Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 LED Cevi rasveta Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
coolbac
Akvarista



Registrovan: 20 Mar 2012
Poruke: 39
Lokacija: Bac

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 8:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav!

Da li je neko koristio,probao nesto ovako kao ove cevi sa linka dole za biljni akv. i kakva su iskustva?

http://www.minor.co.rs/index.p.....000-6500-k

Hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 8:46 am Snimi Poruku Nazad na vrh

don hose
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2011
Poruke: 111
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Dec 18, 2012 9:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja razmisljam nesto ovako , E samo se pitam kako to utice na oci kada je ukljuceno u sobi, naravno necu direktno gledati u nju. Mada imao sam prilike da vidim kako radi led sijalica od 7w, oci su me bolele kako je to jako svetlo.... Very Happy

http://www.ledsrbija.rs/artikl.....%20biljke/

a evo sta kazu:

LED sijalice za rast bilja

Da bi pravilno rasla i razvijala se, svaka biljka zahteva,da u različitim periodima i određenim fazama rasta, bude izložena drugačijem tipu svetla.
U prirodi biljke rastu pod uticajem sunčeve svetlosti, koja im često ne obezbeđuje idealne uslove. Ti idealni uslovi, upravo se dobijaju putem različitih vrsta veštačkog osvetljenja, koje nam omogućava tačno prilagođavanje i balansiranje potreba koje zahteva biljka i mogućnosti koje pruža svetlo. Na taj način biljka će u datoj fazi imati upravo onaj deo svetlosnog spektra, koji joj je u toj fazi najpotrebniji.

Kada kažemo spektar, mislimo na Kelvinovu skalu, koja tačno određuje boje i jačine svetla. Biljka, sama po sebi, vidi samo neke delove tog spektra, te je važno koristiti i akcentovati upravo taj plavi i crveni deo svetlosne skale, kako bi rast biljke bio u potpunosti izbalansiran. Postoje delovi svetlosnog spektra koji biljke uopšte ne vide, takva je situacija sa zelenim svetlom. To je važno znati u situacijama kada biljka zahteva mrak, a iz nekog razloga potrebno je osvetliti prostoriju u kojoj se nalazi, upravo tada korišćenjem zelenih lampi, proces razvoja biljke neće se ni malo poremetiti.

U zavisnosti od faze u kojoj se biljka nalazi, kao i rezultata koje želimo da postignemo, postoje različite vrste sijalica, koje u veštačkim uslovima daju maksimalne rezultate.
Svaka od ovih sijalica ima svoje izuzetne prednosti u određenim fazama razvoja biljke.
LED svetla su se pokazala kao najkompletnija u davanju optimalnih rezultata u celom procesu gajenja.Kada ste doneli odluku o gajenju u zatvorenim prostorima, bitno je da odaberete kvalitetne elemente koji su potrebni u uslovima veštačkog gajenja, kako bi ste dobili maksimalne rezultate.

LED sijalica specijalno dizajnirana za gajenje biljaka može se koristiti za sve faze rasta biljke: fazu vegetacije, fazu cvetanja , rasad, i slično. LED rasveta za biljke može se koristiti u kući, bašti, plasteniku, stakleniku, u parkovima i drugim mestima koja nemaju dovoljno svetlost.
LED sijalica ima grlo E27, standardno sijalično grlo, i kao takva može se uvrnuti u standardnu sobnu ili stonu lampu. A postoje i veliki paneli za veće površine

Zašto LED?

LED sijalice proizvode savršen spektar svetlosti za rast biljaka. Iskorišćenost LED svetlosti kod biljaka je maksimalna i nekoliko puta veća od iskorišćenosti svetla kod HPS sijalica. Biljke ne vide sve talasne dužine koje proizvode HPS sijalice, i zato se kod LED sijalica koriste isključivo one boje svetlosti koje biljke vide i mogu da iskoriste. Iz ovih razloga količina lumena ne može se efikasno porediti između HPSa i LEDa.

Koliko su LED sijalice efikasne?

LED diode poređane u određenim odnosima daju savršen spektar za rast i cvetanja biljaka, i pružaju maksimalnu iskorišćenost svetla!
Spektar:

Crveno svetlo: 620-670 nm - za cvetanje biljke.

Plavo svetlo: 430-470 nm - za rast biljke.



- mala potrošnja energije
- mnogo manje toplote
- ektremno dug životni vek -50,000 + sati
- minimalno zagađenje


Napomena
Svetlo bi trebalo da bude pozicionirano1-2 metra iznad biljaka
Ne postavljati sijalice blizu vode kako bi se izbegla oštećenja
Preporučeno vreme rada LED sijalica ne bi trebalo da prelazi 20 sati dnevno!
Ne gledajte direktno u svetlost dok je sijalica uključena


Poslednji put izmenio don hose dana Uto Dec 18, 2012 9:37 am, izmenio ukupno 6 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Dec 18, 2012 10:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

7W ili 9W sto je coolbac linkovao, kako to da racunamo u odnosu na klasicne "neonske" Wate?
a cena je sitnica za 9W, 60cm (bez PDV-a) 2,840.50 din......
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Dec 18, 2012 11:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nekolicinu puta smo pricali da potrosnja koju neko svetlece telo trosi za svoj rad nije merodavna mera za izracunavanje odnosa za rast bilja. W/L je nesto sto je usvojeno svojevremeno kada su svetleca tela imala pribliznu potrosnju struje i jacinu isijavanja. Ono sto je kasnije usledilo jeste da je uzet u obzir i spektar boje svetleceg tela pa je odnos izracunavanja W/L jos vise izgubio smisao jer su pojedine cevi imale i vecu moc isijavanja tj veci koeficijent LUMENA. Kada je na red doslo i ocitavanje svetiljki po CRI indeksu, pa PAR, PUR .... e tu postaje prava nauka kako i koje osvetljenje izabrati za biljke.
Led osvetljenje ne koristim ali vidim da polako i na mala vrata ulazi i u akvaristicke vode ( prvenstveno zbog cene ), pa se namece zaista pitanje koliko je efikasno i sta izabrati. Mislim da se treba drzati Lumena i spektra boje tj Kelvina a potrosnja ... to je vise bitno za mesecni racun Smile.
Evo dve teme za koje sam se setio da ima nesto sto moze pomoci sta i kako izabrati ( mada u njima nema Led osvetljenja, ali parametri su parametri, pa jos kad su isprobani ).

http://www.akvarijum.org/forum.....t8047.html

http://www.akvarijum.org/forum.....t1373.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Dec 18, 2012 1:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sve je to lepo napisano, a mi obicni smrtnici koji smo usli u ove aq vode kako da (sa)znamo koliki je CCT, nm, Lm, a danasnja maloprivreda pise svasta a unutra nista .....
ja sam pored 5 neonki (tri vrste) stavio i traku SMD 5050 od 1.5metra po sredini, jedino da se nadam da ce dobro uticati na biljke jer kada gledam i ugasim LED ne primecujem bilo kakvo smanjenje kolicine svetlosti....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Dec 18, 2012 3:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo to se i trazi. Ispitivanje tj eksperimentisanje sa odredjenim svetlecim telom i pracenje razvijanja ili ne razvijanje biljnog sveta. Nije za badava pisano da je svaki akvarijum prica za sebe. Izmedju ostalog, u nekom akvarijumu ce se svetlost lakse probijati ka dnu jer je voda cistija ( bistrija ), dok ce u drugom akvarijumu voda biti malo tamnija pa ce se samim tim i svetlosni snop tesko probijati ka dnu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
marko.pa
Akvarista



Registrovan: 27 Nov 2011
Poruke: 139
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Uto Dec 18, 2012 3:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nazalost. kupio sam led rasvetu tek kada sam potpuno batalio biljnu akvaristiku.
Sada se samo ciklidi sepure pod "hladnim" svetlom.
Na 1m akvarijuma sam montirao 2x po metar trake
smd 5050. trosi mizernih 14,4W po metru.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Filip:)
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2009
Poruke: 211
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Jan 09, 2013 10:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

evo da se i ja ukljucim u raspravu neke teme nakon duuzeg vremena Smile
da pitam kakve bi najbolje LED osvetljenje bilo za moj akvarijum od 370l dimenzije: 2m duzina, 60cm visina i 32cm sirina? za sada imam samo dve neonke od po 36w i raste mi samo valisnerija i to ne dalje od duzine samih neonki tj. po sredini akvarijuma ima biljaka a sa strana nista.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vaske
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 09 Avg 2011
Poruke: 3
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Mar 12, 2014 7:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Filipe, ovo je proslogodisnja tema i nadam se da si stekao iskustvo kako bi mi pomogao u dilemi oko osvetljenja akvarijuma 200x50x50cm (LED sijalice; LED trake; neonke...)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka LED rasveta Japonikus Tražnja 0 Uto Apr 12, 2022 2:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta Stefanbgd Tražnja 0 Uto Jun 01, 2021 11:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY led rasveta za morski. xxxvelja Uradi Sam (DIY) 12 Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License