Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 dilema Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
stojkess
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 05 Okt 2016
Poruke: 9
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Pet Okt 21, 2016 8:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pošto sam početnik imam jedno pitanje na koje nisam uspeo da nađem odgovor na forumu, možda sam i prevideoo...
...elem , imam juwel 125 litara (80x36x50) ,moj prvi akvarijum, dao mi ga komšo pošto je kupio veći, u njemu su dve neonke 2x28w , e sada kako se računa koliko svetla je potrebno za jedan akvarijum , ovde sam pročitao 0,4 do 0,8 i više po litru , imam biljke u akvarijumu, trenutno su to biljke više početničke, lake za održavanje, kada sam punio akvarijum stalo mi je približno 90 litara vode , da li na tu litražu da računam ili na ukupnu od 125 litara za izračunavanje količine svatla?

Da li mi treba vazdušna pumpa u akvarijumu, trenutno je u fazi cikliranja još jedno 2 nedelje, nemam ribica, samo sam biljke ubacio

Hvala puno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Okt 21, 2016 8:29 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pet Okt 21, 2016 8:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E vidis to je dobro pitanje. Ni na jednu ni na drugu litrazu. Ta racunica W/L je napravljena kako bi se pocetnicima najlakse objasnila potrebna kolicina svetlosti, ali moze vrlo lako da zbuni coveka. Npr 200X50x50 DXSXV je 500L i sad po toj racunici sa 500W mozes sve da gajis. Ako pretumbas dimenzije i napravis npr 50X50X200 dobijas istu litrazu i akvarijum u kom ne bi mogao da gajis nista. Namerno karikiram da vidis u cemu je fora. Dakle nije birna litraza, bitna je povrsina na koju se svetlo rasipa, kao i dubina do koje svetlo treba da probije. Okacicu ti link ka temi gde se to detaljnije objasnjava u pravim jedinicama kao sto su lux ili lumen, da sad ne pisem roman ovde.
Uglavnom tebi treba od 60W T5 pa navise, kako budes uzimao zahtevnije biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stojkess
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 05 Okt 2016
Poruke: 9
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Pet Okt 21, 2016 10:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

aha , dobro dobro , pa u većini slučajeva su u pitanju paralelepipedi, dobro viđao sam i dubeće , a da li mi je za sada dovoljno ova moja snaga neonki za uzgoj nekih ne zahtevnih bilja ili srednje zahtevnih, pošto ne znam kako bih povećao snagu jer je fabrički aq.
Hvala ti na odgovoru
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pet Okt 21, 2016 10:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E, između ostalog, zato ja ne volim fabričke akvarijume. Ne možeš da ih prilagođavaš svojim potrebama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pet Okt 21, 2016 10:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako su nove, ili relativno nove(nisu znacajno oslabile) te dve neonke onda moze. Neces moci tepihe i slicno da gajis, a te pocetnicke mozes svakako. Btw nadji low light postavke na netu videces da mogu itekako dobro da izgledaju. Uopste ti nije potrebna prejaka rasveta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Okt 22, 2016 12:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Član Sijamski mrmot je ubacio Boy neonku u juwel-a, imaš u ovom postu pod stavkom 3.
http://www.akvarijum.org/forum.....tml#177550
Mislim da je još neko to radio ali nisam siguran, bar ne mogu da nađem Smile
Pročitaj malo ovu temu, isti akvarijum kao tvoj:
http://www.akvarijum.org/forum.....16123.html

Usmeri izlaz iz pumpe da talasa površinu i ne treba vazdušna, neko moje mišljenje, lako je dodaš ako bude trebalo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Dilema oko izbora akvarijuma Radak Početak u akvaristici 2 Sre Feb 24, 2021 8:04 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dilema. IvanBo Ribe 12 Pon Sep 28, 2020 10:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dilema akvarijum Juwel ili Diversa Welt Početak u akvaristici 13 Ned Dec 16, 2018 11:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bakterijsko trulenje skrga - dilema -... Mark Bolest 13 Pon Nov 21, 2016 12:36 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka dilema oko ribica stojkess Početak u akvaristici 8 Sub Nov 05, 2016 1:28 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License