Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pterophyllum scalare ‘Rio Nanay’ - Peru Altum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ViK
Akvarista



Registrovan: 05 Mar 2012
Poruke: 172
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Mar 15, 2013 11:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovoj tekst je moj autorski. Neke slike su pozajmljene sa neta, a ima i mojih. Tekst je objavljen na jednom domacem sajtu, pa ako to predstavlja problem, obrisite naredne postove.

Ovo je interesantna vrsta ciklida, koja mi je zaokupila paznju i akvarijum u poslednje vreme, pa cu da napisem par reci o njoj. Cool

Image


Image

Ova riba se jos naziva i Peru Altum, a ovaj naziv deli ljubitelje na one koji misle da je to samo skalar i one koji veruju da je rec o posebnoj vrsti, nastaloj hibridizaciom sa altumima.Zbog svoje visine, koja dostiže 30cm i izgleda i boje zaista podseca na altume.
Prva slika je pravi Altum a druga Peru Altum

Image


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Mar 15, 2013 11:44 am Snimi Poruku Nazad na vrh

ViK
Akvarista



Registrovan: 05 Mar 2012
Poruke: 172
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Mar 15, 2013 11:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postoje razne spekulacije oko porekla Peru Altuma. Naime, 70ih godina je usled kisne sezone doslo do poplave kod reke Rio Nanay sto je imalo za posledicu da je ustanova za prikupljanje diskusa, koja se nalazila na obali reke, morala da ispusti na hiljade ulovljenih riba u reku. Na taj nacin su se ribe prikupljane u Brazilu i Kolumbiji nasle u reci Rio Nanay. Posle par godina druga kompanija koja je prenosila ribe iz reke Putumayo, je imala poteskoce u letu i bila je prinudjena da sleti na reku i ispusti oko 30 boksova sa divljim diskusima i Rio Nanay i na taj nacin po drugi put slucajno izvrsi poribljavanje ove reke.
80ih godina je pocelo izlovljavanje diskusa iz Nanay reke.
Medju nekim hobistima sada vlada misljenje da su mozda uz diskuse u reku ispustili i altume i divlje skalare i da je na taj nacin moglo doci do hibridizacije riba koje inace u prirodi ne dele stanista.
Rio Nanay reka je inace tamna, kisela reka pH oko 6, tj „Blackwater“, sto je odlicno doslo diskusima pa su se nakon ispustanja u reku odlicno snasli i ramnozili i smatra se da je Nanay reka dom mozda najlepsih diskusa na svetu.


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ViK
Akvarista



Registrovan: 05 Mar 2012
Poruke: 172
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Mar 15, 2013 11:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Madjutim, „Blackwater“ generalno ne odgovara skalarima. Oni, za razliku od Altuma, mahom zive u bistim vodama, sa gustom vegetaciom, tj „Whitewater“. To je jos jedna stavka, zbog koje neki hobisti veruju da je rec o posebnoj vrsti.
Na drugoj slici, pozajmljenoj od George Farmera, se vidi biotopski uredjen akvarijum za ove ribe.
Rio Nanay je, znaci tamna reka, sa obiljem potopljenog korenja, bez podvodnog bilja, bez kamenja sa temperaturom oko 28C. Jedino bilje je ono koje biva potopljeno kada se dize nivo reke.
S druge strane, zagovornici teorije da ne moze doci do hibridizacije izmedju skalara i altuma (ovo je vecinsko misljenje) smatraju prosto da postoji vise vrsta skalara, a ne jedna univerzalna koja ima siroko rasprostranjeno staniste, i da su ove ribe samo jedna od vrsta skalara, koja samo izgledom podseca na altume.
U koju god verziju da poverujete, jedno je sigurno. Rec je vrlo lepoj ribi, impozantnih dimenzija i izgleda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ViK
Akvarista



Registrovan: 05 Mar 2012
Poruke: 172
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Mar 15, 2013 12:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam postao vlasnik 5 F1 jedinki. Cool

Evo i par losih slika, uslikanih mobilnom na brzinu. Rec je o maloj ribi, velicine nekoliko cm

Image


Image


Image

Kod mene se ribe nalaze u ubiljenom aq, sa nenkama (crvenim i plavim), rhodostomusima, raznim L-ovima, koridorusima, ramirezijim i altispinozom.
Ribe su jos male i dok ne odrastu necu mnogo sta menjati. Kasnije se razmisljam da povadim bilje, dodam jos korenja i evetualno umesto patuljastih ciklida dodam jato nekih geophagusa, npr geophagus tapajosa i umesto neonki pojacam jato rhodostomusa, ali o tome cu pisati u svojoj temi Wink
http://www.akvarijum.org/forum.....t9968.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pet Mar 15, 2013 1:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zasto si ovu lepu temu, ovako razvuka, i nisi pisao u okviru jednog posta>inace sta reci, svaka cast na tekstu ribama i ljubavi koju posedujes, sto se i vidi, vezano za ribe. Koje je velicine akvarijum ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ViK
Akvarista



Registrovan: 05 Mar 2012
Poruke: 172
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Mar 15, 2013 1:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemam pojma sto sam razvukao, po navici kako pisem na drugom forumu, gde ne mogu da nastavim pisanje posle ubacene slike, pa malo pisem, pa ubacim sliku.
Ispravite to, ako hocete.
Ja trenutno imam samo jedan aq od 400l kuci. Bili su u njemu diskusi do skoro, ali sam ih prodao ovde jednom clanu, a umesto njih su dosli ove ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ViK
Akvarista



Registrovan: 05 Mar 2012
Poruke: 172
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Dec 23, 2013 11:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posle nesto vise od pola godine da napisem par reci o ribama...
Svih 5 riba koje sam nabavio su i dalje zive. Dva para riba su se izdvojila, na dva suprotna kraja aq, ali do mresta nije jos doslo. Sa tetrama dobro funkcionisu (crvene neonke, rhodostomusi i crne tetre), kao i sa cistacima i drugim ciklidima (geophagusi, patuljasti ciklidi), jedino su kozice, koje su uspevale da odole diskusima, nestale sve. Very Happy
Par slika ...

Image


Image


Image


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
djuraa
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2010
Poruke: 193
Lokacija: beograd, vidikovac

PorukaPoslao: Pon Dec 23, 2013 6:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

lepe fotke i još i još leše ribe Smile Koliko su stari ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
surcinac
Koristan akvarista



Registrovan: 28 Dec 2011
Poruke: 442
Lokacija: Beograd (Surcin)

PorukaPoslao: Pon Dec 23, 2013 6:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao sto sam ti vec rekao ,fantasticni su samo ta pruga Sad tako da drzim ti palceve za mrest i nadam se da ce mali biti po mom ukusu Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tiger barb
Akvarista



Registrovan: 18 Mar 2012
Poruke: 443
Lokacija: Novi Sad 1982 god.

PorukaPoslao: Pon Dec 23, 2013 7:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bas sam se pitao sta je sa Vikom, kao da je ropao u zemlju...
Zaista lepe ribe! Pridruzujem se zeljama surcina pa da bude malaca i da ona pazis na svetlo i da pruge budu prave!
Aj uslikaj ceo aq da vidimo kako izgleda sa novim stanovnicima...mozda u svojoj staroj temi da postavis nove fotke?
Poz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ViK
Akvarista



Registrovan: 05 Mar 2012
Poruke: 172
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Dec 24, 2013 8:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, ta srednja pruga nazalost nije dovoljno vidljiva, zbog toga sto su kao mali, kod odgajivaca drzani sa previse svetla, tj u predugackim intervalima. To ne bi trebalo da se odrazi na potomstvo, ako ga bude.
Slike celog aq ce biti u odgovarajucoj temi, kad geosi porastu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
surcinac
Koristan akvarista



Registrovan: 28 Dec 2011
Poruke: 442
Lokacija: Beograd (Surcin)

PorukaPoslao: Uto Dec 24, 2013 4:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da to sam procitao na poljskom forumu i u vezi varijeteta rio manacapuru , velika je steta kada neko tako lepu ribu upropasti na taj nacin Sad
I ja mislim da ne bi trebalo tako da drzimo palceve Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Sep 25, 2014 6:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ViK , kako se drze F1? Ima li prinova?
Nisam dugo bio aktivan mozda si negde i pisao....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
profiterole
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2013
Poruke: 573
Lokacija: Beograd,Centar

PorukaPoslao: Čet Sep 25, 2014 7:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

prelepa riba,kakva steta,tacno covek da ubije tog za "liniju".
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ViK
Akvarista



Registrovan: 05 Mar 2012
Poruke: 172
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Sep 26, 2014 9:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam primetio pitanja ranije, izvinjavam se.
Te ribe nisu vise u mom vlasnistvu, tj prodao sam ih kada sam menjao ekipu u aq. Mislim da je oglas bio i ovde na sajtu. Ono sto znam je da ribe plivaju u aq od 3.5m, sa raznim drugim ciklidima iz J.A. Raspitacu se da li je novi vlasnik uspeo da ih izmresti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pterophyllum scalare - Peru Altum - k... Looniz Arhiva Malih Oglasa 0 Pet Mar 20, 2015 11:36 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pterophyllum scalare ("Peru Altu... Aquamaniac Arhiva Malih Oglasa 0 Sre Feb 18, 2015 9:16 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati P: Peru altume i Geophagus Red Head T... ViK Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Jan 18, 2014 11:22 am Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Ponuda - 4 x Pterophyllum scalare wild japamija Arhiva Malih Oglasa 1 Čet Jan 03, 2013 12:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skalari - Pterophyllum scalare MiB Ribe 58 Ned Jun 28, 2009 9:22 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License