Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 AKvarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
branko.kotor
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 20 Feb 2011
Poruke: 4

PorukaPoslao: Uto Nov 08, 2016 11:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako mozete da mi ukazete na eventualne greske, prijedloge.
Kupio sam SOBO akvarijum od 190 litara. Postavljen je celicni sto, odnosno plocu od iverice i stiropor.
U njega sam stavio humus, kupljen u vrtni centar, isprao sam je u vrelu vodu. Nakon toga sam stavio Petrovacki pijesak, granulacije oko 3,4mm, ispran od slane vode.
Planiram da postavim biljku, ne znam koja je vrsta.
Voda se filtrira do sada 24 sata. Nakon koliko smijem da stavim biljke i ribice u njega, koje biste mi preporucili da kupim?
Hvala

[img]Image[/img]
[img]Image[/img]
[img]Image[/img]
[img]Image[/img]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Nov 08, 2016 11:53 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2016 12:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Panj izgleda interesantno. Poigraj se sa polozajem kako ces ga okrenuti Wink
Podlogaq je suvise tanka bar koliko mogu da sudim na osnovu slike. Biljku sa slike mozes odmah zasaditi ali mislim da ces imati problem sa sadjenjem zbog tankog sloja podloge a ta biljka je dosta jaka. Moze da naraste dosta velika Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Arpad
Akvarista



Registrovan: 21 Jun 2016
Poruke: 62
Lokacija: Novi Sad / Kac

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2016 12:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni podloga deluje super, nekako neobicna... ali i meni se cini da je nekako malo podloge za biljke, a na slici je ako se ne varam Cryptocoryne usteriana ili balans...

Ako sam dobro procitao, samo si proprao "Petrovacki pijesak"... zar ga nisi prokuvao?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2016 2:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kamenje na panju dok se ne napije vode Bravo

Imbus na svemu tome.. smeh vadi napolje..

Bilje mozes odmah da ubacis, nece mu nista smetati, ako se voda vrti samo 24h nije dovoljno za ubacivanje zivog sveta (sem puzeva/nije obavezno), nije ni hlor posteno ispario, tako da dok se akvarijum ne isciklira za par nedelja nemoj ubacivati ribice, zavrsice tragicno..

Mozes da kupis preparate za ubrzanje cikliranja, tj. stvaranja pozitivnih bakterija, ali savet ti je da ostavis sve tako kako (mozes parce jabuke na nedelju dana da ubacis da malo istruli da ti da donekle pozitivne bakterije) je da se vrti i da procitas par stvari koje te interesuju od tipa koje biljke bi ti legle u akvarijum da li sirokolisne ili paprati ili spororastuce do sopstvenog interesovanja za ribice koje bi ubacio, jer da te mi savetujemo koje da ubacujes ne ide jer ja bi preporucio jedno ti bi rekao ne svidja mi se, neko bi preporucio nesto drugo ti bi opet rekao moze ali ipak ne bih a i moras sam da odlucis jer ces ga ti gledati po ceo dan a mi kad ga podelis sa nama, tako da taman dok iscitas sve to i saznas kako i sta u par nedelja akvarijum ce biti, donekle, cikliran i spreman za ubacivanje zivog sveta.

I jos jedna stvar dodaj jos sljunka/peska ako ces saditi bilje da bi koren istih mogao lepo da se uhvati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
branko.kotor
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 20 Feb 2011
Poruke: 4

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2016 8:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savjetima.

Bojan ::
Panj izgleda interesantno. Poigraj se sa polozajem kako ces ga okrenuti Wink
Podlogaq je suvise tanka bar koliko mogu da sudim na osnovu slike. Biljku sa slike mozes odmah zasaditi ali mislim da ces imati problem sa sadjenjem zbog tankog sloja podloge a ta biljka je dosta jaka. Moze da naraste dosta velika Smile

- Samo da prestane da pluta, pa cu mu promjeniti polozaj. Dodacu jos pijeska, u njemu je oko 1cm humusa i 2,3cm pijeska.

Arpad ::
Meni podloga deluje super, nekako neobicna... ali i meni se cini da je nekako malo podloge za biljke, a na slici je ako se ne varam Cryptocoryne usteriana ili balans...

Ako sam dobro procitao, samo si proprao "Petrovacki pijesak"... zar ga nisi prokuvao?

-Nisam ga prokuvao, isprao sam ga samo. Da li moze predstavljati problem?


Lenji Lisac ::
Kamenje na panju dok se ne napije vode Bravo

Imbus na svemu tome.. smeh vadi napolje..

Bilje mozes odmah da ubacis, nece mu nista smetati, ako se voda vrti samo 24h nije dovoljno za ubacivanje zivog sveta (sem puzeva/nije obavezno), nije ni hlor posteno ispario, tako da dok se akvarijum ne isciklira za par nedelja nemoj ubacivati ribice, zavrsice tragicno..

Mozes da kupis preparate za ubrzanje cikliranja, tj. stvaranja pozitivnih bakterija, ali savet ti je da ostavis sve tako kako (mozes parce jabuke na nedelju dana da ubacis da malo istruli da ti da donekle pozitivne bakterije) je da se vrti i da procitas par stvari koje te interesuju od tipa koje biljke bi ti legle u akvarijum da li sirokolisne ili paprati ili spororastuce do sopstvenog interesovanja za ribice koje bi ubacio, jer da te mi savetujemo koje da ubacujes ne ide jer ja bi preporucio jedno ti bi rekao ne svidja mi se, neko bi preporucio nesto drugo ti bi opet rekao moze ali ipak ne bih a i moras sam da odlucis jer ces ga ti gledati po ceo dan a mi kad ga podelis sa nama, tako da taman dok iscitas sve to i saznas kako i sta u par nedelja akvarijum ce biti, donekle, cikliran i spreman za ubacivanje zivog sveta.

I jos jedna stvar dodaj jos sljunka/peska ako ces saditi bilje da bi koren istih mogao lepo da se uhvati.

-Bio je i francuski kljuc pola dana, no sam ga maknuo. Problem je sto je CG malo trziste, pa s toga ponuda slaba i skupa. Ovo drugo je manji problem. Veci problem je sto bih ja nesto mozda htio, ali toga nema odje.
Svakako, iscitavacu forum.


Htio bih nesto ovako.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2016 1:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozes se dogovoriti sa nekim iz Beograda i sl. da ti posalje biljke busom, cak bi i ribice prezivele, ali pre toga se moras dogovoriti sa vozacem autobusa. A ako bi bas biljni i uzimao vise biljaka mozda bi se dogovorio i sa RF (sponzor sajta)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Arpad
Akvarista



Registrovan: 21 Jun 2016
Poruke: 62
Lokacija: Novi Sad / Kac

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2016 7:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Arpad ::
Meni podloga deluje super, nekako neobicna... ali i meni se cini da je nekako malo podloge za biljke, a na slici je ako se ne varam Cryptocoryne usteriana ili balans...

Ako sam dobro procitao, samo si proprao "Petrovacki pijesak"... zar ga nisi prokuvao?

-Nisam ga prokuvao, isprao sam ga samo. Da li moze predstavljati problem?


Ne znam za iskustva drugih ljudi sa tom podlogom, ali ti jos navodis da je samo isprana od slane vode, po meni to nije ispravno, ispiranjem se ne resavas bakterija i ko zna jos cega sto moze biti veoma kriticno po sve stanovnike tvog akvarijuma... Prokuvavanjem vrsis neku vrstu dezinfekcije elemenata harda koje ubacujes u akvarijum (znaci definitivno, po gotovo podlogu treba prokuvati)...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
branko.kotor
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 20 Feb 2011
Poruke: 4

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2016 9:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Arpad ::
Arpad ::
Meni podloga deluje super, nekako neobicna... ali i meni se cini da je nekako malo podloge za biljke, a na slici je ako se ne varam Cryptocoryne usteriana ili balans...

Ako sam dobro procitao, samo si proprao "Petrovacki pijesak"... zar ga nisi prokuvao?

-Nisam ga prokuvao, isprao sam ga samo. Da li moze predstavljati problem?


Ne znam za iskustva drugih ljudi sa tom podlogom, ali ti jos navodis da je samo isprana od slane vode, po meni to nije ispravno, ispiranjem se ne resavas bakterija i ko zna jos cega sto moze biti veoma kriticno po sve stanovnike tvog akvarijuma... Prokuvavanjem vrsis neku vrstu dezinfekcije elemenata harda koje ubacujes u akvarijum (znaci definitivno, po gotovo podlogu treba prokuvati)...


-Sad je kasno. Vidjecemo kako ce bit. Do sad sam ubacao stalno u manji akvarijum od 30litara pijesak i kamencice pa nije bilo problema.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
branko.kotor
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 20 Feb 2011
Poruke: 4

PorukaPoslao: Sre Nov 09, 2016 9:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozadina privremeno dok se ne formiraju biljke. Zbog cega akvatijum ne izgleda duboko kao sto jeste. Znam zbog prelamanja svjetlosti, i to, ali da li mogu da korektujem tu deformaciju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sone_bg
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2016
Poruke: 345
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 10, 2016 10:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moj ti je predlog, ako postoji mogućnost da zameniš pozadinu, s obzirom da je na pozadini tema iz mora Smile mada si i rekao da je privremena
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
branko.kotor
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 20 Feb 2011
Poruke: 4

PorukaPoslao: Čet Nov 10, 2016 1:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na prijedlogu. Maknucu je, nego stavio dok se ne napuni biljkama i ribicama.
Da li diskusi mogu da idu sa sitnim ribicama, gupi, ksifo, neonke i skalarima?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Čet Nov 10, 2016 2:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

skalar i nije bas sitna riba Very Happy mogu da idu , ali ce skalari i diskusi pojesti sve sto ksifoi i gupike okote, a kad porastu, moze da se desi i da odraslu neonku ili gupi cape i pojedu . opet, 190 l i nije bas neka litraza da se mnogo razmases sa brojem skalara i diskusa posto su oni ipak ciklidi, teritorijalni su pa kad stasaju za mrest verovatno ce skalari lemati sve oko sebe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kaplarm
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2010
Poruke: 769
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Čet Nov 10, 2016 2:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

io ::
skalar i nije bas sitna riba Very Happy mogu da idu , ali ce skalari i diskusi pojesti sve sto ksifoi i gupike okote, a kad porastu, moze da se desi i da odraslu neonku ili gupi cape i pojedu . opet, 190 l i nije bas neka litraza da se mnogo razmases sa brojem skalara i diskusa posto su oni ipak ciklidi, teritorijalni su pa kad stasaju za mrest verovatno ce skalari lemati sve oko sebe.


A sa druge strane trziste riba u Crnoj Gori se svodi na " jednu zenu iz Podgorice ".
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
branko.kotor
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 20 Feb 2011
Poruke: 4

PorukaPoslao: Čet Nov 10, 2016 3:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, nisam mislio na skalara kao sitnijeg, zato sam ga i stavio na zadnje mjesto. Drzim u manji akvarijum gupike i skalare nekoliko godina i nikad nisam imao problema. Socijalizovali su se. Svakako cu spremiti i plan za mlade.


Imagejpg upload
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
branko.kotor
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 20 Feb 2011
Poruke: 4

PorukaPoslao: Uto Nov 15, 2016 10:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stavio sam prije neki dan nekoliko skalara i 5 santa filomena. Za sad se normalno ponasaju, aktivne su tokom citavog dana, jedu odmah.
Biljke treba da zasadim, vjerovatno cu od gustih kupiti jos dvije, tri saksije ovog gustog bilja.

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License