Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Polozaj CO2 difuzora Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 6:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam video da je o tome pisano, a zanima me.
Da li polozaj difuzora utice na rastvorljivost CO2 u vodi? Zasto to pitam? Zato sto mi je nekako logicno da difuzor stoji sto blize dnu, kako bi mehurici sto vise vremena putovali do povrsine. Logicno mi je i da stoji blize cevi koja vraca vodu u akvarijum kako bi mlaz vode terao mehurice kroz ceo akvarijum. To je ono sto mi je logicno, e sad...
Sa druge strane, u mnogim akvarijuma profi akvaskejpera difuzori stoje, na primer, na polovini akvarijuma, a ne pri dnu. Takodje, skoro nigde nisam video da se nalazi blizu neke cevi koja bi mehurice CO2 razbacivala po akvarijumu, vec se mehurici slobodno penju ka povrsini. Biljke, naravno, izgledaju kao iz bajke. To me i ne bi cudilo da akvarijum ima recimo 50cm. Ali ovde se radi o akvarijumima duzine metar, metar i po, dva...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 6:22 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

vacko000
Akvarista



Registrovan: 25 Jul 2014
Poruke: 347
Lokacija: Novi Sad, Telep

PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 6:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neverovatno, ovo sam hteo da pitam danas Smile Smile

Inace meni difuzor takodje stoji na dnu i mlaz vode ih tera po celom akvarijumu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
paja patak
Akvarista



Registrovan: 03 Maj 2013
Poruke: 288
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 6:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa to sto ti je logicno to i jeste tako, a ti profi akvarijumi imaju opremu od vise stotina eura pa ih zapravo boli dupe da mu pumpa vraca mehurice u akvarijum, ipak je voda lepsa kad je tako savrseno bistra i ne vidi se da pliva nesto po njoj Smile ..ovo je moje misljenje, sacekaj druge odgovore, mozda dobijes i neki strucniji Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 7:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stanje u kojima se nalaze akvarijumi o kojima pricas na fotografijama, nije stalno, odnosno radno stanje, kako da ga nazovem. ljudi provedu dane i mesece u montiranju i poziranju za fotografije, tako da sve sto vidis na tim fotografijama je postavljeno bas tamo gde treba da bude, pumpe cesto iskljucene i izvadjeni delovi opreme, dodatna rasveta iz raznih uglova, efekti na povrsini, itd, da ne nabrajam. Cesto su ti akvarijumi sastavljeni i skockani samo za tu savrsenu fotku, a zapravo ne postoje u stvarnosti u toj koncepciji, niti bi mogli da opstanu duze od par dana/nedelja. Veruj mi da dobar fotograf, priprema i oprema mogu i od krntija akvarijuma da naprave zmiju, isto kao sto i sjajan skejperski rad mozes da unakazis losom fotografijom.

Da se vratimo na osnovno pitanje, zdravorazumski cilj je povecanje efikasnosti, dakle da sto vecu kolicinu CO2 rastvoris u vodi. Polozaj i vrsta difuzora zavise od slucaja do slucaja, prvo sto mi pada na pamet kao univerzalno bi bilo na dnu, ispod izlaza pumpe, ili tako nesto, bilo koji koncept koji ce mehurice drzati dodatno vreme pod vodom i razvuci ih po celom akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 8:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gde me nađe sa temom Very Happy Very Happy
Ako bi mogao da sročim odgovor u jednoj rečenici,rekao bi da je najbolje mesto difuzora ono koje ima najviše efekta na rastvorljivost C02.Ako ga stavim blizu usisne cevi,produžavam mu vreme ostanka u vodi je ga filter usisava,ako ga stavim ispod cevi koja vraća vodu u akvarijum,onde ih mlaz vode rasteruje po akvarijumu ali je manje vreme ostanka u vodi u odnosu na prvu varijantu što je i poenta cele priče.Mnogo veliku ulogu igra plasma C02 kroz samu cirkulaciju vode u akvarijumu.Ako pogledaš recimo temu akvarijum Redžinald 2,čovek ima instaliran sprej bar vertikalno duž leđa akvarijuma sa dva difuzora koji daje fantastičnu pokrivenost celog akvarijuma +EI doziranje,voda se ponaša nešto poput vrtloga.Znaš mnogi ljudi misle da ,,tepih biljke,,su biljke sa visokim svetlosnim zahtevima,a u stvari to su biljke koje imaju visoke C02 zahteve.Taj deo vodenog stuba ka podlozi je i ,,najkritičniji,,za c02.Zato tepih biljke i pate.(ako imamo svetla da alge bujaju,znaj da ta količina svetla ogovara i tepih biljkama Very Happy )Smatram da su difuzori daleko više korisniji u manjim akvarijumima,a za veće ja bih ipak išao na varijantu reaktora ili još bolje in line atomizera koji se kači na kanister filter,cena kod sponzora je 4500+ dinara koliko sam dobro video i to je jedina mana.Ali ono što znam je da od kada sam prešao na reaktor u odnosu na difuzor razlika je nebo i zemlja.Ja sam svoj reakror postavio na pola puta vodenog toka,zapravo na onom mestu gde voda počinje da se vraća ka usisnoj grani,reaktor topi C02 na toliko sitne mehuriće da su skoro nevidljivi golim okom a njegova ,,kapa,,im nedozvoljava da pobegnu napolje iz vode i tako dobijam na vremenu rastvaranja.
Sve u svemu za mene razmišljaš u dobrom pravcu Very Happy Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 8:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Stanje u kojima se nalaze akvarijumi o kojima pricas na fotografijama, nije stalno, odnosno radno stanje, kako da ga nazovem. ljudi provedu dane i mesece u montiranju i poziranju za fotografije, tako da sve sto vidis na tim fotografijama je postavljeno bas tamo gde treba da bude, pumpe cesto iskljucene i izvadjeni delovi opreme, dodatna rasveta iz raznih uglova, efekti na povrsini, itd, da ne nabrajam. Cesto su ti akvarijumi sastavljeni i skockani samo za tu savrsenu fotku, a zapravo ne postoje u stvarnosti u toj koncepciji, niti bi mogli da opstanu duze od par dana/nedelja. Veruj mi da dobar fotograf, priprema i oprema mogu i od krntija akvarijuma da naprave zmiju, isto kao sto i sjajan skejperski rad mozes da unakazis losom fotografijom.

Da se vratimo na osnovno pitanje, zdravorazumski cilj je povecanje efikasnosti, dakle da sto vecu kolicinu CO2 rastvoris u vodi. Polozaj i vrsta difuzora zavise od slucaja do slucaja, prvo sto mi pada na pamet kao univerzalno bi bilo na dnu, ispod izlaza pumpe, ili tako nesto, bilo koji koncept koji ce mehurice drzati dodatno vreme pod vodom i razvuci ih po celom akvarijumu.

Pošto nema lajk evo ovako Bravo Very Happy Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 9:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue i Icethunder su ti dali pravi odgovor. Obican difuzor nije najbolje resenje, ma gde da ga stavis. Ja sam svasta isprobavao. Cak sam probao sa motornom glavom da dodatno razbijem co2. Ne daje neke rezultate. Najbolji je reaktor. Ja sam malo inprovizovao, pa sam iznad difuzora stavio ono serino sranje u koje se stavljaju tablete. Skinuo sam onaj donji deo koji zadrzava tabletu dok se topi. Tako da mehurici iz difuzora idu direktno u preostali plasticni deo i tu se polako topi. Mislim da to moze da se napravi sa nekom plasticnom bocom.
Sustina je da se co2 koji bi izasao na povrsinu sakupi negde i polako topi. KOd mene je to dalo dobre rezultate.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 9:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nema edit Very Happy ,,sprej bar je instaliran horizontalno,, duž leđa akvarijuma iz predhodnog posta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 9:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znam da difuzor nije najidealnije resenje, ali daleko je bolji od kamenog rasprsivaca. A i ja nemam neke fensi biljke koje trpe zbog manje rastvorljivosti, to me je zanimalo cisto onako.

Blue, pa nisam lud, znam da je vecina tih akvarijuma "nasminkana" za slikanje. Ali, nisam mislio samo na slike, vec i na snimke, kao i na neke od akvarijuma koje sam video uzivo. Dosta sam ih video koji su izgledali savrseno (nisu bili za izlozbe ili slikanje), a difuzor im je stajao daleko od dovodne cevi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Pet Okt 31, 2014 5:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Reventon izvini za off,ali bih se samo nadovezao na ovo što je Blue napisao,sve je stvar ugla posmatranja.
1.fotografija ,remek delo slobodno mogu da kažem francuskog aquascape majstora,da li ovde dominira bilje i njegova lepota?Pobednik ovogodišnjeg IAPLC 2014
Image
2.Tema i rad majstora iz drugog ugla Tom Barr 35.strana za respect dutch ,,stajl,,
http://www.ukaps.org/forum/thr.....ost-373519
Subjektivnog sam mišljenja da video daje više realniju sliku stvarnog stanja...
Lepota je u oku posmatrača Very Happy Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Vertikalan polozaj ribice ivanhoe Bolest 3 Sre Jul 25, 2018 8:04 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko co2 difuzora MarkoPenezic Ostala oprema 32 Pet Apr 01, 2016 8:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Spadanje creva sa difuzora reventon Ostala oprema 9 Uto Feb 24, 2015 11:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zacepnjenje difuzora reventon Uradi Sam (DIY) 6 Ned Maj 18, 2014 8:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Velicina difuzora reventon Ostala oprema 3 Čet Jan 23, 2014 4:02 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License