Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvarijum za kozice Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Milan1991
Akvarista



Registrovan: 31 Jul 2016
Poruke: 20
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sre Mar 18, 2020 12:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajde malo da osvezimo forum sa novom-starom temom.
Vec duze vreme sam bez akvarijuma, a po glavi mi se mota ideja o novom, pa bih to podelio s vama, cisto da cujem vase misljenje i eventualno neke sugestije.
Dakle, akvarijum bi trebao da bude dimenzija 100x40x50 (DxSxV), planiram 3D pozadinu, mozda cak i neku sa peskopadima, unutrasnji filter (prelivni ili sa zazorom, videcu jos), podloga ce biti crna, verovatno samo pesak bez zemlje, od biljaka vise vrsta nane i eventualno jos neka nezahtevna bilja, na povrsini mozda neki lokvanj i mahovina i naravno neki lep panj. To bi ugrubo bio akvarijum.

Od stanovnika planiram kozice, vise boja naravno, volim kad je zivo i sareno. Uz njih nekoliko malih ancistrusa, probao bih da pronadjem razne varijetete, jedno jato od 15-ak koridorasa pandi, jato od 15-20 mikrorazbora, vise vrsta puzeva, po 2-3 jedinke od svake vrste i par kuli kuli.

Voleo bih da cujem vase sugestije, pogotovo me zanima da li ce puzevima i kozicama odgovarati isti parametri vode zbog presvlacenja i zbog kucica, tu sam malo tanji sa znanjem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Mar 18, 2020 12:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

peconis
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2018
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Mar 18, 2020 1:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Milane! Ako namenski planiras da gajis kozice, moj ti je savet da ne mesas vise razlicitih vrsta, jer ces posle par generacija mesanja dobiti divlju varijantu (zelenkasto-braon) koja je daleko manje atraktivna od prvobitnih kozica. Niti ces ti znati sta ces sa njima, niti ce neko hteti da ih uzme. Veruj mi da je najbolje da se drzis jedne vrste ( po mogucnosti retke i trazene, jer mozes posle i neki dinar da zaradis i ulozis u svoj akvarijum),a one ce se razmnoziti u vrlo kratkom roku.

Drugo, te dimenzije akvarijuma su prilicno velike za kozice, treba to napuniti biljkama i podlogom, a treba i odrzavati. Ja bih isao na dimezije 70x40x40, idealno i za te ribice koje zelis a i za kozice. Obavezno neka kupovna hranljiva podloga, ne zemlja za cvece ili nesto slicno, nego nameska hranljiva podloga za biljke ili kozice, prvenstveno zbog omeksavanja vode. Samo ta podloga, bez ikakvog peska ili dodataka. To ce malo vise da te kosta u pocetku, ali ce te kasnije postedeti mnogih muka i gubitaka.

Pored podloge, mozes unutru ubaciti i neki mangro panj, da malo oboji vodi i napravi prirodniju atmosferu. Od biljaka bih ti preporucio samo spororastuce i nezahtevne biljke (microsorum, kripte, anubie...) kao i dosta razlicitih vrsta mahovina. Ancitruse ne bih uzimao jer brzo porastu, kopaju i prave haos. Zamenio bi ih oticinklusima, koji su mnogo bolji radnici i potpuno bezbedni za male kozice. Mogu pande, ali pogledaj i habrosus ili pigmy koridorase, oni su jos manji. Kuli kuli i mikrorazbore mozes bez problema. Puzevi ce ti biti zanimljivi dok se ne prenamnoze, ali posle ubacis par helena i resio si problem. Smile

3D pozadina i peskopad je stvar licnog ukusa, ali gledano sa funkcionalne strane nije bas tako dobro pogotovo ako krenu da rastu alge po njoj. Ili u goroj varijanti da ispusta neke hemikalije u vodu, koje kozicama nikako nece prijati.

Na kraju da napomenem da ljudi gaje kozice i po teglama, i sve to moze bez svega sto sam ja napisao. Ali ako hoces da uspes u tome, ovo je isprobani recept. Pogledaj moju staru temu low tech biljni kozicnjak. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan1991
Akvarista



Registrovan: 31 Jul 2016
Poruke: 20
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sre Mar 18, 2020 3:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru! Smile Pogledao sam temu, fantasticna prica i odlican akvarijum, svaka cast na trudu!

Kozice ne bih previse sarao, verovatno tri boje, a ako kasnije krenu "wild" da se radjaju nije vazno, svakako volim kozice, neka bude ziv akvarijum. Prodaja me ne zanima, iako imam gde da ih prodam, zelim da uzivam za svoju dusu.

Razmisljao sam da stavim neki soil, pa preko njega pesak, ali nisam bas siguran kako bi se to ponasalo na duge staze, a citajuci ovde vidim da ljudi imaju razlicita iskustva.

Panj obavezno ide u akvarijum, samo cu videti da li jedan veci ili nekoliko manjih.

Gledao sam sve vrste koridorasa, ja ih obozavam, ali smo svi u porodici vezani za pande i onda bih cisto zbog simbolike ubacio pande u akvarijum, a mozda dodam i jos neku vrstu koridorasa kasnije. Ancistrusi nisu obavezni, a ako ih ubacim svakako bi ih cim porastu menjao za manje. Od puzeva sulavesi i nerite sigurno i ako nadjem kod nas jos neku zanimljivu vrstu.

Za pozadinu se razmisljam bas zbog tih hemikalija koje bi ispustale u vodu, ako smislim lep skejp bez 3D pozadine onda cu ici na tu varijantu.

Znam da mogu da se gaje i u manjim akvarijumima i u teglama, ali ja bih jedan lep kutak za sebe i svoju porodicu, svi volimo vodu i vodeni svet, ranije sam imao akvarijum od 320L, al selidbe i druge stvari su ucinile svoje, pa bih da opet imamo jedan lep, veliki i sarenoliki akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License