Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Kondenzacija na rasveti Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Čet Apr 20, 2017 2:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naime, od rasvete posedujem 2 stedljive sijalice 12w, zalepljene su silikonom na stakleni poklopac koji cini krov akvarijuma, a ispod njega imam drugi stakleni poklopac odmah iznad vode, nisu zasticene nikakvom folijom niti bilo cime, kada sam juce podigao poklopac video sam da ima dosta vode oko sijalica i onih zicica koje izlaze iz istih pa me interesuje kako i cime to zastititi, jer mi kombinacija struje i vode nikako nije spojiva Smile


Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Apr 20, 2017 2:57 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Luvias
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2016
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Apr 20, 2017 3:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo sto mi pada na pamet ke silikon, mada je najbolje resenje da lepo poklopis akvarijum sa isparivacem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Čet Apr 20, 2017 3:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislis da silikonom sve ovo lepo predjem, zice i ostalo?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Luvias
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2016
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Apr 20, 2017 3:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da to mi prvo pade na pamet, cisto da zastitis od vlage.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Luvias
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2016
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Apr 20, 2017 3:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da nemas potrebe cele zice da mazes silikonom, samo ulaz u grlo da premazes. Ne vidim bas lepo kako izgleda instalacija, uglavnom trebas da zastitis zicu tamo gde je ogoljena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Apr 20, 2017 7:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

220V naizmenične struje je nešto što ubija u par sekundi, a silikon nije namenjen za električnu izolaciju vodova pod naponom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Luvias
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2016
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Apr 20, 2017 7:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Eto javio se neko iskusniji, znaci to otpada. Sad jos neko da posavetuje coveka kako da zastiti instalaciju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Apr 20, 2017 8:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Topli lepak kao izolacija. Šansa da te drmne struja je mizerna da te pošalje na drugi svet još manja ako se dobro ne potrudiš. Ako te je strah uzmi osigurač oslabi ga pa poveži. 220 drma dugo ovo ako ti se desi drmnuće te kroz prste malo ćeš se stegnuti i baciti poklopac, znači možeš da se isečeš. Da je neki bolji led na 60tak v i 700ma ne bi ti bilo spasa.
E sad ako si neko ko ima decu ili mi prijatelji dolaze sa decom bolje to razmontiraj.

Da sam na tvom mestu više bi se cimao šta ako ekspodiraju štedljive. Tu de ih ti držiš njima nije mesto.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Apr 20, 2017 9:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne mogu baš da ukapiram na kojem principu je taj filter i da li vodu vrti samo ta vazdušna pumpa ili ima i motorna.
Tebi je problem to staklo iznad vode, kondenzacioni poklopac, u stvari više nije koliko je isečen. On treba da pokriva površinu vode što je više moguće da bi sprečio isparavanje vode i taj problem koji imaš.

Ovako npr., malo je bezveze slika.
Image
Dobro odmeriš i obeležiš gde treba da idu kablovi, prelivne... i nema kondenzacije iznad (vidi se levo za prelivnu i kabl od pumpe u zadnjoj komori filtera, i u sredini za kabl od grejača koji je u taložniku filtera). Rupu probušena da se hrane ribe i da može da se podigne staklo.

Znači grejač, trebalo bi da može skroz pod vodu i još bolje ako može da stane u filter. Poenta je da samo kabl viri iz vode.
Kod stakloresca isečeš novo staklo za kondenz poklopac, iz jednog ili dva dela, kako je god zgodnije ali da pokrije što više površinu vode. Trebalo bi da je neka sitna cena.

Štedljive sam dosta dugo koristio, poklonio sam sa akvarijumom tu haubu, trebalo bi da dalje radi (isto je imao kondenzacioni poklopac). Bitno je da ima neki otvor da se hlade, da li ti je dovoljan onaj u samom uglu, to ne znam. Ne bi smelo to gornje staklo da bude toplo da ne možeš komotno da ga držiš u ruci.
Za izolaciju nisam pametan, ne volim zalivanje kojekakvim glupostima. Ili treba da je suvo i koriste se izolacione trake i kutije ili ako je mokro onda grla i spojevi predviženi za to.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Čet Apr 27, 2017 8:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Serene Sky, na ovakvom saljivom ali ozbiljnom odgovoru, shvatio sam poentu, Neso i tebi hvala, koliko danas krecem u izradu novog poklopca, pa cu update-jtovati u temi sa akvarijumom kako je sve to ispalo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Čet Apr 27, 2017 8:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neso a sto se tice filtera, on je ugaoni, podeljen na dve komore, s tim sto deo sa desne strane nije zalepljen za staklo, tuda voda ulazi u prvu komoru iz koje se preliva u drugu vecu u kojoj se nalazi filter materjal ispod kojeg je crevo koje vraca vodu nazad u akvarijum, pumpa nije vazdusna vec motorna. Nisam se do sada sretao sa ovom vrstom filtera uvek sam imao zasebni filter, ali sam vrlo zadovoljan ovim, recimo prilikom zamene vode u akvarijumu i ciscenja dna gde se uglavnom najvise zamuti voda, dovoljno je manje od sat vremena da se skroz izbistri, ovo je off teme, ali posto si pitao da ti odgovorim ovde...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Apr 27, 2017 12:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jok druze bio sam ozbiljan. Da bi te ubila mora da prodje kroz neki organ. Ako prodje kroz prste(a hoce osim ako Boga nisi gadjao kamenjem) stegnuce ti se ruka dok ne bacis to staklo. Najcesce povrede pri udaru 220v naizmenicne struje su mehanicke prirode usled nekontrolisanog kretanja tela i toplotne tj opekotine.
Al bez zezanja te sijalice su taknih zidova i pune zive malo nepaznje i zatrovaces prostoriju. Topli lepak je mnogo bolja izolacija od silikona.
Vidi da ti neko napravi neku led rasvetu sa pc napajanjem tu nema sanse da ti nesto bude.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Apr 27, 2017 12:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Shvatio sam. Pitao sam za pumpu pošto imaš aeraciju a ona ti pravi solidno prskanje i kondenzaciju.

Probaj bez aeracije takođe, isključi vazdušnu.
Namesti ili skrati to crevo što vraća vodu iz filtera da bude na samoj površini ili jedva iznad nje, da talasa vodu. Trebalo bi dosta da ti smanji isparavanje.
Ako ti ribe ne krenu gore da "piju vodu" znači da imaš savim dovoljno kiseonika i nemaš potrebe za aeracijom.
Stavi grejač u tu komoru gde je zazor ako može da stane.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Čet Apr 27, 2017 4:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dovoljan je jedan stakleni poklopac i iznad njega "neka" rasveta - problem rešen, nema kondenzacije.
Da nebi dolazilo do gubitka (rasipanja) svetlosti okolo-naokolo, rasvetu prekriti nekom DIY varijantom
tipa al folija, plastična vodovodna cev presečena na pola po dužini itd,itd, samo da bude malo odaljena
od stakla na kojem je sistem rasvete.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Čet Apr 27, 2017 8:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E tako, staklo sam postavio celom povrsinom osim jednog mesta gde provlacim kablove i creva, nova hauba narucena i nova rasveta, 2 T8 15w arcadia natural daylight i tropical sunlight, mislim da ce biti dovoljno za ovih 45 litara
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka hauba i kondenzacija bobanbor Početak u akvaristici 13 Sub Feb 16, 2013 10:20 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mala promena u rasveti, pomoc oko fot... chavke Rasveta 2 Uto Mar 20, 2012 2:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklopac i kondenzacija... bekony Uradi Sam (DIY) 8 Ned Feb 12, 2012 9:52 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License