Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Smernice za formiranje akvarijuma od 100l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
rdbojan
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Sep 2016
Poruke: 3
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Čet Okt 20, 2016 11:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima,
zovem se Bojan i nov sam na forumu.
Rešio sam da se posle milion godina (čitaj 20), vratim akvaristici.
Već nedeljama čitam po netu i forumima, šta i kako...ali to zna da bude vrlo zbunjujuće, pa ću ja navesti šta sam zamislio, a vi mi recite jesam na pravom putu ili ne.
Sklopio sam akvarijum dimenzija 80x47x30 i spoljni filter 45x47x10 - trokomorni, gde su taložnik i izlazna komora sa po 12 cm dužine. On će stajati iza akvarijuma.
Sto sam napravio od metalnih kutija 3x3. Mislim da je i više nego što je bilo potrebno.
Podloga će biti pesak i belo kamenje (skupljao na moru Rolling Eyes ). Pokušaću da nađem i neki koren vinove loze.

Dilemu imam oko pumpica...da li da stavim posebno potapajuću u filteru Atman AT-302 i dodatnu za vazduh Tetra APS 150 ili mogu sa Tetra APS 300 valjda ima 2 izlaza, pa jedan krak u filter za guranje vode, a drugi u akvarijum za vazduh?

Verovatno ću imati i pitanja vezana za osvetljenje, ali o tome kasnije...

Unapred hvala svima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Okt 20, 2016 11:22 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Sone_bg
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2016
Poruke: 345
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 20, 2016 12:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam nešto mnogo stručan što se tiče opreme, pa će ti tu neko drugi više pomoći, al ono što su meni pričali je da ništa iz mora ne sme da uđe slatkovodni akvarijum, ako grešim neka me neko ispravi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rdbojan
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Sep 2016
Poruke: 3
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Čet Okt 20, 2016 12:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije to ono šupljikavo kamenje već mali glatki kamenčići.
Pročitao sam da hoće da podigne tvrdoću vode...da li to važi i za ovo kamenje?

I molim vas za savete vezane za pumpe...danas bih to da kupim, da krenem sa punjenjem akvarijuma.

Hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Okt 20, 2016 12:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Bojane.

Kamenje možeš da proveriš kiselinom, ima u ovoj temi:
http://www.akvarijum.org/forum.....t9714.html

Što se tiče pumpi, nemoj da razmišljaš o nijednoj drugoj osim motornoj za protok vode kroz filter. Znači atman 302.
Što se tiče vazdušne, ne koristim ih već dugo. Postavi se izlaz iz motorne pumpe neposredno ispod površine vode. Okrene se da talasa površinu. Postoje i nastavci za kraj motorne pumpe koji se montiraju na izlazu, za aeraciju.
Ako misliš da je vazdušna neophodna, onda po meni nema potrebe više od te sa jednim izlazom.


Poslednji izmenio nesa69 dana Čet Okt 20, 2016 12:52 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rdbojan
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Sep 2016
Poruke: 3
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Čet Okt 20, 2016 2:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kupio Atman At-302 Smile
Postaviću tako, samo sa njom, pa ću videti ako kasnije bude bilo potrebno, dodaću i vazdušnu.

Što se tiče grejača, dovoljan je od 100W i postaviću ga u taložnik?

Pročitao sam negde da je potrebna količina svetla 0,75-1W po litru. Ne bih preterivao sa biljnim svetom previše. Da li je onda 75W dovoljno za ovih 100-ak litara?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Čet Okt 20, 2016 2:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, grejac 100w u taloznik i miran si.
Sto se tice svetla, za vecinu biljaka moze, ali ako imas nesto posebno u planu napisi sta. Najbolja stvar koju mozes da uradis kada pravis rasvetu je da mozes u svakom trenutku da pojacas ili smanjis svetlo po potrebi. Dakle stavi 75W, ali ostavi mogucnost da kasnije dodas 25 ili vise W ako ti zatreba. Mada gajenje biljaka sa tako jakom rasvetom nije komplikovanije samo zbog rasvete. 1W po L vuce svasta sa sobom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Okt 20, 2016 2:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dok sam još tu Smile

Za grejač ide preporuka za taj odnos: 1W/1lit, odnosno 100W. Meni su svi u taložnicima, tu je i najbolji protok vode.
Obrati pažnju na prelivne cevi da filter ima dobar dotok vode, bolje jednu više nego knap.

Za svetlo nisam baš kompetentan, tj. za biljni svet uopšteno. Zavisi od dosta toga. Meni je za kripte i echinodorus, tj. nezhtevno bilje, svetlo oko 0,3W/lit, T5 865 neonke, obične kineske, 6500K.
Imaš podforum rasveta u kojem ima dosta primera i saveta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Čet Okt 20, 2016 6:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Filter sloxi bio kugle dole, bio sundjer, keramiku stavi u mrezicu źa kivi, pa preko bio sundjer, perlon vatu i bio sundjer na vrhu.
Trebace ti vazdusna, mozes Atman AT-A 2500. Jaka je, ja sam kod mene uz pomoc T racve nabudzio da tera tri rasprsivaca. A trebace jer u talozniku i u zadnjoj komori filtera ako ne talasa voda, stvori se onaj beli sloj na povrsini, k'o kad skuvas mleko pa ispliva kajmak kad se o'ladi! Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rdbojan
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Sep 2016
Poruke: 3
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Pet Okt 21, 2016 10:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Početak projekta:

Image

Ovako izgleda filter:

Image

Visina je 47 cm.

Da li su sundjeri iste propustljivosti ili idu od redjeg ka gušćem?

U Pirotu ne mogu da nadjem ni bio sunđere ni bio kugle...moraću da naručim, pa me interesuje koje su veličine bio kugle, da bih planirao koliko da uzmem?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rdbojan
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Sep 2016
Poruke: 3
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Pet Okt 21, 2016 10:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ispravka Rolling Eyes

Image

Dubina je 10 cm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Okt 22, 2016 12:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam da ti kažem tačno, mislim da su oko 5cm prečnik bio kugli. Imaju i neki sunđer unutra, uzmem samo nekoliko komada da stavim na dno filtera da sunđeri ne budu na dnu, zbog ravnomernijeg protoka (tu levo od oznake 5 na zadnjoj fotografiji). Meni jedino za to služe Smile
Sunđer stavim plavi, mislim da se kaže sa većim rupama.
Uzmi i serin siporax ako imaš mogućnosti. Nađe se u rinfuzu povremeno, pogledaj gore na banerima po radnjama.

Gore uvek stavljam perlon vatu koju zamenim kada se menja voda. Imam sunđere i sa sitnijim rupama ali retko se pere filter ako menjaš vatu pa nisam siguran, kako sam vratio zadnji put. Mislim da ga stavim prvog, tako samo njega opereš ako treba, neka moja logika, ne znači da je dobra Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Sub Okt 22, 2016 8:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Čini mi se da nisi stavio stiropor ispod akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rdbojan
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Sep 2016
Poruke: 3
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sub Okt 22, 2016 8:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Very Happy nisam još. Nema ni daske, samo je metalna konstrukcija. Danas ću i to da završim. A onda prelazim na formiranje akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rdbojan
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Sep 2016
Poruke: 3
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sub Okt 22, 2016 8:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uzeo sam neke Sobo keramičke perle, 350 gr. Mislim da će mi trebati još toliko.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sub Okt 22, 2016 2:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nakrcaj, nemoj da zalis kad je bioloska filtracija u pitanju. Isperi ih pre upotrebe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License