun 29, 2010 2:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bljak ima pravo panta ruzni su!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
panta93
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2009
Poruke: 299
Lokacija: KRAGUJEVAC

PorukaPoslao: Uto Jun 29, 2010 8:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni su stvarno ruzni nekako su neodredjeni niti su gusteri niti su zmije Shocked
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Jun 29, 2010 8:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni se licno ne svidjaju i ne verujem da cu ikad imati zelju da ih imam.

[youtube:6cc8a2ec78]http://www.youtube.com/v/ujcNvwe0WpM[/youtube:6cc8a2ec78]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
jana
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2009
Poruke: 303
Lokacija: Aleksinac Srbija

PorukaPoslao: Uto Jun 29, 2010 9:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jesu mnogoo cudni.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav95
Akvarista



Registrovan: 09 Mar 2010
Poruke: 943
Lokacija: Kikinda

PorukaPoslao: Uto Jun 29, 2010 9:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

i gadni!!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Jun 29, 2010 11:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa dajte narode ,nisu toliko ruzni zaboga ... sta bi ste rekli kad biste videli sliku koju je naslikao pikaso a da neznate ko je autor .... sve sto je ruzno ima svoju lepotu, stara narodna
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cheron
Akvarista



Registrovan: 25 Mar 2010
Poruke: 41

PorukaPoslao: Sre Jun 30, 2010 12:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma to sto je Pikaso svrljao to moze i moja sestra od 5 godina... Smile Ali ona nije Pikaso pa to onda nije umetnost (buduci da je ovaj nekim cudnim silama proglasen za umetnika).
A ovo bice mi lici na nekog vanzemaljca iz nekog bzvz horora...mislim da se film zvao Skola straha ili tako nesto, pa ko je gledao film...ali je svakako karakteristicno stvorenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cheron
Akvarista



Registrovan: 25 Mar 2010
Poruke: 41

PorukaPoslao: Sre Jun 30, 2010 12:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sa srpske wikipedie:
Аксолотл (Ambystoma mexicanum) је најпознатији мексички неотенични репати водоземац из фамилије тиграстих даждевњака. Ларве ове врсте не пролазе кроз метаморфозу, тако да одрасле јединке живе у води и задржавају шкрге. Аксолотл потиче из језера која се сада већим делом налазе испод града Мексика. Аксолотли се користе у биолошким истраживањима као модел-организми, због способности да регенеришу делове тела, лаког узгајања и великих ембриона. Врста се сматра критично угроженом
Репродуктивно зрео аксолотл, у узрасту 18–24 месеци, дугачак је од 15 до 45 cm, најчешће око 23 cm. Аксолотли поседују карактеристике ларви даждевњака попут спољашњих шкрга и репног пераја које иде од главе. Главе су им широке, а очи немају капке. Удови су им слабо развијени и имају дуге прсте.
Боја тела је код аксолотла под плејотропним утицајем четири гена, који поседују по два алела у доминантно-рецесивном односу[2]:

1. D/d — „тамни" ген, где присуство алела d карактерише мутанте у развићу, код којих се ћелије са пигментима (меланофоре, иридофоре и ксантофоре) не рашире по целом телу;
2. M/m — „меланични" ген, где присуство алела m онемогућава синтезу иридофора;
3. A/a — „албино" ген, где присуство алела a онемогућава синтезу меланина;
4. AX/ax — „аксантични" ген, где присуство алела ax означава непостојање ксантофора ни иридофора.
Заједничко деловање ових гена одређује прераспоређивање ћелија са пигментима по телу, као и тип ћелија са пигментима које су присутне у телу. Укупан број различитих фенотипских варијанти, односно различитих обојености тела, је 15. Овде су описане најкарактеристичније, са генетичком основом обојености.
Најуобичајенија варијанта боје („wild type“) је маслинасто-тамнобраон, чији је генотип (D/_ M/_ A/_ AX/_). Црна боја (меланизам) јавља се код јединки са комбинацијом алела m/m (генотип D/_ m/m A/_ AX/_). Мало светлије, али и даље врло тамне, јединке су оне са комбинацијом ax/ax (генотип D/_ M/_ A/_ ax/ax). Леуцистичне, тј. светло обојене (беле или бледо ружичасте) са пигментисаним (тамним) очима, су оне јединке код којих постоји комбинација алела d/d (генотип d/d M/_ A/_ AX/_).

Комбинација рецесивних албино алела, a/a, доводи до четири варијанте боје (4 варијанте албинизма), у зависности од других алела:

* D/_ M/_ a/a AX/_ доводи до најједоставнијег албинизма, када су јединке жуто-златне боје;
* уколико је присутна и комбинација d/d, албино јединка је потпуно бела, са сјајним иридофорама јасно видљивим у шкргама;
* уз m/m албино јединка је беле боје, са прелазом у златно-жуту на леђима;
* са ax/ax албино јединка је потпуно бела, са старењем добија жуту боју услед депоновања рибофлавина.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stefkoss
Banovan
Banovan



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 735
Lokacija: crna gora,bar

PorukaPoslao: Pon Avg 09, 2010 3:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

gledao sam u jednoj emisiji da su ugrozena vrsta i da ih je vrlo tesko naci i ja sam se zaintresovao za njih u knjigu iz biologije bila je njihoa slika i nista vise i ja slucajno velicine su malo vece od ljudse sake nikad ih nebi imao ka sam video kako izgledaju
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Axolotl shashkalone Ostali Stanovnici 20 Sre Avg 16, 2017 11:43 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License