Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Koliko često menjati t5 neonke? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Jul 02, 2016 12:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko često treba menjati t5 neonke u akvarijumu sa zahtevnim biljkama.
Imam 4 neonke. 2 rade 10h dnevno, a druge 2 rade 5h dnevno.
Biljke počinju da propadaju i izgledaju ružnije, ali nisam siguran da li se to dešava zbog prihrane, dotrajalih neonki ili zbog i jednog i drugog.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jul 02, 2016 12:46 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jul 02, 2016 7:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Racunaj da je razumno da posle predjene, recimo, prve trecine zivotnog veka (do otkaza), emisija bude izmedju 80 i 90 % pocetne. Dalji pad nije tako strm, pa i na 2/3 zivotnog veka mozes racunati da su iznad 70% pocetne emisije. To bi znacilo, u najgorem slucaju, da ti tada treba 3 takve lampe da dobijes ono sto si dobijao sa 2 kada su bile nove. Do kraja zivotnog veka ne bi trebalo da dodje do znatnijeg pada od ovoga.
Nezgodno je sto nikad ne znas gde si kada je zivotni vek konkretne lampe u pitanju, osim da pogledas tehnicku specifikaciju proizvodjaca i uporedis upotrebu kod sebe sa uslovima koji su tamo navedeni, pa da pokusas da procenis. Ili da meris njihovu emisiju redovno, sto, vrlo verovatno, neces raditi.
Kod nekvalitetnih (u tehnickom smislu) lampi, ovo sto sam gore napisao moze da bude jos izrazenije, a zivotni vek znatno kraci.
Sa losim balastima sve moze da bude jos znatno gore.

PS Ako si ocekivao odgovor tipa 'zameni ih u septembru', zao mi je, ali nije to tako jednostavno. Smile


Poslednji izmenio Blue dana Sub Jul 02, 2016 7:25 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquashop
Akvarista



Registrovan: 10 Jun 2011
Poruke: 74

PorukaPoslao: Sub Jul 02, 2016 10:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

E5 je LED cev
T5 je naravno T5

Ako su konzole sa vazdusnim hladjenjem to produzava zivot cevima jos oko 10-20%.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Jul 02, 2016 3:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam arcadijine neonke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Jul 02, 2016 9:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja moje menjam na otprilike 8meseci.

Pojavu da biljke počnu da naglo propadaju u akvarijumu u kojem su nekontrolisano divljale mesecima ja sam krstio kritičnom masom.

Biljke rastu puštaju izdanke, mi ih kloniramo i tako polako povećavaju svoju masu u akvarijumu. Što je više biljaka to je potreba za uglenikom veća kao i za gradivnim elementima i svetlom. Kada masa pređe neku određenu granicu koju naš sistem može da podrži biljke počinju da se takmiče izmedju sebe za svetlo i sve ostalo što im je potrebno. Za svetlo se takmiče tako što izužuju listove i rastu sve više u visinu. Ugljenik usled nedostatka CO2 počinju da uzimaju iz bikarbonata u vodi(mnoge biljke to mogu da rade koji je hemijski proces moraš pitati google ili yahoo) što dovodi do postepenog pada tvrdoće vode i do drugih kompikacija.

Najbolje rešenje je povećati sve: svetlo, co2, elemente i za nijansu pojačati cirkualciju vode unutar akvarijuma. Najgore je počupati veću količinu biljaka jer tada buknu alge po listovima i dekoraciji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jul 03, 2016 8:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

WoodyAllen, nista nam ne znaci za ovu diskusiju samo taj podatak, od koristi bi bila tehnicka specifikacija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Jul 03, 2016 1:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
WoodyAllen, nista nam ne znaci za ovu diskusiju samo taj podatak, od koristi bi bila tehnicka specifikacija.

To su arkadijine neonke 54w kupljene kod sponzoura. Ne znam ništa drugo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Dve ribice neonke akuar Na poklon 1 Uto Dec 13, 2022 1:42 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Armatura za neonke? milan64586 Rasveta 0 Sub Feb 27, 2021 10:41 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kupovina neonke Kragujevac. IvanBo Rasveta 0 Sre Okt 07, 2020 1:57 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koliko nas ima Wistler94 Razno 0 Sre Sep 23, 2020 12:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Slucaj misteriozno nestale neonke LaBuxna Početak u akvaristici 20 Pet Sep 18, 2020 9:36 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License