Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Veličina spoljašnjeg filtera u odnosu na akvarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
BlackRaven
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2016
Poruke: 17
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Sub Nov 12, 2016 12:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[color=#] [/color]Pozdrav svima!Relativno sam nov u ovom lepom hobiju i imam pitanje za iskusnije članove.Da li postoji neko pravilo za izračunavanje zapremine spoljašnjeg filtera?Verovatno se ne pravi odokativnom metodom,već postoji neko pravilo koje treba pratiti.Akvarijum mi je od 75l približno,dimenzije su mu 53x30x40(dužina x širina x visina),trenutno imam unutrašnji filter Resun S-400 ali nisam zadovoljan njegovim radom,njega ću ostaviti kao pomoćni filter možda.Elem,moje pitanje je koje dimenzije trebam uzeti za spoljašnji?Planiram trokomorni filter,znam da visina i širina trebaju biti kao kod akvarijuma ali koliko treba biti dužina?Hvala unapred svima! Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Nov 12, 2016 12:06 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sub Nov 12, 2016 2:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

BlackRaven ::
Da li postoji neko pravilo za izračunavanje zapremine spoljašnjeg filtera?


Odgovor je i da i ne, neko nepisano je 1/3 od ukupne litraze, ali opet ako pogledas sta je sump dodje mu isto trokomorni/cetvo/peto... samo malo napredniji, tako da moze i manji, ali se ne preporucuje..

BlackRaven ::
Verovatno se ne pravi odokativnom metodom,već postoji neko pravilo koje treba pratiti


Pravi se po potrebi akvariste tj. da li ce stajati pored ili iza akvarijuma, a pravilo kao sto rekoh i da i ne, najbitnije je da moze ruka da se uvuce u filter..

BlackRaven ::
Elem,moje pitanje je koje dimenzije trebam uzeti za spoljašnji?Planiram trokomorni filter,znam da visina i širina trebaju biti kao kod akvarijuma ali koliko treba biti dužina?


Dimenzije su ti dimenzije stranice akvarijuma ili zadnje stane akvarijuma tacnije DxVx10/12/14/16..cm u zavisnosti koliko mesta treba da se zavuce ruka zbog odrzavanja filtera, npr. ja kod mene imam od sirine 10cm jer je za moju ruku dovoljno, ali svi ce te savetovati da ides na 12 zbog komfornosti rada.. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Sub Nov 12, 2016 3:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1/3 mozda za sump koji ide ispod displeja. Stakleni filter sa komorama niko ne pravi toliki zato sto bi bilo estetski neprihvatljivo. Prakticnije bi bilo, ali bi previse mesta zauzelo. Tako da izaberi hoces li na bok ili na zadnju stranu. Ako ces na bbok, dodaj jos 13 cm i uzivaj, a na zadnju stranu mozes recimo pola duzine akvarijuma i 13 cm sirinu. Visina kao aq. Minimum bi bio 10 cm jer bi sa manjom sirinom imao problem oko ubacivanja opreme. A velicina filtera zavisi od toga sta ces da drzis od riba, a s obzirom na velicinu akvarijuma pretpostavljam da neces nista krupno, tako da ako mozes u 10cm da radis napravi toliko.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
BlackRaven
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2016
Poruke: 17
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2016 12:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na brzim odgovorima.Evo,ja sam vođen Vašim odgovorima smislio nešto ovako,pogledajte i recite mi da li je ok.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2016 12:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ufff Smile

http://www.akvarijum.org/forum.....19252.html
http://www.akvarijum.org/forum.....14065.html

Resun upotrebi kao motornu pumpu za spoljašnji filter.
Po skici bi rekao da praviš da bude iza akvarijuma, onda dužina 40cm, širina 12cm i komore redom 12+16+12cm.
Vodi računa da voda iz taložnika ide u komoru sa filter materijalom sa gornje strane a ne sa donje kao na skici. Nešto treba i da se taloži, zar ne Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
BlackRaven
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2016
Poruke: 17
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Ned Nov 13, 2016 12:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesa69 ::
Ufff Smile

http://www.akvarijum.org/forum.....19252.html
http://www.akvarijum.org/forum.....14065.html

Resun upotrebi kao motornu pumpu za spoljašnji filter.
Po skici bi rekao da praviš da bude iza akvarijuma, onda dužina 40cm, širina 12cm i komore redom 12+16+12cm.
Vodi računa da voda iz taložnika ide u komoru sa filter materijalom sa gornje strane a ne sa donje kao na skici. Nešto treba i da se taloži, zar ne Smile


Hvala najlepše,Nešo,mislio sam da bude na bočnoj strani akvarijuma,ali sada kada sam malo bolje razmislio,vidim da je i ova Vaša ideja odlična!Pošto sam zadnju stranicu akvarijuma prefarbao u crno,neće se uopšte videti.Hvala još jednom svima na vašem vremenu i brzim odgovorima!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
BlackRaven
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2016
Poruke: 17
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Uto Nov 15, 2016 8:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Update!Kupovinom još jednog akvarijuma,dobio sam uz njega gotov spoljašnji filter.Danas sam se malo igrao oko toga i evo...Otvoren za savete i kritike.Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Nov 16, 2016 2:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E tako je i moj deda slagao filter nekada davno Smile
Ne znam stvarno, bio sam klinac i nemam pojma koliko je to dobro. Sada uglavnom idu akvaristički sunđeri, keramika, vata ...
Niži je nivo vode u komori sa biljkom nego u akvarijumu, što znači da ti treba još jedna prelivna cev.
Okreni filter naopako da cevi idu na zadnju stranu akvarijuma i oblepi filter spolja nekom tamnom folijom. Od gore vidiš sve šta treba da vidiš.
Po meni nema nikakve potrebe za korner filterom, grejač spusti ispod nivoa vode.
Cev koja vraća vodu je malo povisoko ili mi se možda grešim, bar mi se pije voda kad je gledam Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
BlackRaven
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2016
Poruke: 17
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Sre Nov 16, 2016 4:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesa69 ::
E tako je i moj deda slagao filter nekada davno Smile
Ne znam stvarno, bio sam klinac i nemam pojma koliko je to dobro. Sada uglavnom idu akvaristički sunđeri, keramika, vata ...
Niži je nivo vode u komori sa biljkom nego u akvarijumu, što znači da ti treba još jedna prelivna cev.
Okreni filter naopako da cevi idu na zadnju stranu akvarijuma i oblepi filter spolja nekom tamnom folijom. Od gore vidiš sve šta treba da vidiš.
Po meni nema nikakve potrebe za korner filterom, grejač spusti ispod nivoa vode.
Cev koja vraća vodu je malo povisoko ili mi se možda grešim, bar mi se pije voda kad je gledam Smile


smeh smeh smeh Bravo za dedu!!!Jeste duža ona cev,ma to je crevo samo stavljeno za probu... Danas smo to sklopili,imam nameru da uzmem bio balls,i naravno prave sunđere za filter.Pročitao si mi misli sa onim da stavim filter iza akvarijuma,to mi je svakako u planu.E sada,s grejačem si me zbunio - tamo gde sam uzeo grejač rekli su mi da ga slučajno ne potopim kompletno!? Shocked Question A onaj korner filter je već izvađen,on mi je stigao s akvarijumom.Hvala na savetima i brzom odgovoru!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Nov 16, 2016 12:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako ne grešim, to Atman grejač.
Izgleda da mu je nivo vode na početku te crne kape, gde se obično kod njih i nalazi oznaka za minimalni nivo vode. Ako ti npr. ispari ili menjaš malo vode ili nekim drugim slučajem padne ispod tog nivoa može da pregori.
To su potapajući grejači i idu pod vodu.
Ako je polovan pa su čačkali taj ljubičasti potenciometar, pa ne dihtuje više, onda ne bi trebao taj deo pod vodu. Meni je kornjača jednom izvadila taj ljubičasti deo, ušla voda (pošto stoji horizontalno na dnu), neki osigurač unutar grejača verovatno pregoreo, nikakvih posledica, a taj ljubičasti plastični deo pliva po akvarijumu Smile ... uglavnom ja takve grejače odmah zamenim... ne brojim joj više razvaljene grejače Smile
Ne moraš filter iza akvarijuma, možeš i da ga okreneš za 180° i prelivne cevi budu kod zadnjeg stakla.
Dosta kucam ovih dana pa proradilo dvoprsto-troprsto-dvoručno kucanje iz davnina Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Manji akvarijum (20l) Likann17 Početak u akvaristici 0 Čet Apr 18, 2024 11:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License