Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoc oko rasvete strucno pitanje za iskusne Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ikac

Registrovan: 21 Feb 2016

PorukaPoslao: Pet Mar 18, 2016 10:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postovane kolege akvaristi,

Da bih poceo da pravim ozbiljan akvarijum shvatio sam da je rasveta najbitnija stvar u akvaristici.

Moje pitanje je sledece, kolika ja max visina biljnog akvarijuma koji treba da bude osvetljen led rasvetom?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor

PorukaPoslao: Pet Mar 18, 2016 10:34 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Džoni
Akvarista

Registrovan: 24 Feb 2016

PorukaPoslao: Pet Mar 18, 2016 11:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koja led rasveta je u pitanju? Koliko W ima?
nzivkovic
Akvarista

Registrovan: 02 Feb 2013

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2016 12:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve zavisi koju led rasvetu planiraš, za većinu čipova imaš sočiva raznih uglova rasipanja, tako da komotno možeš da ideš i do 70 cm dubine.
dexa
Akvarista

Registrovan: 23 Dec 2010

PorukaPoslao: Sub Mar 19, 2016 9:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto sam i sam bio u tom proces odluke za rasvetu ukratko cu preneti svoja iskustva. LED diode mogu da dosegnu dubine od 60cm i to nije problem sa odgovarajucim socivima(lece) koji se dokupljuju, onda moras da nadjes sa odgovarajucim spektrom, onda moras da im obezbedis odlicno hladjenje, odgovarajuce transformqtore za trazeni napon i na kraju sve to upakovati da izgleda lepo i elegantno koje verovatno nikad nece izgledati kao fabricko. Uzgred kod led rasvete nije ti dovoljno da samo vidis kolika je snaga jedne led diode i da po tome pravis, kod njih je bitno kolicina svetlosti koju daju tj lm, jer ako ides po snazi u W kao po onom 1/2-1w /litar onda dobijes da ti je potrebno isto wati kao i za recimo t8 a koja je mnogo jeftinija i gde je tu onda usteda, a da ne govorim da su te ledovke koje tebi trebaju poprilicno skupe.
Uzeci sve u obzir ja sam odlucio da uzmem t5 rasvetu kvalitetniju, t5 cevi su pristupacnije tj mogu ih lako nabaviti i zameniti, spektar odgovarajuci za vase potrebe, odlicno izgleda viseca rasveta.
Ovo je bilo neko moje razmisljanje i ja sam na pocetku bio ubedjen da uzmem led ali sam odustao a i kad sam po netu procitao da vrlo malo akvarista koji imaju puno bilja preporucuju led rasvetu osim nekih amera koji koriste samo led rasvetu ali im akvarijumi nemaju zahtevno bilje niti su dosa ubiljeni.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc u uredjenju akvarijuma , pocetnik BogdanM Početak u akvaristici 0 Čet Nov 25, 2021 12:23 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko izbora akvarijuma del Početak u akvaristici 8 Čet Nov 11, 2021 8:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plad LED rasvete BlackGod Rasveta 8 Čet Okt 07, 2021 2:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Guppy pomoc DexMax Početak u akvaristici 1 Sre Okt 06, 2021 7:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko identifikacije Rooster Biljke 5 Pon Sep 27, 2021 1:16 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 

eXTReMe Tracker