Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Jos jedna tema: LED rasveta ili fluo cevi ? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
kovle
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Maj 2016
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2016 2:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam akvarijum od 25l, dimenzija 40x26x24/4mm, u njemu su jedan par Xiphophorus maculatus (rubin ksifo) i jedna albino tetra. Opredelio sam se za zivorotke pa cu dodati jos nesto od molly, plati ili guppy.. Grejac Atman 50w, unutrasnji filter sa pumpom (Resun Magi 200, istovetan Atmanu). Akvarijum nema podloge, izvadio sam je, jer su ribice bile na lecenju.
Sada zelim da ga oformim pravilno i da pocnem na njemu da ucim o akvaristici i vremenom kupim veci. Ono glavno sto mi je potrebno je tip osvetljenja.
Koristim LED rasvetu u stanu i upoznat sam sa terminima i tipovima dioda, medjutim u svetu akvaristike i ne bas.
Da li je ona dovoljna i povoljna u odnosu na fluo cevi, zbog rasta biljaka, konkretno mislim na LED trake, koje bih zalepio na stakleni poklopac?
Da li u svojoj reziji da napravim neki drzac i na njega nalepim te trake(pitanje je kako ce svetlo se prelamati preko tog poklopca i dalje u vodu)?
Koji tip LED da kupim koje velicine diode od koliko Kelvina i koliko Lumena? ili ako je bolja fluo rasveta koju i kako je okaciti na akvarijum?

Ispod su neke slike akvarijuma kakav je bio i kakav je sada.

Unapred zahvalan,
Marko
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2016 2:43 am Snimi Poruku Nazad na vrh

cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2016 9:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U biljnoj akvaristici su LED trake beskorisne, osim za moonlight odnosno efekat mesecine. Za akv u kojim nema zahtevnih biljaka led traka je po meni dobro resenje.
Sto se dioda tice, moja preporuka je full spektar 1-3W diode, a broj u zavisnosti od litraze. Kako ne bi akv bio roze od tih dioda, dodaju se i bele koje su isto dobre ali imaju uzi spektar od "rozih" i pogodne su za nezahtevne biljke, a samim tim ce i akv izgledati bolje osvetljen.
Sto se lumena tice, kod full spektar dioda, jos nisam naisao na podatak koliko lumena imaju, dok kod belih zavisi od snage; 1W - ako se ne varam daju oko 100 lumena, dok kod 3W daju 240+ lumena.
U sustini sve zavisi od toga koje ces bilje zasaditi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kovle
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Maj 2016
Poruke: 6

PorukaPoslao: Uto Maj 24, 2016 1:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam zakacio slike tek sada vidim, uradicu to sutra.
Ne neke zahtevne: anubias nanu, kriptokorinu, valisneriju i mozda microsorum neki. Ne bih sve ali nesto od toga, sta bi uopste najvise odgovoralo zivorotkama?
Ja imam 3528 smd sa 60 dioda po metru, mislim da je 7000k, da li bi to bilo okej? A imam i rgb isto 3528 mogu i nju da dodam, ili bi trebalo da kupim neku drugu traku?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Uto Maj 24, 2016 11:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kovle
A zasto ne pokusas da stavis jednu stedisu od 10-15w, ili isto tako led sijalicu, mozes i od 20w i mozes i zahtevnije biljke, niti se cimas, moze bilo ko to da ti poveze, stedljiva traje 2-3 godine minimum. A to te sve bude kostalo nekih 500-600 din. A tu rrgb stavis kao nocno svetlo i mozes menjati boju po volji ili stavis obicnu plavu.. 3528 traka je inace najslabija, 5630 je do skoro bila najaca, dok je 5050 negde izmedju. Led traku(3528) sam ja koristio ali nista nije napredovalo preterano, sad koristim le diode koje je cvelegoa spomenuo, ali za manje akvarijume najbolje resenje stedisa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kovle
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Maj 2016
Poruke: 6

PorukaPoslao: Sre Maj 25, 2016 2:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stavicu jedan red rgb (3528) trake (nju vec imam) i dva reda 5050, mada imam 3528 pa sam hteo nju da iskoristim, ali ako kazete da je slaba onda ipak da kupim 5050? I koliko redova da stavim? Jer bih tokom dana drzao mozda i rgb ukljucenu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Maj 25, 2016 6:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam bas shvatio cemu RGB? Ako imas belu, stavi belu, ako imas samo RGB, onda mozes i nju. Smile
Samo ne ocekuj ne znam kakve rezultate, ovo je cisto da svetli.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dare021
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2013
Poruke: 185
Lokacija: Novi Sad, Srbija

PorukaPoslao: Sre Maj 25, 2016 8:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pre ili kasnije svi se ponovo vrate na neonke...
pogotovo u biljnim akvarijumima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 26, 2016 5:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DARE021 ::
pre ili kasnije svi se ponovo vrate na neonke...
pogotovo u biljnim akvarijumima

Samo neće da priznaju Laughing Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 26, 2016 5:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nemanjask ::
DARE021 ::
pre ili kasnije svi se ponovo vrate na neonke...
pogotovo u biljnim akvarijumima

Samo neće da priznaju Laughing Bravo


Ja sam priznao Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
atanasa
Akvarista



Registrovan: 05 Maj 2013
Poruke: 69
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 26, 2016 11:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Led trake su za cikluse. Ko hoće biljni plant pro t5.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
atanasa
Akvarista



Registrovan: 05 Maj 2013
Poruke: 69
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 26, 2016 11:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

atanasa ::
Led trake su za cikluse. Ko hoće biljni plant pro t5.


Mislio sam za ciklide.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Maj 28, 2016 8:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nemanjask ::
DARE021 ::
pre ili kasnije svi se ponovo vrate na neonke...
pogotovo u biljnim akvarijumima

Samo neće da priznaju Laughing Bravo

E dobro ste ovo spakovali... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Maj 28, 2016 3:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hmmmmmmm
Neko nije bio na casu.
LED trake + Biljni = Ostaju na kraju samo trake. Pisemo o obicnim trakama i zahtevnim postavkama.
LED trake + Ciklidni ( africka postavka ) = Prolazi
ODREDjENA LED rasveta + Zahtevni biljni = Imate dosta primera na netu. Nije potreban komentar.
E sad, to sto Srbin pokusava da se na svaki nacin dovitla svom kucnom budzetu ... E to je nesto posebno.
Konkretno, kod mene, pod trakama moze da raste samo ludvigija, za koju cemo priznati da raste i na sobnom osvetljenju tj bez rasvete.
Da li moze LED rasveta? Moze. Da li moze bilo koja LED rasveta? Ne moze.
I papreno kosta jer je nesto novo na trzistu.


Poslednji izmenio nikouro dana Sub Maj 28, 2016 3:18 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Ned Maj 29, 2016 12:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo receno nikouro..
Kod mene je trenutno stanje 60 le dioda koje u odnosu na neonke (TCool imaju efekta po crvene biljke (althernatera mini).
Nisu nekog kvaliteta, taiwan, ali rade posao.. rotalu cu morati da izbacim jer na nedelju-dve moram da je sisam, marsilea se rasirila pocinje i ona da mi pravi problem, stelata veoma dobro napreduje... u sustini sve ide veoma dobro, za razliku od neonki.
Ono sto ne mogu da tvrdim jesu brendirane neonke, jer nisam imao novca da ih kupim.
Zato sam se i odlucio za jeftiniju varijantu led.
Nepovoljna finansijska situacija svih nas u Srbiji utice i na akvaristiku (moje licno misljenje).
Druga nepovoljnost je i to sto nasi ljudi preprodaju po 3-5x vecim cenama akvaristicku opremu. Full spectrum led kod kineza sam nabavio za ~12$ (50kom), dok nasi vidim da prodaju po lokalnim kupo-prodajnim sajtovima po 200din/kom, sto je van svake pameti...
Zato je led za nas skupa investicija i retko ko se upusti da je napravi.
Cree je marka sigurno kvalitetnija od taiwan-a ali o cenama kod nas bolje i da ne govorim...
Video sam da neki prave led rasvetu sa "le" diodama koje uopste nemaju efekta u akvaristici. Rec je o signalnim najprostijim diodama u boji... Signalna mislim na indikator kad vam je auto na rezervi pa se upali signalna zuta lampica..
U sustini LED, DA, ali naravno mora se obratiti paznja sta se kupuje tj. kako se i od cega pravi led rasveta...
Ima tu svega i svacega, svako ima svoje misljenje i kad se naslusas svega i svacega opet si na pocetku: "Pa sta da radim?"...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Ned Maj 29, 2016 12:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja takodje, ali mislim da je za manje akv najbolja varijanta obicna stedisa, dok za vece MH, onda t5, ko ima da priusti a ko nema onda se snalazi kao vecina nas.. ja koristim led koje cvelegoa spominje na ciji sam i nagovor i uzeo..
Sto se kovle tice tj Marka, video sam da prodaje (ako nije zabranjeno) clan na forumu mini haubu sa grlom za sijalicu, sa ili bez sijalice, na tu litrazu i te dimenzije odgovaralo bi savrseno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka LED rasveta Japonikus Tražnja 0 Uto Apr 12, 2022 2:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta Stefanbgd Tražnja 0 Uto Jun 01, 2021 11:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY led rasveta za morski. xxxvelja Uradi Sam (DIY) 12 Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License