Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nesto slicno mahovini se pojavilo na svim kamenima u akv Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
SashaR
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2015
Poruke: 12
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Čet Sep 10, 2015 11:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, cuvam africke ciklide u kombinaciji sa nekim starim ribama i ne diraju se medjusobno pa je tako ostalo ali uglavnom tu su 2 ancistrusa od 6-7cm. Imam podlogu granulacije 1-2mm ja mislim u kombinaciji sa malo krupnijom tamnijom. Samo 2 vestacke biljke u sredini akvarijuma, ostalo je kamenje. Vazdusna pumpa, spoljasnji filter 400l/h i akv dimenzije 100x30x40.

Od pre nekoliko nedelja pojavilo se nesto zeleno na jednom kamenu, izgleda kao mahovina koja tek pocinje da raste sada se to pojavilo na svim ostalim. Temperatura je uglavnom bila 27-28c sada je drasticno pala na 25c zbog ovog hladnog vremena a grejac od 220w verujem (nisam siguran) ocigledno cak i na 30c podesavanju ne moze da zagreje akv preko 25c tako da ne znam sta da radim po tom pitanju.

Elem moja briga je ta mahovina, da li je mozda stetna, sta da radim, sta od algara da trazim posto su tu afrikanci uglavnom. Ancistrusi rade odlican posao po staklu i podlozi ali to niko ne dira. Cak i voda u nekim nedeljama imam utisak da je zelenkasta ali ne u toj meri kao kada sam imao problem sa bakterijama u manjem akvarijumu pre par meseci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Sep 10, 2015 11:43 am Snimi Poruku Nazad na vrh

SashaR
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2015
Poruke: 12
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Čet Sep 10, 2015 11:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvinjavam se ne mogu edit, da li da vadim svo kamenje i da ga perem ? Jer ocigledno raste i siri se po kamenu a ne po podlozi kako za sada stoje stvari. Pozdrav i hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Čet Sep 10, 2015 11:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Daj neku fotografiju, da vidimo o čemu se radi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SashaR
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2015
Poruke: 12
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Čet Sep 10, 2015 2:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dole desno, deluje kao senka ali je u stvari zelene boje
Image

Ovde je zbog svetla ispalo previse zuto/zeleno, ali se vide nijanse zelenog kao mahovina
Image

Ne mogu bolje fotke ovaj mob je trenutno sto imam za ovakve stvari Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Maxy xD
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2014
Poruke: 450
Lokacija: Kosovo,Zubin Potok,Kraljevo

PorukaPoslao: Čet Sep 10, 2015 8:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja na prvoj fotki ne primecujem, a ni druga nije nesto sjajna..
Ako nisi ubacivao mahovinu u aq. onda je vise nego ocigledno da je to alga, a one nikako nisu pozeljne Smile

E, sad, ja pricam kako bih ja uradio..
Ja bih lepo izvadio kamen, i ocistio to, a u slucaju da ne mogu da ocistim, poceo bih sa nekim preparatom..
Ako neko misli da je neispravno, neka iznese misljenje.
Jer ja sam uvek bio za necural pre hemije Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
SashaR
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2015
Poruke: 12
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Čet Sep 10, 2015 9:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa i ja sam za tu opciju samo moram da povadim skoro svo kamenje onda i probam, a ako ne ide nemam kamenja niti nacina da skockam sve nazad.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Maxy xD
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2014
Poruke: 450
Lokacija: Kosovo,Zubin Potok,Kraljevo

PorukaPoslao: Čet Sep 10, 2015 10:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Paa dobro, malo izmeni skejp Very Happy
Salu na stranu, Paa onda prosunjaj malo po delu "Alge"
Ii pokusaj da pronadjes vrstu, da bi otkrio uzrok.
A kada resis uzrok, resio si 80% posla, za sad pokusaj mehanicki da je skines, jedinoo ako bas volis hemiju, paa da isprobavas.. :S Ipak sam ja za proverenu metodu, paa ti odaberi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Mirche01
Akvarista



Registrovan: 23 Avg 2013
Poruke: 779
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Čet Sep 10, 2015 10:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To su uobičajene pojave koje su nam se svima dešavale.
Jesi skoro formirao taj aq , kod mene je to znalo kad tek formiram aq , ali češćom izmjenom vode to odee ...Znaju i puževi bit korisni s time , sve očiste , neko je ovdje stavljao sliku kako su mu puževi sve to očistili ako se ne varam oni Danubilias kako već.
No ,imaš problem koji se svima dešava , predlažem ti da mijenjaš vodu malo češće .pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuAIM AdresaYahoo MessengerMSN MessengerICQ broj
kaplarm
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2010
Poruke: 769
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Čet Sep 10, 2015 11:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskreno ne mogu da vidim na slikama o cemu se radi, time sto ces izvaditi i oprati kamen neces sigurno resiti problem, treba leciti uzrok a ne posledicu. Koje osvetljenje je u pitanju, koliki fotoperiod ? Koliko i kojih biljaka imas ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SashaR
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2015
Poruke: 12
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Pet Sep 11, 2015 12:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

- Akvarijum je formiran pre 6 meseci.
- Od biljaka nema niceg, samo dve vestacke (skromne) koje ne upadaju za oci jer su mi se tu navikli neki ciklidi pa ih nisam vadio.
- Od osvetljenja imam daylight 6000 lumena i jednu stedljivu tako je oduvek bilo.
- Ujutru od 9-10h pa uvece do 9-10h konstantno palim/gasim svetlo.

Imam koridorase sa afrikancima i ancistruse, menjam vodu jednom u 10-15 dana oko trecine. Direktnog suncevog svetla nema medjutim mozda je zbog povucene zavese soba bila dosta osvetljenjija tokom leta pa je mozda to uticalo na stvaranju istih ?

Iskreno ni ja nista ne vidim, samo vidim da je kamen pozelenio, ako pogledam izbliza deluje mi savrseno kao mahovina zato je i tesko da se uslika.

Ribe su u odlicnom stanju ovako, luduju i posto sam blizu akvarijuma primetio bih nesto drugacije kod njih. Elem jednom prilikom pre mesec dana voda je bila malo zelenija nego inace ali zamenom vode to se vratilo u normalu samo eto pojavilo se malo vise zelenog po kamenu.

Sad ne znam da li da vadim sutra kamenje i probam da operem to i izvadim ovo vestacko bilje isto jer me oduvek nerviralo. Nije na svim kamenima tako da mi deluje kao da se polako siri ali iz sredine akvarijuma jer na kamenima uz staklo sa strane toga jos nema.

Ako alge kao alge nisu stetne za ribe ne bih previse brinuo ili bi probao ispiranjem kamena na kojima se nalazi. Malo sam kratak sa vremenom ovih dana pa sta god da se radi morace supruga to da odradi a ne bih da se igra sa hemijom.

Da li puzevi mogu da prezive karleuse i demasone ? Smile Cudi me da su koridorasi jos tu i niko ih ne dira, ako mogu da se provucem sa nekim algarom ili puzevima bilo bi ok.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kaplarm
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2010
Poruke: 769
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pet Sep 11, 2015 12:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam problem sa algama ( ovde ne racunam cijano bakteriju ) do sad uvek resavao biljkama i korekcijom kolicine svetla i fotoperioda i malo cescom izmenom vode. Od hemije easycarbo ali on nema direktne veze sa algama, vec sa biljkama. Ako ih nema previse ribama nece smetati, mozda estetski malo kvari a opet mozda da neki prirodni izgled akvarijumu. Sto se tice vestackog bilja ja bih ga odmah izbacio za kamen sam vec napisao. Sto se tice osvetljenja nikad nisam koristio stedljive tako da ce neko drugi reci da li ti je osvetljenje ok, klasika ti je minimum 0.5W/L ali opet ti nemas biljke.....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SashaR
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2015
Poruke: 12
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Pet Sep 11, 2015 2:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvadio sam vestacko, uspeo da skinem sve sa starih kamena medjutim ostalo mi na jednom mestu 5mm zelenog bas kao zbun za mahovinu doduse mozda pola mm dugacko tako da ne moze da se uslika.

Smanjicu svetlo od 12h dnevno na nekih 7-8h najvise, manje hrane takodje.

Jedini problem mi je sa temperaturom, oko 24-25c mi je sada medjutim imam jos jedan grejac iz starog akvarijuma pa sam stavio njega za test sada da vidim da li bolje greje.

Da li mi preporucujete da stavim jedan na jednom kraju drugi na drugom i nadjem sredinu za temperaturu ? 2 termometra isto na obe strane sam stavio, ili da jedan grejac stavim u spoljasnji filter gde je pumpa sa izlaznom komorom ?

Do sadasnji grejac je bio 220w i eto ne uspe da zagreje vodu a ide zima, ta soba je poprilicno hladna nocu pa ce biti problema, nadam se da mogu sa 2 grejaca da im obezbedim bar 25-27c.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SashaR
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2015
Poruke: 12
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Uto Dec 08, 2015 9:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam uspeo, i dalje se pojavljuje ali razmisljam i mozda sam napravio glupost.

Znam da treba koja biljka da se sredi nitrogen u vodi, ali ja koristim daylight neonku od 6200 lumena oko 10 sati dnevno. Pretpostavljam da je verovatno to i uzrok da cu probati obicnom stedljivom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Dec 09, 2015 3:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da nije možda kladiofora alga? Ona liči na mahovinu?
Ako misliš da se uzrok pojave zelene boje na kamenju može rešiti biljkama stavi Hygrophila difformis ili neku drugu biljku što brzo raste u filter i jednu sijalicu da je osvetli (CFL izbegavaj one propušta veću količinu UV svetla u odnosu na druge sijalice pa nije bas pametno da osvetljava filter). Koren će se kasnije uvući u filter masu. Mahovinu ne moj stavljati u filter.
Ako imas mesta možes da napravis jedan mini akvarijum iza glavne postavke i stavis mahovinu i najobičnije neocaridina kozice njega. Kozice će održavati mahovinu a hraniće se organizmima što žive na mahovini i detrusom što dospe iz glavne postavke. To dodje kao 2 u 1 dodatna filtracija i povremena poslastica za ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Dec 09, 2015 3:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koje ciklide drzis? Neki ciklidi se i hrane algama...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka zut moli jedno oko mu nesto uvecano goran012 Početak u akvaristici 4 Pon Nov 09, 2020 9:35 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mahovina za nesto ljubisa03 Razmena 0 Čet Okt 01, 2020 3:43 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pozdrav svim zaljubljenicima u Akvari... dragan 77 Upoznavanje 0 Čet Jun 04, 2020 11:49 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka T-barbs trampim za nesto drugo popindeed Arhiva Malih Oglasa 3 Sub Apr 11, 2020 8:41 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Malci gupika genetika ili nesto drugo popindeed Bolest 9 Uto Feb 11, 2020 10:21 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License